Najbardziej niezwykłe krajobrazy świata

Są na świecie miejsca tak niezwykłe, że ciężko uwierzyć w ich istnienie. Zobacz najbardziej nieziemskie krajobrazy.
the wave, usa the wave, usa Fot. Shutterstock

The Wave, Arizona

The Wave, czyli Fala to niezwykłe formacje skalne, które można zobaczyć w rezerwacie Paria Canyon, na granicy stanów Arizona i Utah. To dzieło z piaskowca choć wygląda jak fotomontaż, istnieje naprawdę.  190 milionów lat temu pustynne wydmy zaczęły zmieniać się w skały. Wiatr i deszcz wyrzeźbił je tak, że powierzchnia skały wygląda jakby falowała. Piaskowe formacje układają się w tęczowe barwy. Jednocześnie są delikatne. Aby je chronić rząd USA wprowadził ograniczenie zwiedzania. Dziennie ten cud natury zobaczyć może tylko 20 szczęściarzy. Wyglądają nieziemsko.

Rotorua, Nowa Zelandia Rotorua, Nowa Zelandia Fot. Shutterstock

Champagne Pool, Nowa Zelandia

Rotorua w Nowej Zelandii słynie z aktywności geotermalnej. Na terenie Wai-O-Tapu National Park znajdują się gejzery, fumarole, gorące źródła i bulgoczące błoto. Najpiękniejszym zbiornikiem wodnym rezerwatu jest mieniący się kolorami Champagne Pool, czyli Szampański Basen. Ma średnicę 65m i 62m głębokości. Temperatura na jego powierzchni ma aż 74°C! Jeziorko to uformowało się 700 lat temu podczas erupcji hydrotermalnej. W jego wodzie znajduje się m.in. złoto, srebro, rtęć, siarka, arszenik, tal oraz antymon. Różne kolory na różnych wysokościach brzegu spowodowane były trzęsieniami ziemi.

Azja Pamukkale, Turcja.
Nieduża miejscowość w pobliżu Denizli w Turcji. Ciekawostką geograficzną, która rozsławiła Pamukkale na świecie są baseny termalne i białe osady wapna na ścianach wzgórza Cokelez. Woda spływająca zboczem góry gromadzi się tu w licznych nieckach, które tworzą charakterystyczne tarasy. Azja Pamukkale, Turcja. Nieduża miejscowość w pobliżu Denizli w Turcji. Ciekawostką geograficzną, która rozsławiła Pamukkale na świecie są baseny termalne i białe osady wapna na ścianach wzgórza Cokelez. Woda spływająca zboczem góry gromadzi się tu w licznych nieckach, które tworzą charakterystyczne tarasy. Fot. Shutterstock

Wapienne tarasy Pamukkale, Turcja

Pamukkale to malutkie miasteczko rozsławione na świecie za sprawą prawdziwego cudu natury - wapiennych tarasów tzw. trawertyn wypełnionych wypływającą z wnętrza góry gorącą wodą. Woda bogata jest w liczne sole mineralne, a przede wszystkim w węglan wapnia tworzący nieprawdopodobną szatę naciekową. Tarasy wyglądają niczym olbrzymia biała ściana z ubitego śniegu czy soli wygięta w kształt podkowy.

nambia nambia Fot. Shutterstock

Martwa Dolina, Namibia

Dead Valley (Martwa Dolina to najbardziej spektakularne miejsce na Pustyni Namib. Widok martwych i wyschniętych pni drzew na suchym i popękanym podłożu z największymi na świecie wydmami w tle robi wielkie wrażenie. 

rio tinto, hiszpania rio tinto, hiszpania Wikimedia Commons

Rio Tinto, Hiszpania

Czerwony, surrealistyczny krajobraz kopalni węgla w Rio Tino to niezwykły widok. Kopalnie bsą wspólnym dziełem natury i człowieka. Leżą w Andaluzji na południowym krańcu Gór Sierra Morena. To jedne z najstarszych kopalń na świecie. Przepływająca tu czerwona rzeka zwana jest "rzeką ognia" i "krwawą rzeką". Sekret jej koloru związany jest z rudami miedzi, srebra i złota, które wydobywano od wieków w jej pobliżu.

Eisriesenwelt, grota, lód, austria Eisriesenwelt, grota, lód, austria Wikimedia Commons/Normand Roy

Jaskinie Eisriesenwelt, Austria

Eisriesenwelt to największy system jaskiń w Austrii i prawdopodobnie największy na Ziemi system jaskiń na stałe wypełnionych lodem. Wejście do nich znajduje się na południe od Salzburga, w masywie Tennen w Alpach Austriackich, na wysokości 1000 m nad dnem doliny. Nad labiryntem korytarzy góruje 30-metrowa ściana lodowa. Ukryta we wnętrzu góry baśniowa kraina wypełniona jest przepięknymi lodowymi rzeźbami.

zorza polarna zorza polarna Fot. Shutterstock

Zorza polarna, Biegun Północny

Płomieniste fale światła lub błyszczące świetlne łuki roztaczające się od horyzontu po zenit. Czerwone, błękitne, srebrzyste lub zielonożółte. Aurora borealis - bo to o niej mowa - zwana inaczej zorzą polarną, to chyba jedno z najpiękniejszych zjawisk atmosferycznych. Zorze polarne pojawiają się wysoko na niebie (powyżej 50 km nad ziemią), głównie za kołem okołobiegunowym.

Kapadocja Kapadocja Fot. Shutterstock

Kapadocja, Turcja

Kraina położona w środkowej części Antolii pełna jest niezwykłych labiryntów, skalnych miast i zachwycających kościołów wydrążonych w wulkanicznej skale. Kapadocja obejmuje teren około 600 kilometrów kwadratowych. Zachwyca niezwykłym, księżycowym, zdawałoby się, krajobrazem. Kamienne wieże wyglądają niczym smukłe grzyby, kolumny czy kominy.

islandia islandia Fot. Shutterstock

Błękitna Laguna, Islandia

Położona na północnym Atlantyku lodowata Islandia kryje w sobie prawdziwy skarb - Błękitną Lagunę. Krajobraz tego miejsca tworzą turkusowa, bajecznie ciepła woda, zastygłe połacie lawy i wulkaniczne skały. Ten raj nie powstałby jednak bez ingerencji człowieka. Nadmiar gorącej wody wykorzystywanej przez elektrownię geotermalną miał zniknąć, ale tak się nie stało.

Tessellated pavement, mauretania Tessellated pavement, mauretania Fot. Shutterstock

Mozaikowy Chodnik, Tasmania

Trudno uwierzyć, że Mozaikowy chodnik, czyli Tesselated Pavement nie jest dziełem człowieka. Erozja górotwórcza spowodowała foremne pęknięcia w skale.

Salar de Uyuni, Boliwia. Pustynia Salar de Uyuni w Boliwii nazywana jest największą solniczką świata. To pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze w Andach. Powierzchnię 10,582 km2 pokrywa ok. 10 miliardów ton soli! Na zdjęciach z satelity Salar de Uyuni jest zaledwie kroplą rozlanego mleka. W oczach spacerującego człowieka rozciąga się aż po horyzont. W porze deszczowej Salar de Uyuni przypomina taflę lustra. Salar de Uyuni, Boliwia. Pustynia Salar de Uyuni w Boliwii nazywana jest największą solniczką świata. To pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze w Andach. Powierzchnię 10,582 km2 pokrywa ok. 10 miliardów ton soli! Na zdjęciach z satelity Salar de Uyuni jest zaledwie kroplą rozlanego mleka. W oczach spacerującego człowieka rozciąga się aż po horyzont. W porze deszczowej Salar de Uyuni przypomina taflę lustra. Salar de Uyuni, Boliwia/Fot. Shutterstock

Salar de Uyuni, Boliwia

Na wysokości 3653 m n.p.m., na płaskowyżu Altiplano w Andach, roztacza się niezwykła, biała kraina. To solnisko, które pozostało po jeziorze Ballivián istniejącym w przeszłości na tym terenie. Salar de Uyuni zwane jest największą solniczką świata. Zajmuje powierzchnię 10,582 km2 i zawiera ok. 10 billionów ton soli!

Bryce Canyon, usa, utah Bryce Canyon, usa, utah Fot. Shutterstock

Biała Pustynia, Egipt

Biała Pustynia (Sahara el Beida) to główna atrakcja Oazy Farafra w zachodnim Egipcie. Jasny piasek i rzeźby ukształtowane przez burze piaskowe tworzą ciekawy, bajkowy krajobraz.

chiny, skalny las chiny, skalny las Fot. Shutterstock

Kamienny Las, Chiny

Kamienny las to grupa ostańców skalnych w prowincji Junnan, w południowo-zachodnich Chinach. Las jest obszarem wypiętrzonym przez ruchy Ziemi. Popękane i wymyte przez wodę skały wyglądem przypominają drzewa, inne miecze, ptaki, zwierzęta, grzyby, świątynie czy góry. Niektóre z nich tworzą naturalne mosty i łuki. Las kamiennych słupów pokrywa obszar około 5 km kw.

Bryce Canyon National Park, Utah. Bryce Canyon to istny labirynt uformowanych przez naturę figur przypominających tłum stojących ludzi. Skały mają kolor krwistoczerwony. Wbrew swojej nazwie, Bryce Canyon nie jest prawdziwym kanionem, bo nie płynie przez niego rzeka. Niecka powstała na skutek erozji termicznej i chemicznej.
Bryce Canyon National Park, Utah. Bryce Canyon to istny labirynt uformowanych przez naturę figur przypominających tłum stojących ludzi. Skały mają kolor krwistoczerwony. Wbrew swojej nazwie, Bryce Canyon nie jest prawdziwym kanionem, bo nie płynie przez niego rzeka. Niecka powstała na skutek erozji termicznej i chemicznej. Bryce Canyon National Park, Utah / Fot. Shutterstock

Park Narodowy Bryce Canyon, USA

Bryce Canyon, wbrew nazwie nie jest kanionem. Park położony jest na Wyżynie Kolorado, w południowo-zachodniej części stanu Utah w Stanach Zjednoczonych. Znajdujące się tu wapienne iglice, naturalne okna i mosty skalne tworzą fantastyczny krajobraz. 

Więcej o: