Petra jest od lat największą atrakcją turystyczną Jordanii. Niezwykłe miasto wykute w skale to ruiny stolicy królestwa Nabatejczyków. Co ciekawe, odkryto je dopiero w XIX wieku. Wcześniej miejscowi przez długie lata nie wpuszczali na te tereny nikogo spoza swojej społeczności.
Skalna stolica Nabatejczyków największy rozkwit przeżywała w okresie od III wieku p.n.e. do I wieku n.e. Trzęsienie ziemi z 363 roku znacząco przyczyniło się do upadku miasta, które w następnych latach zaczęło popadać w zapomnienie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Dopiero na początku XIX wieku dotarł tam Szwajcar Johann Ludwik Burckhardt. Aby wzbudzić zaufanie miejscowych, przebrał się w typowy strój arabski i posługiwał się lokalnym językiem. W 1822 roku podróżnik wydał książkę, w której opisał niezwykłe miejsce i swoją wyprawę.
Persepolis to starożytne perskie miasto, którego ruiny możemy zwiedzać na terytorium dzisiejszego Iranu. Miejscowość została założona przez Dariusza I Wielkiego w 581 roku p.n.e. W czasach panowania dynastii Achemenidów Persepolis było jedną z czterech stolic Imperium Perskiego. W latach swojej świetności było ono nazywane "najbogatszym miastem pod Słońcem".
W 330 roku p.n.e. Persepolis zdobył i zniszczył Aleksander Wielki. Historycy przypuszczają, że był to odwet za spalenie świątyń greckich w trakcie poprzednich wojen.
Z biegiem lat miasto podupadło i pokrył je pustynny piasek i kurz. Odkryto je dopiero w latach 30. ubiegłego stulecia.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Kartagina to jedna z największych potęg morskich starożytnego świata, która znajduje się na terytorium dzisiejszej Tunezji. Prace wykopaliskowe na tym terenie są prowadzone od XIX wieku.
Miasto założyli Fenicjanie z Tyru w IX wieku p.n.e. Przez lata był to ważny ośrodek handlowy i polityczny, którego szczyt potęgi przypadł na III wiek p.n.e. Miasto, rozsławione wojnami punickimi z Rzymem, przechodziło na przestrzeni lat z rąk do rąk - należało m.in. do Rzymian, Wandalów i Bizancjum. Kartagina ostatecznie straciła na znaczeniu i opustoszała po podboju przez Arabów w 698 roku.
Obecnie jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Tunezji. W miejscu tym możemy zobaczyć m.in. pozostałości rzymskiego amfiteatru, a także ruiny Term Antonina.
Zobacz także: Żydzi z całego świata spotykają się co roku w tunezyjskiej synagodze. Miejsce to kryje smutną historię >>
Opuszczone miasta możemy zwiedzać także w Ameryce Południowej. Jednym z najbardziej znanych tego typu miejsc na tym kontynencie jest Ciudad Perdida (hiszp. zaginione miasto - przyp. red.). Miejscowość ta znajduje się w kolumbijskiej dżungli na terenie parku narodowego Sierra Nevada de Santa Marta.
Zobaczymy tam m.in. wykute w skałach trasy, sieć dróg, place, a także setki kamiennych kręgów, które był podmurówkami dla drewnianych domków.
Miejscowość została założona około 800 roku naszej ery - prawdopodobnie przez Indian Tayrona. Opuszczono ją natomiast w czasach hiszpańskiej konkwisty. Ponownie odkryta została dopiero w latach 70. ubiegłego stulecia.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Efez to jedna z najlepiej zachowanych starożytnych miejscowości. W czasach swojej świetności była ważnym ośrodkiem handlowym. Król Krezus w VI wieku przed naszą erą zbudował tu świątynię Artemidy. Budowla ta była uznawana przez Greków za jeden z siedmiu cudów starożytnego świata. Co ważne, to tutaj jedną z pierwszych gmin chrześcijańskich założył Paweł z Tarsu.
Efez był jednym z 12 miast jońskich w Azji Mniejszej. Jednak tereny te były zamieszkiwane jeszcze przed przybyciem greckich osadników. Prowadzone w tej okolicy prace archeologiczne dowiodły, że osiedlanie się w tych rejonach sięga siódmego tysiąclecia przed naszą erą.
Miejsce to znajduje się na terytorium dzisiejszej Turcji. Przez cały rok tłumnie odwiedzają je turyści. Do największych atrakcji Efezu zaliczany jest m.in. Wielki Teatr oraz Biblioteka Celsusa, która była jedną z najsłynniejszych bibliotek starożytnego świata.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Delfy to najważniejsze miejsce kultu w Starożytnej Grecji, które największy rozkwit przeżywało w VI wieku przed naszą erą. W czasach antycznych tłumie przybywali tu pielgrzymi, którzy chcieli uzyskać poradę od słynnej delfickiej wyroczni. W 373 roku p.n.e. tereny te nawiedziło trzęsienie ziemi. To przyczyniło się do końca funkcjonowania wyroczni.
W czasach starożytnej Grecji wierzono, że w Delfach znajduje się środek świata. I trudno dziwić się temu wyborowi. Sanktuarium zostało ulokowane na stoku góry Parnas z malowniczym widokiem na Zatokę Koryncką. Delfy warto więc odwiedzić nie tylko ze względu na pozostałości antycznych budowli, ale także piękne krajobrazy.
Zobacz także: Zapytaliśmy turystów o największe podróżnicze zaskoczenia. Wśród nich m.in. 'Manhattan średniowiecza' >>
Wyświetl ten post na Instagramie.
W zestawieniu tym nie mogło zabraknąć Pompejów. Co ciekawe, wielu turystów wybiera się do Neapolu tylko po to, by odwiedzić to starożytne miasto. W Pompejach możemy zobaczyć budynki, freski i mozaiki, które przetrwały w nienaruszonej formie od starożytnych czasów.
Miasto zostało założone prawdopodobnie w VI wieku przed naszą erą prze Osków - lud zamieszkujący środkową część Italii. W kolejnych latach Pompeje znajdowały się m.in. w rękach Greków, Etrusków i Samnitów. Dzięki zawarciu układu z Rzymem pod koniec IV wieku przed naszą erą miasto uzyskało autonomię.
Wybuch oddalonego o osiem kilometrów od miasta Wezuwiusza w 79 roku n.e. położył kres świetności miasta. Zostało ono odkryte na nowo dopiero w XVIII wieku w trakcie wykopalisk. Różne tamtejsze przedmioty i budynki po wybuchy zostały zasypane ziemią i popiołem. Dzięki temu przetrwały w nienaruszonej formie do momentu ponownego odkrycia przez przybyłych na miejsce archeologów.
Wyświetl ten post na Instagramie.