Wyświetl ten post na Instagramie.
Pierwszą ścieżką pośród koron drzew, która powstała w Czechach, była ta otwarta w Lipnie nad Wełtawą w 2012 roku. Została doskonale wkomponowana w okolicę i jest uzupełnieniem atrakcji turystycznych w tym regionie.
Chodnik poprowadzony wśród leśnych koron zawisł na wysokości 24 metrów. Jego zwieńczeniem jest 40-metrowa, kręta wieża widokowa. Konstruktorzy ścieżki chcieli połączyć przyjemne z pożytecznym i, poza umożliwieniem podniebnego spaceru, zadbali też o to, aby po drodze zwiedzający zaczerpnęli nieco wiedzy o otaczającej ich przyrodzie.
Ścieżka od stycznia do marca otwarta jest od 10 do 16. W kwietniu i w maju godziny zwiedzania wydłużają się - spacerować można od 10 do 18. W wakacje, czyli od czerwca do sierpnia, podniebny chodnik czynny jest od 9.30 do 19. W październiku ścieżka otwarta jest od 10 do 18, a w listopadzie i w grudniu od 10 do 16.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Dorośli za spacer po ścieżce zapłacą 250 koron czeskich, dzieci w wieku od trzech do 14 lat, seniorzy powyżej 65 lat oraz osoby niepełnosprawne 205 koron. Można kupić bilet rodzinny za 705 koron. Dostępne są też różne pakiety, które obejmują inne atrakcje (m.in. Leśne Królestwo i przejazd do miejsca, gdzie znajduje się ścieżka) - kosztują 361, 1045 oraz 1498 koron.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Została otwarta w lipcu 2017 roku. Znajduje się całkiem niedaleko Polski, w sercu karkonoskich lasów, w jednym z największych ośrodków górskich w Czechach - Jańskich Łaźniach. Spacerując po chodniku o długości ponad jednego kilometra (dokładnie 1300 metrów), naturę będziecie mieć na wyciągnięcie ręki. Ścieżka powiedzie was pośród drzew (niektóre z nich mają nawet ponad 150 lat) z bliska przyjrzycie się leśnemu życiu, a jeśli będziecie mieli szczęście, być może dojrzycie również zwierzęta.
Niezwykły chodnik zakończony jest 45-metrową, spiralną wieżą. Nie dość, że rozciąga się z niej świetny widok na okolicę, to jeszcze będziecie mogli zejść do podziemnego centrum edukacyjnego, aby z bliska zobaczyć skomplikowane systemy korzeniowe.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Po ścieżce możecie spacerować przez cały rok, w zależności od miesiąca, różne są jednak godziny zwiedzania. Od czerwca do września atrakcja otwarta jest od 9.30 do 19. W październiku, a także w kwietniu i w maju od 10 do 18. Z kolei od listopada aż do marca od 10 do 16.
Za przechadzkę po leśnym chodniku dorośli zapłacą 250 koron czeskich, a dzieci od trzech do 14 lat, seniorzy po 65. roku życia i osoby niepełnosprawne 190 koron czeskich. Dostępne są też bilety rodzinne (dwie osoby dorosłe oraz jedno lub dwoje dzieci w wieku do 14 lat) za 650 koron.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Przenosimy się na Słowację, gdzie od 2017 roku turyści mogą wędrować po ścieżce podobnej do tych czeskich. Drewniany chodnik znajduje się w Pienińskim Parku Narodowym w miejscowości Zdziar, która leży w odległości zaledwie 10 kilometrów od polskiej granicy. Jeśli więc akurat będziecie w okolicy, może poświęcić nieco czasu na wycieczkę i spacer między koronami drzew.
Kładka na wysokości 24 metrów ma 603 metry długości. Razem z wieżą o wysokości 32 metrów, która wieńczy chodnik, trasa zwiedzania sięga ponad 1,2 kilometra. Wspinaczka na wieżę jest obowiązkowa, jeśli chcecie sprawdzić, jak z góry prezentują się Tatry Bielskie i malownicze Zamagurze.
Na słowackiej ścieżce, podobnie jak na tych czeskich, również zostały rozstawione tablice edukacyjne. Dzięki temu turyści mają od razu szansę dowiedzieć się, czemu właściwie się przyglądają i jakie drzewa mijają po drodze.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Chodnik korunami stromov, bo tak brzmi słowacka nazwa konstrukcji, w kwietni, maju i w październiku otwarty jest od 9 do 17. Od czerwca do września po ścieżce możecie spacerować od 9 do 19, a od listopada do marca od 9 do 16.
Wstęp na samą ścieżkę w drzewach dla osoby dorosłej kosztuje 10 euro. Dzieci od trzech do 14 lat, osoby po 65. roku życia i osoby niepełnosprawne płacą 7,50 euro. Bilety rodzinne (dwie osoby dorosłe i jedno lub dwoje dzieci) kosztują 25 euro.
Shutterstock
Wyświetl ten post na Instagramie.
Podobną ścieżkę do tych w Czechach i na Słowacji znajdziecie też w Niemczech. Została wybudowana w sercu Lasu Bawarskiego.
Ścieżka ma 1300 metrów długości i w najwyższym punkcie wznosi się na wysokość 25 metrów. Tak samo, jak wcześniej opisywane "siostrzane" platformy, zakończona jest 44-metrową wieżą, której kształt różni się nieco od wyżej omawianych. Jest ona owszem, spiralna, ale kształtem bardziej przypomina jajko. Przy dobrej pogodzie uda wam się dojrzeć z jej szczytu nawet górskie grzbiety.
Zarówno leśny chodnik, jak i wieża zostały zaprojektowane tak, aby ułatwić dostęp rodzinom z dziećmi i osobom niepełnosprawnym.
Uzupełnieniem ścieżki oraz wieży i niemałą atrakcją dla turystów, jest Leśna Wyspa. To przestronna, drewniana platforma, która została wybudowana w 2015 roku. Powstała z myślą o tych, którzy w trakcie spaceru chcieliby na chwilę przysiąść, zrelaksować się i chłonąć bliskość przyrody.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Godziny otwarcia ścieżki wśród drzew oraz wieży widokowej różnią się w zależności od pory roku. Od stycznia do marca otwarta jest od 9.30 do 16, w kwietniu od 9.30 do 18, od maja do września od 9.30 do 19, w październiku od 9.30 do 18, a w listopadzie i w grudniu ponownie od 9.30 do 16.
Bilety normalne kosztują 9,50 euro, ulgowe 8,50 euro, dla dzieci w wieku od sześciu do 14 lat 7,50 euro, a rodzinne 22,50 euro (dwoje dorosłych i dzieci).
Wyświetl ten post na Instagramie.
Odpocznijmy chwilę od ścieżek wśród drzew. Nieco inną atrakcję, choć równie fascynującą, znajdziecie w niemieckim mieście Duisburg w Nadrenii-Północnej Westfalii. Stoi tam konstrukcja o fantazyjnych kształtach, nazywana często jedynym na świecie roller coasterem dla pieszych. To Tiger and Turtle.
Metalowy chodnik wybudowany został w 2011 roku. Podobno jest jednym z najchętniej fotografowanych miejsc ostatnich lat. Nic dziwnego, bo konstrukcja prezentuje się interesująco - jej częścią jest między innymi pętla charakterystyczna właśnie dla kolejek górskich. Pętla jest jedynym miejscem, na które turyści nie mogą wejść. Poza tym przez całą długość konstrukcji poprowadzone zostały schody, dzięki którymi możecie wspiąć się na górę i podziwiać okolicę - widać z niej m.in. gęste lasy, rzekę Ren i wieżę lotniska.
Tiger nad Turtle wspaniale prezentuje się wieczorem, kiedy podświetlany jest 880 lampkami LED. Pieszy roller coaster otwarty jest codziennie, a wstęp na niego jest bezpłatny.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wyspiarze również mają swoją ścieżkę w koronach drzew. Znajduje się w Kew Gardens i, jak zapewniają nas na oficjalnej stronie ogrodów, 'jest szansą, aby zbliżyć się do rosnących tam drzew'. Jeśli więc będziecie w Londynie i poczujecie, że miasto was nieco przytłacza, chyba właśnie znaleźliście idealne miejsce na odpoczynek. Zresztą, nawet jeśli stolica Wielkiej Brytanii was nie zmęczy i tak warto się tam wybrać, bo Kew Gardens to przepiękna, zielona enklawa.
Londyński chodnik wybudowany został na wysokości 18 metrów nad ziemią, prowadzi na niego 118 stopni (jest również winda). Z tej perspektywy możecie podziwiać nie tylko pnące się ku górze drzewa, lecz także obserwować toczące się wśród gałęzi życie zwierząt. Nie brakuje oczywiście elementów edukacyjnych - ścieżka poprowadzi was do podziemnego laboratorium, w którym prowadzone są badania gleby.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Kew Gardens otwarte są cały rok poza 24 i 25 grudnia. Ścieżka może jednak zostać zamknięta z powodu złych warunków pogodowych. Ogrody otwarte są zawsze od 10, ale zmienia się czas zamknięcia, dlatego godziny w poszczególnych częściach roku najlepiej sprawdzać na oficjalnej stronie ogrodów.
Wstęp do Kew Gardens kosztuje 18,15 lub 16,50 funtów dla dorosłych (bilety kupowane online) bądź 19,80 i 18 funtów (kupowane przy wejściu). Dzieci poniżej czterech lat wchodzą bezpłatnie, a do 16. roku życia za 4,50 funtów (online) lub 6 funtów (przy bramie)*.
*Podane ceny obowiązują do października 2019 roku.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wiosną tego roku niedaleko Kopenhagi, powstała wieża wśród koron drzew, dzięki której można podziwiać pobliskie tereny. Konstrukcja ma kształt klepsydry i znajduje się w parku wspinaczkowym Adventure Camp.
Znajduje się ponad koronami drzew, dzięki czemu turyści mogą podziwiać widoki na las Gisselfeld Klosters i jego okolice. Dla Duńczyków otwarcie wieży było wyjątkowym wydarzeniem. Pojawił się na nim nawet premier Danii, Lars Lokke Rasmussen.
Budowla ma 45 metrów wysokości Składa się z drewnianych platform, które ułożone są w spiralny chodnik do spacerowania. Jego długość wynosi około 650 metrów. Już pierwszego dnia po otwarciu po wieży przespacerowało się 2500 gości.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Trasa jest dostosowana do możliwości osób poruszających się na wózkach oraz rodziców z wózkami dziecięcymi. Wieża wykonana jest z materiałów, które zostały zebrane z lasu, m.in. ze ściętych drzew. Celem twórców było danie ludziom możliwości podziwiania natury i zbliżenia się do niej bez jednoczesnego niszczenia jej poprzez np. deptanie.
Leśna wieża, jak nazywają ją Duńczycy, otwarta jest codziennie od 10 do 18, w czwartki od 10 do 20. Bilet wstępu kupiony w internecie kosztuje 125 koron duńskich.
Już niedługo i my będziemy mogli podziwiać widoki z perspektywy koron drzew. W Krynicy-Zdroju powstaje bowiem ścieżka z wieżą widokową. Przypuszczamy, że podobnie jak leśne chodniki w innych krajach, także i nasz ma szansę stać się turystycznym hitem. - Trwają prace budowlane i prawdopodobnie otwarcie nastąpi w wakacje tego roku - mówi nam Grzegorz Lenartowicz, koordynator ds. projektów specjalnych w Słotwiny Arena.
Słotwiny Arena
Słotwiny Arena
Drewniana konstrukcja zwieńczona wieżą o wysokości prawie 50 metrów budowana jest na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena wśród lasów Jaworzyny Krynickiej. Do wieży widokowej będzie prowadził chodnik między koronami drzew, który stopniowo ma się wznosić ku górze.
Ścieżka ma mieć ponad jeden kilometr (1030 metrów). Wzorem konstrukcji z innych krajów na trasie pojawią się specjalne instalacje edukacyjne, dzięki którym turyści lepiej zapoznają się z regionem. Dodatkową atrakcją ma być 60-metrowa zjeżdżalnia.
Słotwiny Arena
Wyświetl ten post na Instagramie.
Pora wyjechać poza Europę i sprawdzić, co do zaoferowania ma reszta świata. A jest tego sporo. W Nowej Zelandii, 15 minut drogi na południe od miasta Hokitika, wybudowany został stalowy, ponad 450-metrowy chodnik wśród wierzchołków drzew lasów deszczowych.
Platforma prowadzi do górującej nad lasem wieży widokowej, która została wzniesiona na wysokość 40 metrów. Twórcy konstrukcji przekonują, że poszukiwacze mocnych wrażeń nie będą zawiedzeni, tym bardziej tyczy się to łowców wspaniałych kadrów - z wieży rozciąga się bowiem panorama nowozelandzkich Alp Południowych, Jeziora Mahinapua i Morza Tasmana.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Latem widokowy chodnik otwarty jest od 9 do 17 (lato zaczyna się w ostatnią niedzielę września i trwa do pierwszej soboty maja), a zimą od 9 do 16 (zima trwa od pierwszej niedzieli maja do ostatniej soboty września). Platforma może zostać zamknięta z powodu ekstremalnych warunków pogodowych.
Wstęp na cały dzień dla dorosłych kosztuje 32 dolary nowozelandzkie, dla seniorów powyżej 60 lat oraz dla studentów 29 dolarów, dla dzieci w wieku od pięciu do 15 lat 16 dolarów, a dla rodzin (dwoje dorosłych i dwoje dzieci) 77 dolarów.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Góra Tianmen znajduje się w chińskim parku narodowym Zhangjiajie. W 2011 roku na jej zachodnim zboczu otwarty został szklany chodnik, nazywany też 'Chodnikiem Wiary'. Od tamtej pory stał się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Chinach.
Stąpanie po szklanej platformie nie jest jednak rozrywką dla każdego. Polecamy ją raczej osobom o mocnych nerwach i bez lęku wysokości. Spacerując chodnikiem, będziecie bowiem mieli pod stopami jedynie stromą przepaść. Nasze ostrzeżenia naprawdę nie są przesadą. W sieci można znaleźć wiele nagrań, na których widać turystów płaczących ze strachu i czołgających się po szklanej kładce.
Ścieżka znajduje się na wysokości 1400 metrów i ma 60 metrów długości. Jest zamykana, gdy pokrywają ją śnieg i lód.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Ścieżka wśród drzew w MacRitchie Reservoir w Singapurze jest jedną z jego największych atrakcji i zwieńczeniem przebiegających tam szlaków turystycznych. Ma formę wiszącego mostu, pierwszego w swoim rodzaju w Singapurze. Łączy ze sobą dwa najwyższe punkty na terenie MacRitchie - Bukit Peirce i Bukit Kalang.
Chodnik ma 250 metrów długości i jest zawieszony na wysokości 25 metrów. Jest nie tylko popularną atrakcją Singapuru. Spełnia też ważną, z badawczego punktu widzenia, rolę. Do tej pory badacze mieli bowiem problem z dostaniem się i obserwacją najwyższych partii lasu. Ścieżka wśród drzew zdecydowanie ułatwiła im zadanie.
Do wejścia na most trzeba jednak dojść kilka kilometrów (od 2,5 do 4,5 w zależności od wejścia), co może zająć od 45 minut do nawet dwóch godzin. Nie zdziwcie się, jeśli spotkacie siedzące na nim zwierzaki.
Ścieżka otwarta jest od wtorku do piątku w godzinach 9-17. W soboty, niedziele i święta od 8.30 do 17.