Pięć atrakcji, które uległy zniszczeniu w ostatnich latach. Wiele z nich utraciliśmy bezpowrotnie

Czasami strata była efektem działania sił natury. Jednak w wielu przypadkach doprowadzili do tego sami ludzie. Oto atrakcje, które utraciliśmy w ciągu ostatnich kilku lat.

Skarby, których już nie ma

Wielu atrakcji turystycznych nie zobaczymy już nigdy. W niektórych przypadkach doprowadziło do tego działanie sił natury, z którymi ludzie nie potrafią sobie jeszcze poradzić. Niestety, nie jest to jedyny powód. Często do zniszczeń dochodziło na skutek ludzkiej bezmyślności lub barbarzyńskiego wandalizmu.

Oto pięć niezwykłych atrakcji, które uległy zniszczeniu w ciągu ostatnich kilku lat. Które z tych skarbów utraciliśmy bezpowrotnie, a które da się jeszcze uratować?

Atrakcje turystyczne, które zniknęły w ostatnich latach Atrakcje turystyczne, które zniknęły w ostatnich latach ZGPhotography / Shutterstock

Lazurowe Okno

Lazurowe Okno, które powstało w wyniku erozji wapienia, było niekwestionowanym symbolem Malty. Pojawiało się także w filmach i serialach. To właśnie na Lazurowym Oknie odbył się ślub Khala Drogo i Daenerys Targaryen w pierwszym sezonie "Gry o Tron".

Niestety, w marcu 2017 roku słynny skalny most runął do morza. Było to spełnienie najgorszych koszmarów Maltańczyków, które pojawiły się zimą 2016 roku, kiedy płytę u podstawy klifu zniszczyły fale morskie.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Share your Gozo memory! (@visitgozo) Maj 1, 2019 o 9:55 PDT

Co ciekawe, jakiś czas temu pojawiły się sugestie, że Lazurowe Okno zostanie niebawem odbudowane. Nowy most miałby powstać ze... stali. Na razie jednak nie wiadomo, czy plan rzeczywiście zostanie zrealizowany. 

Zobacz także: Odbudują słynne Lazurowe Okno na Malcie? Miałoby powstać ze... stali >>

Atrakcje turystyczne, które zniknęły w ostatnich latach Atrakcje turystyczne, które zniknęły w ostatnich latach elena moiseeva / Shutterstock

Łuk na plaży Legzira

Legzira to jedna z najpiękniejszych plaż w Maroku. Przez lata docierała tam większość turystów, którzy odwiedzali ten kraj. Głównym powodem była chęć zobaczenia niezwykłych łuków klifowych, które były największą atrakcją tego miejsca. Niestety, najsłynniejszy i najbardziej okazały z nich zawalił się we wrześniu 2016 roku. Doszło do tego na skutek ciągłego podmywania łuku przez wody oceanu.

Warto wspomnieć, że na plaży pozostała jeszcze jedna formacja tego typu. Nie jest jednak aż tak okazała, jak łuk, który uległ zniszczeniu w 2016 roku. 

Zobacz także: Najciekawsze miejsca, w których kręcono 'Grę o Tron'. Jedno z państw wycofało się po pierwszym sezonie przez sceny nagości >>

Atrakcje turystyczne, które zniknęły w ostatnich latach Atrakcje turystyczne, które zniknęły w ostatnich latach Monik-a / Shutterstock

Palmyra

Przed wybuchem wojny Syria była popularnym kierunkiem turystycznym. Do najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w tym kraju należały ruiny starożytnej osady handlowej Palmyra. Był to jeden z najważniejszych kompleksów wykopalisk na świecie.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Ramón López Palop (@ramonlopezpalop) Kwi 21, 2019 o 1:36 PDT

Niestety, kilka lat temu miejsce to zostało zniszczone przez bojowników Państwa Islamskiego. W 2015 i 2016 roku chwalili się oni licznymi nagraniami, na których pokazywali swoje barbarzyńskie poczynania. Zdewastowano m.in. świątynię Balszaamira, świątynię Beka, łuk triumfalny.

W 2016 roku Palmyrę odbito z rąk ISIS. Pojawiły się wówczas głosy, że w przyszłości kompleks zostanie odrestaurowany i otwarty dla zwiedzających. Jednak w Syrii nadal trwa wojna i odbudowa dziedzictwa wydaje się sprawą drugorzędną.

Atrakcje turystyczne, które przestały istnieć w ostatnich latach Atrakcje turystyczne, które przestały istnieć w ostatnich latach wikimedia commons

Nimrud

Kolejna utracona perła archeologiczna to Nimrud, czyli słynne irackie stanowisko archeologiczne. Powstało na terenie starożytnego miasta Kalhu, które było stolicą imperium asyryjskiego. Znalazły się tam m.in. świetnie zachowane świątynie, cytadele i pałace. Co ciekawe, najstarsze z tamtejszych zabytków pochodziły z XIII wieku przed naszą erą.

Jedną z najciekawszych atrakcji tego miejsca był Pałac Północnozachodni z IX wieku przed naszą erą. W pracach nad odtworzeniem jego wystroju w latach 1974-1976 brali nawet udział archeolodzy z Polski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej. Niestety, w 2015 roku, podobnie jak wiele innych zabytków, pałac został zniszczony przez ISIS.

Atrakcje turystyczne, które zniknęły w ostatnich latach Atrakcje turystyczne, które zniknęły w ostatnich latach Anneka / Shutterstock

Balansujący kamień z Brimham Rocks

Balansujące kamienie to dosyć nietypowe zjawisko geologiczne. W takich przypadkach powierzchnia styku z podłożem bloku skalnego ma mniejszy rozmiar niż ta w najszerszym miejscu skały. Jednym z najbardziej znanych miejsc, gdzie można obserwować tego typu dzieła natury, jest Summerbridge w Anglii. To tam znajduje się formacja Brimham Rocks.

Niestety, w czerwcu 2018 roku padła ona ofiarą wandalizmu. Nastoletni wandale zniszczyli wówczas jedną ze skał, która liczyła ponad 320 milionów lat. Najpierw wyryli na niej swoje imiona, a następnie ją rozkołysali. To doprowadziło do zsunięcia kamienia z wysokości ponad dziewięciu metrów i roztrzaskania go na kawałki.

Więcej o: