Czarnogóra to nie tylko nadmorskie kurorty. Odwiedź bajkowe parki narodowe i niezatłoczone stoki narciarskie

Leżąca u wybrzeży Adriatyku Czarnogóra kojarzy się turystom głównie z tanimi, letnimi wczasami. Zapierające dech w piersiach widoki są jednak nie tylko nad wodą, lecz także w parkach narodowych i górach, które pokrywają większość terenu tego kraju.
Park Narodowy Lovcen Park Narodowy Lovcen fot. shutterstock/ Gergo Csorba

Park Narodowy Lovćen

W Czarnogórze jest pięć parków narodowych. W odległości zaledwie sześćdziesięciu kilometrów od Podgoricy mieści się Park Narodowy Lovćen. Panuje tam skrzyżowanie klimatów śródziemnomorskiego i kontynentalnego, co przyczyniło się do powstania bogatej flory, z gatunkami endemicznymi, roślinami leczniczymi, dekoracyjnymi i aromatycznymi.

To miejsce często jest odwiedzane przy okazji wypraw do Kotoru. Na jednym z najwyższych szczytów parku - Jezerskim vrh - znajduje się mauzoleum biskupa prawosławnego Piotra II Petrovića Njegoša. Z tego miejsca rozpościera się przepiękny widok m.in. na Zatokę Kotorską.

Jezioro Szkoderskie Jezioro Szkoderskie fot. shutterstock/ Katarzyna Uroda

Imponujące największe jezioro Półwyspu Bałkańskiego

Na granicy Czarnogóry i Albanii znajduje się Jezioro Szkoderskie - największe jezioro Półwyspu Bałkańskiego, które od 1983 od strony czarnogórskiej objęte jest ochroną jako park narodowy. To jeden z największych rezerwatów ptaków w Europie. Można tu spotkać gatunki charakterystyczne dla Azji, Afryki, a także Europy Środkowej, które przylatują tutaj na zimę. Najpopularniejszą atrakcją turystyczną regionu są rejsy po jeziorze, w czasie których można zobaczyć ciekawe gatunki fauny i flory, m.in. pelikany, kormorany, żółwie i rośliny wodne.

Park Narodowy Prokletije Park Narodowy Prokletije fot. shutterstock/ Sashka_Cvet

Kiedyś to pasmo górskie uznawano za przeklęte, dziś przyciąga turystów

Na wschodzie kraju znajduje się Park Narodowy Prokletije. Pasmo górskie o tej samej nazwie jest jednym z najbardziej stromych w Europie i zarazem najmniej zbadanych. Kiedyś uważało się je za przeklęte, nie dziwi więc fakt, że tereny nie były gęsto zasiedlane i odwiedzane masowo przez turystów. Dzięki temu zachowała się tam prawie nietknięta przyroda.

Na terenie parku znajduje się też najwyższy szczyt w kraju - Zla Kalata (2534 m n.p.m.) oraz urokliwa dolina Grabaja, z której rozpoczyna się większość pieszych szlaków turystycznych.

Biogradska Gora Biogradska Gora fot. shutterstock/ Nikiforov Alexander

Prapuszcza Biogradskiej Gory

Totalnie magicznym miejscem w Czarnogórze jest kolejny Park Narodowy - Biogradska Gora. Od stolicy prowadzi do niego malownicza droga wzdłuż rzeki Moraca, której kanion miejscami ma tysiąc metrów głębokości. Szosa umieszczona jest na wąskiej półce skalnej blisko rzeki, więc jadąc, można podziwiać zbocze kanionu. Na podobną przeprawę warto wybrać się też pociągiem, bo podobny odcinek pokonuje kolej na trasie Bar-Belgrad. W przeciwieństwie do drogi krajowej, tory umiejscowione są bardzo wysoko, zapewniając pasażerom niesamowite widoki.

Biogradska Gora obok polskiej Puszczy Białowieskiej to jedna z kilk prapuszcz w Europie. Znajduje się tu około dwóch tysięcy różnych roślin, z czego 20 proc. z nich jest endemicznych dla Półwyspu Bałkańskiego. W zależności od pory roku w parku możemy zobaczyć najróżniejsze ptaki dwustu różnych gatunków.

Biogradska Gora
fot. archiwum prywatne

Park Durmitor Park Durmitor fot. shutterstock/ Zbigniew Dziok

Najgłębszy kanion w Europie

Przemieszczając się z Biogradskiej Gory na północ kraju, dojedziemy do parku narodowego Durmitor, którego terytorium wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Park ma powierzchnię 390 kilometrów kwadratowych i część tego terenu pokryta jest przez przepiękne Góry Dynarskie (jedno ich pasmo nazywa się właśnie Durmitor).

Nazwa parku pochodzi z języka włoskiego "dormire" (tłum. spać) lub celtyckiego "dur mi tor" (tłum. wody z gór). To drugie znaczenie zdecydowanie pasuje do tych terenów. Znajduje się tam 18 jezior polodowcowych oraz słynny kanion rzeki Tara. W najwyższym punkcie osiąga głębokość 1300 metrów i jest najgłębszym kanionem w Europie oraz drugim najgłębszym na świecie (zaraz po Wielkim Kanionie Kolorado w USA).

Największym i uznanym za najpiękniejsze jest Jezioro Czarne. W zależności od pory roku i stanu wody, to jeden akwen lub dwa mniejsze, owalne jeziora. Ten nietypowy kształt spowodował, że często mówi się na nie "oczy parku". Nazwa jeziora wywodzi się od tego, że jego woda wydaje się czarna - jest otoczone lasem i ma ograniczony dostęp do światła słonecznego. W rzeczywistości woda jest krystalicznie czysta i ma piękny, turkusowy odcień.

Do Jeziora Czarnego można dojść pieszo z centrum miasta Žabljak. To turystyczny kurort, który latem przyciąga turystów chcących odetchnąć od nadmorskiego upału, a zimą fanów sportów zimowych.

Savin Kuk Savin Kuk fot. shutterstock/ biggunsband

Zimowe szaleństwo

Najpopularniejszym ośrodkiem narciarskim w parku narodowym Durmitor jest Savin Kuk z niespełna 5 kilometrami tras i najwyższym szczytem o wysokości 2213 m. Do wyboru mamy tu trzy wyciągi - orczyk, krzesełko na wysokość 1912 m oraz kolejne krzesełko do stacji końcowej. Od samego szczytu w dolinie między skałami biegnie piękna, czarna trasa. W niższych partiach góry są już trasy czerwone i niebieskie. Ośrodek Savin Kuk od jakiegoś czasu czeka na nowe wyciągi. Na razie, ze względu na położenie stoku na teranie parku narodowego, nie udało się ich jeszcze zamontować, ale jest to w planach.

Widok ze szczytu Kolašin 1600
fot. archiwum prywatne

Najnowocześniejszym ośrodkiem narciarskim Czarnogóry jest natomiast Kolašin 1600 położony zaledwie 91 km od Podgoricy. Ma trasy o długości 4,6 kilometra - czerwoną i niebieską, oraz tzw. "oślą łączkę" do nauki dla dzieci. Do dyspozycji narciarzy jest sześcioosobowe, podgrzewane krzesełko z dostępem do Wi-Fi. Tuż obok tego ośrodka znajduje się kolejny - Kolašin 1450 z trasami o długości 16,5 kilometra z wyciągiem sześcioosobowym, dwuosobowym i orczykami. W planach jest połączenie obydwu ośrodków i stworzenie tym samym 40 kilometrów tras łącznie. Ceny całodniowych skipassów to koło 15 euro.

Czarnogóra polecana jest zimą nie tylko narciarzom. Lokalne hotele i organizacje turystyczne dysponują szeroką ofertą atrakcji. Są to np. przejazdy na skuterach śnieżnych, wycieczki w rakietach śnieżnych z przewodnikiem, spacery po parkach, a także przejażdżki quadami po górach.

Jazda na quadach w Czarnogórze
fot. archiwum prywatne