Mazury Garbate to obszar pełen pięknych jezior oraz zalesionych wzgórz morenowych. Obejmuje m.in. Puszczę Romincką, Puszczę Borecką, pasmo Szeskich Wzgórz, a także liczne malownicze miasteczka, z których najbardziej znane to Gołdap i Olecko.
Do popularnych atrakcji tego rejonu zaliczane są m.in. wiadukty w Stańczykach, które przypominają akwedukty budowane przez starożytnych Rzymian. Na początku ubiegłego stulecia w tym miejscu przebiegała trasa kolejowa, którą zlikwidowano po zajęciu Prus Wschodnich przez wojska radzieckie. Turyści chętnie odwiedzają także Piramidę w Rapie, która przypomina budowlę ze Starożytnego Egiptu. To pochodzący z XIX wieku grobowiec rodziny Fahrenheidów.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Warto wspomnieć, że Mazury Garbate cieszą się popularnością nie tylko latem. Niedaleko Gołdapi, na Pięknej Górze, stworzono wyciąg narciarski, który z roku na rok przyciąga coraz więcej zainteresowanych. Miejsce to oferuje ponad 2000 metrów tras narciarskich o różnej skali trudności.
Jednym z najciekawszych zakątków w półnono-wschodniej części naszego kraju jest Suwalszczyzna. Na obszarze tym utworzono Suwalski Park Krajobrazowy oraz Wigierski Park Narodowy.
Suwalski Park Krajobrazowy obejmuje tereny otaczające najgłębsze jezioro w Polsce - Hańczę - oraz zagłębie Szeszupy. Obszary te wyróżnia przede wszystkim unikatowy krajobraz polodowcowy. Wykształciła się tu większość form młodoglacjalnej rzeźby - m.in. moreny czołowe, ozy, kemy, głazowiska, doliny rzeczne, jeziora rynnowe i wytopiskowe.
Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego znajdują się liczne ścieżki poznawcze - m.in. "U źródeł Szeszupy", "Dolina Czarnej Hańczy", "Na Górę Zamkową", "Wokół Jeziora Jaczno".
Wyświetl ten post na Instagramie.
Jeśli planujecie zwiedzanie Suwalszczyzny, nie możecie pominąć obszarów Wigierskiego Parku Narodowego. Jest to jeden z największych parków tego typu w naszym kraju, na którego obszarze znajdują się aż 42 jeziora. Od momentu powstania w 1989 roku rozwinęła się tu turystyka piesza, wodna i rowerowa.
Wigry to największe i najbardziej znane jezioro w parku. Co ciekawe, jest to jeden z najczystszych zbiorników wodnych w Polsce. Z tej przyczyny Wigry doczekały się nawet określenia "jezioro o kryształowej toni". Na jednym z tamtejszych półwyspów znajduje się miejscowość o tej samej nazwie z zabytkowym klasztorem kamedulskim, który jest jedną z najpopularniejszych atrakcji parku.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Gdy pokierujecie się na południe od Suwalszczyzny, traficie do innego niezwykłego miejsca. Mowa o Biebrzańskim Parku Narodowym - największym parku tego typu w Polsce, który zajmuje aż 59223 hektary. Obejmuje on obszar najbardziej rozległych w Europie Środkowej torfowisk z unikalną fauną i florą, położonych wzdłuż rzeki Biebrza.
Mimo że na pierwszy rzut oka tereny te mogą wydawać się bardzo trudne do zwiedzania, nie musicie się tym przejmować. W parku powstały liczne ścieżki przyrodnicze i szlaki turystyczne, które ułatwiają poruszanie się po jego obszarze.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także: Siedem zaskakujących miejsc w Polsce. Wyglądają jak zagraniczne atrakcje, a znajdują się całkiem blisko [WYBÓR REDAKCJI] >>
Bliżej Białegostoku znajduje się niewielkie miasteczko Supraśl, które położone jest nad rzeką o tej samej nazwie. Od blisko dwudziestu lat miejscowość ma status uzdrowiska.
Supraśl wyróżnia się przede wszystkim spokojnym klimatem oraz licznymi zabytkami i atrakcjami turystycznymi. Jest wśród nich m.in. Muzeum Ikon, w którym znajduje się bogaty zbiór prawosławnych ikon i krzyży. Uznawane jest ono za jedno z najlepszych muzeów w województwie podlaskim.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Najważniejszym miejscem w Supraślu jest Prawosławny Monaster Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, który zapoczątkował istnienie miejscowości. Jego początki sięgają przełomu XV i XVI wieku. Znajduje się w nim Supraska Ikona Matki Bożej, która przez wyznawców prawosławia uznawana jest za cudotwórczą.
Supraśl znany jest także wśród wielbicieli teatru. To tutaj swoją siedzibę ma grupa teatralna "Wierszalin", która zasłynęła m.in. ze sztuk "Reportaż o końcu świata" czy "Wszyscy święci. Zabłudowski cud".
Zobacz także: CNN podało listę 15 najbardziej romantycznych miast w Europie Środkowej. Są aż cztery z Polski >>
Niewątpliwie jedną z największych atrakcji północno-wschodniej części naszego kraju jest Puszcza Białowieska. Jest ona idealnym miejsce dla osób, które marzą o długich leśnych spacerach.
Puszcza Białowieska to ostatni las nizinny w Europie, wpisany pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia na listę UNESCO. Za serce puszczy uznawany jest Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego, na którego terenie znajduje się fragment ponad 500-letniego lasu.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Tereny te zamieszkuje największa populacja wolnego żubra na świecie. Z tej przyczyny zwierzę stało się symbolem miejsca. Zostało ono nawet umieszczone w logo utworzonego w 1932 roku Białowieskiego Parku Narodowego.
Zachęcamy do obserwowania nas na Instagramie >>
W ostatnich latach o Puszczy Białowieskiej zrobiło się głośno głównie ze względu na przeprowadzaną tam wycinkę drzew, którą Ministerstwo Środowiska uzasadniało walką z kornikiem drukarzem. Zagrożenie tego unikalnego kompleksu leśnego wywołało ogromny sprzeciw wielu środowisk. W kwietniu 2018 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że wycinka jest niezgodna z prawem unijnym. W wyroku zaznaczono m.in., że nie pojawiły się żadne dowody na zagrożenie ze strony kornika drukarza na obszarze puszczy.