Spektakularne jaskinie z różnych stron świata. Trudno uwierzyć, że to dzieła natury

Kilometry korytarzy, podziemne rzeki, tajemnicze komnaty. To wszystko czeka na was w najpiękniejszych jaskiniach. Zebraliśmy dla was ciekawe propozycje z różnych stron świata.
Spektakularne jaskinie z różnych stron świata. Trudno uwierzyć, że to dzieło natury Spektakularne jaskinie z różnych stron świata. Trudno uwierzyć, że to dzieło natury shutterstock, Shaun Jeffers

Waitomo Glowworm

Nowa Zelandia w ostatnich latach coraz częściej przyciąga turystów z Polski. Jeśli wy także zdecydujecie się na podróż w te rejony, wybierzcie się na Wyspę Północną. Znajduje się tam jedna z największych atrakcji kraju, czyli jaskinia Waitomo Glowworm.

Sławę temu miejscu przyniosła występująca w jaskini populacja nowozelandzkich robaczków świętojańskich. To larwy muchówki Arachnocampa luminosa, które mają zdolność bioluminescencji (wytwarzania i emisji światła przez żywy organizm). Ich nici zwisają ze stropu, dzięki czemu tworzą się niezwykłe dekoracje. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Waikato NZ (@waikatonewzealand) Mar 5, 2019 o 10:39 PST

Rozświetlone przez nie sklepienie robi niesamowite wrażenie. Wielu turystów, którzy byli w tym miejscu, porównuje je do spektakularnej sali balowej. Jaskinię zwiedza się, podróżując łodzią, dzięki czemu będziecie mieli czas na podziwianie pięknego otoczenia i robienie zdjęć. 

Informacje praktyczne

Lokalizacja: Wyspa Północna (około dwie godziny drogi samochodem z Auckland)

Bilety: koszt biletu dla osoby dorosłej to 55 dolarów nowozelandzkich (około 139 złotych); dzieci mają wstęp wolny

Godziny pracy: jaskinia jest otwarta dla turystów codziennie od 9 do 17

Spektakularne jaskinie z różnych stron świata. Trudno uwierzyć, że to dzieło natury Spektakularne jaskinie z różnych stron świata. Trudno uwierzyć, że to dzieło natury shutterstock, Piotr Krzeslak

Melissani

Aby zobaczyć niezwykłą jaskinię, nie musicie podróżować poza Europę. Jedno z takich miejsc czeka na was na greckiej Kefalonii. To jedna z wysp jońskich, dlatego możecie wybrać się tam w czasie pobytu na Korfu czy Zakynthos.

Jaskinię Melissani otacza las, a w jej środku znajduje się jezioro. Z tej przyczyny zwiedza się ją łodzią. W tym czasie można podziwić m.in. różnorodne wapienne nacieki oraz turkusową wodę jeziora.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez ??? ???? World Union GREECE ? (@wu_greece) Lip 29, 2019 o 3:58 PDT

Informacje praktyczne

Lokalizacja: Kefalonia, około pięć kilometrów od miasta Sami

Bilety: koszt pojedynczego biletu wynosi obecnie 7 euro

Godziny pracy: jaskinia jest otwarta dla turystów w sezonie letnim codziennie od 9 do 19. Z kolei poza sezonem można ją zwiedzać w czwartki, soboty i niedziele od 10 do 16

Spektakularne jaskinie z różnych stron świata. Trudno uwierzyć, że to dzieła natury Spektakularne jaskinie z różnych stron świata. Trudno uwierzyć, że to dzieła natury flickr.com/dronepicr

Błękitna Jaskinia

Nasza kolejna propozycja powinna być znana wszystkim wielbicielom Dalmacji. Bo Błękitna Jaskinia, która znajduje się na wyspie Bisevo, to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w tym rejonie Chorwacji. 

Jaskinia wzięła nazwę od niezwykłego koloru wody. To zasługa piasku, który znajduje się na dnie wejścia do groty i odbija promienie słoneczne. Podobnie jak dwie poprzednie jaskinie, zwiedza się ją łodzią.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Marko-Lorenzo (@marko_lorenzo) Lip 28, 2019 o 11:34 PDT

Warto wspomnieć, że inną nazwą tej atrakcji, z którą możecie się spotkać, jest Blue Grotto. Przez to chorwacka grota często jest mylona z największą atrakcją Malty. 

Informacje praktyczne

Lokalizacja: wschodnia część chorwackiej wyspy Bisevo

Bilety: koszt biletu dla osoby dorosłej to 100 kun (około 57 złotych), a dla dziecka 70 kun (około 40 złotych) w sezonie letnim. Poza sezonem ceny są o połowę niższe

Godziny pracy: jaskinia jest otwarta dla turystów codziennie od 8 do 16

Spektakularne jaskinie z różnych stron świata. Trudno uwierzyć, że to dzieło natury Spektakularne jaskinie z różnych stron świata. Trudno uwierzyć, że to dzieło natury shutterstock, Andrej Antic

Blue Grotto

Wspomniana maltańska jaskinia to także miejsce, które warto wziąć pod uwagę w swoich podróżniczych planach. Blue Grotto, po zawaleniu Lazurowego Okna w 2017 roku, stało się największą atrakcją wyspy. 

Blue Grotto to grupa jaskiń w południowo-zachodniej części Malty, które zostały wyrzeźbione w skalistych klifach przez fale morskie. Ich wnętrza zwiedza się w specjalnych łodziach.

Niestety, na wielu forach możemy przeczytać, że rejs trwa zdecydowanie za krótko (zwykle około 15 minut). Zrekompensuje wam to jednak zwiedzanie najbliższej okolicy, bo jaskinie prezentują się pięknie także na zewnątrz. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Natalia Kondratiuk-Świerubska (@natallioza) Maj 28, 2019 o 10:10 PDT

Informacje praktyczne

Lokalizacja: znajduje się pomiędzy miejscowościami Żurrieq i Qrendi (południowo-zachodnia część Malty)

Bilety: 8 euro

Godziny pracy: jaskinia jest otwarta dla turystów codziennie od 9 do 15.30

Więcej na temat największych atrakcji Malty dowiesz się TUTAJ >>

Spektakularne jaskinie z różnych stron świata. Trudno uwierzyć, że to dzieło natury Spektakularne jaskinie z różnych stron świata. Trudno uwierzyć, że to dzieło natury shutterstock, Ruslan Harutyunov

Jaskinia Prometeusza

Przenosimy się do Gruzji. Tutaj na turystów czeka Jaskinia Prometeusza, która uznawana jest za największy podziemny cud natury w tym kraju. 

W jej wnętrzu czekają na was kamienne wodospady, kolumny, stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. Co ciekawe, niektóre z tamtejszych sal osiągają nawet 20 metrów wysokości! Trasa turystyczna ma natomiast półtora kilometra długości. Jaskinia jest także podświetlona, co ułatwia jej zwiedzanie. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez ??????? ??????????? (eok) (@uakomar) Lip 31, 2016 o 11:48 PDT

Ciekawostką jest też nazwa. W 2007 roku stworzył ją ówczesny prezydent Gruzji - Micheil Saakaszwili. Polityk był zachwycony jaskinią. Stwierdził więc, że to właśnie w tym miejscu musiał przebywać mitologiczny Prometeusz.

Informacje praktyczne

Lokalizacja: Imeretii (zachodnia część Gruzji)

Bilety: 20 lari (około 26 złotych)

Godziny pracy: jaskinia jest otwarta dla turystów codziennie od 10 do 18

Więcej na temat cudów natury w Gruzji przeczytasz TUTAJ >>

Spektakularne jaskinie z różnych stron świata. Trudno uwierzyć, że to dzieło natury Spektakularne jaskinie z różnych stron świata. Trudno uwierzyć, że to dzieło natury shutterstock, The Nguyen Van

Phong Nha, Wietnam

Wśród naszych propozycji nie mogło zabraknąć słynnej wietnamskiej jaskini Phong Nha, która jest największą atrakcją Parku Narodowego Phong Nha - Ke Bang. Jej zwiedzanie podzielone jest na dwie części. Początkowo łódka płynie przez obszerny korytarz. W tym czasie mija różnorodne komnaty pełne niesamowitych formacji skalnych. Następnie turyści opuszczają łódki i spacerują między naciekami.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Welcome To Vietnam (@vietnamnomad) Lip 29, 2019 o 8:25 PDT

Przez jaskinię przepływa 14-kilometrowa podziemna rzeka Nam Aki. Co ciekawe, jest to jedna z najdłuższych rzek tego typu na świecie. 

Informacje praktyczne

Lokalizacja: Park Narodowy Phong Nha - Ke Bang, centralna część Wietnamu, około 50 kilometrów od Dong Hoi

Bilety: cena pojedynczego biletu wynosi 7 dolarów amerykańskich

Godziny pracy: jaskinia jest otwarta dla turystów codziennie od 7 do 17

Dlaczego warto odwiedzić największą wyspę Azji? Dowiesz się z naszego filmu: