Dominikana - rajski odpoczynek

Osoby, które marzą o błogim odpoczynku na rajskiej plaży powinny odwiedzić Dominikanę. Odnajdą tu piękną przyrodę, komfortowe hotele, pyszne jedzenie i święty spokój. Jednak nawet pobyt w raju może się nie udać. Dominikana - dowiedz się więcej!
Republika Dominikany, plaża Punta Cana Republika Dominikany, plaża Punta Cana Fot. Shutterstock

Dominikana. Pogoda

Dominikana pogoda. Na Dominikanie wysokie temperatury utrzymują się cały rok, co nie znaczy jednak, że tak samo jest ze słońcem. Wielu turystów, wykupując wycieczkę, nie wie, że od maja do września trwa na Dominikanie pora deszczowa. Opady są krótkotrwałe, ale bywają intensywne i wyjątkowo uciążliwe. Mogą popsuć czasem cały pobyt. Najlepiej wybrać się tu w miesiącach zimowych - od listopada do kwietnia. Jeśli cena wycieczki w biurze podróży wyda nam się podejrzanie niska, sprawdźmy pogodę, jaka szykuje się na miejscu.

Zamiast ćwiczyć wolisz odpoczywać? Geny mogą mieć na to wpływ. Zamiast ćwiczyć wolisz odpoczywać? Geny mogą mieć na to wpływ. Fot. Shutterstock

Dominikana. Wybór regionu

Niektórzy spodziewają się, że jeśli pojadą na Dominikanę, od razu zobaczą to, co widzieli na zdjęciach w katalogach biur podróży, na pocztówkach czy w przewodnikach. Tymczasem na fotografiach znajdują się tylko te najpiękniejsze miejsca. Jeśli oczekujemy białego piasku, turkusowej wody i palm uginających się od kokosów powinniśmy wybrać odpowiedni region. Warto poczytać turystyczne fora internetowe, popytać osób, które już były na Dominikanie, przedstawić w biurze podróży swoje dokładne preferencje. Rajem dla plażowiczów będzie np. Punta Cana. Puerto Plata spodoba się zaś bardziej surferom i osobom szukającym rozrywki.

iguana, dominikana iguana, dominikana Fot. Shutterstock

Dominikana. Przyroda

Dominikana urzeka bogactwem oraz różnobarwnością tropikalnej roślinności. Zobaczymy tu gaje palmowe, sady bananowe, cytrusowe, plantacje mango, kawy i kakao oraz bajecznie kolorowe i pachnące kwiaty. Spotkamy m.in. papugi, flamingi, krokodyle, jaszczurki i iguany. Organizowane dla turystów wycieczki pomagają poznać cuda natury. Warto z nich skorzystać. Przejazd quadami, wspinaczki na 7 wodospadów, spływ pontonem po rzece górskiej - to tylko kilka opcji dla aktywnych.

Lato się kończy, ale możemy je przedłużyć, podróżując do miejsc, gdzie jest ciepło przez cały rok. Wybraliśmy 20 miejsc, gdzie można uciec przed zimnem. Dominikana. Dominikana to chyba najpopularniejsza wyspa karaibska. Słynie przede wszystkim ze wspaniałych plaż - szerokich, z białym piaskiem i palmami. Wysokie temperatury utrzymują się na Dominikanie cały rok. Najlepiej wybrać się tu jednak w miesiącach zimowych - od listopada do kwietnia. Od maja do września trwa bowiem na Dominikanie pora deszczowa - opady są krótkotrwałe, ale bywają intensywne. Lato się kończy, ale możemy je przedłużyć, podróżując do miejsc, gdzie jest ciepło przez cały rok. Wybraliśmy 20 miejsc, gdzie można uciec przed zimnem. Dominikana. Dominikana to chyba najpopularniejsza wyspa karaibska. Słynie przede wszystkim ze wspaniałych plaż - szerokich, z białym piaskiem i palmami. Wysokie temperatury utrzymują się na Dominikanie cały rok. Najlepiej wybrać się tu jednak w miesiącach zimowych - od listopada do kwietnia. Od maja do września trwa bowiem na Dominikanie pora deszczowa - opady są krótkotrwałe, ale bywają intensywne. Fot. Shutterstock

Dominikana. Plaże

Dominikana słynie jednak przede wszystkim ze swych wspaniałych, białych plaż. Malownicze, rozległe, rozciągają się na odcinku ponad 1288 kilometrów wzdłuż wybrzeża. Są z pewnością największym bogactwem naturalnym wyspy. Jedne z najpiękniejszych plaż to te na wschodzie wyspy - w Bávaro, Punta Cana, a także te na południowym wschodzie (w Bayahibe) oraz na północy, na półwyspie Samaná w Las Terrenas (Playa Bonita) i Las Galeras. Warto też zobaczyć dziewicze plaże na półwyspie Barahona. W regionie Puerto Plata można odwiedzić słynną plaże Playa Dorada z bogatą ofertą sportów wodnych.

dominikana, saona, karaiby, plaża, palmy dominikana, saona, karaiby, plaża, palmy Fot. Shutterstock

Dominikana. Wyspa Saona

Niezapomnianym przeżyciem jest wycieczka na wyspę Saona. Dopłynąć na nią można łodzią motorową lub katamaranem. Znany z przyrodniczych filmów widok staje się tutaj rzeczywistością. To urocza, karaibska wyspa z lazurem wody, białym, pudrowym piaskiem i chylącymi się ku wodzie palmami. Turyści będący tu po raz pierwszy nie rozstają się z aparatem fotograficznym. Brodzą w gorącej, prześwitującej wodzie, obserwując kolorowe ryby. Wylegują się godzinami na plaży, a także wędrują w głąb wyspy, by podziwiać bujną, tropikalną roślinność.

samona, dominikana samona, dominikana Fot. Shutterstock

Dominikana. Półwysep Samana

Wyjątkowych wrażeń dostarczy także wizyta na Półwyspie Samana, a zwłaszcza na znajdującej się w pobliżu, malutkiej wysepce Cayo Levantado, zwanej potocznie Wyspą Bacardi. Zawdzięcza ona swój przydomek kręconym tu spotom reklamującym rum Bacardi. To kolejne rajskie miejsce na Dominikanie pełne piaszczystych plaż i niekończących się gajów palmowych. Od listopada do marca w jej okolice przypływają wieloryby. Słuchanie ich śpiewu to niesamowite doświadczenie.

dominikana dominikana Fot. Shutterstock

Dominikana. Kurorty

Na Dominikanie odnajdziemy tętniące życiem kurorty, pełne komfortowych hoteli. Goście chwalą sobie standard, animacje i wyżywienie. Na wyspie rozwinęła się ponadto bogata baza gastronomiczna oraz sportowa. W wielu miejscach uprawiać można golf, tenis, nurkowanie, żeglarstwo i windsurfing.

dominikana, domki, wioska dominikana, domki, wioska Fot. Shutterstock

Dominikana. Wioski

Niedaleko kurortów znajdują się urocze, karaibskie wioski zabudowane drewnianymi, niebieskimi i różowymi domkami. Zamieszkują je przyjaźni i gościnni, hiszpańskojęzyczni Kreole, w których życiu ważną rolę odgrywa muzyka, taniec merengue i śmiech. Tubylcy mają w sobie niewiarygodną radość życia, którą starają się zarażać odwiedzających ich turystów.

santo domingo, dominikana santo domingo, dominikana Fot. Shutterstock

Dominikana. Santo Domingo

Będąc na Dominikanie, warto odwiedzić jej stolicę - Santo Domingo. Znajduje się tu wiele zabytków z czasów kolonialnych, m.in. Stare Miasto, które z okazji 500-lecia odkrycia Ameryki, zostało pięknie odrestaurowane. Historyczną częścią miasta jest Plaza Maria de Toledo, na którym stoi wielki pomnik Kolumba, a w Południowej części placu wznosi się wybudowana w latach 1521-1540 katedra Santa Maria de Menor. Będąc w stolicy, nie można ominąć pięknego Ogrodu Botanicznego. Na powierzchni 20 km kw. zgromadzona została cała roślinność tropikalna Dominikany. Atrakcją, szczególnie dla najmłodszych, jest wielkie akwarium, oferujące możliwość obejrzenia ryb tropikalnych o wszystkich barwach i kształtach. Znajduje się ich tu ponad 3000 gatunków - m.in. rekiny, które można oglądać od dołu i z bliska w specjalnym tunelu. Podobną przygodą będzie wizyta w Ogrodzie Zoologicznym, gdzie zwierzęta trzymane są bez klatek i krat, w swoim naturalnym środowisku. W Santo Domingo mieści się także wiele muzeów prezentujących historię i faunę wyspy.

dominikana, mieszkańcy, śpiew, santo domingo dominikana, mieszkańcy, śpiew, santo domingo Fot. Shutterstock

Dominikana. Mieszkańcy

Po męczącym dniu zwiedzania można odpocząć w jednym z wielu barów w dzielnicy kolonialnej lub na skwerze w towarzystwie mieszkańców miasta. Warto obserwować tych ludzi, którzy w rytmach salsy spędzają tam czas od rana do nocy. Grają w domino i rozmawiają, nigdzie się nie spiesząc...

samochód, karaiby, droga, bezpieczeństwo samochód, karaiby, droga, bezpieczeństwo Fot. Shuttersctock

Dominikana. Bezpieczeństwo

Mimo wszystko, wielu rezydentów radzi, aby nie zwiedzać Dominikany na własną rękę. Choć można wypożyczyć samochód, na drogach jest niebezpiecznie. Kierowcy często prowadzą pod wpływem alkoholu, nie przestrzegając żadnych przepisów. Nie należy korzystać też z usług osób prywatnych oferujących oprowadzanie. Trzeba uważać na kieszonkowców, a w strefach poza turystycznych lepiej nie nosić biżuterii.

karaiby, dominikana karaiby, dominikana Karaiby, Dominikana / Fot. Shutterstock

Dominikana. Ceny

Dominikana to miejsce gdzie można przede wszystkim odpocząć, a jeśli już jedziemy gdzieś odpocząć, to oczekujemy jak najlepszych ku temu warunków. Pobyt w porządnym hotelu z wyżywieniem, najlepiej urozmaiconym karaibskimi drinkami, to koszt powyżej 4 tysięcy złotych. Tańsze wyjazdy znajdziemy w okresie, gdy na wyspie szaleją huragany i pada deszcz. Można zatem oszczędzać i czekać na odpowiedni moment, albo wykupić wycieczkę z Niemiec lub Brukseli. Robi tak coraz więcej Polaków. Jak twierdzą, można w ten sposób trafić do komfortowego hotelu na Dominikanie, nawet za cenę pobytu w Egipcie. Czy rzeczywiście? Najlepszym źródłem informacji będzie nasze FORUM.

Więcej o: