Paryż. To trzeba zobaczyć!

Paryż to miasto magiczne, które uwodzi swoim niezwykłym klimatem. Jest tu wszystko czego tylko dusza zapragnie - zabytki, muzea, teatry, restauracje, eleganckie domy towarowe i butiki. Każdy znajdzie coś dla siebie.
  
paryż paryż Fot. Shutterstock

Paryż

Weekend to zdecydowanie za mało by zwiedzić cały Paryż. Sprawdź, co koniecznie trzeba zobaczyć!

Paryż - Wieża Eiffla

Wieża Eiffla to najbardziej charakterystyczny budynek stolicy a zarazem symbol Francji rozpoznawalny na całym świecie. Usytuowana na lewym brzegu Sekwany wieża jest widoczna z każdego punktu miasta. Na jej szczyt prowadzi 1665 stopni, ale można na szczęście skorzystać z windy. Warto odstać swoje w kolejce po bilety. Z góry roztacza się piękny widok na całe miasto.Panorama robi wrażenie zarówno w dzień jak i w nocy, kiedy Paryż mieni się milionami światełek.

Paryż wycieczki, Pola Elizejskie Paryż wycieczki, Pola Elizejskie Fot. Shutterstock

Paryż - Pola Elizejskie

Pola Elizejskie to najbardziej reprezentatywna ulica miasta. Jeszcze 400 lat temu były w jej miejscu tylko pola uprawne, a obecnie znajdują się tu ekskluzywne restauracje, kawiarnie, hotele, teatry, sklepy i butiki. Szeroka, sześciopasmowa ulica jest też miejscem oficjalnych parad, ceremonii i manifestacji. Pola Elizejskie żyją o każdej porze dnia i nocy. Zawsze pełne są ludzi. Na jednym końcu aleję zamyka Łuk Triumfalny mieszczący się na Placu Charlesa de Gaulle na drugim zakończona jest Placem Zgody. Spacer słynną ulicą to obowiązkowa część pobytu w Paryżu.

Na zdjęciu w tle widać dzielnicę La Defense. To miejsce pełne nowoczesnych biurowców będące centrum francuskiego biznesu. Znajduje się tu większość wielkich francuskich koncernów. Dzielnica pełni też rolę centrum handlowego, wystawienniczego i rozrywkowego.

Paryż wycieczki, Łuk Triumfalny Paryż wycieczki, Łuk Triumfalny Łuk Triumfalny, Fot Shutterstock

Paryż - Łuk Triumfalny

Kolejny symbol Paryża. Pomnik stojący na placu Charlesa de Gaulle'a łączy się ze sobą aż 12 ulic, a więc spacerując po Paryżu nie da się raczej na niego nie trafić.

paryż, luwr paryż, luwr Fot. Shutterstock

Paryż - Luwr

Jedno z najbogatszych muzeów świata. Prezentuje dzieła sztuki od starożytności do mniej więcej połowy XIX w. W siedmiu działach udostępniono publiczności ok. 10 proc. zbiorów z przeszło 300 tys. muzealiów. Nie jest możliwe zapoznanie się z całą ekspozycją podczas jednej, nawet długiej wizyty. Zwiedzający Luwr po raz pierwszy powinni zobaczyć to, co najcenniejsze m.in obraz Leonarda da Vinci - Mona Liza. W Luwrze łatwo się zgubić dlatego najlepiej podążać zgodnie z drogowskazami prowadzącymi do najważniejszych kolekcji i dzieł. Całodzienny bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 9,5 euro. W środę, czwartek i piątek można kupić bilet ważny od godziny 18 do 21.45. Kosztuje on 6 euro. Osoby poniżej 18 roku życia zwiedzają za darmo.

Paryż wycieczki, Katedra Notre Dame Paryż wycieczki, Katedra Notre Dame Fot. Shutterstock

Paryż - Katedra Notre-Dame

Katedra Notre-Dame, czyli Katedra Marii Panny z Paryża to obowiązkowy punkt wycieczki dla miłośników architektury. To arcydzieło gotyku zachwycające ozdobami rzeźbionymi w kamieniu. Surowe wnętrze katedry wypełniają barwami piękne witraże, a dwupoziomowa kaplica jest świadectwem kunsztu średniowiecznych mistrzów. Wstęp do katedry jest wolny, płatne jest zaś wejście na wieżę (dorośli 7,5 euro). Warto wdrapać się jednak na szczyt bo widok na Paryż jest niesamowity. 


Paryż wycieczki, Montmartre Paryż wycieczki, Montmartre Fot. Shutterstock

Paryż - Wzgórze Montmartre

Montmartre jest według niektórych najbardziej malowniczą dzielnicą Paryża. Na wzgórzu o obszarze kilku hektarów, z bazyliką Sacré Coeur na szczycie, panuje zupełnie inna atmosfera niż w pozostałych częściach miasta. Od czasów Picassa jest to miejsce, w którym spotykają się, tworzą i sprzedają swoje dzieła malarze. Sercem Montmartre jest Place du Tertre. Pełno tu przytulnych, typowo francuskich kawiarenek, sklepików z pamiątkami oraz restauracji idealnych na romantyczne randki. Artyści ze sztalugami malują portrety turystów. Plac tętni życiem za dnia i w nocy. Na wzgórze prowadzą schody, ale można się tu dostać też busem i kolejką. Nie można ominąć tej części miasta. Widok Paryża ze szczytu Montmartre jest niezapomniany.

bazylika sacre-coeur, paryż bazylika sacre-coeur, paryż Fot. Shutterstock

Paryż - Bazylika Sacré-Coeur

Na wzgórzu Montmartre wznosi się błyszcząca bielą granitu Bazylika Sacré-Coeu, czyli Bazylika Świętego Serca. Świątynia zbudowana jest w mieszanym stylu romańsko-bizantyjskim. Ma jedną wielką kopułę i cztery mniejsze. Z tyłu znajduje się dzwonnica o wysokości 84 m, a na niej jeden z największych dzwonów na świecie, ważący 19 ton. Wnętrze kościoła jest bardzo bogate w dekoracje malarskie i mozaikowe. Wielkie schody prowadzące do bazyliki są miejscem odpoczynku zmęczonych wędrówką turystów.

Paryż wycieczki, Moulin Rouge Paryż wycieczki, Moulin Rouge Fot. Shutterstock

Paryż - Moulin Rouge

Moulin Rouge to tradycyjny, znany na całym świecie kabaret zbudowany w 1889 roku. Położony jest w dzielnicy czerwonych latarni niedaleko Montmartre. To właśnie tutaj narodził się słynny kankan tańczony przez skąpo ubrane aktorki. Jeśli ktoś chce go zobaczyć na żywo musi zarezerwować bilet z wyprzedzeniem, najlepiej przez Internet. Wieczór w Moulin Rouge kosztuje jednak ok. 100 euro.

pola elizejskie pola elizejskie Fot. Shutterstock

Paryż - Ogrody Trocadero

Warto odwiedzić Ogrody Trocadéro skąd najlepiej się patrzy na wieżę Eiffla. Właśnie tu gromadzą się tłumy, aby podziwiać i fotografować budowlę. Tu też znajduje się ładny dwuskrzydłowy pałac Chaillot, w którym ma siedzibę Muzeum Człowieka, Muzeum Morskie i Teatr Narodowy. We wschodniej części parku znajduje się akwarium ryb słodkowodnych, a w centralnej piękny zespół fontann w kilkunastominutowym cyklu zmieniających kształt wodnych kaskad.

paryż,pompidou paryż,pompidou Fot. Shatterstock

Paryż - Centrum Pompidou

Centrum Georges'a Pompidou to ośrodek kulturalny, którego integralną częścią są muzeum sztuki współczesnej oraz główna biblioteka Paryża. Budynek wyróżnia się na tle innych oryginalną konstrukcją.Przewody grzewcze, rury wodociągowe, kable elektryczne i przewody klimatyzacyjne zostały umieszczone w nim na zewnątrz. Dzięki temu zagospodarowano więcej miejsca wewnątrz. Instalacje jeszcze bardziej zwracają uwagę dlatego, że są pomalowane są na różne kolory. Tuż po otwarciu w 1977 roku Centrum przyciągało codziennie tysiące zwiedzających i wkrótce stało się jedną z głównych atrakcji paryskich. Muzeum sztuki współczesnych zajmuje 2 piętra i gromadzi ok. 50 000 eksponatów. Są wśród nich działa Picasso. Wstęp do muzeum i wszystkich płatnych ekspozycji kosztuje 10 euro, dla osób poniżej 18 roku życia jest bezpłatny.

cmentarz pere lachaise, paryż cmentarz pere lachaise, paryż Fot. Shutterstock

Paryż - Cmentarz Pere Lachaise

Cmentarz Pere Lachaise to największy cmentarz Paryża, a także jeden z najpiękniejszych terenów zielonych w mieście. Zajmuje łącznie ponad 48 hektarów powierzchni więc wybierając się tu lepiej zainwestować w mapkę. Na cmentarzu rośnie ponad 5 tysięcy drzew, z których większość to pomniki przyrody. Znajdują się tu m.in. groby Fryderyka Chopina, Oskara Wilde'a i Edith Piaf.

paryż, ogrody luksemburskie paryż, ogrody luksemburskie Fot. Shutterstock

Paryż - Ogród Luksemburski

Ogród Luksemburski to najpopularniejszy ogród w Paryżu zaprojektowany jako oprawa pałacu Luksemburskiego, który jest aktualnie siedzibą senatu. Najbardziej charakterystycznym elementem tego ogrodu jest położony w samy środku ośmioboczny basen. W parku znajduje się wiele pomników między innymi pomnik Fryderyka Chopina. Są też rzeźby, m.in. najsłynniejszych kobiet Francji i liczne fontanny. Uwagę dzieci przyciąga zabytkowa karuzela z 1880 r.

paryż, plac vendome paryż, plac vendome Fot. Shutterstock

Paryż - Plac Vandome

Plac Vandome to jeden z najpopularniejszych placów Paryża. To właśnie tu znajduje się elegancki Hotel Ritz. Plac utrzymany w stylu klasycystycznym zbudowany został w 1720 roku. Kiedyś w znajdujących się tu gmachach mieszkali zamożni Paryżanie, teraz mieszczą się w nich hotele, sklepy jubilerskie, banki, domy mody i instytucje publiczne. Znajdują się tu też jedne z najdroższych sklepów w Paryżu oraz Ministerstwo Sprawiedliwości. Centralne miejsce placu zajmuje Kolumna Zwycięstwa zbudowana na życzenie Napoleona.

paryż, opera garnier paryż, opera garnier Fot. Shutterstock

Paryż - Opera Garnier

Opera Paryska jest największym teatrem muzycznym świata, pod względem powierzchni użytkowej. Ma 11.237 m2 powierzchni, 2.200 miejsc na widowni i 450 na scenie. Budynek utrzymany jest w stylu eklektyzmu. Znajduje się w nim oprócz opery biblioteka i muzeum opery. W muzeum prezentowane są kostiumy teatralne i pamiątki po wielkich mistrzach muzyki.

 


 


paryż, pola marsowe paryż, pola marsowe Fot. Shutterstock

Paryż - Widok na Pola Marsowe

Trawiaste tereny tuż pod Wieżą Eiffla w XVIII wieku stanowiły miejsce defilad kadetów Szkoły Wojskowej. Szkoła mieściła się w ogromnym budynku w stylu klasycznym, stojącym na drugim końcu Pól. Dziś na Polach Marsowych odpoczywają Francuzi i turyści. Ludzie spędzają tu wolny czas z rodzinami i przyjaciółmi, urządzają pikniki i się bawią. Można tu poznać wiele ciekawych osób.

paryż, panorama paryż, panorama Fot. Shutterstock

Paryż - Paryż nocą

Paryż jest miastem, które nigdy nie śpi. W nocy wygląda zresztą równie spektakularnie jak za dnia. Oświetlone są wszystkie zabytki, a największe wrażenie robi świecąca się setkami światełek Wieża Eiffla. Warto wjechać na nią właśnie po zmroku i zobaczyć jak wygląda miasto nocą. Takie wycieczki upodobali sobie zwłaszcza zakochani, którzy zjeżdżają tu z całego świata, by wyznać sobie miłość na szczycie słynnej wieży. Nocą życie tętni także na bulwarach pod Sekwaną i na Polach Elizejskich. Setki klubów, teatrów i restauracji pełne są gości do samego rana.Paryż Paryż Fot. Shutterstock

Paryż - Paryż, widok z wieży Eiffla

Najwygodniej poruszać się po Paryżu metrem. To najstarsze metro na świecie. Posiada 380 stacji, a jego linie mają łączną długość ponad 200 km. Z metrem połączona jest też sieć szybkiej kolei miejskiej RER prowadząca do najdalszych części aglomeracji. Kolej dowodzi turystów m.in. do Disneylandu i Wersalu. Możliwy jest zakup biletu typu ParisVisite, który upoważnia do dowolnej liczby przejazdów metrem, autobusami, tramwajami oraz RER. Ci, którzy mają więcej czasu na zwiedzanie miasta mogą wsiąść na jeden ze statków kursujących po Sekwanie. Statki także zatrzymują się przy najważniejszych przystankach: wieża Eiffla, katedra Notre Dame, Luwr, Pola Elizejskie.