Karnawały świata. Gdzie się bawić?

Są miejsca na świecie, gdzie zabawa karnawałowa jest wyjątkowo huczna i spektakularna. Gdzie warto być w karnawale?
Karnawał - Wenecja Karnawał - Wenecja Fot. Shutterstock

Wenecja

Najsłynniejszy karnawał w Europie odbywa się w Wenecji. Jego tradycje sięgają co najmniej XI wieku. Jeszcze w XVIII wieku festiwal trwał miesiąc, ale był tak głośny, że Napoleon Bonaparte postanowił go obalić. Powrócił w 1980 roku i obecnie trwa 10 dni - począwszy od niedzieli przed Tłustym Czwartkiem. W tym czasie miasto zmienia się nie do poznania. Główną sceną, na której odbywa się legendarna rewia kostiumów, jest plac Świętego Marka, porównywany do wytwornej sali balowej. Zabawa toczy się także na małym placyku zwanym Piazetta.

Karnawał w Wenecji Karnawał w Wenecji Fot. Shutterstock

Wenecja

Dawniej, na czas karnawału zawieszane były obowiązujące normy i zakazy. By móc bezkarnie i anonimowo przekraczać różne bariery, sięgano po maski i przebrania. Tak zostało do dziś. Eleganckie stroje, peruki i maski są nieodłącznym elementem uczestników weneckiej zabawy. Tłumy turystów łączy radość i chęć wspólnej zabawy.

 

Każda edycja karnawału ma temat przewodni, który nadaje ton licznym balom, widowiskom i spektaklom ulicznym. Zabawę otwiera huczny pochód przebierańców do bazyliki Św. Marka. Później następuje słynny "Lot Turka", czyli popis akrobaty, który wspina się na dzwonnicę bazyliki z przyczepionymi do pleców skrzydłami, a następnie opuszcza się z góry, rzucając na zebrany tłum tysiące konfetti. "Raz w roku dozwolone jest zwariować" - ta starożytna sentencja przyświeca co roku uczestnikom karnawału. Dodatkowym plusem karnawału w Wenecji jest to, że kulisami zabawy są najwspanialsze zabytki architektury. Koniec święta ogłaszają niezmiennie o północy z wtorku na środę popielcową dzwony XI-wiecznej dzwonnicy św. Marka - maski znikają, zaczyna się post.

 

Karnawał w Wenecji rozpoczyna się 26 lutego.

Znajdź LOT

Znajdź NOCLEG

nicea, karnawał nicea, karnawał Fot. Shutterstock

Nicea

W lutym nad Zatoką Aniołów najważniejszy jest trwający dwa tygodnie karnawał. Słynie on przede wszystkim ze wspaniałych parad. Przez ulice miasta przetaczają się tonące w kwiatach platformy, na których usadawiają się postacie ze świata bajek i piękne dziewczęta w imponujących strojach. Do dekoracji platform kwiaciarze i ogrodnicy zużywają kilka tysięcy żywych, pachnących kwiatów. Najważniejszy rydwan - Królowej Karnawału - przybrany jest zgodnie z tradycją kolorowymi storczykami. Pochód urozmaicają występy grup taneczno-muzycznych zaproszonych z egzotycznych zakątków świata. Salsa miesza się z oberkiem, tango z rockiem i rytmami jazzowymi. Maszerują szkoły cyrkowe, szczudlarze i czarownice. Iluminowane defilady i pokazy odbywają się także późnym wieczorem na centralnym placu Andre Massena.

 

Dodatkową atrakcją są bitwy kwiatowe. Widzowie, wchodząc na trybuny, zaopatrują się w gałązki mimozy i w czasie przejazdu obrzucają się kwiatami z uczestnikami parady. W bogatym programie artystycznym przewidziany jest także dostępny dla wszystkich bal maskowy i kostiumowy organizowany w eleganckich hotelach Westminster lub Atlantic. Dwutygodniowe szaleństwa kończy pokaz sztucznych ogni naprzeciwko letniego teatru.

 

Tegoroczny karnawał rozpoczyna się 18 lutego, a kończy 8 marca.

Znajdź LOT

Znajdź NOCLEG

bazylea bazylea Fot. Shutterstock

Bazylea

Zdaniem samych Szwajcarów, takiego karnawału jak w Bazylei nie ma nigdzie indziej. Zabawa trwa trzy dni. Jej kulminacja ma tradycyjnie miejsce tydzień po Popielcu, co jest efektem reformacji i błędu w kalendarzu. Morgenstreich, czyli dosłownie "poranny figiel" to tradycyjny początek zabawy. W rytm marszowych werbli i fletów na ulice Starego Miasta wyrusza pochód z postaciami w maskach. Światła na ulicach gasną. Święcą się tylko kilkumetrowe latarnie niesione przez uczestników pochodu i przygotowywane przez nich już wiele tygodni wcześniej. Maski sunące w świetle karnawałowych latarń przypominają widma. O 13.30 odbywa się największa parada, która rusza równocześnie z wielu punktów miasta. Uczestniczą w niej setki przebierańców. Do najbardziej charakterystycznych postaci należą stare ciotki, Arlekiny, pajace, błazny oraz Waggis, czyli postacie w strojach wieśniaków i w maskach z czerwonym nosem i słomianą strzechą włosów. Członkowie karnawałowych grup odgrywają inscenizowane scenki i obdarowują widzów pomarańczami, słodyczami i gałązkami mimozy. Muzykanci zwani Gugge grają w tle na instrumentach perkusyjnych i piszczałkach.

 

W kolejnych dniach imprezy zabawa przenosi się także do barów i restauracji, gdzie odbywają się występy tzw. Schnitzelbank. Artyści odgrywają satyryczne scenki i śpiewają w lokalnym dialekcie, kpiąc ze znanych osób lub komentując aktualne wydarzenia. Goście, którzy przyjeżdżają na karnawał do Bazylei, mogą być tylko widzami. Maski i przebrania to przywilej mieszkańców.

 

Zabawa w Bazylei potrwa od 14 do 17 marca.

Znajdź LOT

Znajdź NOCLEG

Karnawał w Rio de Janeiro Karnawał w Rio de Janeiro Fot. Shutterstock

Rio de Janeiro

Słynny karnawał w Rio de Janeiro trwa w tym roku od 5 do 8 marca. Miasto znowu przeżyje prawdziwe szaleństwo samby i najazd wielbicieli gorących rytmów. Na czterodniową taneczną ucztę zjeżdżają co roku tłumy turystów. W Sambodromie, teatrze pod gołym niebem, gromadzi się kilkadziesiąt tysięcy osób. Wszyscy wspólnie się bawią i obserwują rywalizację najsłynniejszych brazylijskich szkół samby. Wrażenie robią nie tylko umiejętności taneczne uczestników, ale także ich kolorowe i bardzo skąpe stroje, przygotowywane zwykle przez cały rok. Urodziwe tancerki, prezentujące się na imponująco zdobionych karetach i na podestach, to nieodłączna, uwielbiana przez mężczyzn część imprezy. Po zachodzie słońca zapełnia się plaża Copacabana, na którą przenosi się rozbawiony tłum.

 

Znajdź LOT

Znajdź NOCLEG

boliwia, karnawał boliwia, karnawał Fot. Shutterstock

Boliwia

W Ameryce Południowej najsłynniejszym karnawałem, zaraz po brazylijskim, jest bez wątpienia karnawał w Oruro, górniczym mieście na północnym zachodzie Boliwii. Tancerze i tancerki przemierzają w procesjach ulice miasta od wczesnych godzin porannych. Impreza odbywa się w hołdzie Matce Boskiej z Socavón oraz Pachamamie, czyli inkaskiej Matce Ziemi. Elementy obrzędowe są jednak dobrym pretekstem do niczym nieskrępowanej, dzikiej zabawy. Charakterystycznym zwyczajem karnawału w Boliwii jest oblewanie się wodą i pryskanie pianką w sprayu. Gringo są ulubionym celem tych zabaw, ale nikt się nie obraża. Szaloną zabawą w końcu zaraża się każdy. Chętnie mogą zawsze kupić sprzedawane na ulicy foliowe pelerynki...

 

Karnawał w Oruro potrwa od 4 do 8 marca.

Znajdź LOT

Znajdź NOCLEG

Karnawał - Wyspy Kanaryjskie Karnawał - Wyspy Kanaryjskie Fot. Shutterstock

Teneryfa

Od 1 lutego przez trzy tygodnie stolica Teneryfy - Santa Cruz żyje muzyką i tańcem. Odbywają się tu najbardziej spektakularne zabawy, a miasto nazywane jest małym Rio de Janeiro. Zabawa na Teneryfie trwa dłużej, bo ma swoje prawa. Świętowanie rozszerza się na inne gminy i miasteczka, sprawiając wrażenie wędrującego karnawału. Karnawałowe tańce, korowody, czy konkursy i wybory Królowych Karnawału trwają dzień i noc. Transmitowane są na żywo w telewizji hiszpańskiej. Zabawę ułatwia pogoda. W lutym i marcu temperatura na Teneryfie nie spada poniżej 16 stopni. Całe szaleństwo kończy się pogrzebem kilkumetrowej papierowo-drewnianej sardynki. Żałobnicy ubrani na czarno odprowadzają kukłę ryby na brzeg oceanu, gdzie palą ją kończąc równocześnie zimę.

 

Imprezy na Teneryfie potrwają od 27 lutego do 13 marca.

Znajdź LOT

Znajdź NOCLEG

binche, karnawał, belgia binche, karnawał, belgia Marie-Claire/Creative Commons/Wikimedia

Belgia

Karnawał w Binche, w Belgii wpisany został na listę dziedzictwa UNESCO. Od czterech wieków ulicami miasta maszeruje 600 identycznie ubranych mężczyzn. Każdy z nich ma starodawny surducik, białą czapkę i woskową maskę z zielonymi okularami i wąsami. Mężczyźni Ci zwani gilles zbierają się w ostatki wokół wielkiego kręgu na Grand Place. Trzymają się za ręce i tupią chodakami do rytmu wybijanego przez bębniarzy. Około godziny 15.00 ruszają w paradzie, ustrojeni w kapelusze ze strusimi piórami. Niosą też drewniane kosze pełne pomarańczy, którymi rzucają w tłum. W efekcie widzowie są w pomarańczowym soku od stóp do głów. Przynieść ma to im szczęście...

 

Zabawa w Binche potrwa od 6 do 8 marca.

Znajdź LOT

Znajdź NOCLEG

karnawał, parada karnawał, parada Fot. Shutterstock

Chorwacja

Karnawał w Rijece zaliczany jest do najatrakcyjniejszych karnawałów w Europie. Co roku w ostatnią niedzielę karnawału kolorowy tłum przebierańców wychodzi na ulicę, by wspólnie się bawić. Wielogodzinna parada, która przechodzi przez całe miasto. Żeby wziąć w niej udział wystarczy niebanalny kostium i...dobrą kondycję. Intensywna zabawa trwa bowiem długo. Przenosi się na place, otwierają się drzwi lokalów, nocnych klubów. Małe miasteczko, położone nad Adriatykiem staje się na ten czas karnawałowym centrum Chorwacji.

 

Karnawał potrwa tu od 26 lutego do 6 marca.

Znajdź LOT

Znajdź NOCLEG

Więcej o: