Dokąd pojechać na długi weekend w Polsce? Mamy propozycje na ostatnią chwilę z różnych zakątków kraju

Nie macie jeszcze planów na nadchodzący długi weekend? Na organizację zagranicznej wycieczki może być już za późno. Na szczęście w Polsce nie brakuje pięknych miejsc. Oto nasze propozycje na ciekawy wyjazd.
Zachód słońca nad jeziorem Necko w Augustowie Zachód słońca nad jeziorem Necko w Augustowie shutterstock/ DyziO

Augustów

Północno-wschodnia Polska ma wiele do zaoferowania. Jedną z najciekawszych miejscowości tego rejonu jest Augustów. Swoją popularność miasteczko zawdzięcza przede wszystkim wyjątkowemu położeniu między lasami Puszczy Augustowskiej i licznymi jeziorami (Białe, Necko, Sajno, Studzieniczne, Sajenek, Sajenko, Rospuda).

Działa tu wiele dobrze zorganizowanych wypożyczalni sprzętów wodnych z rowerami wodnymi, kajakami, motorówkami, żaglówkami i nartami wodnymi. Jeśli jednak preferujecie bardziej spokojną formę wypoczynku, możecie wybrać się na rejs statkiem po jeziorach Augustowszczyzny lub na spacer którymś ze szlaków Puszczy Augustowskiej, a wieczorem odpocząć na klimatycznym Rynku Zygmunta Augusta.

Niedaleko Augustowa znajduje się jedno z najbardziej nietypowych miejsc w Polsce. O jeziorze, które wygląda jak wyspa na Pacyfiku, dowiecie się więcej z filmu poniżej:

Supraśl to klimatyczne miasteczko na Podlasiu Supraśl to klimatyczne miasteczko na Podlasiu shutterstock, irena iris szewczyk

Supraśl

Na południe od Augustowa, bliżej Białegostoku, znajduje się niewielkie miasteczko Supraśl, położone nad rzeką o tej samej nazwie. Wyróżnia je przede wszystkim spokojny klimat i doskonałej jakości powietrze (miejscowość leży na obszarze Zielonych Płuc Polski).

Wypoczynek w Supraślu możecie połączyć ze zwiedzaniem ciekawych miejsc. Znajduje się tu m.in. Muzeum Ikon z bogatym zbiorem prawosławnych krzyży i ikon. To jedno z najciekawszych muzeów w województwie podlaskim. Warto odwiedzić także Prawosławny Monaster Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, którego początki sięgają przełomu XV i XVI wieku. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Polska Po Godzinach (@polska_po_godzinach) Lip 12, 2019 o 8:16 PDT

Stary Sącz to jedna z najstarszych miejscowości Małopolski Stary Sącz to jedna z najstarszych miejscowości Małopolski shutterstock// Agnes Kantaruk

Stary Sącz

Stary Sącz leży w dolinie Popradu i Dunajca. Jest to jedno z najstarszych miast Małopolski, którego początki sięgają połowy XIII wieku. Słynie przede wszystkim z ciekawej architektury z XVIII i XIX wieku. Centralnym punktem miejscowości jest klimatyczny rynek otoczony zabytkowymi kamienicami.

Stary Sącz nazywany jest "miastem świętej Kingi". Znajduje się tu klasztor klarysek, który ufundowała księżna Kinga - żona króla Bolesława Wstydliwego. Jest do dzisiaj jedną z najbardziej charakterystycznych budowli miasta.

Innym znanym miejscem w Starym Sączu jest drewniana Brama Seklerska (na zdjęciu powyżej), czyli jedna z trzech bram podarowanych Polsce przez Węgrów z okazji kanonizacji świętej Kingi. Dwie pozostałe bramy znajdują się w Koszycach Wielkich oraz w Tarnowie.

Jeśli wybieracie się tam, zaplanujcie także zwiedzanie najbliższej okolicy. Miejscowość otaczają malownicze tereny Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Świątynia Wang w Karpaczu Świątynia Wang w Karpaczu Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

Karpacz

Karpacz to miejscowość położona w dolinie rzeki Łomnicy w Karkonoszach. W jej granicach znajduje się najwyższy szczyt Sudetów, dlatego często nazywana jest "miastem pod Śnieżką".

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Karkonosze Mountains (@karkonoszemountains) Sie 5, 2019 o 11:06 PDT

Oprócz Śnieżki do Karpacza turystów przyciągają także inne ciekawe miejsca. To m.in. Dziki Wodospad na Łomnicy, zabytkowa skocznia Orlinek z 1912 roku, a także Świątynia Wang.

Ostatnia z wymienionych atrakcji sprawi, że poczujecie się jak w Skandynawii. Jest to typowa świątynia klepkowa z Norwegii z przełomu XII i XIII wieku. W XIX wieku budowla wymagała kosztownego remontu, dlatego Norwegowie sprzedali ją królowi pruskiemu Fryderykowi Wilhelmowi IV. W 1841 roku rozebrano ją i drogą morską przetransportowano do Szczecina. W końcu świątynia stała się siedzibą parafii ewanglicko-augsburskiej w gminie Bruckenberg, która znajdowała się na terenie dzisiejszego Karpacza. 

Zobacz także: To nie jest miejsce, przez które tylko się przejeżdża. 'Nie spodziewaliśmy się, że tu jest tak pięknie' >>

Wydma Czołpińska Wydma Czołpińska shutterstock, Sergejus Lamanosovas

Czołpino

W trakcie planowania długiego weekendu nie zapomnijcie także o polskim wybrzeżu. Najlepiej będzie, gdy zdecydujcie się na mniej popularne miejscowości. Wówczas znalezienie noclegów w rozsądnych cenach będzie łatwiejsze.

Naszą pierwszą nadmorską propozycją jest Czołpino na Wybrzeżu Słowińskim. Tereny te słyną nie tylko z niezwykłej przyrody, lecz także z panującego tu spokoju. Na tym odcinku polskiego wybrzeża odpoczniecie od tłumów, ponieważ w czasie sezonu letniego dociera tu znacznie mniej turystów niż do najpopularniejszych miejscowości nadmorskich. 

Jedną z największych atrakcji Czołpina są malownicze wydmy, z których najwyższa osiąga wysokość blisko 40 metrów. Na niektórych fragmentach tamtejszej trasy spacerowej poczujecie się jak na pustyni!

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Monika Błaż (@cherrylbello) Cze 24, 2019 o 12:22 PDT

Zobacz także: Poznaj urokliwe 'dziury' nad Bałtykiem. Tu nie ma tłumów, tandety i drożyzny >>

Plaża w miejscowości Sianożęty Plaża w miejscowości Sianożęty shutterstock, 1000 Words Images

Sianożęty

Kolejną nadbałtycką propozycją jest zachodniopomorska wieś Sianożęty. Mimo że znajduje się w sąsiedztwie Ustronia Morskiego, przyciąga znacznie mniej wczasowiczów niż ta popularna miejscowość. Dlatego jest to idealny kierunek na długi weekend dla osób, które nad morzem poszukują spokoju i ciszy.

Sianożęty słyną przede wszystkim z szerokiej, piaszczystej i zadbanej plaży. Jej długość wynosi około 1400 metrów. Nie musicie więc obawiać się ścisku ani tego, że zabraknie dla was miejsca. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez @historie_kadrem_pisane Cze 18, 2019 o 12:29 PDT

Zobacz także: Polska na majówkę albo wakacje: 10 propozycji innych niż morze i góry >>

Więcej o: