Najpiękniejsze dekoracje świąteczne w polskich miastach. Choinki i niesamowite iluminacje. Mamy zdjęcia!

W grudniu w wielu miastach pojawiły się iluminacje i okazałe choinki. Dzięki nim nawet w czasie krótkich spacerów poczujecie świąteczny klimat. Jeśli jednak nie możecie się na nie wybrać, nic straconego. Zebraliśmy dla was najciekawsze zdjęcia!
Dekoracje świąteczne w Krakowie Dekoracje świąteczne w Krakowie Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Wyborcza.pl

Kraków

Na krakowskim Rynku stoi piękna 14-metrowa choinka. Drzewo zdobią liczne migoczące światełka, figurki oraz dekoracje w formie pawich piór. Podobne ozdoby zobaczycie na ulicach, które prowadzą do Rynku. 

Warto wspomnieć, że twórcy krakowskich dekoracji inspirowali się twórczością Stanisława Wyspiańskiego i Zofii Stryjeńskiej. Motyw przewodni, czyli pawie oka, nawiązuje do projektu szyldu kawiarni "Paon", którego autorem był Wyspiański. Z kolei liczne zgeometryzowane formy przypominają obrazy i grafiki Zofii Stryjeńskiej - jednej z najbardziej znanych i cenionych polskich artystek dwudziestolecia międzywojennego. 

30.11.2019 Krakow , Rynek Glowny . Zapalenie choinki .
Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta
Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta

30.11.2019 Krakow , Rynek Glowny . Zapalenie choinki .
Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta
Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta

Dekoracje świąteczne w Łodzi Dekoracje świąteczne w Łodzi Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Łódź

W Łodzi w tym roku tematem przewodnim świątecznej dekoracji jest las. Na tamtejszych ulicach dominują ozdoby z motywem drzew i zwierząt leśnych. W czasie spaceru ulicą Piotrkowską poczujecie się więc jak w leśnej, zimowej krainie. 

Warto wspomnieć, że tegoroczna dekoracja świąteczna w Łodzi różni się od tych ubiegłorocznych. Jest ona znacznie bardziej energooszczędna. Mimo że oświetlana w tym roku powierzchnia jest większa, ozdoby pobierają zdecydowanie mniej energii.

01.12.2019 Lodz . Miejska choinka oraz jarmark bozonarodzeniowy .
Fot. Marcin Stepien / Agencja Gazeta
Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta

"Polski Manchester" i stolica filmu. Co zobaczyć w Łodzi? Dowiecie się z naszego wideo:

Dekoracje świąteczne we Wrocławiu Dekoracje świąteczne we Wrocławiu Fot . Krzysztof Ćwik / Agencja Wyborcza.pl

Wrocław

We Wrocławiu, jak co roku, dominują motywy ludowe. Na blisko 300 dekoracjach pojawiają się śnieżynki i gwiazdy inspirowane polską sztuką etniczną. 

Aż na sześciu wrocławskich placach pojawiły się rozświetlone drzewka świąteczne. Możecie je zobaczyć na: Placu Katedralnym (7-metrowy, ledowy świerk), Nowym Targu (10-metrowy stożek), Placu Uniwersyteckim (10-metrowa choinka, opasana ledową szarfą), Placu Grunwaldzkim (20-metrowy świerk), Nowych Żernikach (4-metrowa ledowa choinka) oraz na rynku Psiego Pola (10-metrowy prawdziwy świerk). Z kolei na wrocławskim Rynku pojawiła się 20-metrowa choinka, którą zdobią liczne świecące dodatki (m.in. gwiazdki, śnieżynki i bombki).

22.11.2019 Wroclaw , Jarmark Bozonarodzeniowy . 
Fot . Krzysztof Cwik / Agencja Gazeta
Fot . Krzysztof Ćwik / Agencja Gazeta

Dekoracje świąteczne w Poznaniu Dekoracje świąteczne w Poznaniu Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl /

Poznań

Świąteczną atmosferę poczujecie także w Poznaniu. Na Starym Rynku pojawiła się piękna choinka, a miasto ozdabiają liczne bożonarodzeniowe dekoracje. 

Jednak tym, co wyróżnia miasto na tle innych, są fantastyczne lodowe rzeźby. Wykonano je w ramach Międzynarodowego Festiwalu Rzeźby Lodowej, który organizowany jest w Poznaniu od wielu lat. Piękne lodowe figury też możecie podziwiać na poznańskim Starym Rynku.

W ubiegłym roku poznański jarmark bożonarodzeniowy został wyróżniony w konkursie European Best Destination. Więcej na temat Betlejem Poznańskiego przeczytasz w naszym artykule >>

08.12.2019 Poznan . Stary Rynek . Rzezby lodowe wykonane podczas Ice Festiwal Poznan .
Fot. Piotr Skornicki / Agencja Gazeta
Fot. Piotr Skórnicki / Agencja G

08.12.2019 Poznan . Stary Rynek . Rzezby lodowe wykonane podczas Ice Festiwal Poznan .
Fot. Piotr Skornicki / Agencja Gazeta
Fot. Piotr Skórnicki / Agencja G


Dekoracje świąteczne w Kielcach Dekoracje świąteczne w Kielcach Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

Kielce

Dekoracją świąteczną mogą pochwalić się także Kielce. Zobaczycie tam nie tylko spektakularną 18-metrową choinkę, ale także anioły, gwiazdy betlejemskie, korony, bombki, a także piękną świetlną bramę. 

Krajobraz miejski w tym roku urozmaica także 30-metrowy diabelski młyn. Podobno w okresie świątecznym atrakcja cieszy się ogromną popularnością.

06.12.2019 Kielce , Rynek . Uroczystosc wlaczenia swiatecznej choinki .
Fot. Pawel Malecki / Agencja Gazeta
Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta

Dekoracje świąteczne w Bydgoszczy Dekoracje świąteczne w Bydgoszczy Fot. Roman Bosiacki / Agencja Wyborcza.pl

Bydgoszcz

Z Kielc przenosimy się do Bydgoszczy. Każdego dnia po zmroku tamtejsze centrum wygląda zjawiskowo. To dzięki oryginalnej iluminacji świątecznej.

Na bydgoskim Starym Rynku oraz na ulicy Długiej zobaczycie m.in. rozświetlone anielskie skrzydła, przy których można robić zdjęcia i podświetlane fotele. Udekorowano także większość słupów oświetleniowych, a na ulicach pojawiły się podwieszki w kształcie bydgoskich spichrzy, czyli zabytkowych budynków magazynowych. 

06.12.2019 Bydgoszcz. Jarmark swiateczny na ulicy Mostowej
Fot. Roman Bosiacki / Agencja Gazeta
Fot. Roman Bosiacki / Agencja Gazeta

Dekoracje świąteczne w Warszawie Dekoracje świąteczne w Warszawie Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Warszawa

W zestawieniu nie mogło zabraknąć Warszawy. Nasza stolica na początku grudnia zaświeciła tysiącami lampek, a na Placu Zamkowym pojawiła się niesamowita 27-metrowa choinka z pięknymi świetlnymi dekoracjami. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Nastazja Bloch (@nastazjabloch) Gru 11, 2019 o 2:16 PST

Od lat tutejsze dekoracje uchodzą za najbardziej spektakularne nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Aby dowiedzieć się, dlaczego tak jest, koniecznie przejdźcie się na spacer głównymi ulicami miasta: Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem. Nie pomińcie także Starówki i Nowego Miasta, które także prezentują się zjawiskowo. 

A jeśli po takim spacerze będziecie czuli niedosyt, radzimy odwiedzić Królewski Ogród Światła, który powstał przy Pałacu w Wilanowie. Tamtejsze dekoracje po zmroku robią niesamowite wrażenie!

17.10.2019 Warszawa . Proba generalna w Ogrodzie Swiatel Palacu w Wilanowie .
Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Więcej o: