Budapeszt - gulasz, kąpiel i wino

W Budapeszcie zjesz najsmaczniejszy gulasz, wypijesz najlepsze węgierskie wino i wygrzejesz się do woli w ponadstuletnich basenach termalnych.
Budapeszt, Węgry. Budapeszt, Węgry. Budapeszt/Fot. Shutterstock

Budapeszt. Perła Dunaju

Budapeszt zaliczany jest do najpiękniejszych miast Europy. Rzeka Dunaj dzieli go na dwie części: górzystą, bardziej kameralną Budę i równinny, wielkomiejski Peszt. Buda przyciąga turystów źródłami termalnymi i łaźniami, pamiętającymi czasy panowania tureckiego. Peszt pełen jest secesyjnych budowli i eklektycznych kamieniczek, wcale nie gorszych niż te, które możemy spotkać w Paryżu czy Wiedniu. Jest tu co robić o każdej porze roku.

 

ZNAJDŹ LOT
REZERWUJ POKÓJ

budapeszt budapeszt Fot. Shutterstock

Budapeszt. Miasto mostów

Obie części miasta są połączone dziewięcioma mostami. Najsłynniejszy z nich, symbol węgierskiej stolicy to most Łańcuchowy, na którego krańcach czuwają gigantyczne, kamienne lwy. Most Łańcuchowy był pierwszym, stałym połączeniem drogowym Budy i Pesztu. Warto przejść się też mostem Królowej Elżbiety, a także mostem Wolności. Koniecznie trzeba na mosty popatrzeć nocą. Podświetlone wyglądają imponująco.

Budapeszt, ulica Vaci Budapeszt, ulica Vaci Fot. Shutterstock

Budapeszt. Miasto zimą

Ulica Váci, najsłynniejszy deptak stoicy Węgier nawet w zimie pęka w szwach. Turystów jest równie wielu, co sprzedawców oferujących wszelakie smakołyki. Im bliżej centrum, tym więcej knajpek i świeżo odrestaurowanych secesyjnych kamienic. Ulica prowadzi do udekorowanego świątecznie placu Vörösmartyego.

Budapeszt Budapeszt Fot. Shutterstock

Budapeszt. Miasto na każdą porę roku

Od 26 listopada do 24 grudnia na placu Vörösmartyego trwa wielki kiermasz świąteczny. W dziesiątkach kolorowych stoisk stylizowanych na kryte strzechą chatki kupić można ciekawe bibeloty m.in. ręcznie malowaną ceramikę, biżuterię, stroiki, figurki, obrazy. Największą atrakcją są jednak serwowane tam smakołyki. Można się napić grzanego, węgierskiego wina oraz spróbować pieczonych kasztanów, pieczonej na ceglanym piecu wołowiny, kiełbasy czy ciasta podawanego na gorąco. Podczas kiermaszu występują na placu teatry kukiełkowe oraz grupy folkowe. Okres po Nowym Roku to z kolei czas wielkich wyprzedaży w sklepach. Ulice Budapesztu są wtedy pełne turystów spragnionych tanich zakupów.

 

ZNAJDŹ LOT

REZERWUJ POKÓJ

Budapeszt, baseny termalne Budapeszt, baseny termalne Fot. Shutterstock

Budapeszt. Wodne atrakcje

Budapeszt jako jedyne miasto w Europie ma do zaoferowania tak wiele wodnych atrakcji. Nie bez powodu mówi się, że Węgry leżą nad podziemnym morzem, wypełnionym wodą leczniczą, a Budapeszt to dwumilionowe uzdrowisko. Spod ziemi tryska tu niemal sto źródeł leczniczych wód. W mieście znajdziemy 500 najróżniejszych obiektów wodnych: łaźni, kąpielisk oraz basenów znajdujących się na świeżym powietrzu i w ekskluzywnych ośrodkach termalnych.

budapeszt, baseny termalne budapeszt, baseny termalne Fot. Shattesrtock

Budapeszt. Wodne atrakcje

Liczące ponad sto lat kąpielisko Széchenyi Gyógyfürdő jest największym obiektem łączącym możliwość kąpieli w dużych, rozległych basenach, jak i małych wannach z wodą leczniczą. Dzięki temu, że zainstalowano tu nowoczesne urządzenia takie jak bicze i prądy wodne, kąpielisko stało się ulubionym miejscem wypoczynku rodzin z dziećmi. W jednym z basenów można nawet pograć w szachy. W odkrytej części kąpieliska można się pluskać także w zimie. W największy mróz temperatura wody nie spada poniżej 30 stopni.

budapeszt, hotel gellert budapeszt, hotel gellert fot. Shutterstock

Budapeszt. Wodne atrakcje

W hotelu Gellérta można zażyć prawdziwej królewskiej kąpieli. Kąpielisko znajdujące się w pięknym, secesyjnym gmachu uważane jest za najelegantsze w całej stolicy. Najsłynniejszy basen, otoczony dwupiętrową kolumnadą i kryty szklanym dwukolorowym dachem, często zdobi okładki przewodników po Budapeszcie. Największą atrakcją są dla niektórych sztuczne fale i woda musująca.

Miłośnicy sztuki orientalnej powinni skorzystać z powstałych przed wiekami oryginalnych łaźni tureckich. Miejsca te łączą w sobie funkcje lecznicze i muzealne. Zażywając relaksującej, gorącej kąpieli w kompleksie Király Gyógyfürdő można na przykład obserwować piękne zdobienia kopuł. W niektórych łaźniach, niestety po dziś dzień, mogą przebywać tylko mężczyźni.

Zamek, Budapeszt Zamek, Budapeszt Fot. Shutterstock

Budapeszt. Zabytki

Budapeszt to także miasto pełne ciekawych zabytków nie bez powodu nazywane Perłą Dunaju. Łączy nowoczesność zachodniej metropolii z duchem historii dawnego imperium Habsburgów. Punktem obowiązkowym na trasie każdego turysty powinno być Wzgórze Zamkowe, czyli tutejsza starówka. Znajduje się tu ogromny pałac, gotycki kościół św. Macieja i Baszta Rybacka, nazwana tak na cześć pobliskiego targu rybnego. Na wzgórze można wejść lub wjechać korzystając ze stylizowanej na starą kolejki Sikló. Z góry rozpościera się widok na gmach Parlamentu, którego kolosalna kopuła wznosi się na wysokość prawie 100 metrów. Pod wzgórzem zamkowym znajduje się Labirynt - system grot i jaskiń, wykorzystywanych jako spiżarnie, magazyny i schrony w okresie wojny

 

ZNAJDŹ LOT

REZERWUJ POKÓJ

Budapeszt, Baszta Rybaka Budapeszt, Baszta Rybaka Fot. Shutterstock

Budapeszt. Zabytki

Baszta Rybacka

Budapeszt, panorama zimowa Budapeszt, panorama zimowa Fot. Shutterstock

Budapeszt. Zwiedzanie

Jeśli ktoś chce zrobić ciekawe zdjęcia, nie może przeoczyć góry Gellerta. Widać stąd całe miasto i przecinający je Dunaj. Znajduje się tu też cytadela, w której kręcono sceny do filmu "CK Dezerterzy".

wyspa małgorzaty, budapeszt, pomnik, oczko wodne wyspa małgorzaty, budapeszt, pomnik, oczko wodne Fot. Shutterstock

Budapeszt. Wyspa Małgorzaty

Między dwoma częściami miasta leży Wyspa Małgorzaty. Piękne, zielone wiosną i latem tereny służą zarówno mieszkańcom jak i turystom. Kiedy jest ciepło można tu odpocząć, obejrzeć przedstawienie w teatrze na wolnym powietrzu. Zimą można się wygrzać w znajdujących się tu termalnych kąpieliskach i nowoczesnych pływalniach. O każdej porze roku na wyspie pełno jest zakochanych. Budapeszteńczycy powiadają, że "miłość zaczyna się i kończy na Wyspie Małgorzaty".

Budapeszt. Wino

Budapeszt jest bardzo atrakcyjnym miastem dla enoturystów. Pełno tu dobrych winiarni oraz sklepów z węgierskimi winami. Osoby z grubszym portfelem powinny zajrzeć do Magyar Borok Háza, czyli Domu Węgierskich Win. Zgromadzonych zostało tu blisko 700 gatunków win z 22 regionów winiarskich. Zarówno zamożni jak i mniej zamożni turyści wyjeżdżają z Węgier z przynajmniej jedną butelką Egri Bikaver - jednego z najsłynniejszych czerwonych win w Europie.

Gulasz Gulasz Fot. Shutterstock

Budapeszt. Kuchnia

Kuchnia węgierska jest bez wątpienia mięsna i ciężka. Kojarzy się głównie z gulaszem, przyrządzanym na wiele sposobów. Węgrzy mają jednak o wiele więcej do zaoferowania i złoszczą się, że ich kuchnia ograniczana jest tylko do gulaszu. Aby to zmienić, zorganizowali dla turystów cieszące się wielkim powodzeniem zajęcia kulinarne, na których chętni uczą się gotować pyszne, węgierskie dania. Poza gulaszem można tu posiąść umiejętność przyrządzania m.in. leczo, zup rybnych, faszerowanych papryk i zapiekanek mięsnych. Smakosze powinni się udać ponadto do centralnej hali targowej, by spróbować węgierskich specjałów takich jak salami i mielona czerwona papryka.

Metro Metro Fot. Shutterstock

Budapeszt. Komunikacja miejska

System komunikacji miejskiej jest w Budapeszcie zorganizowany wzorowo. Węgierska stolica była w wielu wypadkach światowym pionierem, jeśli chodzi o rozwój publicznych środków transportu i wprowadzania nowinek technicznych. Földalatti, czyli znajdująca się w Budapeszcie kolej podziemna była pierwszą na kontynencie europejskim (1896 r.). Metro wzbogacone o trzy nowe linie działa do dziś. Autobusy i tramwaje także docierają praktycznie do każdego zakamarka miasta. Na wszystkie środki komunikacji miejskiej obowiązuje jeden bilet.

Samolot Samolot Fot. Shutterstock

Budapeszt. Dojazd, loty

Wyjazd do położonego stosunkowo blisko Polski Budapesztu to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Z Polski można do Węgier pojechać autobusem i pociągiem, ale najwygodniej i często nawet wcale nie drożej jest dolecieć tam samolotem. Linie lotnicze często oferują promocyjne połączenia w tym kierunku.

Wycieczka wyniesie nas najmniej jeśli samemu znajdziemy lot i zarezerwujemy pokój. Bilet w obie strony, na lot pod koniec listopada, można kupić już za 491 zł (LOT)

 

ZNAJDŹ LOT

ZNAJDŹ HOTEL

Budapeszt Budapeszt Fot. Shutterstock

Budapeszt. Widok

Pobyt w Budapeszcie w listopadzie i grudniu może być równie ciekawy jak w ciepłych miesiącach roku. Aby dobrze zaplanować swoją wycieczkę obserwuj bacznie prognozy pogody. Miłego pobytu!

 

SPRAWDŹ POGODĘ W BUDAPESZCIE

Więcej o: