Tajlandia przyciąga

Moda na Tajlandię trwa. To jeden z najczęściej wybieranych przez turystów kierunków. Piękne krajobrazy, orientalna kuchnia, przemili ludzie - co jeszcze tu na nas czeka?
Azja Bangkok, Tajlandia.
Bangkok, stolica Tajlandii, to jedno z najchętniej odwiedzanych miast Azji. Bangkok leży w Zatoce Tajskiej nad rzeką Menam. Oprócz nowoczesnych wieżowców znajduje się tu ok. 400 urokliwych świątyń hinduistycznych i buddyjskich, a wielką atrakcją stolicy jest Stare Miasto Królewskie. Bangkok określa się na wiele różnych sposób. To m.in. 'miasto dzikich śliwek' i 'miasto Indry'. Azja Bangkok, Tajlandia. Bangkok, stolica Tajlandii, to jedno z najchętniej odwiedzanych miast Azji. Bangkok leży w Zatoce Tajskiej nad rzeką Menam. Oprócz nowoczesnych wieżowców znajduje się tu ok. 400 urokliwych świątyń hinduistycznych i buddyjskich, a wielką atrakcją stolicy jest Stare Miasto Królewskie. Bangkok określa się na wiele różnych sposób. To m.in. 'miasto dzikich śliwek' i 'miasto Indry'. Shutterstock

Bangkok

Bangkok jest dla jednych miastem brzydkim, dla innych fascynującym. Nowoczesne wieżowce, kontrastują tu z starodawnymi świątyniami buddyjskimi. Mieszanka smogu, hałasu i gwaru może przyprawić o zawrót głowy. Miasto jest ogromnie zatłoczone. Panuje tu ciągły zgiełk. Szerokie, wielopoziomowe autostrady, zakorkowane uliczki, chodniki na których kwitnie handel - wszystko to wiecznie w ruchu.

 

Znajdź LOT do Tajlandii

Znajdź wycieczkę do Tajlandii

Sprawdź POGODĘ w Tajlandii

bangkok, tajlandia bangkok, tajlandia Fot. Shutterstock

Bangkok

Osią miasta jest rzeka Chao Phraya. To tu na sztucznie utworzonej wyspie powstał zaczątek stolicy. Nazwano ją Krung Thep (Miasto Aniołów). Potem Tajowie dodali do tej nazwy jeszcze kilka określeń (np. Wieczny Klejnot, Wielka Stolica itp.) i w ten sposób składająca się z 11 słów pełna nazwa miasta trafiła do Księgi Rekordów Guinessa.

tajlandia, bangkok tajlandia, bangkok Fot. Shutterstock

Bangkok

Liczba bazarów i ulicznych barów może przyprawić o zawrót głowy. Piętrzą się tam pierożki, kluseczki, ryby, owoce morza, mięsa przyrządzane na tysiące sposobów. Na ulicy żywią się nie tylko turyści, ale także Tajowie, którzy rzadko gotują w domach. Jedzenie na ulicznych straganach trzeba jednak wybierać ostrożnie. Zatrucie pokarmowe często psuje turystom pobyt.
mnich, tajlandia, bangkok mnich, tajlandia, bangkok Fot. Shutterstock

Bangkok

Przemykający uliczkami buddyjscy mnisi w pomarańczowych szatach ostro kontrastują z otoczeniem. W tajskiej tradycji praktycznie każdy mężczyzna choć raz w życiu powinien zostać mnichem i żyć zgodnie z regułami buddyzmu. Odejście z mnisiego stanu wiąże się jedynie z wypowiedzeniem rytualnych słów. Każdego ranka mnisi z koszykami w ręku wędrują po tradycyjną jałmużnę. Jedzeniem częstują ich uliczni sprzedawcy i okoliczni mieszkańcy.

tajlandia, masaż tajlandia, masaż Fot. Shutterstock

Bangkok

Obowiązkowym punktem wizyty w tym mieście powinien być tajski masaż. Salony znajdziemy niemal na każdym rogu. Według Tajów przez ludzkie ciało przebiega 10 głównych linii życiowej energii. Ich uciskanie zapewnia zdrowie i dobrą kondycję, a także równowagę psychiczną. Europejczyk przy pierwszym takim zabiegu czuje się jednak jakby łamano mu kości. Tajowie z niebywałą sprawnością naciągają i wyciągają każdy kawałek ciała. Podstaw tej sztuki może się nauczyć każdy turysta. Szkół masażu jest pełno, a kursy trwają najkrócej dwa tygodnie.
tajlandia, bangkok tajlandia, bangkok Fot. Shutterstock

Bangkok

Tuk-tuk, lokalny środek transportu to skrzyżowanie skutera i rikszy. Tuk-tuków jest na ulicach pełno. Są kolorowe i głośne. Dwóch pasażerów mieści się z tyłu, a jeden z przodu. W tuk-tuku nie ma drzwi, a pęd powietrza łagodzi upał. Przejażdżka tą maszyną w Bangkoku przypomina często walkę o przetrwanie. Kierowcy jeżdżą jak szaleni, nie zwracając uwagi na innych uczestników ruchu. Każdemu zakrętowi towarzyszy zastrzyk adrenaliny i nie każdy turysta jest zadowolony z takich atrakcji. Kierowcy chętnie negocjują cenę za przejazd.

tajlandia, bangkok tajlandia, bangkok Fot. Shutterstock

Bangkok

Ruch pojazdów na ulicach jest natężony podczas gdy normy dotyczące zanieczyszczenia środowiska są zdecydowanie za mało restrykcyjne. Mieszkańcy miasta często noszą maski, by zminimalizować ilość wdychanych spalin.
tajlandia, bangkok tajlandia, bangkok Fot. Shutterstock

Wielki Pałac

Kompleks Pałacu Królewskiego jest niczym małe miasteczko otoczone białym murem. To nadal symboliczny środek królestwa Tajlandii, choć nie znajduje się tu już siedziba monarchy. Nadal odbywają się tu państwowe i religijne uroczystości.
bangkok, tajlandia bangkok, tajlandia Fot. Shutterstock

Wielki Pałac

W słońcu iskrzą się złote dachy okazałych budowli. W ich wnętrzach obejrzeć można tysiące rzeźb demonów i świętych, malowidła, bogate zdobienia, kolorowe figurki. Dla niektórych to kwintesencja kiczu, dla innych niezwykła sztuka. Przy zwiedzaniu świątyni ciało turysty musi być zakryte bardzo szczelnie. Kolana, łokcie, a nawet pięty nie mogą być na widoku.
tajlandia, bangkok tajlandia, bangkok Fot. Shutterstock

Wat Odpoczywającego Buddy

Wat Odpoczywającego Buddy to coś więcej niż świątynia. To centrum życia kulturalnego, społecznego i naukowego. Wejścia do Watu strzeże posąg demona, któremu przybysze składają ofiary z kwiatów lotosu. Mieści się tu najsłynniejsza szkoła masażu tajskiego i tradycyjnej medycyny. Wnętrze świątyni niemal całkowicie wypełnia niesamowita figura - mierząca 46 metrów długości, 15 wysokości, w całości pokryta jest złotem postać leżącego Buddy.
bangkok, tajlandia bangkok, tajlandia Fot. Shutterstock

Świątynia Szmaragdowego Buddy

Świątynia Szmaragdowego Buddy to najświętsze sanktuarium Tajów, miejsce kultu i cel pielgrzymek wielu buddystów. Wykutego w zielonym kamieniu posągu ma prawo dotykać tylko król.
tajlandia, targ wodny tajlandia, targ wodny Fot. Shutterstock

Damnoen Saduak

Poza Bangkokiem odwiedzić trzeba miasto Damnoen Saduak. Znajduje się tu jeden z najbardziej fascynujących bazarów świata - wodny targ. Bazar mieści się w wąskich kanałach. w otoczeniu domów na wysokich palach. Na maleńkich łódkach kwitnie handel. Kapitanami są z reguły kobiety.

tajlandia tajlandia Fot. Shutterstock

Damnoen Saduak

Na pływających straganach oprócz owoców, ryb czy przypraw można spotkać prawdziwe dzieła sztuki np. figurki słoni i Buddy rzeźbione z rozmaitych gatunków egzotycznego drewna. Na łódkach mieszczą się także małe jadłodajnie. Nie ma tam miejsc siedzących i klienci gromadzą się wokół na swoich łódkach. Korki tworzące się na wodzie nikogo tu nie dziwią...

Phukhet, tajlandia Phukhet, tajlandia Fot. Shutterstock

Phuket

Phuket nazywana przez wielu "Perłą Morza Andamańskiego". Wyspa o kształcie łzy, jest największą i jedną z najpiękniejszych w Królestwie Tajlandii. Cudowne wybrzeża, ciche zatoczki, białe plaże i rafy koralowe przyciągają miłośników pięknych krajobrazów. Mieszkają tu m.in. morskie żółwie, gibbony, krokodyle i dziesiątki gatunków ptaków.

tajlandia tajlandia Fot. Shutterstock

Zatoka Phang Nga

Malownicza Zatoka Phang Nga położna na północ od wyspy Phuket, zaliczana jest do najpiękniejszych miejsc na świecie. To tu kręcono sceny do jednego z filmów o Jamesie Bondzie.
Tajlandia Phuket Tajlandia Phuket Tajlandia, Phuket/Fot. Shutterstock

Phi Phi

Najsłynniejsze tajskie plaże znajdują się na położonych u wschodnich wybrzeży Tajlandii wyspach Phi Phi. Wystające z wody ogromne, skalne klify, turkusowa woda i drobniutki piasek sprawiają, że określenie "rajska plaża" samo ciśnie się na usta.
tajlandia tajlandia Fot. Shutterstock

Słonie

Słonie to w Tajlandii to ważny element tradycji i można je spotkać niemal na każdym kroku. Przez lata używano ich do transportu, pracy przy wycince lasu, a nawet w armii. Niestety pozyskiwanie drewna na masową skalę powoduje, że dla tych największych lądowych ssaków pozostaje coraz mniej dżungli. W różnych częściach kraju powstają liczne rezerwaty, w których można przyjrzeć się tym zwierzętom bliżej. Są nawet domy starców i sierocińce dla słoni.
Tajlandia Tajlandia Tajlandia/Fot. Shutterstock

Tajowie

Tajowie to prawdziwi mistrzowie w hucznym i widowiskowym świętowaniu wszelkich uroczystości. Wszyscy się tu uśmiechają i nie są to wymuszone uśmiechy. Może o tym świadczyć to, że Tajowie dysponują aż 13 określeniami na różne rodzaje uśmiechu. Planując wakacje w Tajlandii, warto więc obejrzeć kalendarz miejscowych świąt.

ZNAJDŹ LOT do Tajlandii

ZNAJDŹ hotel w Tajlandii

ZNAJDŹ wycieczkę do Tajlandii

Sprawdź POGODĘ  w Tajlandii

Więcej o: