Nasze zestawienie otwiera "polski biegun zimna", czyli Suwalszczyzna. Skąd to określenie? Średnia roczna temperatura nigdy nie przekracza w tym rejonie sześciu stopni Celsjusza. Poza tym zimy są tu znacznie dłuższe niż w pozostałych częściach Polski. Bywa, że trwają nawet 120 dni.
Archiwum Suwalskiego Parku Krajobrazowego
Jednak niskie temperatury to niejedyny znak rozpoznawczy Suwalszczyzny. Warto wspomnieć także o tamtejszym krajobrazie polodowcowym, którego nie znajdziecie w innych częściach naszego kraju. Wykształciły się tu prawie wszystkie formy rzeźby młodogacjalnej. To m.in. kemy, ozy, moreny czołowe, doliny rzeczne, głazowiska, jeziora rynnowe i wytopiskowe, które wspaniale prezentują się w zimowej szacie.
Obejrzyj piękne zdjęcia z zasypanej śniegiem Suwalszczyzny >>
Wyświetl ten post na Instagramie.
Pozostajemy w Polsce północno-wschodniej. Jednym z najciekawszych i najpiękniejszych miejsc w tym rejonie jest Puszcza Białowieska, czyli ostatni las nizinny w Europie. Co ciekawe, ostatnio doceniła ją amerykańska stacja telewizyjna CNN. Puszcza Białowieska znalazła się w zestawieniu 20 miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć w czasie podróży po Europie. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ >>
Puszcza Białowieska prezentuje się doskonale o każdej porze roku. Jednak zimą miejsce to posiada szczególny klimat, który zachęci was do długich leśnych spacerów. W ich trakcie warto odwiedzić Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego, na którego terenie będziecie mogli zobaczyć fragment ponad 500-letniego lasu.
Jeśli zdecydujecie się na podróż do Puszczy Białowieskiej lub na Suwalszczyznę, warto połączyć to z krótkim wyjazdem na Białoruś. 15 kilometrów od granicy z Polską znajduje się jedno z najpiękniejszych miast w tym kraju, czyli Grodno.
Mimo że miejscowość leżała kiedyś w granicach Rzeczpospolitej, nie cieszy się taką popularnością wśród turystów z Polski, jak na przykład Wilno i Lwów. Warto to jednak zmienić, bo Grodno ma sporo do zaoferowania. A zimą tamtejsze klimatyczne uliczki i domki prezentują się wyjątkowo pięknie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Do wizyty w Grodnie zachęcają ułatwienia dla polskich turystów. Zachodnia część Białorusi jest obecnie objęta ruchem bezwizowym. Jeśli więc chcecie się tam wybrać, wystarczy ważny paszport.
Spokój, cisza, a do tego czyste morskie powietrze. Brzmi wspaniale? Tak może być na polskim wybrzeżu, jeśli odwiedzicie je zimą. Zdaniem wielu osób taka wycieczka to doskonały sposób na naładowanie baterii o tej porze roku.
Wyświetl ten post na Instagramie.
W czasie wypadu nad morze warto odwiedzić Gdańsk. Przez większą część zimy możecie zwiedzać tamtejszy jarmark bożonarodzeniowy. Uchodzi on nie tylko za jeden z najpiękniejszych w naszym kraju, ale także w całej Europie. W tym roku zajął nawet trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie Best Christmas Markets in Europe 2020.
Zobacz, jak wygląda gdański jarmark bożonarodzeniowy:
Z północy przenosimy się na południe. Jednym z najciekawszych rejonów, który warto zobaczyć zimą, są Góry Izerskie, czyli pasmo w Sudetach Zachodnich, które znajduje się na terenie Polski i Czech. Zimą tamtejsze krajobrazy prezentują się najpiękniej. Poza tym łagodne góry idealnie nadają się na długie przechadzki.
Wyświetl ten post na Instagramie.
W Górach Izerskich warto odwiedzić "małą Syberię", czyli Halę Izerską. To otoczona górami dolina, która leży na wysokości 850 metrów nad poziomem morza. Skąd ta nazwa? Bywa, że śnieg w tym miejscu zalega aż do maja. Poza tym zanotowano tam rekordowo niskie temperatury. 29 grudnia 1996 roku było to minus 36,6 stopni Celsjusza, a 3 lutego 2012 minus 36 stopni Celsjusza.
Przeczytaj także: Szklarska Poręba: Atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić >>
Nasze zestawienie zamykają Czechy. W Pradze przez dłuższą część zimy na turystów czeka okazały jarmark bożonarodzeniowy, który każdego roku wyróżniany jest w międzynarodowych zestawieniach. Niedawno, podobnie jak gdański targ, znalazł się wśród wyróżnionych w konkursie Best Christmas Markets in Europe 2020.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Jednak Czechy to nie tylko Praga. U naszych południowych sąsiadów czekają na was także wspaniałe góry, które pięknie prezentują się w zimowych szatach. To nie tylko wspomniane już Góry Izerskie, lecz także Góry Łużyckie, Beskidy, czy Rudawy.
W Czechach znajdziecie dobre warunki do zimowych spacerów oraz do uprawiania różnych sportów. Możecie liczyć na doskonale przygotowane trasy zjazdowe, a także szlaki do nart biegowych.
Szybki dojazd, piękne górskie krajobrazy, prawie 200 nowoczesnych stacji narciarskich, niskie ceny skipassów. To wszystko zachęca do odwiedzenia czeskich gór zimą. Do tego dochodzą wspaniałe dania, takie jak smażony ser, zupa czosnkowa, czy knedliki, które będą nagrodą po dniu spędzonym aktywnie na świeżym powietrzu.