Gdzie warto się wybrać w 2011?

Wraz z rozpoczęciem nowego roku czas zaplanować nowe podróże. Są miejsca na świecie, do których warto pojechać właśnie w 2011.
tallinn, estonia tallinn, estonia Fot. Shutterstock

Tallinn

W 2011 roku to właśnie stolica Estonii nosi miano Europejskiej Stolicy Kultury. Miasto przygotowało w sumie 7000 wydarzeń kulturalnych. Będą na przykład Dni Morza w Tallinnie, festiwal "Pieśń wolności", młodzieżowy festiwal pieśni i tańca oraz światowa premiera nowego dzieła kompozytora Erkki-Sven Tüür. Większą część atrakcji stanowić ma muzyka, ale nie zabraknie również wydarzeń z obszaru literatury, sztuki audiowizualnej, sportu, sztuk pięknych czy designu. Tallinn poza tegorocznymi wydarzeniami kulturalnymi ma do zaoferowania swoje stałe atrakcje. Malownicza starówka pełna kamienic z czerwonymi dachami urzeka każdego turystę.

Nowy Jork Nowy Jork Fot. Shutterstock

Nowy Jork

We wrześniu 2011 roku, w 10. rocznicę ataków terrorystycznych na World Trade Center otwarty ma zostać teren, na którym dawniej stały dwie wieże. Znajdować się tam będzie  piękny, ośmiohektarowy park z 400 drzewami i wodospadami oraz ściana z nazwiskami poległych. Pamiątkowy plac wart 610 milionów dolarów dostępny będzie dla wszystkich, chcących powspominać wydarzenia z 11 września. Wielu turystów odwiedzi Nowy Jork specjalnie po to, by znaleźć się właśnie w tym miejscu. Ponadto rok 2011 będzie obfitował w Nowym Jorku w wiele innych, ciekawych wydarzeń takich jak, 125 urodziny Statuy Wolności, stulecie Nowojorskiej Biblioteki Publicznej i inne.

londyn, wielka brytania, autobus londyn, wielka brytania, autobus Londyn

Londyn

2011 rok będzie dla mieszkańców Wielkiej Brytanii wyjątkowo ekscytujący. Już zaręczyny księcia Williama i Kate Middleton były wydarzeniem, o którym mówił cały świat. Można sobie tylko wyobrazić, co będzie się działo w kraju w czasie ich ślubu. Ceremonia odbędzie w Opactwie Westminsterskim w Londynie w piątek, 29 kwietnia. Po ogłoszeniu tej daty liczba rezerwacji lotów do Wielkiej Brytanii gwałtownie wzrosła. Ludzie z całego świata chcą wziąć udział w uroczystościach, które opanują w tym czasie cały kraj. Londyn będzie się ponadto przygotowywał do Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012.

brazylia, copacabana, rio brazylia, copacabana, rio Fot. Shutterstock

Rio de Janeiro

Miasto przechodzi wielką metamorfozę przed Piłkarskimi Mistrzostwami Świata 2014 i Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi 2016, które odbędą się właśnie tu. Najwięcej pieniędzy zainwestowano w przebudowę favelas - dzielnic nędzy wokół miasta. Turyści odwiedzający Rio w 2011 nie tylko poznają słynne rozległe plaże, nocne życie i wspaniałe widoki. Zobaczą przede wszystkim miasto w fazie wielkich przemian, które przejdą do jego historii.

Machu Picchu

W 2011 roku mija 100. rocznica kiedy to pierwszy cudzoziemiec dotarł na Machu Picchu. Amerykański badacz Hiram Bingham trafił na ślad tego wspaniałego, praktycznie niezniszczonego miejsca w 1911 roku. Z tej okazji oraz w celu zwiększenia satysfakcji odwiedzających, w życie wprowadzane są ambitne projekty rewitalizacji obejmujące także Aguas Calientes, miasto będące bazą wypadową do Machu Picchu. Ponadto 24 lipca odbędzie się tu huczna uroczystość, na której nie zabraknie występów znanych na całym świecie gwiazd muzyki. Władze Peru chcą by Machu Picchu stało się na ten czas centrum świata.

mauritius, katamaran, morze, plaża mauritius, katamaran, morze, plaża Fot. Shutterstock

Mauritius

W 2011 podróż na Mauritius może być wyjątkowo ekscytująca dla kogoś, kto pragnie obejrzeć całkowite zaćmienie księżyca z "pierwszego rzędu". Widok zjawiska na Mauritiusie będzie doskonały gdyż 15 czerwca 2011 r. wyspa znajdzie się niemal bezpośrednio pod księżycem. Mauritius to ponadto białe, rajskie plaże, pyszne dania kuchni chińskiej, indyjskiej i francuskiej, mili mieszkańcy i dziewicze lasy deszczowe. Wycieczka tu to wciąż droga przyjemność, ale można taki wyjazd zorganizować na własną rękę. Jest na wyspie coraz więcej tanich noclegów np. pokoje prywatne można znaleźć już od 8 euro za noc.

Czarnobyl

Ukraińskie władze chcą otworzyć dla ruchu turystycznego zamkniętą po katastrofie 1986 r. strefę wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu. Systematyczne wycieczki miałyby ruszyć już w styczniu. Dotychczas do strefy wokół Czarnobyla można było wjechać legalnie tylko ze specjalnym zezwoleniem. Wyjechać - tylko po bardzo dokładnej kontroli dozymetrycznej. Mimo to, zamkniętą strefę wokół obiektu można oglądać już od kilku lat. Niewielkie biura podróży organizują tam wycieczki i przekonują, że promieniowanie w rejonie wybuchu reaktora nie jest już szkodliwe. Ponieważ zainteresowanie turystów radioaktywną, zdawałoby się wycieczką, jest coraz większe, oficjalne przyzwolenie władz ukraińskich na komercyjne wykorzystanie terenu nie powinno wcale dziwić. Na taki nieco ekstremalny wypad skusi się w tym roku pewnie wielu turystów. Jak będą wyglądały pierwsze organizowane oficjalnie wycieczki do Czarnobylu? Dotychczas grupy zwiedzających wchodziły do środka elektrowni i oglądały przykryty sarkofagiem, zniszczony reaktor nr 4. Wycieczka zwiedzała ponadto ruiny małych opuszczonych wiosek, w tym wysiedlone po katastrofie miasto Prypeć, położone około 4 km od elektrowni. Turyści oglądali m.in. straszące pustkami bloki, opuszczony kościół, szkołę, wesołe miasteczko, szpital.

turku, finlandia turku, finlandia Fot. Shutterstock

Turku, Finlandia

Dawna stolica Finlandii - Turku - jest, podobnie jak Tallin, Europejską Stolicą Kultury 2011. Położone nad Bałtykiem Turku to najstarsze miasto w Finlandii. W1827 roku doszczętnie spłonęło w największym pożarze w historii Skandynawii. Tysiące ludzi tworzyło je na nowo jako stolicę kultury. Miasto pragnie w 2011 zaprezentować turystom swój potencjał.

 

Wyremontowany stary budynek dworca kolejowego od stycznia będzie mieścić nowe centrum wystawiennicze Logomo. Pięciu artystów w ramach projektu SaunaLab zaprojektowało oryginalne sauny - np. w kształcie cebuli - które wiosną ustawione zostaną nad brzegiem przepływającej przez Turku rzeki Aury. Ponadto odbędzie się wieli festiwali i musicali m.in. musical heavymetalowy. Promując kulturę, Finowie chcą pokazać światu nie tylko miasto, ale także unikalny region. Dlatego część wydarzeń artystycznych będzie się odbywała Utö - niewielkiej wyspie na Bałtyku. Aby dostać się do Turku warto odbyć bardzo malowniczą podróż promem ze Sztokholmu.

curacao curacao Fot. Shutterstock

Curacao

10 października 2010 Antyle Holenderskie przestały istnieć jako autonomiczne państwo w ramach Królestwa Holandii. Pięć wysp występujących dotychczas jako jeden obszar administracyjny rozpadło się na niezależne terytoria. Curacao ma z nich zdecydowanie najwięcej do zaoferowania. Fascynująca historia, niezwykła architektura i nieodparty urok Karaibów. Turyści będą tu w tym pierwszym roku niezależności zdecydowanie mile widziani. Będą rozpieszczani i goszczeni przez mieszkańców najlepiej jak to tylko możliwe. Warto z tego skorzystać...

Więcej o: