Cuda świata. Jeziora Plitwickie

Jeziora Plitwickie to najbardziej sielankowy zakątek Chorwacji i najstarszy (od 1949 r.) park narodowy w Europie. Na długości ponad ośmiu kilometrów wzdłuż kilku rzek i strumieni znajduje się 16 jezior opadających w malownicze wodospady. Turkusowa woda i zielona roślinność tworzą prawdziwie rajską kompozycję. Turyści są tak zachwyceni widokami, że nawet nie narzekają na tłumy zwiedzających...

Chorwacja, Jeziora Plitwickie

Gęste lasy, turkusowe jeziora, dzikie zwierzęta i szumiące wodospady. Woda tak czysta, że dokładnie widać przez nią każdą rybę i kamień. Raj na ziemi? Tak wielu nazywa Jeziora Plitwickie.

Chorwacja, Jeziora Plitwickie

Park Narodowy Jeziora Plitwickie (Nacionalni Park Plitvieka jezera) jest jedną z głównych atrakcji Chorwacji. W sezonie letnim dziennie odwiedzają go tysiące turystów. Pomyśleć, że jeszcze niedawno, w 1991 roku, park był centrum konfliktu bałkańskiego, miejscem okupowanym przez serbskie wojska. W ciągu dziesięciu lat po zakończeniu wojny teren pieczołowicie odrestaurowano i odnowiono ukryte w lesie hotele.

 

 

 


 

Chorwacja, Jeziora Plitwickie

Zgodnie z legendą Jeziora Plitwickie powstały po okresie długiej suszy. Zrozpaczeni mieszkańcy błagali o wodę, a ich próśb wysłuchała tajemnicza Czarna Królowa. Niebo rozdarły błyskawice i ulewny deszcz padał tak długo, że powstały Jeziora Plitwickie.

Chorwacja, Jeziora Plitwickie

Jeziora Plitwickie to przyrodniczy fenomen. Ich powstanie to w rzeczywistości zasługa wód rzeki Korany, które spowodowały erozję wapiennych skał. Woda, rzeźbiąca w miękkiej dolomitowej skale, nadała dolinie niesamowity kształt. Jeziora są połączone 92 wodospadami, leżą na różnych wysokościach i oddzielają je dziesiątki skalnych progów i barier.

Chorwacja, Jeziora Plitwicki

Tajemnica kaskad leży w wysokim nasyceniu wody związkami wapnia z krasowego podłoża i w jej krystalicznej czystości. Woda, uderzając o skały, tworzy mikrokryształy zatrzymujące się na mchu i roślinach. Podczas trwającego lata procesu, rośliny dosłownie kamienieją. Tak powstaje trawertyn budujący na rzece naturalne tamy zatrzymujące wodę...

Chorwacja, Jeziora Plitwickie

Tym, co decyduje o niezwykłości parku jest jednak kolor wody. Jej zdjęcia wyglądają jak fotomontaż, ale wcale nim nie są. Jeziora są turkusowe, szmaragdowe, szafirowe. Ich barwy są obłędnie. Można je podziwiać z wąskich, drewnianych kładek, rozpiętych tuż nad powierzchnią wody. Łączna długość kładek wynosi 18 km!

Chorwacja, Jeziora Plitwickie

Na terenie parku obowiązuje zakaz wędkowania. Dzięki prześwitującej wodzie można sobie za to ryby pooglądać, a nawet je nakarmić.

Chorwacja, Jeziora Plitwickie

Szlaki piesze na terenie rezerwatu mają różne długości i różne stopnie trudności. Najkrótszy spacer wytyczonymi ścieżkami i kładkami zajmie dwie godziny, na najdłuższy aż osiem godzin. Wokół jezior kursuje także prom wycieczkowy, a górskie drogi objeżdża kolejka elektryczna z przeszklonymi wagonami.

Chorwacja, Jeziora Plitwickie

Jeziora Plitwickie to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Chorwacji, więc zwłaszcza w sezonie należy spodziewać się tłumów. Wchodząc do parku można nabyć bilet jedno- lub dwudniowy. Dorosła osoba musi zapłacić 110 kun, czyli ok. 60 zł za bilet jednodniowy. Po sezonie wejściówka kosztuje 80 kun.

Więcej o: