Świąteczne jarmarki Europy

Świąteczne jarmarki mają w niektórych państwach bardzo długą tradycję. Panuje na nich wyjątkowa, świąteczna atmosfera. Kolorowe stragany pełne są oryginalnych wyrobów. W powietrzu unosi się zapach grzanego wina i lokalnych specjałów.
Wiedeń Wiedeń Fot. Shutterstock

Wiedeń

Czas oczekiwania na Boże Narodzenie odmierza w Wiedniu adwentowy kalendarz w oknach neogotyckiego, rozświetlonego świątecznymi dekoracjami ratusza przy Rathausplatz. Pod każdą z dat kryje się obraz młodego austriackiego malarza, codziennie uroczyście odsłaniana jest jedna praca. Tuż przed ratuszem stoi ponad 25-metrowa choinka przywożona co roku z innego landu. Nie mniej ważne jest też Drzewo Serc, pod którym spotykają się młode pary. Dzięki zaaranżowanej tu "Poczcie w Chmurach" można stąd wysłać miłosny list - tradycyjny lub drogą elektroniczną. Przy bezpłatnych stanowiskach internetowych chętni robią sobie zdjęcie, które po wkomponowaniu w okolicznościowy widoczek wysyła się e-mailem. Atrakcją dla najmłodszych jest Reniferowy Ekspres. Dorośli gromadzą się wokół straganów, na których kupić mogą dekoracje, prezenty, pyszne sery i szynki, precle, pieczone kasztany, a nawet świeże owoce w czekoladzie.

 

Bajeczna atmosfera panuje też przed pałacem w Schönbrunn, gdzie od ponad 30 lat odbywa się adwentowy jarmark. Kilkaset tysięcy osób ściąga tu co roku, by w miłej, świątecznej atmosferze napić się grzanego wina i posłuchać śpiewanych przez chóry kolęd. Na straganach dominują tradycyjne wyroby: zwierzątka z siana, zabawki z drewna, gliniane anioły, figurki do domowych szopek, ale są też np. ciasta i chleby domowego wypieku, wędzone mięso i samodzielnie destylowane sznapsy. Obowiązkowym punktem programu powinna być wizyta w pałacowej piekarni, gdzie turyści obdarowani kucharską czapką mogą upiec swoje własne, świąteczne ciastko. Warto wstąpić też do teatru marionetek.

 

Znajdź LOT

Znajdź NOCLEG

Sprawdź POGODĘ

Berlin

W całym Berlinie odbywa się kilkadziesiąt świątecznych jarmarków. Jednym z najbardziej interesujących jest ten w centrum Gendarmenmarkt. Tym, co wyróżnia go wśród innych jest bogaty, utrzymany na wysokim poziomie program kulturalny. Są koncerty chórów, świetnych muzyków jazzowych, występy śpiewaków operowych. Popołudniami można oglądać akrobatów, żonglerów, tancerzy. Ze względu na moc atrakcji, za wstęp po godzinie czternastej trzeba zapłacić 1 euro.

 

Gendarmenmarkt to także raj dla smakoszy. Można tu spróbować świątecznych i adwentowych smakołyków m.in. naszpikowanego bakaliami keksu (Stollen), cynamonowych precli, a także bardziej sytych przysmaków - podawanego na gorąco chleba ze słoniną czy Bratwurst - kiełbasek z grilla. Wśród napitków króluje Gluwein - grzene wino z przyprawami, którego zapach unosi się nad całym jarmarkiem. Sprzedawcy kuszą ponadto wyrobami rękodzielniczym - ozdobami świątecznymi, biżuterią itp. Można tu znaleźć wyjątkowe prezenty. 


Znajdź LOT

Znajdź NOCLEG

Sprawdź POGODĘ

drezno, święta drezno, święta Fot. Shutterstock

Drezno

Drezno to kraina bożonarodzeniowych tradycji. To tu odbywa się Striezelmarkt - najstarszy Bożonarodzeniowy jarmark w Niemczech. Jego tradycja sięga XV wieku. Swą nazwę zawdzięcza drożdżowej, plecionej bułce Striezel, która na przestrzeni wieków zamieniła się w drezdeński Christstollen - tradycyjne ciasto z bakaliami. Jest go tu oczywiście pod dostatkiem. Główna część jarmarku mieści się na placu Altmarkt. W jego centralnym punkcie znajduje się największa na świecie świąteczna 14-metrowa piramida. Na jej kondygnacjach poruszają się figurki związane ze świętami i historią regionu. Drewniane miniaturki piramidy sprzedawane są na prawie każdym stoisku. Poza nimi trzeba jeszcze kupić Pflaumentoffla, czyli figurkę kominiarza wykonaną z suszonych śliwek. Uważa się ją za talizman, który ma zapewnić szczęście i pomyślność.

 

Głównemu jarmarkowi towarzyszy jarmark historyczny skryty na dziedzińcu późnorenesansowego zamku Wettynów. Wejście, w przeciwieństwie do głównego targu, jest płatne i kosztuje 2 euro. Zwiedzający mogą tu np. zobaczyć jak lepi się garnki lub tka płótno. Przy okazji jarmarku do późnego wieczora otwarte są największe atrakcje miasta m.in. rokokowy pałac Zwinger.

 

Znajdź LOT

Znajdź NOCLEG

Sprawdź POGODĘ

Praga

Warto się wybrać w okresie przedświątecznym do Pragi. Wystarczy weekend, by poczuć panującą tu świąteczną atmosferę. Na Rynku Starego Miasta, wokół błyszczącej choinki gromadzą się odświętnie przystrojone stoiska. Poza przeróżnymi drobiazgami oferują gorący poncz, pitny miód, pieczone kasztany, kukurydzę i tradycyjne czeskie pieczywo. Na zamku Królewskim na Hradczanach stoi piękna szopka betlejemska.

 

Znajdź LOT

Znajdź NOCLEG

Sprawdź POGODĘ

Bratysława

Jarmark Bożonarodzeniowy odbywa się w Bratysławie na Placu Głównym, Placu Franciszkańskim i Placu Hviezdoslava. Na ponad 100 stoiskach sprzedawane są typowe regionalne potrawy i napoje, a także upominki. Proponowane gościom przekąski, choć bardzo kaloryczne, na długo pozostają w pamięci smakoszy. Loksze, czyli placki z ciasta ziemniaczanego nadziewane gęsią wątróbką lub kapustą, pieczone kiełbaski i gęsi, kapuśniak, pagacze, czyli ciasta skwarkowe, chleb ze smalcem i cebulką, wątróbki po ?cygańsku?, potrawy mięsne i rybne z grilla oraz typowe napoje: grzane wino, pitny miód, grog i poncz - to tylko kilka z nich. Nie brakuje też oczywiście słodkich wypieków.

 

Kto szuka prezentów, ma do wyboru tradycyjną ceramikę z Modrej, szopki i lalki z kukurydzianych liści, mnóstwo aniołków w każdej postaci, haftowane serwety, figurki z wosku, wiklina. Ceny - od kilkunastu do kilkuset koron.

 

Znajdź LOT

Znajdź NOCLEG

Sprawdź POGODĘ

Budapeszt Budapeszt Fot. Shutterstock

Budapeszt

Od 26 listopada do 24 grudnia na placu Vörösmartyego trwa wielki kiermasz świąteczny. Jeden z budynków znajdujących się na placu przeobraża się od 1 grudnia w ogromny kalendarz adwentowy. Każdego popołudnia, punktualnie o 17.00 na fasadzie kamienicy w której mieści się słynna cukiernia Gerbeaud otwierane jest kolejne okno. W nim pojawia się kopia dzieła jakiegoś współczesnego artysty. Uroczystemu odsłonięciu działa towarzyszą efekty świetlne, a także również muzyka orkiestry.

 

W dziesiątkach kolorowych stoisk stylizowanych na kryte strzechą chatki kupić można ciekawe bibeloty m.in. ręcznie malowaną ceramikę, biżuterię, stroiki, figurki, obrazy. Największą atrakcją są jednak serwowane tam smakołyki. Można się napić grzanego, węgierskiego wina oraz spróbować pieczonych kasztanów, pieczonej na ceglanym piecu wołowiny, kiełbasy czy ciasta podawanego na gorąco. Podczas kiermaszu występują na placu teatry kukiełkowe oraz grupy folkowe.


Znajdź LOT

Znajdź NOCLEG

Sprawdź POGODĘ

kapenhaga kapenhaga Fot. Shutterstock

Kopenhaga

W okresie świątecznym w Danii można spróbować specjalnego rodzaju piwa zwanego Julebryg. Codziennie, tuż przed północą, zaprzężone w konie tradycyjne wozy rozwożą ten bożonarodzeniowy trunek po mieście. Dzięki temu można go kupić wszędzie. Wieloletnią tradycją jarmarku świątecznego w Kopenhadze jest także wystawa unikalnie przystrojonych świątecznych stołów prezentowana w salonach królewskiej firmy Royal Kopenhagen. Najważniejszym miejscem w okresie bożonarodzeniowym staje się jednak kopenhaski Ogród Tivoli. Pojawiają się tu miniaturowe wioski ze sklepami pełnymi prezentów i świątecznych towarów, choinki udekorowane lampionami. Na pobliskim jeziorze można pojeździć na nartach, a w centrum ogrodów ustawiony jest ogromny namiot, w którym znajduje się "Nissekobing", wystawa mechanicznych skrzatów.

 

Świąteczny jarmark co roku odbywa się również na pięknej przystani Nyhvan. Przez całą jej długość ciągną się kolorowe stragany pełne oryginalnych produktów: grzanego wina z korzennymi przyprawami, ciasteczek ryżowych, zabawek ze słomy oraz bajecznych bombek.

 

Znajdź LOT

Znajdź NOCLEG

Sprawdź POGODĘ

Frankfurt

Tradycja świątecznych targów sięga we Frankfurcie XIV w. W dzielnicy Römerberg, na Paulsplatz i Mainkai rozstawia się ponad 200 stoisk. Można tu kupić przysmaki kulinarne, ozdoby choinkowe, wyroby rzemieślnicze i inne świąteczne bibeloty. Otoczenie jest piękne. Domy z drewnianymi elementami, 30-metrowa rozświetlona lampkami choinka i staromodna karuzela tworzą niepowtarzalny klimat. W tle, w kościele św. Mikołaja dzwony wybijają muzykę, a na trąbkach wygrywane są kolędy.

 

Znajdź LOT

Znajdź NOCLEG

Sprawdź POGODĘ

tallinn, święta, estonia tallinn, święta, estonia Fot. Shutterstock

Tallin

Jarmark odbywa się na Placu Ratuszowym. Chociaż nie ma zbyt długiej tradycji (pierwszy zorganizowano w 1991 r.) czuć tu świąteczny klimat. Sprzedawane są tradycyjne estońskie przysmaki, rękodzieło i zabawki. Rozświetlona światełkami starówka wygląda imponująco. Na środku placu ratuszowego w swojej chatce siedzi Gwiazdor. Goście kiermaszu mogą się z nim przywitać i złożyć do jego skrzynki listy z prośbą o prezenty.

 

Znajdź LOT

Znajdź NOCLEG

Sprawdź POGODĘ

bruksela, święta bruksela, święta Fot. Sutterstock

Bruksela

W Belgijskiej stolicy można w grudniu skosztować specjałów świątecznych z całej Europy: od tradycyjnego skandynawskiego grzanego wina po angielski pudding świąteczny. Jarmark zajmuje całą powierzchnię starego miasta wraz z Grand Place, na którym znajdują się m.in. gotycki ratusz i dawny pałac królewski. Co pół godziny na fasadzie ratusza wyświetlane są świąteczne motywy, którym towarzyszą efekty świetlne i muzyka. Wokół rozstawionych jest w ponad 200 drewnianych kramów.

 

Znajdź LOT

Znajdź NOCLEG

Sprawdź POGODĘ

Więcej o: