Urlop w pociągu? Zobaczysz spektakularne mosty, wodospady i kaniony. 'Ta trasa jest naprawdę magiczna'

Podróże koleją w wielu osobach budzą nieprzyjemne skojarzenia. Można to jednak zmienić. Warunek? Wybór jak najbardziej spektakularnej trasy. A takich w Europie nie brakuje.
Najpiękniejsze trasy kolejowe w Europie Najpiękniejsze trasy kolejowe w Europie shutterstock/ Razvan Dima

Belgrad-Bar, Serbia-Czarnogóra

Zaczynamy od trasy kolejowej, która była jedną z najgłośniejszych jugosłowiańskich inwestycji lat 70. ubiegłego wieku. Pierwszym pasażerem, który ją przemierzył, był sam marszałek Josip Broz Tito.

Podróż z Belgradu do czarnogórskiego Baru od lat cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, którzy przybywają na Bałkany. To głównie dzięki zjawiskowym krajobrazom, które można podziwiać w trakcie przejazdu pociągiem. Poza tym stacja końcowa znajduje się w Barze - jednym z najbardziej urokliwych miast Czarnogóry. 

Trasa liczy 477 kilometrów, więc podróż trwa zazwyczaj około dwunastu godzin. Na odcinku Belgrad-Bar pociąg przejeżdża przez 252 tunele, z których najdłuższy, czyli Sozina, ciągnie się przez ponad sześć kilometrów. Na trasie znajduje się 435 mostów, w tym najwyższy most kolejowy w Europie o wysokości 200 metrów i długości 499 metrów.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Tobi (@pinkytrixia) Sie 12, 2016 o 6:17 PDT

Najpiękniejsze trasy kolejowe w Europie Najpiękniejsze trasy kolejowe w Europie shutterstock/ Koray Bektas

Lodowcowy Ekspres, Szwajcaria

Kolejna słynna europejska trasa, szwajcarski Lodowcowy Ekspres, liczy 270 kilometrów. Jest więc prawie dwa razy krótsza od poprzedniej. Mimo to przejazd koleją trwa ponad osiem godzin. Z tej przyczyny tamtejsze pociągi nazywane są "najwolniejszymi na świecie".

Dzięki powolnej prędkości turyści zyskują czas na podziwianie krajobrazów, które tworzą m.in. kaniony, rozległe doliny i jeziora. Poza tym wagony pociągów są przeszklone, dzięki czemu zwiedzanie jest znacznie bardziej komfortowe i ciekawe niż w zwykłych pociągach. 

Lodowcowy Ekspres łączy dwa popularne kurorty alpejskie - St. Mortiz i Zermatt. W czasie podróży pociąg mija m.in. jeden z najsłynniejszych alpejskich szczytów Matterhorn (4478 m n.p.m.) oraz wiadukt Landwasser z początków XX wieku.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Viagem Alemanha (@viagemalemanha) Lip 3, 2019 o 12:04 PDT

Mały Żółty Pociąg, Francja

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Conflent_Canigo (@tourisme_conflent_canigo) Wrz 1, 2017 o 2:51 PDT

Le Petit Train Jaune, czyli Mały Żółty Pociąg, to jeden z najważniejszych symboli regionu Languedoc-Roussillon, który znajduje się w południowej części francuskich Pirenejów. Atrakcja przyciąga turystów przez cały rok, gdyż to jeden z najlepszych sposobów na zwiedzenie pogranicza francusko-hiszpańskiego. 

Trasa jest znacznie krótsza od poprzednich, gdyż liczy tylko 63 kilometry i trwa 90 minut. Rozpoczyna się Villefranche de Conflent, a kończy w Latour-de-Carol. Pociąg przejeżdża przez dwa znane mosty: Pont Gisclard oraz Viaduc Sejourne. Co ciekawe, zatrzymuje się na Bolquere - jednej z najwyżej położonych stacji kolejowych w Europie (1593 m n.p.m.). 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Marta (@softlymartha) Lip 17, 2019 o 12:07 PDT

Najpiękniejsze trasy kolejowe w Europie Najpiękniejsze trasy kolejowe w Europie shutterstock/ daniele gabrielli

West Highland Line, Szkocja

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć atrakcji, o której marzy wielu fanów Harry'ego Pottera. To oczywiście West Highland Line, znana także jako Hogwart Express. Słynna linia kolejowa powstawała w latach 1899-1901. Obecnie uznaje się ją za jedno z największych osiągnięć inżynierii okresu wiktoriańskiego. Trasa prowadzi z Glasgow do Mallaig. To doskonała opcja dla osób, którym marzy się podróż w romantycznym otoczeniu z typowymi szkockimi krajobrazami. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Joyce Cook (@mermaidjo41) Wrz 22, 2019 o 9:03 PDT

Mimo że większość osób kojarzy trasę z filmów o Harrym Potterze, nie możemy zapominać o tym, że doceniono ją także w świecie podróżniczym. Lonely Planet uznało ją w jednym ze swoich rankingów za jedną z najwspanialszych kolei na świecie. - Ta trasa jest naprawdę magiczna - czytamy w artykule na stronie wydawnictwa.

Przeczytaj także: Naprawdę magiczna podróż. Pociągiem Harry'ego Pottera przez szkockie góry >>

Czy Polacy są zadowoleni z PKP? Dowiesz się z naszego filmu:

Najpiękniejsze trasy kolejowe w Europie Najpiękniejsze trasy kolejowe w Europie shutterstock/ HildaWeges Photography

Flamsbana, Norwegia

Trasa kolejowa z Myrdal do Flam, która biegnie wzdłuż stromej doliny rzeki Flam, od lat uznawana jest za jedną z najciekawszych atrakcji Norwegii. Na trasie zobaczycie m.in. głębokie fiordy, zielone łąki, wodospady, rzeki oraz piękne górskie masywy, które przez cały rok są pokryte śniegiem.

Kolej została zbudowana w całości ręcznie w latach 30. ubiegłego stulecia. Jednak początkowo nikt nie zakładał, że będzie to jedna z najpopularniejszych atrakcji Norwegii. Linia kolejowa miała służyć do transportu towarów na górski płaskowyż z portu nad fiordem. Z czasem jednak doceniono jej potencjał turystyczny. 

Mimo że trasa liczy jedynie 20 kilometrów, jest uznawana za jedną z najbardziej spektakularnych w Europie. W ciągu przejazdu pociąg pokonuje aż 20 tuneli, a  jednym z nich robi zwrot aż o 180 stopni.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez REFRESHER Slovensko (@refreshersk) Kwi 12, 2016 o 1:11 PDT

Komentarze (13)
Urlop w pociągu? Zobaczysz spektakularne mosty, wodospady i kaniony. 'Ta trasa jest naprawdę magiczna'
Zaloguj się
 • doomsday

  Oceniono 5 razy 5

  Ciągle czekam na odtworzenie linii Wrocław - Świdnica przez Sobótkę. Przepiękna trasa i będzie opłacalna, bo ludzie mają coraz większą świadomość ekologiczną i będą wybierać pociąg zamiast samochodów i autobusów. W PRL wielokrotnie jeździłem pociągiem do Sobótki, przeważnie na jeden dzień. III RP zniszczyła wszystko, co stworzyła Polska od 45 do 89 roku.

 • rggg

  Oceniono 6 razy 4

  No, jak się czyta o trasie z 250 tunelami... U nas tunel to buduje się w czasie 5-8 lat. To gdybyśmy chcieli wybudować taka trasę to potrzebujemy jakieś 1000 lat...Chociaż niezupełnie, bo za rządów PiS budujemy 2 razy mniej dróg niż za Tuska - to w zasadzie potrzeba jakieś 2000 lat...

 • zartiepl

  Oceniono 2 razy 2

  A gdzie informacja o linii kolejowej z Kłodzka do Wałbrzycha przez Nową Rudę, wybudowanej jako fragment Kolei Berlińsko-Wiedeńskiej? Jest co podziwiać: wysokie wiadukty nad całymi dolinami rzecznymi, tunele, w tym najdłuższy w Polsce tunel pod Małym Wołowcem.

 • mcguirre

  Oceniono 2 razy 2

  Oj tam takie zgraniczme atrakcje. Kraków-Zakopane, 100 km i 2,5 godziny a bywało więcej. Jak nie ma smogu to widoki też piękne,

 • plastikpiokio

  Oceniono 6 razy 2

  a gdzie trasa z poznania do kołobrzegu przez piłę ???? no gdzie ??? ---ta stara pruska linia dostarcza nam wielu niespodzianek ---a zwłaszcza mijanek gdyż wiekszosc jest jednotorowa no i prędkośc do 60 km/h pozwala nam dostrzec wszystko nawet smieci przy torowisku ----nadmieniam że to stara pruska linia którą prusacy wywozili płody rolne z wielkopolski w głąb prus.

 • siwywaldi

  Oceniono 4 razy 2

  W artykule ani słowa o łatwo dostępnej dla Polaków trasie kolejowej z Palma de Majorka do Soller. Łatwo dostępnej, bo możliwej do wykupienia jako fakultet podczas pobytu na tej wyspie.
  Trasa nie dość że niebywale widokowa i przebijająca przez wiele tuneli, odbywa się zabytkowym składem wyposażonym w wagony o drewnianych pudłach i kończy ją przesiadka, do tak samo spektakularnego, zabytkowego tramwaju Siemensa

 • wycietytoja

  Oceniono 1 raz 1

  Najciekawsza trasa to Szczecin-Przemysl,z elementami surwiwalu.

 • iarna

  Oceniono 7 razy 1

  Te wszystkie fantastyczne widoki w większości są do podziwiania kiedy się NIE jedzie pociągiem tylko wędruje w odpowiedniej odległości.

 • andrzejbak

  Oceniono 8 razy 0

  No a gdzie równie malownicza polska kolej z kamiennymi wiaduktami i tunelami Stanisławów Jaremcze Worochta Jasnina Marmarosz Szeged, ach już nie polska Ukraińcy ja przerobili i zdewastowali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX