Sekretne europejskie wyspy, na które nie dotarły jeszcze tłumy

Zwiedziłeś już Kretę, Sycylię i Majorkę? Jest jeszcze wiele innych, mniej znanych europejskich wysp, które są równie piękne i ciekawe.
Sekretne wyspy Europy, o których istnieniu nie masz pojęcia Sekretne wyspy Europy, o których istnieniu nie masz pojęcia istock, Kutsuks

Anafi, Grecja

Mimo ogromnej popularności Grecji wiele tamtejszych wysp jest dla nas nadal nieznanych. I nie ma w tym nic zaskakującego. Jest ich blisko 2500, z czego tylko 165 to wyspy zamieszkane.

Mimo że trudno byłoby poznać je wszystkie, warto czasami zboczyć z utartych szlaków. Nasza pierwsza propozycja to Anafi - niewielka wysepka położona na południowym krańcu archipelagu Cyklad. Obecnie zamieszkuje ją mniej niż 300 osób, a turystyka w tym miejscu nie jest jeszcze tak rozwinięta, jak na przykład na Santorini czy Mykonos. 

Anafi słynie przede wszystkim ze wspaniałych piaszczystych plaż, malowniczych cerkiewek na skałach i charakterystycznych białych domków. Takie krajobrazy sprawiają, że miejsce do złudzenia przypomina Santorini.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez ??????????????? ?.|??????????? (@dr.v.chatziportokalis) Wrz 23, 2019 o 12:47 PDT

Sekretne wyspy Europy, o których istnieniu nie masz pojęcia Sekretne wyspy Europy, o których istnieniu nie masz pojęcia istock, Freeartist

Amorgos, Grecja

Kolejny dziewiczy zakątek na Morzu Egejskim w archipelagu Cyklad to wyspa Amorgos. Jej krajobraz tworzą m.in. klimatyczne cerkiewki i białe domki na urwistych skałach. Przez to, podobnie jak Anafi, bardzo przypomina Santorini. Turystyka rozwija się tu dopiero od kilkunastu lat, dlatego wyspa nie cieszy się jeszcze taką popularnością, jak chociażby położone niedaleko Naksos.

Oprócz malowniczych, górskich widoków i doskonałych warunków do wypoczynku wyspa oferuje także ciekawe miejsca, które warto zwiedzić. Do jej największych atrakcji należą m.in. pozostałości starożytnych miast Aigiale, Arkesine, Minoa oraz uznawany za jeden z najpiękniejszych w Grecji monastyr Hozoviotissa, który liczy ponad tysiąc lat.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez DENISA KRALOVA (@denisa.kralova) Sie 5, 2019 o 11:49 PDT

Przeczytaj także: Pytamy o wasze ulubione miejsca w Grecji. "Bardziej przypomina alpejskie miasteczko niż grecką wyspę" >>

Ale nie tylko na mało znanych greckich wyspach nie ma tłumów. Ateny bez kolejek i tłoku? To możliwe! Więcej na ten temat dowiesz się z filmu poniżej:

Sekretne wyspy Europy, o których istnieniu nie masz pojęcia Sekretne wyspy Europy, o których istnieniu nie masz pojęcia istock, Cristian Mircea Balate

Faial, Portugalia

Z Grecji przenosimy się na odległe, należące do Portugalii Azory. Na archipelagu, który tworzy dziewięć wulkanicznych wysp, czeka na was wiele spektakularnych miejsc.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Azores ? Açores ? SUPER AZORES (@super_azores) Wrz 10, 2019 o 5:04 PDT

Jednym z najmniej odkrytych zakątków Azorów jest Faial. Na wyspie panują idealne warunki do wypoczynku - znajdziecie tu spokój, ciszę i sielską atmosferę.

Ta mało znana wyspa zachwyca oryginalnym krajobrazami, których próżno szukać w innych rejonach Europy. Za najbardziej zachwycającą atrakcję Faial uchodzi położony w jej zachodniej części wulkan Capelinhos.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Açores (@byacores) Wrz 25, 2019 o 1:41 PDT

Przeczytaj także: Turyści kochają Portugalię, ale tu zaglądają wyjątkowo rzadko. Błąd! Sprawdź, dlaczego warto jechać na północ >>

Sekretne wyspy Europy, o których istnieniu nie masz pojęcia Sekretne wyspy Europy, o których istnieniu nie masz pojęcia istock, sansa55

Montecristo, Włochy

Toskańskie krajobrazy i piękne plaże? Dla wielu osób to połączenie idealne i brzmi jak marzenie. Okazuje się, że takie miejsce istnieje naprawdę. To Montecristo - jeden z najbardziej sekretnych rejonów Toskanii.

Wyspa należy do Archipelagu Toskańskiego na Morzu Tyrreńskim. Znajduje się mniej więcej w połowie drogi między wybrzeżem Włoch a Korsyką. Od lat jest niezamieszkana. Jej nazwa nasuwa skojarzenia z powieścią Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo". I jest to słuszna konotacja - wyspa jest jednym z miejsc, w których rozgrywa się akcja utworu. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Clarin (@clarincom) Paź 20, 2018 o 7:47 PDT

W ciągu roku wyspę może odwiedzić jedynie tysiąc osób. Zdarza się więc, że niektórzy turyści czekają na swoją kolej nawet kilka lat.

Przeczytaj także: Mało znane włoskie miejscowości. Wśród nich miasto wykute w skale i "wioska Smerfów" >>

Sekretne wyspy Europy, o których istnieniu nie masz pojęcia Sekretne wyspy Europy, o których istnieniu nie masz pojęcia istock, Buffy1982

Ponza, Włochy

Zaledwie 40 kilometrów od Rzymu znajduje się malownicza Ponza. To skalista wysepka, której 40-kilometrowe wybrzeże tworzą m.in. liczne zatoki, groty i skały. Jednak mimo licznych walorów przyrodniczych, nie jest to miejsce oblegane przez tłumy.

Ponza uchodzi za jedno z najbardziej malowniczych miejsc w rejonie Lacjum i jedną z najciekawszych wysp włoskich. Jej największą atrakcją są imponujące groty, które zostały wykute w czasach starożytnych dla rzymskich cesarzy i patrycjuszy przez niewolników.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Frieda Diethelm (@friedadiethelm) Wrz 25, 2019 o 11:59 PDT

Sekretne wyspy Europy, o których istnieniu nie masz pojęcia Sekretne wyspy Europy, o których istnieniu nie masz pojęcia istock, zodebala

Procida, Włochy

Procida to niewielka wyspa rybacka, która znajduje się u wybrzeży Neapolu. Nie jest jednak tak znana i popularna, jak pobliskie Capri i Ischia. Dlatego wiele osób uważa, że to niedoceniana perła Zatoki Neapolitańskiej. 

Wyspa pełna jest pastelowych domków, wąskich uliczek i kolorowych łodzi. Słynie także z cytryn, które dzięki tamtejszemu mikroklimatowi osiągają monstrualne rozmiary. 

Warto wybrać się tam w trakcie pobytu w Neapolu. Podróż ze stolicy Kampanii na wyspę zajmie wam około 40 minut. Dostaniecie się tam promem lub statkiem wycieczkowym. 

Sekretne wyspy Europy, o których istnieniu nie masz pojęcia Sekretne wyspy Europy, o których istnieniu nie masz pojęcia istock, KalervoK

Sylt, Niemcy

Piękne i ciekawe wyspy znajdziecie nie tylko na południu Europy. Jedną z najciekawszych propozycji z północnej części naszego kontynentu jest niemiecka wyspa Sylt, która położona jest na obszarze Morza Północnego.

Warto wybrać się tam pod koniec czerwca w okresie przesilenia letniego. Wówczas jest to doskonałe miejsce do obserwowania zjawiska białych nocy, kiedy to nie zapada całkowita ciemność. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Syltliebe Official (@syltliebe.de) Wrz 24, 2019 o 11:54 PDT

Oprócz tego czekają tam na was liczne plaże, kąpieliska oraz tereny do pieszych wędrówek. Warto wspomnieć, że od kilkudziesięciu lat wyspa jest połączona groblą ze stałym lądem, co znacznie ułatwia podróże samochodem. 

Sekretne wyspy Europy, o których istnieniu nie masz pojęcia Sekretne wyspy Europy, o których istnieniu nie masz pojęcia istock, Symbiont

Kihnu, Estonia

Nie każdy wie, że Estonia posiada aż 1521 wysp i wysepek. Jedną z najciekawszych z nich jest Kihnu, znana także jako "wyspa kobiet". W 2008 roku ze względu na jej unikalną kulturę wpisano ją na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Silvia Soide (@silviasoide) Lut 3, 2019 o 8:45 PST

Wyspa położona jest na północnym krańcu Zatoki Ryskiej. Zamieszkuje ją jedynie około 500 osób, które kultywują tradycję swoich przodków. Opiera się ona na silnej pozycji tamtejszych kobiet. I to właśnie ten aspekt przyciąga na wyspę turystów z różnych stron świata.

W przeszłości, gdy mężczyźni zajmowali się żeglugą i rybołówstwem, panie kierowały życiem na wyspie. I tak jest do dzisiaj. Poza tym mieszkanki wyspy nadal noszą tradycyjne stroje, które wyróżniają się przede wszystkim długimi pasiastymi spódnicami. 

Przeczytaj także: Wyspa Kihnu - europejski fenomen. Tam rządzą kobiety! >>

Więcej o: