10 państw, które trzeba odwiedzić w 2011

Wydawnictwo Lonely Planet stworzyło ranking 10 państw, które szczególnie warto odwiedzić w nadchodzącym 2011 roku! Zestaw najbardziej godnych wizyty miejsc niektórych może zaskoczyć...

10. Japonia

Japonia to bardzo nowoczesne miasta, ale i zakątki pełne starych, pięknych świątyń. To także niezwykła kultura dla - jednych fascynująca, dla innych dziwna. Kraj ten ma jednak opinie drogiego, a ponadto wciąż trudno dogadać się tu po angielsku. Mimo to, Japonię odwiedza coraz więcej turystów. Dzięki takim rozwiązaniom jak Japan Rail Pass, który pozwala podróżować bez ograniczeń siecią wygodnych krajowych połączeń, państwo to zwiedza się łatwo i przyjemnie.

syria syria Fot. Shutterstock

9. Syria

Miejsce 9., zdaniem autorów raportu, należy się Syrii. To kolejny kraj, który warto odwiedzić w 2011 roku. Można tu mieszkać w odrestaurowanych pałacach z czasów otomańskich, robić zakupy na barwnym suku (targu), pić herbatę z Beduinami oraz odkrywać rozległe stare miasta przypominające muzea pod gołym niebem.

Afryka, Tam wystarczy po prostu być, by oderwać się od codzienności Afryka, Tam wystarczy po prostu być, by oderwać się od codzienności Fot. Shutterstock

8. Tanzania

Tanzania to jedno z najciekawszych miejsc w Afryce. Serengeti, Ngorongoro, Kilimanjaro, Zanzibar - miejsc wartych odwiedzenia jest tu mnóstwo. W Tanzanii znajdziemy jednak przede wszystkim niezwykłe dzikie zwierzęta mieszkające we wspaniałych parkach narodowych i rezerwatach. Zobaczymy stada słoni w Ruaha, lwy wspinające się na drzewa wokół jeziora Manyara, szampansy w Gombe i Mahale, likaony w Selous, czy hipopotamy i krokodyle taplające się w rzece Rufiji. To właśnie Tanzania będzie przyszłorocznym celem urlopowym wielu turystów z całego świata.

7. Włochy

To, że wśród 10 miejsc wartych odwiedzenia w 2011 roku znalazły się Włochy, wcale nas nie dziwi. To kraj, któremu nic nie odbierze uroku. Mogą krążyć historie o panującej tu korupcji i skandalach seksualnych, ekonomia może być w dołku, ale wciąż jest to jedno z najwspanialszych miejsc, do których warto pojechać. Wspaniałe mające ducha i historię miasta, pyszne jedzenie, przewaga dni słonecznych w roku i przemili ludzie - jeden wyjazd nie wystarczy, by poznać całe Włochy. Rok 2011 może być początkiem wielkiej miłości do Włoch.

Vanuatu, Oceania Vanuatu, Oceania Fot. Shutterstock

6. Vanuatu

Vanuatu - nazwa znajdującego się w Oceanii państwa niektórym może nic nie mówić. I właśnie w tym jego urok. Vanuatu to miejsce idealne dla osób poszukujących autentycznej, nietkniętej cywilizacją przyrody. Można tu zasmakować życia z dala od cywilizacji w tradycyjnych wioskach w otoczeniu spadających z hałasem wodospadów, wielkich lagun, masywów górskich i tropikalnych wysepek.

bułgaria bułgaria Fot. Shutterstock

5. Bułgaria

Bułgaria, zdaniem twórców raportu, to kraj, który może spodobać się każdemu. Są tu zarówno plaże ze złotym piaskiem, jak i góry pokryte śniegiem, wielkie miasta, ale też przytulne starożytne porty nad Morzem Czarnym. Państwo dawniej zdominowane przez Turków, Greków, mieszkańców Transylwanii jest dziś rozwijającym się dynamicznie członkiem Unii Europejskiej. Doskonałe, bułgarskie wino pite na jednej z licznych, wciąż jeszcze dzikich plaż - idealna wizja na 2011 rok.

panama panama Fot. Shutterstock

4. Panama

W kraju, który w większości pozostaje dziewiczy, już sama podróż autobusem lub łodzią może być przygodą. Kraj stawia na tradycyjną turystykę, związaną z lokalnymi zwyczajami i unikalną przyrodą.

wyspy zielonego przylądka wyspy zielonego przylądka Fot. Shutterstock

3. Republika Zielonego Przylądka

Wizyta w Republice Zielonego Przylądka to droga przyjemność. Słoneczne, pełne plaż o miękkim piasku wyspy stają się jednak coraz bardziej popularne. Podobno pod tym względem mogą dorównać Wyspom Kanaryjskim. Góry, wulkan z głową w chmurach, światowej klasy ośrodki sportów wodnych, weseli mieszkańcy - to tylko kilka walorów archipelagu, w którego skład wchodzi 10 większych i 5 mniejszych wysp. Najwięcej walorów turystycznych mają: Sao Vicente, Boa Vista i Sal. Dzięki morskim połączeniom można zwiedzić je wszystkie.

2. Brazylia

Brazylia słynąca z samby, piłki nożnej i hucznej zabawy znalazła się na 2. miejscu w zestawieniu krajów wartych odwiedzenia w 2011 roku. Państwo rozwija się w zawrotnym tempie w związku z przygotowaniami do piłkarskich mistrzostwa świata, które odbędą się tu w 2014 roku i Letniej Olimpiady, którą w 2016 gościć będzie Rio de Janeiro. Miliardy dolarów inwestowane są w infrastrukturę, w tym nowopowstające hotele. Zdaniem autorów zestawienia właśnie w 2011 roku warto odkryć ten barwny, rozległy kraj.

albania albania Fot. shutterstock

1. Albania

Pierwsze miejsce w rankingu Lonely Planet może być zaskoczeniem dla wielu podróżników. Krajem najbardziej atrakcyjnym na przyszłoroczne wakacje jest...Albania. Autorzy zestawienia twierdzą, że największym atutem Albanii jest jej wciąż nie odkryte oblicze. Państwo, które ze względu na niestabilną sytuację polityczną było omijane szerokim łukiem, nie zostało jeszcze zadeptane przez turystów. Ma do zaoferowania plaże z lazurową wodą, dobrą kuchnię, dziedzictwo kulturowe ukryte w miastach przesyconych historią i wiele innych tajemniczych zakątków. Można tu podróżować bez planowania, spotykając miejscowych, dla których turyści są wciąż nowością.

Więcej o: