Włochy. Cuda świata. Wspaniała Toskania

Toskania to jeden z najpopularniejszych regionów Włoch z pewnością zasługuje na sławę jaką się cieszy. Można tu znaleźć fascynującą architekturę, szerokie plaże i sielskie krajobrazy.
Florencja, katedra Santa Maria del Fiore i miasto w tle Florencja, katedra Santa Maria del Fiore i miasto w tle Fot. Shutterstock

Toskania. Florencja

Największym miastem Toskanii jest Florencja już w XIX wieku uznana za wzór klasycznego piękna. Najbardziej charakterystyczna budowla miasta to katedra Santa Maria del Fiore. Mieszkańcy Florencji zdecydowali podobno przed wiekami, że w ramach realizacji z Pizą i Sieną muszą wznieść taką świątynie żeby zawstydzić kupców z tamtych miast. Udało się. Katedra oszałamia marmurową fasadą, olbrzymią dzwonnicą, którą w XIV wieku zaprojektował sam Giotto, a nade wszystko niewiarygodną kopułą Brunelleschiego, która w połowie XV wieku została nazwana ósmym cudem świata.

Most Vecchio Most Vecchio Fot. Shutterstock

Toskania. Florencja. Most Vecchio

Do znanych florenckich zabytków należy także przerzucony nad rzeką Arno Most Vecchio, czyli Most Złotników - najstarszy z mostów tego miasta. Most zabudowany jest wiszącymi nad wodą sklepikami i pracowniami jubilerów, stąd nazwa.

Rzeźba Rzeźba "Dawid" Michała Anioła we włoskiej Galleria dell'Accademia Fot. Fabrizio Giovannozzi / AP

Toskania. Florencja. Rzeźba Dawida

Kolejki zwiedzających Florencję turystów obowiązkowo ustawiają się pod najdawniejszą bodaj rzeźbą świata "Dawidem" - Michała Anioła. Przez 369 lat Dawid stał na Piazza Della Signoria symbolizując wolność zdobytą przez mieszkańców miasta. W 1873 przeniesiono go do specjalnej Trybuny Dawida w Galleria dell'Accademia w celu ochrony przed gołębiami i zastąpiono go kopią. Rzeźba przedstawia nagiego, biblijnego Dawida na chwilę przed pojedynkiem z Goliatem. Dawid trzyma w ręku kamień i ma na ramię zarzuconą procę. Znawcy zwracają uwagę niezwykły dynamizm tej rzeźby i niezwykłą precyzję jej wykonania.

Piza, Toskania. Z lotniska w Gdańsku polecimy tam za 200 zł Piza, Toskania. Z lotniska w Gdańsku polecimy tam za 200 zł Fot. Shutterstock

Toskania. Piza. Krzywa Wieża w Pizie

Będąc w Toskanii warto się udać także do Pizy i zobaczyć jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków świata - Krzywą Wieżę. Wieża zasłynęła z powodu odchylenia od pionu. Budowla od momentu jej powstania w 1173 roku odchyliła się o ponad 5 metrów. Warte obejrzenia są też inne budynki na Campo dei Miracoli - katedra i babtysterium. Piza to jednak nie tylko znane na całym świecie zabytki. To miasto uniwersyteckie pełne modnych knajpek. Blisko stąd też do nadmorskich kurortów.

Toskania Toskania Fot. Shutterstock

Toskania - krajobrazy

Aby zobaczyć typowe toskańskie krajobrazy trzeba się udać w stronę Sieny. Na pagórkowatych terenach kwitną aż po horyzont pola żółtych słoneczników. Pełno tu alei wysadzanych cyprysami i samotnych domków zagubionych w zielonym polu.

Winnice koło Panzano Winnice koło Panzano Fot. Karol Strugała

Toskania. Winnice

Toskania to także region winnic. Jedna z najbardziej malowniczych tras samochodowych we Włoszech to antyczna Chiantigiana. Prawie każde gospodarstwo wzdłuż niej to winnica. Można tu spróbować klasycznego Chianti i nacieszyć oczy widokiem rozległych gajów oliwnych i winnic...

toskania, siena toskania, siena Fot. Shutterstock

Toskania. Siena

Kolejnym chętnie odwiedzanym w Toskanii miastem jest otoczona murami Siena. Wielu twierdzi, że to tu bije serce średniowiecznej Toskanii. Najbardziej charakterystycznym punktem miasta jest Pizza del Campo - plac w kształcie muszli, gdzie co roku odbywa się palio - tradycyjny wyścig konny.

Więcej o: