W tym mieście przeniesiesz się do innej epoki. Teraz wjedziesz tam bez wizy

Mińsk nie należy do najczęściej wybieranych miast przez turystów z Polski. Teraz pojawiła się okazja, by stolicę Białorusi w końcu odwiedzić. Tego lata warto wybrać się na wschód!

II Igrzyska Europejskie w Mińsku

Od 21 do 30 czerwca tego roku w stolicy Białorusi będą odbywały się II Igrzyska Europejskie. To dopiero druga edycja tej imprezy. Pierwsza odbyła się w 2015 roku w stolicy Azerbejdżanu - Baku. W igrzyskach weźmie udział ponad cztery tysiące sportowców z 50. państw, którzy będą rywalizowali w 23. dyscyplinach. Zawalczą oni m.in. o awans do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku.

Wydarzenia sportowe są okazją do zwiedzania nowych miejsc. Impreza w Mińsku daje ku temu doskonałą możliwość. Dla wszystkich osób posiadających co najmniej jeden bilet na igrzyska został zniesiony wymóg wizowy. Takie udogodnienie obowiązuje w okresie od 10 czerwca do 10 lipca tego roku.

Dlaczego warto z niego skorzystać? Oto trzy powody, dla których tego lata możemy wybrać się na wschód.

Dlaczego tego lata warto wybrać się na wschód? Dlaczego tego lata warto wybrać się na wschód? shutterstock

1. Nietypowy klimat Mińska

Mińsk z całą pewnością wyróżnia się na tle europejskich stolic. Trudno go porównać do jakiegokolwiek innego miasta. Stolicę Białorusi wyróżniają m.in. rozległe place, liczne parki, szerokie aleje i ulice. Poza tym w oczy rzuca się perfekcyjny porządek panujący w tamtejszej przestrzeni miejskiej oraz spora jednorodność stylu architektonicznego.

Mińsk w trakcie II wojny światowej poniósł podobne straty jak Warszawa. W okresie powojennym miasto odbudowano zgodnie z panującym wówczas nurtem. Dlatego często możemy spotkać się z opinią, że stolica Białorusi jest wręcz pomnikiem socrealistycznej architektury.

shutterstock
shutterstock

Z tego powodu w trakcie pobytu w tym mieście możemy poczuć się tak, jakbyśmy odbyli podróż w czasie. Jednym z najbardziej wyrazistych przykładów jest mińskie metro, które prawie zupełnie nie zmieniło się od czasów ZSSR. Na tamtejszych ścianach nadal zobaczymy sierpy, młoty, a także podobizny Lenina. Jednak metro to niejedyne miejsce, w którym znajdują się pamiątki po przywódcy rewolucji październikowej. Lenin w Mińsku nadal ma swoją ulicę, a na Placu Niepodległości stoi jego okazały pomnik.

shutterstock
shutterstock

Dlaczego tego lata warto wybrać się na wschód? Dlaczego tego lata warto wybrać się na wschód? shutterstock

2. Piękne zamki

Wizytę w Mińsku możemy połączyć ze zwiedzaniem okolicy. Chyba najbardziej znanymi atrakcjami są dwa zamki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pierwszy z nich znajduje się w miejscowości Mir. Jego budowę rozpoczął na przełomie XV i XVI wieku Jerzy Iwanowicz Ilinicz herbu Korczak - ówczesny starosta kowieński i lidzki. W drugiej połowie XVI wieku warownię zaczęli przejmować Radziwiłłowie. Nowi właściciele przerobili obiekt na styl renesansowy. W późniejszych latach zamek był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Mimo to obecnie zaliczany jest do najpiękniejszych budowli na Białorusi.

W prestiżowym zestawieniu UNESCO od 2005 roku znajduje się także zamek w Nieświeżu, czyli słynna rezydencja rodu Radziwiłłów. Tak okazała budowla w stylu renesansowo-barokowym została zbudowana na ruinach starych fortyfikacji. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Mikołaj Krzysztof Radziwiłł. Obiekt, którego budowa trwała od 1582 do 1604 roku, został zaprojektowany przez polskiego architekta włoskiego pochodzenia - Jana Marię Bernarodoniego. Co ciekawe, z miejscem tym wiąże się także pewna legenda. Na zamku podobno straszy czarna dama, czyli duch Barbary Radziwiłłówny - przedwcześnie zmarłej drugiej żony Zygmunta II Augusta.

Dlaczego tego lata warto wybrać się na wschód? Dlaczego tego lata warto wybrać się na wschód? shutterstock

3. Bliska odległość i udogodnienia dla podróżujących

Lot z Warszawy do Mińska trwa z reguły około 50 minut, a zatem nie spędzimy w samolocie zbyt wiele czasu. Jest to więc dobry kierunek na weekendowy wyjazd. Poza tym, gdy wybierzemy taki środek transportu, nie musimy mieć wizy. Wystarczy paszport, który ma jeszcze minimum trzy miesiące ważności. To turystyczne udogodnienie, które obowiązuje niezależnie od Igrzysk Europejskich.

Warto także wspomnieć, że w zachodnie rejony Białorusi możemy wjechać bez wizy nawet wtedy, gdy podróżujemy własnym samochodem, pociągiem czy autobusem. Dotyczy to m.in. rejonu grodzieńskiego i brzeskiego. Na tym obszarze możemy spędzić bez wizy dziesięć dni. Przepis ten obowiązuje od 2017 roku.

Obecnie możemy jednak wybrać się także nieco dalej. Posiadanie biletu na którąś z imprez II Igrzysk Europejskich pozwala na wjazd bez wizy również na terytorium Rosji. Jeśli chcemy odwiedzić Moskwę, z Mińska możemy wybrać się tam pociągiem. Będzie to znacznie ciekawsza trasa niż szybki przelot samolotem.

Pamiętajcie jednak, że taka podróż trwa około siedmiu godzin. Trzeba więc mieć ze sobą paszport, który jest ważny jeszcze przez minimum trzy miesiące, ubezpieczenie, odpowiednią ilość gotówki oraz, oczywiście, bilet na zawody.

Więcej o: