Berlin dla każdego

Berlin nie zachwyca od pierwszego wejrzenia tak jak Rzym, Paryż czy Praga. Mimo to, po głębszym poznaniu, miasto nabiera kolorytu. Jaki jest naprawdę Berlin? Zróżnicowany i niejednorodny. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

berlin berlin Fot. Shutterstock

Zwiedzanie

Wybierając się do Berlina warto przygotować sobie spis rzeczy do zobaczenia. Dobrze jest też, od razu po przybyciu, zakupić WelcomeCard, kartę uprawniającą do jeżdżenia wszystkimi środkami komunikacji miejskiej oraz zaopatrzyć się w przewodnik z aktualnymi cenami, spisem atrakcji i zniżkami na wejścia do ponad 100 miejsc. Kartę kupić można w każdym kiosku, a przewodnik dostaje się w biurach informacji turystycznej.

 

Berlin jest z jednej strony przesiąknięty wydarzeniami politycznymi, które miały tu miejsce, a z drugiej to miasto, bardzo nowoczesne, stale się rozwijające i rozbudowujące. Obok historycznych budowli wyrastają nowe biurowce i apartamentowce. Zarówno miłośnicy zabytków jak i architektury znajdą tu coś interesującego. Co trzeba zobaczyć?

 

ZNAJDŹ LOT DO BERLINA

ZNAJDŹ NOCLEG W BERLINIE

SPRAWDŹ POGODĘ W BERLINIE

Berlin, Brama Brandenburska Berlin, Brama Brandenburska Fot. Shutterstock

Dla miłośników zabytków - Brama Brandenburska

Najlepiej zacząć od Bramy Brandenburskiej, która jest głównym symbolem Berlina. Klasycystyczna budowla powstała w 1791 r. i jako jeden z nielicznych zabytków przetrwała zniszczenia 1945 r. Po wojnie została odrestaurowana, by dziś symbolizować wolność i jedność miasta. W pobliżu bramy wznosi się Reichstag, siedziba niemieckiego parlamentu, gdzie w 1945 roku Niemcy podpisały akt kapitulacji.

kolumna zwycięstwa, berlin kolumna zwycięstwa, berlin Fot. Shutterstock

Kolumna Zwycięstwa

Kolumna Zwycięstwa, którą wieńczy złoty pomnik Wiktorii, to także symbol Berlina. Wejście na samą górę oznacza pokonanie "jedynie" 283 schodów, ale warto. Z góry roztacza się wspaniały widok na cały Berlin.

berlin berlin Fot. Shutterstock

Katedra Berliner Dom

Katedra Berliner Dom robi kolosalne wrażenie. Budowla w stylu późnego, włoskiego renesansu i jest jedną z największych świątyń Berlina. Wewnątrz znajduje się 1500 miejsc.

berlin berlin Fot. Shutterstock

Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma

Ruina zniszczonego w czasie drugiej wojny światowej Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma stoi obok nowoczesnego gmachu, z którym jest połączona. Ruin specjalnie nie wyburzono. Pozostawiono je jako pomnik przypominający o bezsensownym zniszczeniu, jakie niesie wojna. Powstała budowla nazywana jest przez turystów "spróchniałym zębem"...

 

ZNAJDŹ LOT

ZNAJDŹ HOTEL

Berlin, Bode Museum Berlin, Bode Museum Fot. Shutterstock

Dla miłośników sztuki - Wyspa Muzeów

W Berlinie znajduje się ponad 170 muzeów. Największe zbiory zgromadzone zostały na Spreeinsel, wyspie leżącej na rzece Sprewie w centrum Berlina. Znajduje się na niej jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata. W jego skład wchodzi m.in. Muzeum Pergamońskie słynące z bogatej kolekcji starożytnej. To tu można obejrzeć liczący ponad 2000 lat ołtarz pergamoński poświęcony Atenie i Zeusowi. W Nowym Muzeum przechowywane jest zaś podziwiane przez tłumy turystów popiersie królowej Nefretete. Na wyspie można spędzić cały dzień, szczególnie jeśli pogoda nie sprzyja zwiedzaniu na powietrzu.

mur berliński, sztuka, berlin mur berliński, sztuka, berlin Fot. Shutterstock

Dla miłośników sztuki

Miłośnicy sztuki współczesnej też znajdą coś dla siebie. Dzieła sław można oglądać w dawnym dworcu Hamburger Bahnhof, a początkujących artystów w galeriach wschodnioberlińskiego city. Ciekawostką może być dla niektórych Erotik Museum, czyli Muzeum Erotyki. Stworzyła je znana producentka filmów i gadżetów erotycznych Beate Uhse. Muzeum, w którym zgromadzona została największa w Europie kolekcja erotycznych akcesoriów, to ponoć prawdziwy hit. Dużym zainteresowaniem cieszy się także Museum Stasi, czyli Urzędu Bezpieczeństwa byłej NRD, w którym można się przyjrzeć np. urządzeniom do podsłuchu. Ciekawe malowidła prezentowane są także często na Murze Berlińskim.

berlin berlin Fot Shutterstock

Pałac Charlottenburg

Miłośnicy pałacowych wnętrz powinni zwiedzić Pałac Charlottenburg znajdujący się w dzielnicy o tej samej nazwie. Piękne kamienice w tej części miasta, skwery i muzeum art deco z wystawą Picassa to przedsmak tego, co można zobaczyć w zamku będącym kiedyś letnią rezydencją Hohenzollernów. Olbrzymi budynek podzielono na kilka skrzydeł. Każde zwiedza się osobno. Wewnątrz czekają ogromne sale i ekspozycje przedmiotów używanych kiedyś przez mieszkańców zamku. Na obejrzenie wszystkiego potrzeba kilku godzin, a na spacer po rozciągającym się wokół parku kilku kolejnych.

 

berlin, mur, niemcy berlin, mur, niemcy Fot. Shutterstock

Mur Berliński

Stolica Niemiec wciąż kojarzy się przede wszystkim z murem, symbolem żelaznej kurtyny. Jego legenda przyciąga turystów z całego świata. Istnienie muru upamiętnia muzeum Haus am Chekpoint powstałe na miejscu dawnego przejścia granicznego. Cała ulica, na której przebiegał Mur Berliński została do granic możliwości skomercjalizowana. Kawałki muru sprzedaje się na przykład w plastikowych, przezroczystych bańkach...

berlin, postdamer platz, niemcy berlin, postdamer platz, niemcy Fot. Shutterstock

Dla miłośników nowoczesnej architektury

Miłośnicy nowoczesnej architektury powinni się od razu skierować na Potsdamer Platz, czyli Plac Poczdamski. Po likwidacji muru i pola minowego miejsce to stało się największym placem budowy w całej Europie. Powstały tu budynki będące przykładem nowoczesnej sztuki architektonicznej. Mieszczą się w nich centra handlowe, biura, restauracje, kina. Najbardziej charakterystycznym jest przykryty szklaną kopułą gmach Sony-Center. Potsdamer Platz jest obecnie jednym z punktów wycieczkowych oraz centralnym punktem, gdzie Berlińczycy dokonują zakupów. Skoro już mowa o zakupach...

 

ZNAJDŹ LOT

ZNAJDŹ HOTEL

zakupy, berlin zakupy, berlin Fot. Shutterstock

Dla miłośników zakupów

Dziesiątki domów handlowych, pasaży, sklepów sprawiają, że Berlin jest najbardziej atrakcyjnym miejscem zakupów w tej części Europy. Tutejsze wyprzedaże przyciągają tłumy. Najważniejsza ulica zakupowa to Kurfürstendamm. Warto tu przyjść choćby po to, aby obejrzeć imponujące wystawy sklepowe, które teraz, w okolicach świąt wyglądają jeszcze ciekawiej.

 

W pobliżu Kurfürstendamm znajduje się sześciopiętrowy KaDeWe, czyli największy dom towarowy na kontynencie europejskim. Znajdują się tu sklepy prawie 2000 marek, oraz sklepiki ze smakołykami ze wszystkich stron świata. Popularne jest też centrum handlowe Arkaden przy Potsdamer Platz oraz Europa Center przy Breitscheidplatz. W okolicach Hackeschen Höfe, w licznych małych butikach można znaleźć wyjątkowe, ekstrawaganckie rzeczy. W weekend warto się wybrać na pchli targ na des 17. Juni Straße.

tiergarden, berlin, park tiergarden, berlin, park Fot. Shutterstock

Dla wielbicieli plenerowych wycieczek

Berlińczycy mają ponad dwa tysiące mostów, a jedna czwarta powierzchni metropolii to parki i lasy. Największym parkiem, w samym centrum miasta, jest liczący ponad 200 hektarów Tiergarten. Mieści się w nim wiele ciekawych pomników usytuowanych w zaskakujących miejscach. Warto także dotrzeć na Wyspę Pawią, aby obejrzeć romantyczny pałac i pawie przechadzające się po parku. Na wyspę dostać się można tylko promem.

żyrafa żyrafa Fot. Shutterstock

Dla dzieci

Atrakcją numer jeden dla dzieci jest berlińskie ZOO. Należy do najstarszych i największych na świecie. Zwierzęta można tu oglądać nie tylko w klatkach czy na wybiegach. Na niektóre można patrzeć od dołu przez przeszklone terraria. Specjalnie dla mew stworzono tu sztuczne fale, by móc zobaczyć jak nurkują szukając pokarmu. Ciekawą częścią ZOO jest też akwarium z krokodylami i piraniami.

 

Koleją atrakcją dla dzieci może być Centrum Techniki, czyli Spectrum gdzie młodzi naukowcy mogą dotknąć i wypróbować prezentowane urządzenia. Maluchy zainteresują się także pluszowym imperium, czyli słynnym sklepem z zabawkami Steiff-Geschaft.

Berlin Berlin Fot. Shutterstock

Loty

Kto raz przyjedzie do Berlina, z pewnością będzie chciał tu wrócić. To miasto zaskakujące za każdym razem czymś nowym. Nie sposób poznać go w weekend. Na szczęście promocje linii lotniczych są często tak korzystne, że można Berlin zwiedzać nawet wielokrotnie.

 

ZNAJDŹ LOT

REZERWUJ POKÓJ

SPRAWDŹ POGODĘ W BERLINIE

Więcej o: