Europa. Święta i sylwester pod chmurką

Parady z pochodniami, kąpiele w lodowatej zatoce, festiwal ognia i szampan na Polach Elizejskich - cała Europa szykuje niespodzianki na pożegnanie starego roku. Jakie?
Budapeszt, panorama zimowa Budapeszt, panorama zimowa Fot. Shutterstock

Budapeszt

Przed wieczorną zabawą na ulicznych stoiskach kupujemy trąbki, maski i konfetti oraz wzmacniamy się grzanym winem, szampanem i przeróżnymi smakołykami. O godz. 19 na trzech placach - Vörösmartyego, Nyugati i Oktogon - rozpoczynają się darmowe koncerty, m.in. jazzowe i didżejów. O północy nad Dunajem rozbłysną sztuczne ognie.

Rezerwuj nocleg

www.budapestinfo.hu

Znajdź  LOT do Budapesztu

Sprawdź POGODĘ w Budapeszcie

Edynburg Edynburg Edynburg/Fot. Shutterstock

Edynburg

Powitanie Nowego Roku trwa w Szkocji kilka dni i nazywa się Hogmanay. Nazwa może pochodzić z gaelickiego oge maidne (nowy dzień) lub z francuskiego homme est né (człowiek się narodził). Hogmanay obchodzili wikingowie, Rzymianie oraz Celtowie, którzy przy ognisku i śpiewach świętowali powrót wiosennego słońca. W Edynburgu uroczystości rozpoczynają się już w czwartek 30 grudnia wieczornym marszem z pochodniami (Torchlight Procession), który rusza z katedry St. Giles i kończy się spektakularnym spaleniem łodzi wikingów na wzgórzu Calton Hill. 31 grudnia o północy niebo rozświetlają fajerwerki wystrzeliwane z siedmiu wzgórz, na których leży miasto. W pierwszy dzień nowego roku w południe do lodowatej zatoki Firth of Forth wskakują pływacy morsy, pół godziny później rusza triatlon, zaś o 13 - bieg One O'Clock Run. W niedzielny wieczór 2 stycznia podczas Night Afore International wszędzie rozbrzmiewa skoczna muzyka do tradycyjnych szkockich tańców strip the willow .

 

Rezerwuj nocleg

www.edinburghshogmanay.org

Znajdź LOT

Sprawdź POGODĘ

funhal, madera funhal, madera Fot. Shutterstock

Funchal

Stolica portugalskiej wyspy Madera wita Nowy Rok spektakularnym pokazem sztucznych ogni. Odpala się je z kilkudziesięciu miejsc wokół miasta, a na jeden pokaz idzie kilkanaście ton fajerwerków. W programie także koncerty i występy grup folklorystycznych. Atrakcją są piękne dekoracje świetlne ulic i domów. Obchody związane z pożegnaniem starego roku zaczynają się już na początku grudnia.

Rezerwuj nocleg

www.madeiraislands.travel

Znajdź LOT

Sprawdź POGODĘ

lizbona lizbona Fot. Shutterstock

Lizbona

31 grudnia jak co roku tysiące ludzi wychodzą na ulice wraz z rodziną i przyjaciółmi. Zabawa zaczyna się o godz. 22 na odnowionym placu Praça do Comércio od koncertów portugalskich grup A F ria do Aç car oraz Xutos e Pontapés. Na pokaz sztucznych ogni trzeba poczekać do północy. Własne programy sylwestrowe pod chmurką przygotowały także dzielnice Baixa-Chiado, Bairro Alto czy Santos. Wzorem mieszkańców Lizbony możemy też udać się do baru, pubu, restauracji czy do popularnego Casino Lisboa, które szykuje noworoczny show i koncerty na żywo, a wstęp jest darmowy.

 

Rezerwuj nocleg

www.visitlisboa.com

Znajdź LOT

Sprawdź POGODĘ

london eye, londyn london eye, londyn Fot. Shutterstock

Londyn

Sylwestrową atrakcją numer 1 w stolicy Wielkiej Brytanii jest pokaz fajerwerków przy London Eye - wielkim kole widokowym nad Tamizą przypominającym diabelski młyn z kapsułami dla pasażerów. Pierwsze sztuczne ognie strzelają w niebo, gdy Big Ben wybija północ. Tegoroczny pokaz ma być wyjątkowy, organizator - agencja Jack Morton Worldwide - zapowiada wielkie widowisko. By docenić w pełni jego skalę, warto wcześniej zająć najlepsze miejsca obserwacyjne na mostach Westminster, Hungerford, Waterloo i Lambeth, przy stacjach Victoria Embankment i South Bank oraz na nabrzeżu Tamizy naprzeciwko London Eye. Można też zaokrętować się na jeden z licznych statków i stateczków kursujących po Tamizie. Jeśli jednak zbraknie miejsc, obejrzymy pokaz niemal z każdego punktu w centrum Londynu oraz na telebimach na Trafalgar Square. Władze miasta przygotowały niespodziankę - od godz. 23.45 do 4.30 metro, pociągi DLR, tramwaje i autobusy są bezpłatne. W Nowy Rok o godz. 12 wyrusza uliczna parada z udziałem kilku tysięcy przebierańców. Trasa wiedzie od hotelu The Ritz na Piccadilly, przez Piccadilly Circus, Trafalgar Square i Whitehall, aż do Parliament Square. Można spotkać królową, akrobatów, klaunów i tancerzy wykonujących angielski taniec ludowy morris . Zaprasza się też zasłużonych działaczy społecznych - w podzięce miasto funduje im nocleg w najlepszym hotelu, przejażdżkę piętrowym autobusem z burmistrzami Londynu i VIP-owskie miejsca do oglądania parady.

 

Rezerwuj nocleg

www.london.gov.uk/newyearseve

Znajdź LOT

Sprawdź POGODĘ

cardiff, walia cardiff, walia Fot. Shutterstock

Cardiff

W stolicy Walii 31 grudnia już za dnia na wielkiej scenie przed ratuszem zaczynają występy zespoły muzyczne i teatralne, podczas gdy dookoła rozkręca się wielka zabawa. O północy w niebo strzelają fajerwerki, którym towarzyszą okrzyki, gwizdy i toasty.

 

Rezerwuj nocleg

www.cardiff.gov.uk

walia, Llanwrtyd Wells walia, Llanwrtyd Wells Fot. Shutterstock

Llanwrtyd Wells

W najmniejszym brytyjskim miasteczku w środkowej Walii 31 grudnia o godz. 23 rusza parada z pochodniami. Jej uczestnicy niosą Mari Lwyd - czaszkę konia na drewnianym palu okrytą białymi prześcieradłami. Zatrzymują się przed każdymi drzwiami i śpiewają piosenki, wpraszając się na poczęstunek i drinka.

 

Rezerwuj nocleg

www.llanwrtyd.com

paryż, panorama paryż, panorama Fot. Shutterstock

Paryż

Stolica Francji nie szykuje nic specjalnego, ale i tak tysiące ludzi zjawiają się zawsze w centrum miasta na wspólne świętowanie. Największe tłumy gromadzą się na Polach Elizejskich (rosnące wzdłuż alei drzewa są na czas świąt pięknie udekorowane światełkami). Wiele osób udaje się też na Trocadéro w XVI Dzielnicy, skąd wspaniale widać wieżę Eiffla, oraz na Pola Marsowe.

 

Rezerwuj nocleg

www.parisinfo.com

Znajdź LOT

Sprawdź POGODĘ

praga praga Fot. Shutterstock

Praga

Bogaty program sylwestrowy szykuje stolica Czech. Bawimy się przy muzyce na rynku Starego Miasta i placu Wacława. W oczekiwaniu na północ rozgrzewamy się gorącym miodem i grzanym winem. W noworoczne popołudnie o godz. 18 rozpoczyna się tradycyjny pokaz fajerwerków - będą odpalone z Wełtawy i potrwają równo 1 tys. sekund, czyli blisko 17 min. Najlepiej obserwować je z brzegów rzeki na wysokości ul. Na Františku. Firma Flash Barrandov Special Effects zapowiada niezwykłe widowisko: sztuczne ognie ułożą się w kwiaty i motywy geometryczne.

 

Rezerwuj nocleg

www.prague.eu

Znajdź LOT

Sprawdź POGODĘ

Stonehaven, szkocja Stonehaven, szkocja Fot. Shutterstock

Stonehaven

Największą atrakcją sylwestrowej nocy w Stonehaven na północno-wschodnim wybrzeżu Szkocji jest festiwal ognia - Fireball Festival. W czasie nocnego pochodu staromiejską High Street uczestnicy wymachują ognistymi kulami przyczepionymi do długich sznurów. Podobne ceremonie odbywały się w całej Europie już w VIII w. Jedna z teorii mówi, że ludzie zaklinali w ten sposób słońce tak potrzebne im samym i roślinom, inna - że oczyszczali powietrze ze złych fluidów. Niezwykły spektakl przyciąga do Stonehaven tysiące widzów z Wielkiej Brytanii i z zagranicy.

 

Rezerwuj nocleg

www.stonehavenfireballs.co.uk

Wiedeń Wiedeń Fot. Shutterstock

Wiedeń

W ostatnim dniu roku stolica Austrii zaprasza na Szlak Sylwestrowy. Na ulicach starego miasta stoją stoiska z ponczem i innymi przysmakami. Na licznych scenach pod chmurką brzmią walce, operetki, rock i muzyka ludowa. Północ wybija milczący na co dzień Pummerin - wielki dzwon z katedry św. Szczepana. Pierwszy poranek nowego roku najlepiej spędzić w jednej licznych kawiarni serwujących skacowanym gościom specjalnie skomponowane śniadania. A potem udać się na plac Ratuszowy, gdzie na telebimie transmitowany jest słynny koncert noworoczny Filharmoników Wiedeńskich. Między 28 grudnia a 2 stycznia warto wstąpić na noworoczny jarmark pod pałacem Schönbrunn po rękodzieło, sylwestrowe gadżety i smakołyki.

 

Rezerwuj nocleg

www.wien-event.at

Zurych Zurych Fot. Shutterstock

Zurych

Co roku ok. 200 tys. ludzi przyjeżdża do Zurychu na New Year Magic - to największy w Szwajcarii sylwester pod gołym niebem. Bawimy się od godz. 20 31 grudnia do 3 rano 1 stycznia nad brzegami Jeziora Zuryskiego. Są tam stoiska z napojami i przysmakami z całego świata oraz sceny dla zespołów muzycznych. Między godz. 23.40 a 23.58 kościelne wieże ?oddzwaniają? stary rok, potem następuje chóralne odliczanie ostatnich minut, a od 00.01 do 00.15 znów brzmią dzwony, by obwieścić rozpoczęcie Nowego Roku. 20 minut po północy rusza pokaz fajerwerków przygotowany przez zuryskich hotelarzy, którzy od dziesięciu lat patronują New Year Magic. Sztuczne ognie strzelają z dwóch łodzi zakotwiczonych na jeziorze, stwarzając wrażenie nieskończonego morza świateł. Komunikacja publiczna jeździ do 4 rano.

 

Rezerwuj nocleg

www.zuerich.com/events

Więcej o: