Najpiękniejsze przyrodnicze atrakcje USA. Oto pięć miejsc, które trzeba zobaczyć

Polacy coraz chętniej spędzają swoje urlopy w Stanach Zjednoczonych. W dużej mierze za sprawą możliwości bezpośredniego rejsu do Los Angeles, który od dwóch lat oferuje LOT, ale także lotów do Nowego Jorku i na kilka innych amerykańskich lotnisk. Teraz gdy Polska zakwalifikowała się do programu bezwizowego, wyjazd do USA będzie jeszcze łatwiejszy. Co warto tam zobaczyć? Przedstawiamy kilka przyrodniczych atrakcji, które z pewnością zapamiętacie na długo.
Studnia Thora w pobliżu cypla Cape Perpetua Studnia Thora w pobliżu cypla Cape Perpetua Fot. Shutterstock/Mike Trachtenberg

Cape Perpetua

Cape Perpetua to duży zalesiony cypel zlokalizowany w północno-wschodniej części USA, a konkretnie w stanie Oregon. Stanowi część Lasu Narodowego Siuslaw. Czym wyróżnia się to miejsce? Niezwykłym widokiem. Cypel znajduje się na urwisku - wysokie skały wręcz wpadają do Pacyfiku. Najwyższy punkt Cape Perpetua wznosi się na ponad 240 metrów n.p.m., dzięki czemu jest to świetny punkt widokowy. Ze szczytu bowiem widać około 110 kilometrów wybrzeża Oregonu i 60 kilometrów ponad oceanem w pogodny dzień.

Niedaleko cypla znajduje się także studnia Thora. To sporej wielkości dziura w skałach, którą zalewają fale Pacyfiku, tworząc imponujący spektakl. 

Wieża Diabła Wieża Diabła Fot. Shutterstock/Robert Mutch

Wieża Diabła

Jeśli w czasie przemierzania stanu Wyoming natkniecie się na ogromną pojedynczą skałę, która "wyrasta" z ziemi, warto zatrzymać się tam na dłużej. Wieża Diabła powstała z zastygłej magmy i wnosi się nad okolicą na 386 metrów od podłoża, a 1558 metrów n.p.m. Skała ta została nazwana przez Indian Górą Niedźwiedzią (ang. Bear Tower), jednak w wyniku błędnego tłumaczenia przyjęła miano Wieży Zła (ang. Bad Tower), a później Wieży Diabła.

W 1906 roku stała się jednym z pierwszych narodowych pomników przyrody na terenie Stanów Zjednoczonych. Nie tylko krajobraz tej skały zachęca do jej zobaczenia. To także prawdziwa gratka dla fanów wspinaczki.

Szklany balkon nad Wielkim Kanionem Szklany balkon nad Wielkim Kanionem Fot. Shutterstock/Petr Hanousek

Wielki Kanion

Na naszej liście najpiękniejszych naturalnych atrakcji USA nie mogło zabraknąć Wielkiego Kanionu. To niespełnione marzenie wielu osób i obowiązkowa destynacja dla wszystkich podróżników, którym przyjdzie odwiedzić Stany Zjednoczone.

Znajduje się w stanie Arizona, w południowo-zachodnich regionach kraju. To ogromny obszar stanowiący Park Narodowy Wielkiego Kanionu. Leży wzdłuż rzeki Kolorado i ciągnie się aż przez 446 kilometrów. Jego szerokość w zależności od miejsca wynosi od 800 metrów do 29 kilometrów.

Wielki Kanion jest zarówno obiektem fascynacji geologów, jak i turystów, którzy po prostu cenią sobie piękne widoki. Nad zachodnią częścią Kanionu znajduje się najwyższej położony balkon na świecie. Zawieszono go na wysokości 1219 metrów n.p.m. Największe wrażenie robi jednak szklana podłoga, która niejednego turystę doprowadza do ataku paniki.

Podobnej atrakcji można zaznać także w Los Angeles. Znajduje się tam szklana zjeżdżalnia zawieszona na ścianie budynku na wysokości 305 metrów:

Skupiska cypryśnika błotnego nad Jeziorem Caddo Skupiska cypryśnika błotnego nad Jeziorem Caddo Fot. Shutterstock/lazyllama

Jezioro Caddo

Jezioro Caddo to bezdyskusyjna atrakcja południowej części USA. Znajduje się na granicy dwóch stanów - Teksasu i Luizjany. Jezioro rozciąga się na ponad 10 hektarów, a jego średnia głębokość to 2,4-3 metry z najgłębszym punktem znajdującym się ponad 6 metrów poniżej powierzchni. Jego nazwa pochodzi od nazwy plemienia Kaddo, które niegdyś zamieszkiwało te tereny.

To jednocześnie jedno z największych zalanych skupisk cypryśnika błotnego. Las tych drzew tworzy prawdziwie bajkowe widoki. Najlepsze jest to, że po jeziorze Caddo można pływać łódką i łowić ryby - a jest ich tam ponad 70 gatunków. To zatem miejsce, które muszą zobaczyć fani wędkarstwa.

Widok na Drogę Mleczną z Parku Stanowego Cherry Springs Widok na Drogę Mleczną z Parku Stanowego Cherry Springs Fot. Shutterstock/Michael Ridall

Park Stanowy Cherry Springs

Rozciągający się na 33 hektary Park Stanowy Cherry Springs to drugie najlepsze miejsce na świecie (po obserwatorium Mont Mégantic w Quebec w Kanadzie) do... oglądania gwiazd. Znajduje się na terenie stanu Pensylwania, na szczycie płaskowyżu Allegheny o wysokości ponad 700 metrów. Dodatkowo otacza go rozległy las, który sprawia, że noce są tu wyjątkowo ciemne.

Wysokość i ciemność tworzą tu idealne warunki do oglądania gwiazd. Przy dobrej widoczności można "doliczyć się" nawet 10 tysięcy! Doskonale też widać stamtąd Drogę Mleczną. Jeśli noc spędzona w tym miejscu nie jest idealnym planem na randkę, to nie wiemy, co może to przebić.

A jeżeli jesteście fanami aktywnego spędzania czasu, Cherry Springs oferuje miejsca kempingowe, piknikowe oraz szlaki do jazdy na rowerze górskim, turystyki pieszej i jazdy na skuterach śnieżnych.

Przeczytaj także:

Więcej o: