W tym mieście przeniesiesz się do innej epoki. Teraz wjedziesz tam bez wizy

Mińsk nie należy do najczęściej wybieranych miast przez turystów z Polski. Teraz pojawiła się okazja, by stolicę Białorusi w końcu odwiedzić. Tego lata warto wybrać się na wschód!

II Igrzyska Europejskie w Mińsku

Od 21 do 30 czerwca tego roku w stolicy Białorusi będą odbywały się II Igrzyska Europejskie. To dopiero druga edycja tej imprezy. Pierwsza odbyła się w 2015 roku w stolicy Azerbejdżanu - Baku. W igrzyskach weźmie udział ponad cztery tysiące sportowców z 50. państw, którzy będą rywalizowali w 23. dyscyplinach. Zawalczą oni m.in. o awans do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku.

Wydarzenia sportowe są okazją do zwiedzania nowych miejsc. Impreza w Mińsku daje ku temu doskonałą możliwość. Dla wszystkich osób posiadających co najmniej jeden bilet na igrzyska został zniesiony wymóg wizowy. Takie udogodnienie obowiązuje w okresie od 10 czerwca do 10 lipca tego roku.

Dlaczego warto z niego skorzystać? Oto trzy powody, dla których tego lata możemy wybrać się na wschód.

Dlaczego tego lata warto wybrać się na wschód? Dlaczego tego lata warto wybrać się na wschód? shutterstock

1. Nietypowy klimat Mińska

Mińsk z całą pewnością wyróżnia się na tle europejskich stolic. Trudno go porównać do jakiegokolwiek innego miasta. Stolicę Białorusi wyróżniają m.in. rozległe place, liczne parki, szerokie aleje i ulice. Poza tym w oczy rzuca się perfekcyjny porządek panujący w tamtejszej przestrzeni miejskiej oraz spora jednorodność stylu architektonicznego.

Mińsk w trakcie II wojny światowej poniósł podobne straty jak Warszawa. W okresie powojennym miasto odbudowano zgodnie z panującym wówczas nurtem. Dlatego często możemy spotkać się z opinią, że stolica Białorusi jest wręcz pomnikiem socrealistycznej architektury.

shutterstock
shutterstock

Z tego powodu w trakcie pobytu w tym mieście możemy poczuć się tak, jakbyśmy odbyli podróż w czasie. Jednym z najbardziej wyrazistych przykładów jest mińskie metro, które prawie zupełnie nie zmieniło się od czasów ZSSR. Na tamtejszych ścianach nadal zobaczymy sierpy, młoty, a także podobizny Lenina. Jednak metro to niejedyne miejsce, w którym znajdują się pamiątki po przywódcy rewolucji październikowej. Lenin w Mińsku nadal ma swoją ulicę, a na Placu Niepodległości stoi jego okazały pomnik.

shutterstock
shutterstock

Dlaczego tego lata warto wybrać się na wschód? Dlaczego tego lata warto wybrać się na wschód? shutterstock

2. Piękne zamki

Wizytę w Mińsku możemy połączyć ze zwiedzaniem okolicy. Chyba najbardziej znanymi atrakcjami są dwa zamki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pierwszy z nich znajduje się w miejscowości Mir. Jego budowę rozpoczął na przełomie XV i XVI wieku Jerzy Iwanowicz Ilinicz herbu Korczak - ówczesny starosta kowieński i lidzki. W drugiej połowie XVI wieku warownię zaczęli przejmować Radziwiłłowie. Nowi właściciele przerobili obiekt na styl renesansowy. W późniejszych latach zamek był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Mimo to obecnie zaliczany jest do najpiękniejszych budowli na Białorusi.

W prestiżowym zestawieniu UNESCO od 2005 roku znajduje się także zamek w Nieświeżu, czyli słynna rezydencja rodu Radziwiłłów. Tak okazała budowla w stylu renesansowo-barokowym została zbudowana na ruinach starych fortyfikacji. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Mikołaj Krzysztof Radziwiłł. Obiekt, którego budowa trwała od 1582 do 1604 roku, został zaprojektowany przez polskiego architekta włoskiego pochodzenia - Jana Marię Bernarodoniego. Co ciekawe, z miejscem tym wiąże się także pewna legenda. Na zamku podobno straszy czarna dama, czyli duch Barbary Radziwiłłówny - przedwcześnie zmarłej drugiej żony Zygmunta II Augusta.

Dlaczego tego lata warto wybrać się na wschód? Dlaczego tego lata warto wybrać się na wschód? shutterstock

3. Bliska odległość i udogodnienia dla podróżujących

Lot z Warszawy do Mińska trwa z reguły około 50 minut, a zatem nie spędzimy w samolocie zbyt wiele czasu. Jest to więc dobry kierunek na weekendowy wyjazd. Poza tym, gdy wybierzemy taki środek transportu, nie musimy mieć wizy. Wystarczy paszport, który ma jeszcze minimum trzy miesiące ważności. To turystyczne udogodnienie, które obowiązuje niezależnie od Igrzysk Europejskich.

Warto także wspomnieć, że w zachodnie rejony Białorusi możemy wjechać bez wizy nawet wtedy, gdy podróżujemy własnym samochodem, pociągiem czy autobusem. Dotyczy to m.in. rejonu grodzieńskiego i brzeskiego. Na tym obszarze możemy spędzić bez wizy dziesięć dni. Przepis ten obowiązuje od 2017 roku.

Obecnie możemy jednak wybrać się także nieco dalej. Posiadanie biletu na którąś z imprez II Igrzysk Europejskich pozwala na wjazd bez wizy również na terytorium Rosji. Jeśli chcemy odwiedzić Moskwę, z Mińska możemy wybrać się tam pociągiem. Będzie to znacznie ciekawsza trasa niż szybki przelot samolotem.

Pamiętajcie jednak, że taka podróż trwa około siedmiu godzin. Trzeba więc mieć ze sobą paszport, który jest ważny jeszcze przez minimum trzy miesiące, ubezpieczenie, odpowiednią ilość gotówki oraz, oczywiście, bilet na zawody.

Więcej o:
Komentarze (30)
W tym mieście przeniesiesz się do innej epoki. Teraz wjedziesz tam bez wizy
Zaloguj się
 • avensis77

  Oceniono 12 razy 12

  Byłem na Białorusi. Jest zaskakująco ciekawa, spokojna i czysta. Nie ma się czego obawiać.

 • zenekciec

  Oceniono 9 razy 5

  Nigdzie nie trzeba leciec my powoli ale z duzym samozaparciem powracamy do komunizmu .

 • sherman-doberman

  Oceniono 8 razy 4

  Owszem, to jest trochę podróż w czasie. Ale dlaczego nikt nie wspomni o rzeczach owoczesnych jakich w Warszawie na próżno szukać?Np. pod tym placem z pomnikiem Lenina, który nikomu nie przeszkadza, jest paropiętrowy podzimny parking oraz 3-piętrowye podziemne centrum handlowe. bardzo nowoczesne - klietów mało i nic dziwnego, bo większość sklepów oferuje produkty markowe zachodnie, mało kogo na to stać. Galeria obrazów mieści się w po-stalinowskim wielkim gmachu - ale w środku!- przeszkolny dach, nowoczesny podział pomieszczeń- podobne nowoczesne przystosowanie starych budynków zobaczyć można było parę lat temu tylko na Litwie.
  W dodatku podróż bez wizy możliwa jest już od 2 lat- na okres 5 dni(specjalny program Lukaszenki na przyciągnięcie turystów). Warto pojechać i zobaczyć. Ludzie życzliwi - zwłaszcza na prowincji, natura piękna i czystość niepokalana - w przeciwieństwie do większości miast europejskich. I własnym samochodem się nie opłaca ż autostrady są płatne. Lepiej wynająć tameczny pojazd i jeździć bez opłat.
  Nie ma co się puszyć nowoczesnością i postępowością, tym bardziej, że mocno farbowana.

 • wicipinski

  Oceniono 24 razy 2

  Może i wjedziesz swobodnie, ale czy wyjedziesz?

 • krzy-czy

  Oceniono 1 raz 1

  takich wakacji jak na białorusi dawno nie miałem.
  brasław- miasteczko- najdalej na wschód wysunięte miasto powiatowe polski przedwrześniowej.
  sporo polonusów.
  nie jest za bogato, ale...
  ludzie żyją spokojnie, jakby w zwolnionym tempie.
  jezioro drywiaty-uwaga,uwaga-zakaz pływania motorówkami i innymi wynalazkami.
  jeden z tutejszych: rano był na rybach. i jaki połów??? a nic wielkiego -5 szczupaczków, takich 1,5-2kg.

  w sklepach towar podobny do tego w naszych sklepach.ale w każdym sklepie jest wydzielone stoisko z CYDREM. najróżniejsze rodzaje świetnego cydru.

  w mińsku znalzłem muzeum żydów białoruskich. bardzo schowane. kustosz na pytanie o źródło finansowania stwierdza że gdyby nie njujork i telaviv-muzem nie stniałoby. miejscowych władz raczej nie interesuje, mimo że zydzi byli dużą mniejszością na tych terenach.

  śmieszne=-spotkałem się z dwiema stronami konfliktu polonijnych działaczy. trochę bolesne to że władze najjaśniejszej rz-plitej utrudniają kontakt z ojczyzną tym polonusom, którzy opowiadają się po stronie lojalnych wobec władz białoruskich. naturalnie pieniądze dla polonii raczej otrzymują ci antyrządowi. mieszkałem u polki, przy ul.uśmiejecie się- feliksa edmundowicza dzierżynskowo.

  stare, zapomniane cmentarze. zatarte napisy a można jeszcze odczytać polskie nazwiska.

  co ciekawe-jestem palaczem. a paliłem NAJDROŻSZE DOSTĘPNE PAPIEROSY camel.
  i kosztowało to w przeliczeniu 4zł za paczkę.

  drogi całkiem niezłe. czasem można jeachać godzinę i spotkać po drodze 3-4 samochody.

  jak ktoś chce-bardzo polecam takie wakacje. ludzie otwarci, serdeczni.

 • zielona-galazka

  Oceniono 9 razy 1

  Kaczyński pracowicie odbudowuje PRL.

 • kommersant

  Oceniono 13 razy 1

  Znalezione dzisiaj na facebooku Podróze po Rosji - informacja z linkiem ktorego tu nie wkleje- jakis zawansowany podróznik to wkleił - szykuje się rewolucja
  Cytuje
  Prezydent Putin podpisał dzisiaj dekret ramowy w sprawie wiz elektronicznych
  -wchodza w życie 1Stycznia 2021, natomiast dla Obwodu Kaliningradzkiego juz 1 lipca 2019 r.
  -beda jednorazowe w przyszłosci wielokrotnego użytku
  -na okres 16 dni
  -we wszystkich celach tzn. biznesowe humanitarne i turystyczne
  -na terytorium całej Rosji od 1 stycznia 2021 r.
  -ma kosztować 50 $
  -ma być do tego specjalna aplikacja elektroniczna
  -według założen ma zwiększyc liczbe turystów odwiedzających Rosję o 25 %

 • mr_mind

  Oceniono 14 razy 0

  Nigdy nie odwiedzam państw reżimowych. Ani Turcja, ani Rosja, ani Białoruś i Chiny nie znajdą się na trasie moich odwiedzin aby nie legitymizować poczynań ich władz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX