Gdzie podróżowaliśmy w 2010?

Gdzie podróżowaliśmy najchętniej w sezonie wakacyjnym 2010 roku? Ulubione kierunki urlopowe Polaków.
Taba opinie Taba opinie Fot. Shutterstock

Egipt

Egipt, Egipt i jeszcze raz Egipt. To on jest niekwestionowanym liderem wszelkich tegorocznych rankingów popularności. Tłumy turystów z Polski wygrzewają się tu zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. Najwięcej klientów biur podróży właśnie w Egipcie przywita Nowy Rok. Gwarancja słońca, komfortowe hotele, bogactwo zabytków, sympatyczni mieszkańcy i stosunkowo niskie ceny wycieczek - to wszystko sprawia, że kraj ten jeszcze długo będzie turystycznym rajem.

 

ZNAJDŹ WYCIECZKĘ

 

W artykule zostały wykorzystane dane pochodzące z analizy turystycznych wyborów internautów z sierpnia 2010 dokonanej przez portale Wakacje.pl i EasyGo.pl

Turcja

Turcja to kolejny TOP kierunek sezonu turystycznego 2010. Kraj ten ze względu na zróżnicowanie pod względem geograficznym oraz klimatycznym ma do zaoferowania bardzo wiele. Jest atrakcyjnym miejscem zarówno dla entuzjastów czynnego wypoczynku jak i dla osób preferujących odpoczynek na plaży. Pełno tu niezwykłych miejsc takich jak Kapadocja, wapienne tarasy w Pamukkale, Stambuł.

 

ZNAJDŹ WYCIECZKĘ

Susa w Tunezji Susa w Tunezji Tunezja Sousse/Fot. Shutterstock

Tunezja

Tunezja to miejsce idealne dla osób poszukujących słońca i odpoczynku. Piaszczyste wybrzeże Tunezji usiane jest małymi, turystycznymi miejscowościami takim jak, Sousse, Monastir. Turyści zwiedzają ponadto meczety, pałace, jeżdżą na grzbiecie wielbłąda po Saharze, wygrzewają się w gorących źródłach. Pogoda sprzyja jeszcze długo po sezonie wakacyjnym, a pobyt w średniej klasy hotelu kosztuje czasem mniej niż wakacje w Polsce.

 

ZNAJDŹ WYCIECZKĘ

Rodos Rodos Symi/Fot. Shutterstock

Grecja

Grecja, a szczególnie greckie wyspy cieszą się w ostatnich latach wielką popularnością. Nawet chaos spowodowany tegorocznym kryzysem gospodarczym kraju nie wystraszył turystów. Rodos, Kreta, Chalkidiki, Zakynthos, Kos - to raje w miniaturze. Coraz częściej turyści wypożyczają samochody i objeżdżają wyspy na własną rękę, odkrywając przy tym ich najbardziej ukryte i najpiękniejsze zakamarki.

 

ZNAJDŹ WYCIECZKĘ

Hiszpania

W sierpniu Hiszpanię odwiedziło 7 mln turystów, o 4 proc. więcej niż w tym miesiącu roku ubiegłego i najwięcej od 2006 r. W tym różnorodnym, pełnym cudów natury i kultury kraju nie można się nudzić. Do odwiedzin zachęcają piękne plaże, przesiąknięte historią zabytkowe miejsca i przemili mieszkańcy, którzy zarażają turystów swoim optymizmem i radością życia. Najczęściej odwiedzanymi w tegorocznym okresie letnim miejscami w Hiszpanii były Katalonia i Baleary. Hiszpania jako pierwszy kraj postanowiła zawalczyć też o polskich seniorów. Na przełomie roku ruszył program upustów na oferty wyjazdowe dla rezerwacji, gdzie przynajmniej jedna osoba ukończyła 55 rok życia. Przystąpiło do niego aż czterech polskich touroperatorów.

 

ZNAJDŹ WYCIECZKĘ

bułgaria bułgaria Fot. Shutterstock

Bułgaria

Bułgaria to kraj, który przeżywa swoja "drugą młodość". Państwo dawniej zdominowane przez Turków, Greków i mieszkańców Transylwanii jest dziś rozwijającym się dynamicznie członkiem Unii Europejskiej. W miejscowościach nadmorskich powstało mnóstwo nowych hoteli, restauracji, pubów, aquaparków. Są tu zarówno plaże ze złotym piaskiem, jak i góry pokryte śniegiem, wielkie miasta, ale też przytulne starożytne porty nad Morzem Czarnym. Ponadto można tu wypić doskonałe bułgarskie wino i spędzić noc na jednej z wciąż jeszcze dzikich plaż.

 

ZNAJDŹ WYCIECZKĘ

Republika Dominikany, plaża Punta Cana Republika Dominikany, plaża Punta Cana Fot. Shutterstock

Dominikana

Egzotyka ze względu na większe koszty podróży jest nieco mniej popularna jednak można zaobserwować, że coraz więcej Polaków woli wyjechać raz w roku, ale za to w odległe, wyjątkowe miejsce. Jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków egzotycznych odchodzącego roku była Dominikana. To ulubione karaibskie miejsce urlopowe. Kraj ten słynie przede wszystkim ze swych wspaniałych białych plaż. Przyciąga ludzi kochających przyrodę i fotografię. Pełno tu egzotycznych gatunków roślin i zwierząt, jaskiń, wodospadów i innych cudów przyrody. Już same nazwy regionów Dominikany - Wybrzeże Kokosowe czy Wybrzeże Bursztynowe - przywodzą na myśl pocztówkowe krajobrazy.

 

ZNAJDŹ WYCIECZKĘ

Azja Bangkok, Tajlandia.
Bangkok, stolica Tajlandii, to jedno z najchętniej odwiedzanych miast Azji. Bangkok leży w Zatoce Tajskiej nad rzeką Menam. Oprócz nowoczesnych wieżowców znajduje się tu ok. 400 urokliwych świątyń hinduistycznych i buddyjskich, a wielką atrakcją stolicy jest Stare Miasto Królewskie. Bangkok określa się na wiele różnych sposób. To m.in. 'miasto dzikich śliwek' i 'miasto Indry'. Azja Bangkok, Tajlandia. Bangkok, stolica Tajlandii, to jedno z najchętniej odwiedzanych miast Azji. Bangkok leży w Zatoce Tajskiej nad rzeką Menam. Oprócz nowoczesnych wieżowców znajduje się tu ok. 400 urokliwych świątyń hinduistycznych i buddyjskich, a wielką atrakcją stolicy jest Stare Miasto Królewskie. Bangkok określa się na wiele różnych sposób. To m.in. 'miasto dzikich śliwek' i 'miasto Indry'. Shutterstock

Tajlandia

Tajlandia to ostatnio bardzo modny kierunek. Tajemniczy świat monumentalnych świątyń, wyśmienitej tajskiej kuchni i nietypowej kultury przyciąga turystów z całego świata, w tym coraz większą liczbę Polaków. Dużą popularnością cieszą się wycieczki na Phuket wyspę położoną u zachodnich wybrzeży kraju. Słońce, plaże, rafy i rajskie krajobrazy to gwarancja wypoczynku w tym miejscu. Dla innych turystów większą atrakcją jest jednak pogrążony w chaosie Bangkok. Nowoczesne wieżowce, kontrastujące ze starodawnymi świątyniami buddyjskimi, stragany pełne najdziwniejszych dań i salony masażu na każdym rogu - jedni są oczarowani inni zniesmaczeni. Aby się przekonać trzeba to jednak zobaczyć na własne oczy.


ZNAJDŹ WYCIECZKĘ

Chiny

Chiny zdecydowały kilka lat temu, że turystyka powinna być podporą ich gospodarki i to zadziałało - powiedział, podsumowując rok 2010, Taleb Rafii, sekretarz generalny Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO). Zajęły czwarte miejsce w rankingu światowej popularności turystycznej, jednak do końca roku mogą przegonić stojącą wyżej Hiszpanię. Chiny są ogromnym, bardzo zróżnicowanym krajem o bogatej i długiej historii. Zobaczyć tu można wspaniałe zabytki liczące po kilka tysięcy lat takie jak Wielki Mur Chiński, klasztor Shaolin, a przy tym nowoczesne miasta np. Hongkong.

 

ZNAJDŹ WYCIECZKĘ

Sri Lanka

Biura podróży odnotowują z roku na rok coraz większe zainteresowanie wycieczkami na Sri Lankę. Wybierają ją często zakochani, marzący o wspólnym urlopie na jednej z idyllicznych plaż. Można tu też spędzić czas bardziej aktywnie na przykład, zwiedzając znajdujące się na wyspie starożytne zabytki. Przejażdżka na grzbiecie słonia lub relaks w tutejszych luksusowych ośrodkach SPA to dodatkowe atrakcje pobytu w tym pięknym miejscu. Popularność Sri Lanki wśród polskich turystów sprawiła, że biura podróży i w tym kierunku proponują oferty last minute.

 

ZNAJDŹ WYCIECZKĘ

indie indie Fot. Shutterstock

Indie

Indie oszałamiają swoją innością. Ogromy zgiełk i różnorodność tego kolorowego kraju jednych fascynuje innych przeraża. Odmienna kultura budzi zainteresowanie. Niektórzy turyści wręcz wsiąkają w Indie i wracają tu kiedy tylko mogą. Biura podróży oferują wycieczki objazdowe po Indiach bądź wypoczynek na Goa, które choć najmniej przypomina resztę kraju, nazywane jest indyjskim rajem.

 

ZNAJDŹ WYCIECZKĘ

Nepal Nepal Fot. Shutterstock

Nepal

Podróżnicy, którym udało się postawić stopę w Nepalu są zwykle zgodni - to jeden z najpiękniejszych krajów świata. Urzekający ludzie, oszałamiające krajobrazy i wędrówki w cieniu ośmiotysięczników. Polacy także polubili aktywne, a nawet ekstremalne podróże, co tłumaczy wzrost zainteresowania wycieczkami do Nepalu.

 

ZNAJDŹ WYCIECZKĘ

Angel Falls to najwyższy wodospad świata. Ma 979 metry wysokości i znajduje się w Parku Narodowym Canaima w Wenezueli. Wysokość z jakiej spada woda jest tak wielka, że zanim dotrze do jakiegokolwiek podłoża rozbija się na kropelki i zmienia w mgłę. Angel Falls to najwyższy wodospad świata. Ma 979 metry wysokości i znajduje się w Parku Narodowym Canaima w Wenezueli. Wysokość z jakiej spada woda jest tak wielka, że zanim dotrze do jakiegokolwiek podłoża rozbija się na kropelki i zmienia w mgłę. Fot. Shutterstock

Wenezuela

Ogromnym walorem Wenezueli jest bogactwo przyrody. Przepiękne wodospady, puszcze, góry, lasy deszczowe i rajskie plaże, jak choćby te na Isla de Margarita, największej wyspie Wenezueli, która jest zarazem jednym z najbardziej malowniczych miejsc w tej części świata.

 

ZNAJDŹ WYCIECZKĘ

Kenia

Spotkanie się oko w oko z lwem to marzenie coraz większej ilości Polaków. Wycieczki do Kenii sprzedawały się w 2010 roku bardzo dobrze, mimo swoich wysokich cen. Jazda jeepem po pełnym dzikich zwierząt rezerwacie Masai Mara jest wielką atrakcją dla małych i dużych podróżników. Zainteresowanie wyjazdami do Afryki jest równie duże po sezonie. Sporo turystów właśnie w Kenii spędzi sylwestra, co jeszcze niedawno było tylko ekstrawagancją nielicznych.

 

ZNAJDŹ WYCIECZKĘ

 


Więcej o: