To jedne z najczystszych jezior w naszym kraju. Polacy są z nich naprawdę dumni

W Polsce jest wiele przepięknych jezior. Wyszukiwarka KAYAK.pl przygotowała listę tych z najczystszą wodą. My spośród nich wybraliśmy dziewięć z różnych zakątków Polski. Gwarantują nie tylko najwyższej jakości wodę, lecz także ciekawą okolicę i liczne atrakcje.

Kąpielisko Skorzęcin (woj. wielkopolskie)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Słoneczne Tarasy (@sloneczne_tarasy_skorzecin) Cze 3, 2019 o 11:09 PDT

Eksperci KAYAK.pl przeprowadzili ankietę, z której wynika, że Polacy są bardzo dumni ze swoich jezior. Nic dziwnego, bo wiele z nich może poszczycić się naprawdę wspaniałą wodą i zachwycającą okolicą. KAYAK przygotował listę najczystszych jezior w Polsce, a my wybraliśmy i opisaliśmy dla was dziewięć z nich.

Skorzęcin jest największym ośrodkiem sportowo-wypoczynkowym w Wielkopolsce. Leży między jeziorem Białym a Jeziorem Niedzięgiel. Otacza go piękny las, dzięki czemu odpoczywając tam, można cieszyć się świeżym, pachnącym powietrzem. Poza tym, że Skorzęcin jest idealnym miejscem wypoczynkowym, posiada również walory krajoznawcze. Na terenie ośrodka znajduje się zabytkowy dworek, a w okolicy Park Dinozaurów oraz Skansen Miniatur.

Jezioro Szczytno (woj. pomorskie)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Zanurzony w naturze ?? (@hotel.aubrecht) Cze 29, 2018 o 2:52 PDT

Jezioro Szczytno jest położone w zespole Jezior Szczycieńskich. To miejsce często odwiedzane zarówno przez Polaków, jak i zagranicznych turystów. Można wybrać się tam, by aktywnie spędzić czas, ale również trochę poleniuchować. Miejsce zachwyca unikalną roślinnością. Jezioro na pewno spodoba się wędkarzom (akwen jest bardzo zarybiony) oraz miłośnikom turystyki rowerowej i pieszej - ciekawe szlaki i długa linia brzegowa zapewniają dobre warunki do spacerowania i wycieczek rowerowych.

Jezioro Niegocin (woj. warmińsko-mazurskie)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Mirek Noga (@miras_na) Sie 6, 2019 o 4:25 PDT

Gdy mowa o szczególnie czystych jeziorach, nie sposób nie wspomnieć o Mazurach. Jednym z najczystszych jest duże i malownicze Jezioro Niegocin. Jego powierzchnia ma aż dwa tysiące hektarów i 39 metrów głębokości. Długość linii brzegowej to 35 kilometrów. Nad jeziorem znajdują się znane ośrodki wypoczynkowe, w tym Rydzewo, Giżycko, Bogaczewo, Grajewo czy Wilkasy. Wypożyczycie tam sprzęt wodny, rowery turystyczne i skorzystacie z przystani jachtowej.

Jezioro Kozienickie (woj. mazowieckie)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Marcelina (@pstrykmalina) Lip 18, 2019 o 10:46 PDT

Jezioro Kozienickie znajduje się około 90 km od Warszawy. Jest otoczone pięknym, sosnowym lasem. Powstał tam ośrodek z zadbanym postem, plażą i wydzielonym w wodzie miejscem dla najmłodszych dzieci. Zaraz obok znajduje się wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych. Latem w weekendy nad brzegiem jeziora organizowane są różne imprezy dla dzieci i dorosłych. Na terenie ośrodka znajduje się także amfiteatr, w którym odbywają się koncerty.

Jezioro Rudnickie (woj. kujawsko-pomorskie)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez @foto_fidelio Lip 4, 2018 o 2:36 PDT

Jezioro Rudnickie położone jest w okolicy Grudziądza. Na turystów czekają tam trzy plaże, zaś na środku jeziora znajduje się urocza wyspa porośnięta drzewami. Jest także wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz boisko do piłki plażowej. Obok działa również restauracja, w pobliżu której zbudowano plac zabaw chętnie odwiedzany przez najmłodszych.

Jezioro Morzycko (woj. zachodniopomorskie)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Agnieszka Butrynowska (@agnieszkabutrynowska) Maj 12, 2019 o 6:29 PDT

Jezioro Morzycko, inaczej zwane Moryńskim, znajduje się na Pojezierzu Myśliborskim. Położone jest na wschodnich obrzeżach miasta Moryń. Zlokalizowane w otulinie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego to najgłębsze na Pomorzu Zachodnim i dziewiąte pod względem głębokości jezioro w Polsce. Jego maksymalna głębokość wynosi 60 m, przez co występuje tu zjawisko kryptodepresji. Na jeziorze panują doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa i kajakarstwa.

Jezioro Głębokie (woj. lubuskie)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Natalia (@natalieramblestheworld) Lip 28, 2019 o 2:13 PDT

Jezioro Głębokie to największe bezodpływowe jezioro Ziemi Lubuskiej. Jest bogate w podwodną roślinność, a rzeźba jego dna jest zróżnicowana i bardzo efektowna, przez co jest szczególnie atrakcyjne dla płetwonurków. Jezioro Głębokie otoczone jest wysokopiennymi lasami, które głównie porośnięte są liściastymi drzewami.

Jezioro Czechowice w Gliwicach (woj. śląskie)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Ewa (@ewa3001) Cze 15, 2019 o 8:33 PDT

Jezioro Czechowice to miejsce, w którym jest pełno atrakcji. Kąpielisko, które znajduje się w ośrodku wypoczynkowym, od 8 do 18 jest strzeżone, dla dzieci zaś wydzielona została specjalna strefa. Najmłodsi mogą też skorzystać z placu zabaw i piaskownicy. Starszym dzieciom dobrą zabawę gwarantuje park linowy. Na terenie ośrodka można zagrać w siatkówkę plażową i piłkę nożną, a także poszaleć na rolkowisku czy wypożyczyć rowery wodne i kajaki. W pobliżu znajduje się pole namiotowe i domki kempingowe - to ciekawa opcja dla tych, którzy planują kilkudniowy pobyt.

Zalew Stara Morawa (woj. dolnośląskie)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Czarna Góra Resort (@czarnagoraresort) Lip 25, 2019 o 2:44 PDT

Zalew Stara Morawa to sztuczny zbiornik retencyjno-rekreacyjny w dolinie nad rzeką Morawką. Powstał w 2004 roku. Idealnie pasuje do górzystych i zalesionych terenów, które go otaczają. Miejsce zapewnia odwiedzającym wiele atrakcji. Jest odpowiednie zarówno dla osób, które chcą aktywnie spędzić czas, jak również dla tych, którzy chcą poleżeć i odpocząć. Znajdują się tam: molo z wieżą widokową, pomosty wędkarskie, pole namiotowe, hotelik, przebieralnie oraz boiska z trybunami. Miłośnicy sportów wodnych mają możliwość wypożyczenia sprzętu na miejscu.

Wyjątkowych jezior w Polsce jest jednak dużo więcej. Jedno z nich wygląda nawet jak wyspa koralowa na Pacyfiku. Zobaczycie je na naszym wideo:

Więcej o: