Egipt. Sylwester w Egipcie

Egipt jest często wybieranym przez Polaków kierunkiem sylwestrowym. Jak wygląda sylwester w Egipcie?

Sylwester w Egipcie

Wycieczki do Egiptu, nawet w okresie sylwestrowym są stosunkowo niedrogie. Nie dość, że jest o wiele taniej niż w europejskich stolicach, to jest jeszcze o wiele cieplej. Wielu turystów przyjeżdża do Egiptu na sylwestra, by po wieczornych zabawach odpocząć na słonecznych plażach. W grudniu i styczniu w Egipcie średnia temperatura powietrza w ciągu dnia nie spada poniżej 20 ºC. Po wielu godzinach wygrzewania się na słońcu turystom nie przeszkadza, że w tym okresie szybciej robi się ciemno, a noce są chłodne. Egipt jest ponadto krajem, który ma świetne zaplecze hotelowe. Można tu w wygodnych i komfortowych warunkach odpocząć od zimowego mrozu.

Egipska Hurghada Egipska Hurghada Fot. Shutterstock

Sylwester w Egipcie

Sylwester w Egipcie wygląda podobnie we wszystkich kurortach. Choć w Egipcie nie ma zwyczaju hucznego witania Nowego Roku, to właściciele hoteli, specjalnie z myślą o zagranicznych turystach, przygotowują masę atrakcji. Pomieszczenia hoteli są świątecznie i sylwestrowo przystrojone. Mikołaje, renifery, choinki, wszystko to wygląda dziwnie, biorąc pod uwagę fakt, że na zewnątrz goście paradują w strojach kąpielowych. W noc sylwestrową odbywają się zabawy, koncerty i przedstawienia. Organizowana jest uroczysta kolacja, na którą wstęp trzeba sobie zwykle z góry opłacić, nawet jak wybrało się pobyt z opcją all inclusive. Kelnerzy i inni pracownicy hoteli ubrani są elegancko, odbywają się tańce, a o północy strzelają fajerwerki.

egipt, plaża, hotel egipt, plaża, hotel Fot. Shutterstock

Sylwester w Egipcie

To, co przyciąga turystów do Egiptu na Nowy Rok to jednak przede wszystkim wizja odpoczynku pod palmami nad brzegiem morza. Następny dzień po nocnych szaleństwach można spędzić zupełnie inaczej niż w domu. Spacery plażą, relaks przy basenie, zwiedzanie. Można się nawet wykąpać w morzu. Temperatura wody w Egipcie ma w grudniu około 20 stopni Celsjusza. Prawdopodobieństwo, że z sylwestrowego wyjazdu do Egiptu wróci się opalonym jest dość duże. W ciągu dnia często wieje wiatr, ale specjalne parawany rozstawiane na plażach sprawiają, że nie jest on odczuwalny.

Sylwester w Egipcie

Egipcjanie przestrzegający tradycji obchodzą sylwestra skromniej, bo to święto nie należy do ich tradycji. W tym w 90 proc. muzułmańskim kraju obowiązują dwa kalendarze - gregoriański oraz islamski kalendarz hidżry, według którego Nowy Rok (po arabsku Muharram) wypada kilkanaście dni wcześniej. Święto to nawet wtedy nie jest jednak hucznie obchodzone.

Sylwester w Egipcie

Grudzień to dobra pora na zwiedzanie zabytków Egiptu, a także na rejs statkiem wzdłuż Nilu. Mniejszy tłok i przyjemna temperatura to dwa wielkie plusy pobytu w Kraju Faraonów właśnie o tej porze roku. Wielu spragnionych ciepła turystów przyjeżdża jednak do Egiptu tylko i wyłącznie po to, by leżeć na plaży i przy basenie. Oferta wyjazdów do Egiptu zimą jest bardzo szeroka. Hurghada i Sharm el Sheikh, Marsa El Alam, Taba - to tylko kilka przykładowych propozycji. Większość hoteli ma bogatą infrastrukturę. Piloci polskich wycieczek w Egipcie radzą, by nie wybierać nigdy hotelów mniej niż czterogwiazdkowych, a jeśli hotel ma w folderze pięć gwiazdek twierdzą, że spokojnie można odjąć jedną z nich. To dlatego, że w przypadku Egiptu ilość gwiazdek, nie zawsze odzwierciedla standardy hotelu.

Sharm el Sheikh Sharm el Sheikh Fot. Shutterstock

Sylwester w Egipcie

Coraz bardziej popularne jest także spędzanie sylwestra pod wodą. Egipskie rafy są piękne i wciąż jeszcze niezniszczone, a baza turystyczna bardzo rozbudowana - znajdziemy tu całe mnóstwo doskonale przygotowanych, w pełni profesjonalnych baz nurkowych. Noc sylwestrowa połączona z nurkowaniem to nie lada atrakcja. Nurkowe sylwestry mają też w swojej ofercie polskie biura podróży, ale wyjazdy takie są oczywiście znacznie droższe niż te zwykłe.

Egipt, Kair Egipt, Kair Fot. Shutterstock

Sylwester w Egipcie

Bezpieczeństwo w Egipcie to teraz gorący temat. Wybierając się do Egiptu w najbliższym czasie, trzeba wziąć pod uwagę rady Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

"W związku z wydarzeniami w Egipcie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznaje w aktualnej sytuacji za możliwe z punktu widzenia bezpieczeństwa obywateli wyjazdy zorganizowane z Polski do egipskich ośrodków turystycznych nad Morzem Czerwonym. Ministerstwo doradza powstrzymanie się od wyjazdów turystycznych  do dużych ośrodków miejskich (Kair, Aleksandria, Suez), w rejony środkowego Egiptu i południowego Synaju oddalone od dużych ośrodków turystycznych, a także wszelkie wyjazdy indywidualne i grupowe, w tym wycieczki poza ośrodki turystyczne.

Więcej o: