Cuda świata, które niedługo mogą przestać istnieć. Jeśli chcesz je zobaczyć, musisz się pospieszyć

Zmiany klimatyczne nie pozostają bez wpływu na liczne cuda natury. Przez to wiele niezwykłych miejsc może zniknąć z map świata.
Niezwykłe miejsca, które niebawem mogą przestać istnieć Niezwykłe miejsca, które niebawem mogą przestać istnieć shutterstock/mbrand85

Tuvalu

Tuvalu to niezależny kraj wyspiarski, położony w połowie drogi między Australią a Hawajami, należący do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Tworzy go dziewięć malowniczych wysp, które są pokryte rafami.

Obszar ten uznawany jest za jeden z najpiękniejszych rejonów Oceanii. Jednak przyszłość tego skrawka naszej planety nie jawi się optymistycznie. Eksperci do spraw zmian klimatycznych alarmują, że w ciągu kilkudziesięciu lat wyspy mogą całkowicie zniknąć pod wodą. Powodem jest ocieplenie klimatu i podniesienie się poziomu oceanu.

Wiele atrakcji, które były doszczętnie zniszczone udało się uratować. Z filmu poniżej dowiesz się, które to miejsca:

Niezwykłe miejsca, które niebawem mogą przestać istnieć Niezwykłe miejsca, które niebawem mogą przestać istnieć shutterstock/Nickolay Vinokurov

Morze Martwe

W przyszłości z map świata może także zniknąć Morze Martwe - jedna z największych atrakcji turystycznych Bliskiego Wschodu. Akwen wysycha w bardzo szybkim tempie. W ciągu roku jego linia brzegowa zmniejsza się średnio o 1,5 metra.

Zobacz także: Sześć atrakcji, które uległy zniszczeniu w ostatnich latach. Wiele z nich utraciliśmy bezpowrotnie >>

Turystów nad Morze Martwe przyciągają przede wszystkim jego ogromne zasolenie (umożliwiające unoszenie się na wodzie osobom, które nie umieją pływać) oraz niezwykłe właściwości tamtejszego błota, które jest nazywane najlepszym peelingiem na świecie. Po zastosowaniu go skóra staje się wyjątkowo gładka. Jednak niezwykłe bogactwo morza przyczynia się także do jego kurczenia. To dlatego, że od lat prowadzone jest tam wydobycie minerałów na masową skalę. 

Stoimy na progu realnej zmiany klimatu, która już dziś zbiera swoje żniwo. W Polsce na rzecz zapobiegania jej skutkom działa Greenpeace. Nawet niewielka wpłata wzmacnia skuteczność tych działań. WEJDŹ TUTAJ >>

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez RON RAUL (@ronraul_) Sie 16, 2019 o 7:07 PDT

Niezwykłe miejsca, które niebawem mogą przestać istnieć Niezwykłe miejsca, które niebawem mogą przestać istnieć shutterstock/Nadiia_foto

Wenecja

Konsekwencją zmian klimatycznych może być także całkowite zalanie Wenecji. Już teraz miasto zmaga się z częstymi z powodziami, które utrudniają mieszkańcom codzienne funkcjonowanie, a turystom zwiedzanie. Zalany Plac Świętego Marka to niestety coraz powszechniejszy widok.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Ekaterina Novikova Müller (@ekaterinamueller) Cze 27, 2019 o 8:07 PDT

Problem wywołuje znaczne podniesienie się poziomu wody w Morzu Śródziemnym. Całkowite zalanie grozi nie tylko Wenecji. Podobny los może spotkać inne miasta położone nad Adriatykiem, takie jak Rawenna czy Triest.

Zobacz także: Latanie samolotem to powód do wstydu? 'Głupio jest publikować zdjęcia z dalekich podróży' >>

Niezwykłe miejsca, które niebawem mogą przestać istnieć Niezwykłe miejsca, które niebawem mogą przestać istnieć shutterstock/Maridav

Park Narodowy Glacier

Zmiany klimatyczne mogą doprowadzić także do zniszczenia Parku Narodowego Glacier w Stanach Zjednoczonych. Zajmuje on ponad cztery tysiące kilometrów kwadratowych w północno-zachodniej części stanu Montana przy granicy z Kanadą. Obszar ten nazywany jest "parkiem lodowców". Jednak w ciągu kilkunastu lat określenie to najprawdopodobniej stanie się nieaktualne. 

Jeszcze ponad sto lat temu było tu 150 lodowców. Ale ich liczba stale się zmniejsza. W 2010 roku sensację wywołała wiadomość, że jest ich już jedynie 25. Obecnie przewiduje się, że wszystkie lodowce mogą zniknąć do 2030 roku.

Według naukowców mamy jeszcze niecałą dekadę by powstrzymać ten nieodwracalny proces. Jeśli nie chcesz przyglądać się zmianom klimatycznym z założonymi rękami, WEJDŹ TUTAJ >>

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Glacier National Park (@glaciernps) Sie 5, 2019 o 4:29 PDT

Cuda świata, które niedługo mogą przestać istnieć Cuda świata, które niedługo mogą przestać istnieć shutterstock, SimonePolattini

Lodowce w Alpach

Podobny los może spotkać alpejskie lodowce. W kwietniu 2019 roku głośno było o badaniach szwajcarskich naukowców, które zostały opublikowane na łamach pisma "The Cryosphere". 

Z analiz wynika, że do 2050 liczba lodowców na terenie Alp zmniejszy się aż o połowę. I nawet jeśli zostanie obecnie ograniczona emisja gazów cieplarnianych, nie zatrzyma to zmian. 

W raporcie z badań pojawia się także pozytywny akcent. Mimo że najbliższych procesów już nie unikniemy, nasze obecne działania mają wpływ na to, co wydarzy się z alpejskimi lodowcami po 2050 roku. Ich los nie jest więc całkowicie przesądzony.

Zmiany klimatyczne przyczyniają się do niszczenia licznych cudów natury. Jeśli chcesz działać na rzecz klimatu, ale nie wiesz, od czego zacząć lub jak to zrobić, wesprzyj Greenpeace, które w Polsce działa na rzecz rozwoju czystych źródeł energii i sukcesywnie walczy z opieszałością polityków w tej kwestii. Nawet niewielka wpłata wzmacnia skuteczność tych działań. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ >>

Więcej o: