"Gra o tron" to od kilku lat jeden z najpopularniejszych seriali na świecie. Malownicze miejsca, które pojawiają się w produkcji, przyciągają więc jej fanów jak magnes.
Chyba najbardziej znanym miastem, które pojawia się w serialu, jest chorwacki Dubrownik. To właśnie tam od drugiego sezonu ulokowana jest Królewska Przystań, czyli stolica Siedmiu Królestw. W Dubrowniku fani "Gry o tron" mogą m.in. przejść się słynną trasą, którą przebyła upokorzona Cersei w piątym sezonie serialu, a także zobaczyć Czerwoną Twierdzę (fort Lovrijenac) oraz Dom Nieumarłych (twierdza Minceta).
Wyświetl ten post na Instagramie.
Dubrownik to niezbyt duża miejscowość w południowej Dalmacji, która jest obecnie najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem w Chorwacji. Wpływ na to miało z pewnością wykorzystanie tego miejsca przez twórców popularnego serialu. Z jednej strony jest to powód do radości, z drugiej - przyczyna problemów.
Starówka miasta od 1979 roku wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nagły wzrost ruchu turystycznego zaniepokoił organizację na tyle, by zagrozić miejscowości wykreśleniem z prestiżowego zestawienia. Stąd też działania władz, które mają na celu zmniejszenie liczby osób przebywających na starówce. W pewnym momencie wprowadzono nawet specjalne dzienne limity wejść dla turystów. Początkowo było to osiem tysięcy osób, potem liczbę tę zmniejszono aż o połowę.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Więcej na ten temat: Dubrownik zagrał w Grze o Tron i nie radzi sobie z zalewem turystów. Już nie każdy wejdzie na starówkę >>
Dubrownik to niejedyne miejsce w Chorwacji, które pojawia się w serialu. Tłem dla niektórych scen stał się także Split. Jedna z najsłynniejszych atrakcji tego dalmackiego miasta, czyli podziemia pałacu Dioklecjana, została wykorzystana jako pomieszczenie tronowe Daenerys. W serialu pojawia się także położona w okolicach Splitu twierdza Klis. W czwartym sezonie to właśnie w tym miejscu z ust Khaleesi padły słynne słowa "I will answer injustice with justice".
Dalmackie miasteczko Trogir stało się, na potrzeby serialu, Wolnym Miastem Quarth. Z kolei w Szybeniku zainscenizowano Braavos. W tej dalmackiej miejscowości możemy zobaczyć m.in. serialowy Dom Czerni i Bieli, Żelazny Bank, a także Świątynię Boga o Wielu Twarzach.
Zobacz także: Chorwacja. 5 miejsc w Dalmacji, które trzeba zobaczyć>>
Wyświetl ten post na Instagramie.
"Gra o tron" była kręcona także w wielu hiszpańskich miejscowościach. Jedną z nich jest katalońska Girona, która często nazywana jest "małą Barceloną". W tym średniowiecznym miasteczko nakręcono m.in. sceny treningów mistrzów Siedmiu Królestw.
Zobacz także: Wyjedź poza Barcelonę. W okolicy znajdziesz piękne miejsca. Polska przewodniczka podpowiada, dokąd się wybrać >>
Wyświetl ten post na Instagramie.
W serialu pojawia się także Sewilla i tamtejszy kompleks pałacowy Alkazar. W miejscu tym zostały ulokowane ogrody wodne Królestwa Dorne. Z kolei słynny Most Rzymski w Kordobie stał się w "Grze o tron" Długim Mostem w mieście Volantis. Co ciekawe, zabytek filmowano z kilku kamer i drona w taki sposób, by w serialu wydawał się on znacznie dłuższy, niż jest w rzeczywistości.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wiele wątków "Gry o tron" nakręcono na terenie Maroka. W serialu pojawiają się m.in. tamtejsze pustynie i góry. Na tym jednak nie kończy się udział marokańskich terenów w produkcji. Osada Ajt Bin Haddu, która jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych kraju i od 1987 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, to serialowe miasto Yunkai. Z kolei w portowym mieście As-Sawira ulokowano Astapor.
Zobacz także: Żydzi z całego świata spotykają się co roku w tunezyjskiej synagodze. Miejsce to kryje smutną historię >>
Wyświetl ten post na Instagramie.
Serialowe scenerie są bardzo zróżnicowane. Południowoeuropejskie miasteczka przeplatają się w nich bowiem z krajobrazami północnymi. Tajemnicze, niedostępne Ziemie za Murem ulokowano na terenie największego lodowca w Europie, czyli Vatnajökull. Znajduje się on w południowo-wschodniej części Islandii.
W produkcji pojawiają się także tereny islandzkiego Parku Narodowego Thingvellir, który od 2004 znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To właśnie tutaj nakręcono wiele wątków z czwartego sezonu serialu.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Isalndia to jedno z miejsc w północnej części Europy, które pojawia się w "Grze o tron". W produkcji wykorzystano także m.in. Zamek Ward, czyli jeden z najbardziej znanych zamków w Irlandii Północnej. Jest on serialowym dziedzińcem Winterfell.
Z kolei w trzecim sezonie produkcji pojawia się Murlough Bay, czyli odległa część wybrzeża Irlandii Północnej. Miejsce to stało się lokalizacją Żelaznych Wysp. Właśnie tutaj, po bitwie o Blackwater Bay, rozbił się okręt Davosa Seawortha.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wielu fanów serialu dostrzegło z pewnością, że w jego pierwszym sezonie Królewska Przystań nie była ulokowana w Dubrowniku. Wówczas miejsce to zainscenizowano na Malcie w miejscowości Mdina.
Co ciekawe, w pierwszym odcinku serialu pojawia się nieistniejąca już słynna atrakcja Malty, czyli Lazurowe Okno, które zawaliło się w 2017 roku. To w tym miejscu odbył się ślub Khala Drogo i Daenerys Targaryen. W serialu wykorzystano także pałac San Anton w Attard. Budynek, który jest oficjalną rezydencją prezydenta Malty, w serialu stał się Czerwoną Twierdzą.
Jednak od drugiego sezonu maltańskie scenerie nie pojawiają się już w serialu. Ze zmianą tą wiążą się pewne kontrowersje. Jedna z wersji mówi, że ekipa filmowa pozostawiła po sobie spore zniszczenia, przez co stała się niemile widziana na wyspie.
Z kolei inna teoria powiązana jest ze scenami nagości, których, jak wiadomo, w serialu nie brakuje. Podobno oburzyły one Maltańczyków na tyle, że nie chcieli oni, by ich ojczyzna po raz kolejny pojawiła się w produkcji. Jeśli kogoś to zaskakuje, warto wspomnieć, że Malta to kraj sporych kontrastów. Z jednej strony na wyspie dopiero w 2011 roku zalegalizowano rozwody i nadal obowiązuje całkowity zakaz przerywania ciąży. Z drugiej w 2017 roku zezwolono tam na śluby par jednopłciowych.
Mimo że sceny nagości nie spodobały się Maltańczykom, chętnie chwalą się oni tym, że wyspa pojawia się w pierwszym sezonie serialu. Przy wielu miejscach, które możemy zobaczyć w produkcji, od lat znajdują się tablice, które przypominają turystom o tym fakcie.
Zobacz także: Widzieliście Lazurowe Okno na Malcie? Szczęściarze! Słynny most skalny zniknął na zawsze [ZDJĘCIA]>>
Wyświetl ten post na Instagramie.