Tanie loty na wiosnę. Wybraliśmy pięć własnych propozycji. Niektóre kierunki za mniej niż 300 zł

Wiosna już się rozpoczęła. Najwyższy czas wybudzić się z zimowego snu i ruszyć, by odkrywać świat. Wybraliśmy dla was pięć kierunków, do których dolecicie za mniej niż 340 zł. Jest też jeden kierunek spoza Europy.
Bolonia/ Fot. Shutterstock Bolonia/ Fot. Shutterstock Bolonia/ Fot. Shutterstock

Bolonia, Włochy od około 220 zł*

Podróż do Bolonii i z powrotem w kwietniu może was kosztować już nawet 220 zł (jeśli zdecydujecie się na pobyt od niedzieli do soboty) lub około 250 zł, gdy wybierzecie opcję z wylotem we wtorek i powrotem w niedzielę. Lot nie jest długi - trwa dwie godziny.

Miasto leży na północy Włoch, jest stolicą regionu Emilia-Romania. Znajduje się nad dwiema rzekami - Reno i Saveną. Podczas pobytu nie sposób nie trafić na Piazza Maggiore, czyli centralny plac Bolonii. Z pewnością nie umknie wam też bazylika św. Petroniusza (San Petronio), która jest największym kościołem w mieście i jednym z największych we Włoszech, katedra św. Piotra (San Pietro) oraz fontanna Neptuna.

Przespacerujcie się również na Piazza di Porta Ravegnana, gdzie znajdują się słynne dwie wieże, które są symbolem miasta - Asinelli i Garisenda. Są to dawne wieże mieszkalno-obronne, które powstawały na terenie Bolonii. Różne źródła podają, że w średniowieczu w mieście mogło być blisko 200 takich wież. 

Bolonia słynie również z najstarszego w Europie uniwersytetu, a także Sanktuarium Madonna di San Luca, które znajduje się na Monte della Guardia, czyli Wzgórzu Strażniczym. Jeżeli zależy wam na znalezieniu miejsca, z którego dobrze będziecie widzieć czerwone dachy miasta, to wzgórze spełnia te wymagania doskonale.

Mamy dla was też małą wskazówkę co do jedzenia: nie szukajcie w mieście spaghetti bolognese. Niedawno burmistrz Bolonii wypowiedział wojnę tej potrawie. Spaghetti bolognese to - obok pizzy, risotto i spaghetti carbonara - jedna z potraw najbardziej kojarzonych z kuchnią włoską. Najbardziej z Bolonią, od której bierze swoją nazwę. Skojarzenie to jest jednak błędne. Bolonia słynie bowiem z ragu bolognese. Od popularnego na całym świecie przysmaku różni je jednak pewien istotny szczegół. Zgodnie z tradycją podaje się je z makaronem tagliatelle, lasagne albo z polentą, a nie z makaronem spaghetti.

Czytaj więcej: Burmistrz Bolonii wypowiada wojnę spaghetti bolognese. "To dziwne być znanym na świecie z potrawy, która nie jest nasza"

Jeżeli starczy wam czasu, możecie się też wybrać na wycieczki do Rawenny lub Parmy, które oddalone są od Bolonii o około 80-100 km.

*Wszystkie podane w tym tekście ceny to ceny biletów w obie strony. Są aktualne na dzień 20 marca 2019 i mogą ulec zmianie.

Zobacz też: Mało znane włoskie miejscowości. Wśród nich miasto wykute w skale i 'wioska Smerfów'

Place de la Bourse to jeden z symboli Bordeaux Place de la Bourse to jeden z symboli Bordeaux Shutterstock

Bordeaux, Francja od około 318 zł

Loty do Bordeaux w kwietniu kosztują około 318 złotych (pobyt od środy do niedzieli). Podróż samolotem trwa trzy godziny.

Jest stolicą regionu Nowa Akwitania. Słynie przede wszystkim z docenianego na całym świecie wina, dlatego podczas pobytu koniecznie powinniście zaplanować wizytę w winnicy. Dopiero po skosztowaniu tamtejszego trunku wyjazd do Bordeaux możecie uznać za w pełni zaliczony. Możecie odwiedzić również La Cité du Vin (Muzeum Wina), którego bryła ma kształt karafki. Dla smakoszy tego trunku - pozycja obowiązkowa!

Wybierzcie się też na XVIII-wieczny Place de la Bourse (Plac Giełdy), który uważany jest za wizytówkę miasta. Znajduje się tam olbrzymich rozmiarów lustro wodne, w którym odbijają się okoliczne budynki i niebo, a całość robi spektakularne wrażenie. W 2007 roku plac został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako "wybitny zespół urbanistyczno-architektoniczny XVIII wieku".

Wieczorem, gdy zapalają się latarnie, a konstrukcja jest podświetlona, przespacerujcie się mostem Pont de Pierre nad rzeką Garonną. Most nieprzypadkowo ma 17 łuków - liczba ta nawiązuje do liczby liter w imieniu i nazwisku "Napoleon Bonaparte". Są one ozdobione białymi medalionami, które zostały tam umieszczone właśnie na jego cześć. 

Bordeaux zwiedza się niespiesznie. Zatrzymajcie się w jednej z knajpek lub kawiarni, skosztujcie win i francuskich specjałów, a po zaspokojeniu apetytu wybierzcie się na dalsze odkrywanie miasta.

Może zainteresuje cię: Jeszcze niedawno do tych krajów polscy turyści prawie nie jeździli. Dziś Polaków jest tam coraz więcej

Pustynia Wadi Rum, Jordania / fot. Shutterstock Pustynia Wadi Rum, Jordania / fot. Shutterstock Pustynia Wadi Rum, Jordania / fot. Shutterstock

Amman, Jordania od około 320 zł

W kwietniu do stolicy Jordanii, Ammanu, bilety w obie strony kupicie już za około 320 złotych (pobyt od poniedziałku do piątku). Lot trwa cztery godziny, a na miejscu z pewnością nie będziecie się nudzić.

W Jordanii znajduje się jeden z siedmiu cudów świata - słynna Petra, czyli dawna stolica królestwa Nabatejczyków. Mozolnie wykuwana w skale, swój rozkwit zawdzięczała dogodnemu położeniu na szlakach handlowych. W najlepszym okresie mieszkało tam nawet 40 tysięcy osób.

Do swojej listy miejsc obowiązkowych do zobaczenia koniecznie dopiszcie Wadi Rum. To największa w tym kraju wadi, czyli sucha dolina, która występuje na obszarach pustynnych. Znajduje się na liście UNESCO i mówi się, że to jedno z najpiękniejszych tego typu miejsc na świecie. Wadi Rum można zwiedzać, wybierając dogodną dla siebie opcję: samochodem terenowym, konno lub na wielbłądzie, a nawet pieszo. Na jej terenie można również przenocować.

Jordania słynie też z pustynnych zamków. Na pewno warto zobaczyć duży, kamienny kasr (słowo to oznacza po arabsku zamek) al-Azrak, który znajdował się niedaleko oazy i kasr al-Charana - najlepiej zachowaną pustynną twierdzę. W jego wnętrzu znajdowało się około 60 pomieszczeń.

Zobacz też: Zapytaliśmy turystów o największe podróżnicze zaskoczenia. Wśród nich m.in. 'Manhattan średniowiecza'

Najlepsze miejsca na wyjazd w 2019 roku. Wybraliśmy siedem własnych, podróżniczych hitów

Widok na Madryt Widok na Madryt shutterstock

Madryt, Hiszpania od około 325 zł

Wiele osób, planując podróż do Hiszpanii, pod uwagę bierze przede wszystkim Barcelonę. Tymczasem warto dać szansę również stolicy kraju - Madrytowi. W kwietniu bilety w obie strony można kupić już za około 325 złotych (pobyt od poniedziałku do soboty). Lot trwa około trzy i pół godziny.

Madryt słynie z Muzeum Prado. Ci, którzy kochają sztukę, będą się tam czuli jak ryba w wodzie. Ale nawet osoby, które nie są jej wielkimi miłośnikami, nie powinny rezygnować z wycieczki do muzeum. Jego kolekcja jest naprawdę imponująca. Znajdują się tam dzieła wybitnych artystów, między innymi takich jak Velazquez, Goya, El Greco, Tycjan, Tintoretto czy Bosch. 

Jeżeli będziecie w tym mieście po raz pierwszy, nie możecie pominąć jego symboli - Pałacu Królewskiego oraz Plaza Mayor. Pałac obecni pełni funkcje reprezentacyjne, ale pozostaje oficjalną rezydencją rodziny królewskiej. Wygląda naprawdę imponująco. Powstał w XVIII wieku w stylu barokowym. W jego wnętrzu znajduje się blisko trzy tysiące pomieszczeń. Część z nich została udostępniona turystom. Planując wizytę w pałacu, nie zapomnijcie o zmianie warty, która odbywa się w środy i soboty.

Plaza Mayor to reprezentacyjny plac, na którym niegdyś odbywały się ważne wydarzenia i uroczystości, jak choćby koronacje. Plac był też miejscem walk byków i sceną dla sztuk teatralnych. Obecnie znajdują się tam liczne kawiarnie i restauracje

Z wizyty w stolicy Hiszpanii zadowoleni będą też fani tamtejszej drużyny piłkarskiej - Realu Madryt. Wybierzcie się na zwiedzanie stadionu Santiago Bernabeu, na którym Królewscy rozgrywają swoje mecze. Zobaczycie tam trofea, które zespół zdobywał na przestrzeni lat, historyczny sprzęt i gadżety związane z klubem, zajrzycie do szatni zawodników.

Po intensywnym zwiedzaniu zrelaksujcie się w najsłynniejszym parku miejskim w Madrycie - Casa de Campo.

To też może cię zainteresować: Wybrano najdroższe i najtańsze miasta Europy. W ciągu roku ceny atrakcji w Krakowie wzrosły o ponad 20 procent

Widok na Lyon nocą Widok na Lyon nocą Shutterstock

Lyon, Francja od około 340 zł

Wiele osób uważa Lyon za jedno z najpiękniejszych miast we Francji. Nic dziwnego, bo już samo położenie nad dwiema rzekami - Rodanem i Saoną - sprawia, że miasto może się podobać. Bilety lotnicze na kwiecień można znaleźć za około 340 złotych w obie strony. Lot trwa dwie godziny i 20 minut.

Czym miasto przyciąga turystów? Na pewno przepiękną dzielnicą Vieux Lyon (Stary Lyon) malowniczo położoną nad Saoną. To istny labirynt wąskich, krętych uliczek, które biegną pomiędzy kamienicami z okresu gotyku i renesansu. Nic, tylko spacerować, odkrywać, zaglądać i rozkoszować się ich urokiem. A jeszcze lepiej francuskimi specjałami, które serwowane są w tamtejszych knajpkach. Uwagę przykuwa też katedra św. Jana Chrzciciela, która powstawała od XII do XV wieku.

Przespacerujcie się też (lub wjedźcie kolejką Funiculaire de Lyon) na wzgórze Fourviere. Stoi tam XIX-wieczna bazylika Notre Dame de Fourviere, jest też park archeologiczny z pozostałościami rzymskiego amfiteatru i odeonu. To także świetne miejsca do podziwiania panoramy miasta i zrobienia pamiątkowych zdjęć.

Na uwagę zasługują też lyońskie murale, a szczególnie ten o nazwie Mur des Canuts. Na malowidle została przedstawiona dzielnica Croix Rousse i codzienne życie tkaczy jedwabiu. Mural jest regularnie aktualizowany, więc umieszczone na nim postacie i sytuacje zmieniają się na przestrzeni lat. Zastosowana technika malarska sprawia, że czasem trudno odróżnić, co jest rzeczywistością, a co zostało namalowane. Warto zobaczyć też, imponujące murale, jak np. La Fresque des Lyonnais czy La Bibliotheque de la Cité.

Zobacz też: Podróżują po świecie, szukając ukrytych 'skarbów'. Przy okazji odkryli miejsca, o których nie śniło się zwykłym turystom [TOP 9 - ZDJĘCIA]

Więcej o: