Jarmark w stolicy Węgier został uznany za najpiękniejszy w konkursie Best Christmas Markets in Europe 2020. Turyści oddali na niego blisko 40 tysięcy głosów (dokładnie 39 448). Budapeszt pobił w ten sposób dotychczasowy rekord, który należał do Zagrzebia i wynosił 38 830 głosów.
Na zwycięskim jarmarku, który znajduje się przed bazyliką św. Stefana, pojeździcie na łyżwach, napijecie się aromatycznego grzanego wina i spróbujecie przysmaków kuchni węgierskiej. Jedną z jego największych atrakcji są też pokazy świetlne w 3D. Wizualizacje wyświetlane są codziennie na fasadzie bazyliki.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Jarmark można odwiedzać do 1 stycznia 2020.
Czytaj więcej: Turyści wybrali najpiękniejszy jarmark świąteczny w Europie. Polskie miasto wysoko
W tym samym konkursie wysoko znalazł się również jarmark z Polski. Chodzi o świąteczny targ w Gdańsku, który zebrał 30 178 głosów i zajął trzecie miejsce.
Jarmark wyróżnia się stworzonymi specjalnie na tę okazję uliczkami: Czekoladową, Cynamonową, Anielską czy Wigilijną. Co roku miasto stara się też wzbogacać jarmarkową scenografię - tym razem powstała pięciometrowa brama w kształcie świecznika adwentowego, w którą wkomponowany został kalendarz adwentowy. Na samej górze działa punkt widokowy.
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl / materiały prasowe
Czym byłby jarmark, gdyby nie przysmaki z różnych zakątków świata i rozgrzewające napoje. W Gdańsku wam tego nie zabraknie. Na stoiskach są m.in. austriackie sery, alzackie podpłomyki, hiszpańskie churrosy czy węgierskie kurtosze. A wśród napojów brylują grzaniec, gorąca czekolada, cydr z dodatkiem rumu czy grzane piwo z miodem i imbirem.
Jarmark otwarty jest do 1 stycznia 2020.
Zobacz, jak wygląda jarmark w Gdańsku:
Wyświetl ten post na Instagramie.
W konkursie Best Christmas Markets in Europe targ świąteczny w Wiedniu zajął drugie miejsce. Nic dziwnego, bo austriackie jarmarki często wymieniane są w gronie najpiękniejszych na świecie.
Jednym z miejsc, które w Wiedniu szczególnie zachwyca w okresie świątecznym, jest plac przed ratuszem, znany jako Rathausplatz. Według twórców konkursu jarmark, który się tam odbywa, zamienia go w bajkową krainę. Rzeczywiście trudno przejść obojętnie obok wspaniale udekorowanych i rozświetlonych drzew i nie zatrzymać się przy stoiskach, z których unoszą się wspaniałe zapachy, a wzrok przyciągają kolorowe słodycze i ozdoby choinkowe.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Jarmark można odwiedzać do 26 grudnia.
Kolejnym polskim jarmarkiem na naszej liście jest Kraków, który zachwycił m.in. dziennikarza CNN. Redaktor amerykańskiego serwisu przyznał, że tam najłatwiej poczuć atmosferę świąt. Zachęca też, aby na krakowskich stoiskach zaopatrzyć się w wyjątkowe antyki i inne specjały. "Ręcznie malowane bombki to lokalna specjalność, podobnie jak przyprawione orzechy i gotowane cukierki" - pisze Joe Minihane.
Co jeszcze znajdziemy na straganach? Nie brakuje świątecznych stroików, wyrobów witrażowych, drewnianych zabawek, obrusów, serwet czy ceramiiki, a także rękodzieła z wełny i filcu.
Targ bożonarodzeniowy odwiedzili też zagraniczni wystawcy (z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier), którzy zachęcają do spróbowania wędlin, kiełbas i serów oraz oferują rękodzieło. Krakowskiemu jarmarkowi towarzyszy wiele wydarzeń artystycznych.
Targi bożonarodzeniowe na Rynku Głównym potrwają do 26 grudnia.
Czytaj więcej: CNN wybrało 17 najlepszych jarmarków świątecznych. Wśród nich jest jeden z Polski
Dziennikarz CNN, który wcześniej zachwycał się Krakowem, za najlepszy na świecie uznał francuski jarmark. Targ świąteczny w Strasburgu jest jednym z najstarszych w Europie - po raz pierwszy odbył się w 1570 roku.
Tegoroczna edycja jarmarku to aż 300 stoisk rozsianych po całym mieście. Znajdziecie na nich wszystko, co powszechnie kojarzy się ze świętami: przepiękne ozdoby choinkowe, doskonałe jedzenie (koniecznie popijcie je alzackim winem) i tysiące drobiazgów, które bardzo dobrze sprawdzą się w roli świątecznych upominków.
Leonid Andronov / Shutterstock
Największą gwiazdą jarmarku w Strasburgu jest olbrzymia choinka na placu Klebera. W tym roku zdobi ją siedem kilometrów lampek, 40 ogromnych bombek i 180 innych świecących ozdób. Tego widoku nie można przegapić.
Jarmark potrwa do 30 grudnia.
Jarmark w stolicy Chorwacji trzy razy z rzędu wygrywał we wcześniej wspominanym konkursie Best Christmas Markets in Europe (2016, 2017, 2018). W ubiegłym roku mieliśmy okazję go odwiedzić i zrobił na nas naprawdę duże wrażenie. W tym czasie cały Zagrzeb przyozdobiony jest świątecznymi dekoracjami, na drzewach wiszą lampki, w powietrzu unosi się zapach jedzenia i grzanego wina, a kolorowe bombki i ozdoby choinkowe kuszą, żeby je kupić.
materiały prasowe / Julien Duval
Wydarzenie, nazywane Advent u Zagrebu, czyli Adwent w Zagrzebiu, odbywa się w różnych częściach miasta. Warto wybrać się na lodowisko na placu króla Tomisława, skosztować pysznych potraw w parku Zrinjevac i przespacerować na Gornij Grad, gdzie głównym miejscem świętowania jest promenada Strossmayera (rozciąga się stamtąd piękny widok na miasto).
Jarmark potrwa do 7 stycznia 2020.
Tak było rok temu: Odwiedziliśmy najpiękniejszy jarmark w Europie. Wygrywał trzy razy z rzędu. Sprawdziliśmy, czym tak bardzo zachwyca
Wyświetl ten post na Instagramie.
Praski jarmark uchodzi za najlepszy w całych Czechach i często mówi się o nim, że jest jednym z najpiękniejszych w Europie. Najpopularniejszym miejscem w tym czasie jest Rynek Staromiejski. Na placu staje wówczas ogromna choinka, a na straganach można kupić świąteczne upominki, aromatycznego grzańca i typowo czeskie smakołyki - od słodkich po wytrawne.
Świątecznemu targowi towarzyszy wiele wydarzeń artystycznych, można też wybrać się na pokazy tradycyjnego rzemiosła, czyli np. kucia mieczy. Atrakcje związane z jarmarkiem odbywają się też w innych częściach miasta: na placu Wacława, na placu Karola oraz na placu Republiki.
Jarmark potrwa do 6 stycznia 2020.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Drezno może się pochwalić największą liczbą świątecznych jarmarków we wschodniej części Niemiec. Mówi się, że tamtejsze targi świąteczne należą do najbardziej tradycyjnych. Jednym z największych i najstarszych w Niemczech jest Striezelmarkt, który w tym roku obchodzi 585. urodziny!
Nazwa Striezelmarkt pochodzi od słowa Striezel, które oznacza drezdeńską struclę bożonarodzeniową. Na inaugurację kroi się tam struclę oraz wprawia w ruch kilkunastometrową bożonarodzeniową piramidę. Wśród atrakcji jarmarku są m.in. domek z piernika, teatr lalek, świąteczna piekarnia czy domek Pflaumentoffela, czyli postaci z suszonych śliwek.
Jarmark Striezelmarkt potrwa do 24 grudnia. Na tej stronie możecie sprawdzić, gdzie odbywają się i do kiedy trwają inne jarmarki w Dreźnie.