Świętokrzyskie czaruje

Świętokrzyskie to nie tylko góry, ale też piękne łąki i sady. To historia zamknięta w średniowiecznych zamkach i klasztorach, w dawnych zborach i nostalgicznych sztetlach. Piękne wsie i miasteczka układają się wzdłuż rzeki jak korale.
Muzealna izba górnictwa kruszcowego w Miedziance Muzealna izba górnictwa kruszcowego w Miedziance Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

W kopalni i na wielkim piecu

Jak przed wiekami wydobywano miedź i inne skarby z ziemi, zobaczyć można w Miedziance. W Starachowicach winda zawiezie nas na sam szczyt wielkiego pieca hutniczego.

Czytaj więcej >>

 

 

Kamieniołom w Zachełmiu. Widok na kościół Kamieniołom w Zachełmiu. Widok na kościół Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Wyborcza.pl

To pod Kielcami stanęliśmy na nogach

Temu, że pierwsze czworonogi wyszły na ląd w podkieleckim Zachełmiu, nie ma się co dziwić. To bardzo urokliwe miejsce. Zapewne takim było także przed milionami lat...

A dokładnie, około 395 mln lat temu, kiedy znajdowało się tu płytkie morze. Właśnie z niego wyszły na brzeg pierwsze stworzenia na czterech łapach, które dały początek płazom, gadom, ptakom i ssakom. Odkrycie ich tropów w kamieniołomie w Zachełmiu stało się naukową sensacją.

Czytaj więcej >>

Kurozwęki. Zespół pałacowy i stadnina Jana Marcina Popiela. Bizony Kurozwęki. Zespół pałacowy i stadnina Jana Marcina Popiela. Bizony Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Wyborcza.pl

Świętokrzyskie zauroczy

Niepozorny, ale jakże magiczny zakątek Europy. Miejsca mocy, z których każdy może czerpać garściami. Duchową - z religii i niezwykłych miejsc kultu. Intelektualną - z obcowania ze śladami przeszłości, ze skarbami jakie pozostawili dawni mieszkańcy tej ziemi. Fizyczną - przemierzając górskie szlaki, trasy rowerowe, podziwiając przyrodę z końskiego grzbietu czy zawieszonej na niebie paralotni.

Świętokrzyskie - w sercu Polski a zarazem - Polska w miniaturze: góry, stoki narciarskie, zachwycające panoramy, dzikie rzeki i jeziora pełne ryb. Jedno z najczystszych województw w naszym kraju. Z aurą magii i tajemnicy, z miejscami budzącymi dreszczyk emocji i ciekawość, z licznymi atrakcjami, a więc z wszystkim, co kochają również najmłodsi. Bo Świętokrzyskie to miejsce przyjazne dzieciom.

Wąchock. Opactwo Cystersów, romański kapitularz Wąchock. Opactwo Cystersów, romański kapitularz Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Wyborcza.pl

Za klasztorną furtą

W klasztorze Świętego Krzyża modlił się o zwycięstwo pod Grunwaldem król Władysław Jagiełło, u Cystersów w Jędrzejowie pisał kronikę Wincenty Kadłubek. W klasztorze w Wąchocku podziwiać można jedno z najpiękniejszych wnętrz romańskich w Polsce, pocysterskie pamiątki przetrwały też w Koprzywnicy.

Czytaj więcej >>

Muzeum wsi kieleckiej w Tokarni. Muzeum wsi kieleckiej w Tokarni. Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

To jest świat naprawdę w starym stylu...

Podróż w czasie, o wiek, a nawet i dwa, proponuje Muzeum Wsi Kieleckiej. W jego obiektach zobaczyć można się przenieść do świata, w jakim żyli nasi prapradziadkowie.

W samych Kielcach na zwiedzających czeka dworek Laszczyków, ostatni taki drewniany w mieście. Wyremontowany ostatnio i odmieniony, z wymienionym gontowym dachem, nie sprawia może wrażenia, że liczy już sobie ponad 200 lat. Tak jednak jest. Urokliwy dworek służy do organizowania wystaw czasowych.

Czytaj więcej >>

Bałtowski Park Jurajski Bałtowski Park Jurajski Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

Koziołek Matołek nie błąka się już po całym świecie

Przez lata Pacanów trochę wstydził się sympatycznego bohatera przygód, którego przed wojną stworzyli Kornel przylegających do niego uliczkach przybywa rzeźb tej postaci. Dziś zadomowił się w nim na dobre.  Zmieniło się to w 2003 roku, kiedy w "Kozim grodzie" hucznie obchodzono 70. urodziny Koziołka Matołka. Od tego czasu co roku w czerwcu odbywa się w miasteczku jego święto.

Czytaj więcej >>

Zamek w Chęcinach Zamek w Chęcinach Fot. Krzysztof Jarymowicz

Ponidzie. Po nitce do Wiślicy

Z lotu ptaka Chęciny przypominają azteckiego boga albo kosmitę. Wykarczowane wzgórze to masywna głowa z dwojgiem oczu obramowanych zamkowymi murami. Sercem miasteczka jest prostokątny rynek udekorowany zielonym skwerem i jaskrawoniebieskimi pompami.

Czytaj więcej >>

Stefan z mamą Olgą w Nietulisku, w głębi ruiny XIX-wiecznej walcowni Stefan z mamą Olgą w Nietulisku, w głębi ruiny XIX-wiecznej walcowni Fot. Krzysztof Jarymowicz

Terenówką po Polsce

Neolit. Wyżyna Kielecka stoi kopalniami. Wyciosane z krzemienia siekiery krążą po Europie. III w. p.n.e. - odkrycie rud metali. Przez setki lat żelazo pozyskuje się w glinianych dymarkach. Pierwsze manufaktury powstają w średniowieczu. Wiek XVII - wielkie piece do wytopu surówki, głębinowe kopalnie. Jeszcze przed rozbiorami działa tu 27 z 34 polskich hut. XIX stulecie to duże inwestycje, a potem powolny upadek zagłębia. W okresie międzywojennym ożywienie w postaci fabryk zbrojeniowych, a w PRL-u - zakładów samochodowych (Starachowice) czy hut (Ostrowiec). Oto telegraficzny skrót dziejów najstarszego okręgu przemysłowego w kraju - Zagłębia Staropolskiego. Postanowiliśmy sprawdzić, co może tu znaleźć turysta.

Na naszym szlaku cukrownia, huty i fajansarnie, a nawet walcownie i fabryka tektury. Piękne pałace i kościoły zeszły na drugi plan.

Czytaj więcej >>

Więcej o: