Wyspy Kanaryjskie. Którą wybrać?

Wyspy Kanaryjskie kuszą słońcem i pięknymi krajobrazami. Każda z nich ma jednak swój odrębny charakter. Teneryfa, Fuerteventura, Lanzarote, Gran Canaria, El Hierro, La Palma czy La Gomera? Którą wybrać?  

Wyspy Kanaryjskie. Teneryfa

Wyspy Kanaryjskie. Teneryfa

Teneryfa jest najpopularniejszą i zarazem największą Wyspą Kanaryjską w całym archipelagu. Choć słynie z idealnych warunków do wypoczynku i tętniących nocnym życiem kurortów, ma do zaoferowania znacznie więcej.

Regiony turystyczne południa to mekka wielbicieli sportów wodnych. Ze względu na wiejący tu wiatr tę cześć wyspy upodobali sobie miłośnicy windsurfingu. Znajdują się tu ponadto piękne, dobrze zagospodarowane plaże zachęcające do lenistwa oraz długie nadmorskie, wysadzane palmami promenady. Znanymi centrami turystycznymi na południu są Playa de las Americas i Los Cristianos.

Teneryfa Teneryfa Fot. Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie. Teneryfa

Wyspy Kanaryjskie. Teneryfa

Jedną z najpiękniejszych plaż Teneryfy jest złota Las Teresitas. Leży zaledwie 8 km na północ od stolicy Teneryfy - Santa Cruz. Warto odwiedzić ją przy okazji wizyty w stolicy wyspy. Naturalnie, podobne jak reszta plaż na Teneryfie, Las Teresitas pokryta jednak była ciemnym, wulkanicznym piaskiem. W latach 70-tych wysypano tu około 4 milionów worków piasku przywiezionego z byłej hiszpańskiej prowincji na Saharze. W ten sposób powstało rajskie, niezwykle popularne miejsce wypoczynku

Pico de Teide, Wyspy Kanaryjskie, Teneryfa pogoda Pico de Teide, Wyspy Kanaryjskie, Teneryfa pogoda Teneryfa/Fot.Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie. Teneryfa

Wyspy Kanaryjskie. Teneryfa

Północna część wyspy ze stromymi brzegami i zielonymi krajobrazami jest idealnym miejscem na trekking i wspinaczkę górską. Turyści mogą odkrywać wulkaniczne pasma i majestatyczny szczyt wyspy Pico de Teide z imponującym parkiem narodowym u jego podnóża. Głównym ośrodkiem turystycznym północnej Teneryfy jest Puerto de la Cruz.

Teneryfa wycieczki, Wyspy Kanaryjskie, Los Gigantes Teneryfa wycieczki, Wyspy Kanaryjskie, Los Gigantes Teneryfa wycieczki//Fot. shutterstock

Wyspy Kanaryjskie. Teneryfa

Wyspy Kanaryjskie. Teneryfa

Warto wspomnieć także o miasteczku Los Gigantes. Znajdują się tu strome 600 - metrowe klify znane pod nazwą Acantilados de los Gigantes. Morze u podnóża klifów jest fascynującym terenem do obserwacji podwodnego życia - to najatrakcyjniejsze miejsce do nurkowania na Kanarach.

Z pobytu na Teneryfie zadowoleni będą zarówno ci wczasowicze, którzy chcą wypocząć jak i ci, którzy chcą spędzić czas aktywnie. Wyspa jest na tyle duża i różnorodna, że spodoba się każdemu. Turyści, pragnący uciec od głośnych kurortów muszą popytać o rady miejscowych, gdyż są na Teneryfie miejsca, w których przyroda wygrała z masową turystyką.

Gran Canaria, Wyspy Kanaryjskie Gran Canaria, Wyspy Kanaryjskie Fot. Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie. Gran Canaria

Wyspy Kanaryjskie. Gran Canaria

Wyspę Gran Canaria nazywa się "kontynentem w miniaturze". To dlatego, że charakteryzują ją ogromnie zróżnicowane krajobrazy i mikroklimaty. Kiedy w położonych w centrum górach sypie śnieg kilka kilometrów poniżej można opalać się na plaży. Pokryte sosnowym lasem góry dzielą półpustynne tereny południa od zielonych stoków północy. Wędrowcy odnajdą tu malownicze głębokie wąwozy usiane urokliwymi wioskami. 

Gran Canaria, Wyspy Kanaryjskie Gran Canaria, Wyspy Kanaryjskie Fot. Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie. Gran Canaria

Wyspy Kanaryjskie. Gran Canaria

Plaże Gran Canarii w zależności od rejonu wyspy są złote i piaszczyste albo czarne i kamieniste. Najpiękniejsze wybrzeże, z miniaturową pustynią i rozległą złocistą plażą, znajduje się w Maspalomas. Znajdujące się po boku plaży wspaniałe wydmy zajmują obszar 400 hektarów, z których część bardziej oddalona od morza i miasta stanowi rezerwat przyrody. Po wydmach można chodzić.

Las Palmas, Gran Canaria, Wyspy Kanaryjskie Las Palmas, Gran Canaria, Wyspy Kanaryjskie Fot. Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie. Gran Canaria

Wyspy Kanaryjskie. Gran Canaria

Choć Gran Canaria, mimo swojej nazwy, nie jest wcale największą wyspą archipelagu, to właśnie tu mieszka najwięcej Kanaryjczyków. Aż połowa z nich w Las Palmas, które jest najludniejszym miastem na wyspach. Do Las Palmas powinni się wybrać ci, którzy chcą trochę pozwiedzać. Na uwagę zasługuje szczególnie Katedra De Santa Ana z pięknymi dziełami sztuki. Miasto znane jest także z licznych parków oraz muzeów. Warto zobaczyć na pewno Muzeum Kanaryjskie i Dom Kolumba.

Dla spragnionych ciepła urlopowiczów najcenniejszą informacją będzie jednak to, że według badań miasto Las Palmas posiada najlepszy klimat spośród wszystkich miast świata. Średnia roczna temperatura wynosi tutaj 22 °C. Gran Canaria to więc idealne miejsce na odpoczynek. Podobnie jak na Teneryfie, można tu także odnaleźć miejsca nieoblegane przez turystów. Długie wędrówki w głąb wyspy mogą być prawdziwą przygodą.

Fuerteventura, Wyspy Kanaryjskie - piaszczyste wydmy w Corralejo Fuerteventura, Wyspy Kanaryjskie - piaszczyste wydmy w Corralejo Fot. Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie. Fuerteventura

Wyspy Kanaryjskie. Fuerteventura

Kolejną wyspą jest Fuerteventura. Na pierwszy rzut oka, płaski i wysuszony krajobraz nie robi wrażenia. Można jednak szybko zmienić zdanie. Poza łagodnymi pagórkami są tu najpiękniejsze plaże całego Archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Fuerteventura, Wyspy Kanaryjskie Fuerteventura, Wyspy Kanaryjskie Fot. Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie. Fuerteventura

Wyspy Kanaryjskie. Fuerteventura

Delikatny złoty piasek, lazurowe wody i łagodne zejścia do morza - plaże są piękne, a zarazem spokojne i wyjątkowo bezpieczne. Uwielbiają je rodziny z dziećmi. Na Fuerteventurze pełno jest także dziewiczych miejsc, do których prowadzą jedynie wąskie ścieżki.

Dwa główne kurorty to Corralejo na północy i Jandia na południu. Panują tu bardzo dobre warunki do uprawiania windsurfingu i surfingu. Wszystkie porty proponują połowy ryb morskich i żeglowanie. Niezwykle popularne są także przejażdżki konne, szczególnie przyjemne w romantycznej scenerii wydm. Mieszkańcy Fuerteventury nazywają swoją wyspę "wyspą światła", a to dlatego że każdy zachód i wschód słońca to prawdziwa feria kolorów.

Fuerteventura jest doskonałym miejscem dla osób spragnionych wypoczynku na ładnych, komfortowych plażach.

lanzarote, wyspy kanaryjskie lanzarote, wyspy kanaryjskie Fot. Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie. Lanzarote

Wyspy Kanaryjskie. Lanzarote

Specyficzny, wulkaniczny krajobraz Lanzarote przypomina raczej księżyc. Większą część powierzchni wyspy pokrywa zastygła lawa, nad którą góruje ponad 300 wulkanicznych stożków. Każda plaża ma tu inny kolor oraz inną teksturę piasku. Jedną z nielicznych białych jest Papagaya na południu wyspy. Z plaż wulkanicznych najbardziej popularna jest Playa Grande w Puerto del Carmen, na której długości miesza się kilka kolorów piasku. Nie brakuje na Lanzarote także małych, urokliwych zatoczek.

lanzarote, wyspy kanaryjskie lanzarote, wyspy kanaryjskie Fot. Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie. Lanzarote

Wyspy Kanaryjskie. Lanzarote

Lanzarote nie sprawia wrażenia zatłoczonego kurortu, nie ma tu wysokich hoteli i tętniących nocnym życiem centrów rozrywkowych. Władze wyspy przestrzegają, aby Lanzarote nie przypominało blokowiska. Wyspa spodoba się zarówno osobom chcącym odpocząć jak i odkrywcom spragnionym niezwykłych widoków.

wyspy kanaryjskie, lanzarote wyspy kanaryjskie, lanzarote Fot. Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie. Lanzarote

Wyspy Kanaryjskie. Lanzarote

Wulkany są największym skarbem i atrakcją turystyczną wyspy. Na żadnej innej wyspie archipelagu nie można zobaczyć ich tak wiele. Wrażenie robi widok krzaków winorośli, których uprawa w niczym nie przypomina tej z innych winnic świata. Tu winorośl pnie się po zastygłym popiole, a jej dojrzałe owoce dotykają podłoża. Kamienne murki w kształcie podkowy osłaniają każdą roślinę przed wiatrem, który na wyspie jest niezwykle częsty. Całość tworzy czarno-zieloną szachownicę. Z nietypowo rosnących winorośli otrzymuje się wyśmienite wino - Malwazję.

Wyspy Kanaryjskie. La Gomera

Wyspy Kanaryjskie. La Gomera

Kameralna i spokojna La Gomera jest przeciwieństwem Teneryfy usianej kurortami wzdłuż całego wybrzeża. Klimatyczne miasteczka wkomponowują się tu we wszechobecną zieleń. Pogoda na wyspie jest nieprzewidywalna. Podczas gdy na północy często bywa deszczowo i mgliście, w tym samym czasie na południu jest słonecznie i gorąco. W centrum wyspy zbiera się cała wilgoć i dlatego rośnie tu niezwykły las laurowy - największy na całych Wyspach Kanaryjskich.

Wyspy Kanaryjskie. La Gomera

Wyspy Kanaryjskie. La Gomera

Wyspa cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Osoby zainteresowane rajskimi plażami i ogromnymi hotelami nie mają tu jednak czego szukać. La Gomera to przede wszystkim charakterystyczne krajobrazy takie, jak głębokie wąwozy z tarasowymi zboczami, lasy laurowe i. skaliste szczyty. Plaże wciśnięte są pomiędzy opadające ku morzu górskie zbocza, przeważa na nich ciemny, powulkaniczny piasek.

la gomera, wyspy kanaryjskie la gomera, wyspy kanaryjskie Fot. Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie. La Gomera

Wyspy Kanaryjskie. La Gomera

La Gomera to wyspa idealna dla osób ceniących kontakt z naturą. Zachwyci miłośników górskich wędrówek, fotografów oraz amatorów egzotycznych kultur, bowiem na La Gomerze tradycje pozostałe po dawnych mieszkańcach archipelagu - Guanczach - są wciąż obecne. Tylko tu usłyszeć można jeszcze język gwizdany, którym dawniej porozumiewali się mieszkańcy także innych wysp archipelagu.

Wyspy Kanaryjskie. La Palma

Wyspy Kanaryjskie. La Palma

La Palma jest trzecią od końca najmniejszą Wyspą Kanaryjską. Mimo to, jeśli chodzi o różnorodność krajobrazów dorównuje Teneryfie i Gran Canarii. Znajdują się tu górzyste szczyty, głębokie wąwozy porośnięte połaciami gęstego lasu wawrzynowego, a także wulkany, w tym znajdujący się na środku wyspy, ogromny i Caldera de Taburiente.

la palma, wyspy kanaryjskie la palma, wyspy kanaryjskie Fot. Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie. La Palma

Wyspy Kanaryjskie. La Palma

Niestety nie ma na wyspie rozległych piaszczystych plaż. Wybrzeże to w dużej mierze skalne urwiska, mało dostępne dla turystów. Pionowe klify w otoczeniu błękitnych wód Oceanu Atlantyckiego tworzą jednak niezwykły, warty obejrzenia krajobraz. Idylliczne widoki napotkamy zwłaszcza na północnej stronie wyspy. Są tu plantacje winorośli, sady awokado, bananowców i drzewek cytrusowych oraz wyglądające pola tytoniu.

Wyspa spodoba się raczej osobom chcącym wypocząć w ciszy, spokoju i w bliskim kontakcie z naturą. Turyści wybierają się tu na często w ramach wycieczki fakultatywnej będącej urozmaiceniem pobytu na Teneryfie.

wyspy kanarysjskie, el hierro wyspy kanarysjskie, el hierro El Hierro, Wyspy Kanaryjskie / Fot. Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie. El Hierro

Wyspy Kanaryjskie. El Hierro

El Hierro jest najmniejszą zamieszkaną i najmniej zaludnioną wyspą Archipelagu Wysp Kanaryjskich. To także najbardziej wysunięty na zachód punkt Europy i najbardziej wulkaniczna ze wszystkich wysp. Choć znajduje się tu sporo szerokich, piaszczystych plaż, masowa turystyka jeszcze tu nie dotarła. Przyjezdni, którzy odwiedzają El Hierro oczarowani są panującą tu uprzejmością i serdecznością. Mieszkańcy chętnie prezentują swoją historię, tradycje. Wyspa słynie z tradycyjnych wyrobów ceramicznych i tkactwa. Wytwory lokalnego rękodzieła można kupić na miejskich bazarach lub wiejskich targach. Bazary są często miejscem pokazów regionalnych tańców i śpiewów.

 

Rezerwat morski, znajdujący się na południu wyspy, stanowi prawdziwy raj dla płetwonurków. Wyspa posiada również atrakcyjne tereny dla miłośników wspinaczki górskiej i trekkingu. El Hierro jest także wyspą zdrowia. W miejscowości Sabinosa znajduje się duże kąpielisko, które ze względu na występujące tam źródła z dużą zawartością siarki, uważane jest za lecznicze.

Więcej o: