Dziewięć cudów Polski, które każdy powinien zobaczyć choć raz w życiu. Wśród nich "polska Dolina Loary" [NASZ WYBÓR]

Zachwycające górskie widoki, rozległe jeziora, dolina pełna pałaców. Jeżeli brakuje wam pomysłów na to, dokąd wyjechać w Polsce, spieszymy z podpowiedziami. Wybraliśmy dziewięć miejsc, które naszym zdaniem są jednymi z najpiękniejszych w kraju.
Widok na Suwalski Park Krajobrazowy Widok na Suwalski Park Krajobrazowy Krzysztof Mierzejewski/wikimedia commons/CC BY-SA 3.0

Suwalski Park Krajobrazowy (woj. podlaskie)

To najstarszy park krajobrazowy w Polsce. Został utworzony w 1976 roku. Często określany jest jako jedno z najpiękniejszych miejsc w kraju. W plebiscycie National Geographic w 2014 roku zdobył tytuł Siódmego Cudu Polski. 

Park świetnie nadaje się nawet na krótką, jednodniową wycieczkę. Podczas takiej wyprawy turyści mają okazję: zobaczyć najgłębsze jezioro w Polsce, czyli Hańczę, wspiąć się na Górę Cisową (nazywaną Suwalską Fudżijamą), skąd rozciąga się piękny widok na pobliskie tereny, odwiedzić rezerwat Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą, w którym znajdują się głazy narzutowe przytransportowane przez lodowiec ze Skandynawii czy zajrzeć do wsi Smolniki. Tam znajdują się dwa punkty widokowe, które powinny znaleźć się na waszej liście miejsc do zobaczenia - na jezioro Jaczno oraz na Jeziora Kleszczowieckie: Purwin, Kojle i Perty.

Wigierski Park Narodowy Wigierski Park Narodowy shutterstock

Wigierski Park Narodowy (woj. podlaskie)

Leży na skraju Puszczy Augustowskiej i jest jednym z największych parków narodowych w Polsce. Zachwyca swoim krajobrazem, w którym przeplatają się rozległe łąki i pola, bujne lasy i malownicze jeziora. 

Wigierski Park Narodowy można zwiedzać na wiele sposobów. Władze parku dbają o to, aby ruch turystyczny jak najmniej oddziaływał na przyrodę, dlatego też zachęcają, aby zwiedzać go pieszo, kajakiem bądź na rowerach, a zimą - na nartach. Z oficjalnej strony parku dowiadujemy się, że przebiega przez niego aż 245 kilometrów szlaków lądowych. Na jego obszarze powstało też 18 różnego rodzaju punktów widokowych - wież, platform i pomostów.

Jeśli odwiedzicie Wigierski Park Narodowy, nie zapomnijcie o wizycie w Muzeum Wigier, które znajduje się w dawnej Stacji Hydrobiologicznej. Po wyjściu stamtąd będziecie świetnie obeznani z jeziorem Wigry i wszystkim, co go dotyczy.

Może zainteresuje cię: Jeszcze niedawno do tych krajów polscy turyści prawie nie jeździli. Dziś Polaków jest tam coraz więcej

Łuk Mużakowa (woj. lubuskie)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Zielona wśród ludzi (@zielonawsrodludzi) Wrz 18, 2018 o 11:38 PDT

Łuk Mużakowa to park krajobrazowy i geopark, który znajduje się w województwie lubuskim. Powstał, aby chronić charakterystyczny krajobraz polodowcowy. Łuk Mużakowa dzieli się na część polską i niemiecką. Część niemiecka od 2006 roku jest siódmym narodowym geoparkiem Niemiec. Z kolei część polska w 2009 roku stała się pierwszym obszarem w Polsce, który uzyskał certyfikat Ministerstwa Środowiska nadający mu rangę pierwszego geoparku krajowego. Łączna powierzchnia parku to blisko 580 kilometrów kwadratowych. Poza Łukiem Mużakowa polskimi geoparkami krajowymi są rejon Góry Św. Anny oraz Karkonoski Park Narodowy z otuliną. 

Obszar ten charakteryzuje się jednak nie tylko specyficznym ukształtowaniem polodowcowym, lecz także krajobrazem pogórniczym, który jest pozostałością po intensywnym rozwoju przemysłowym z XIX i XX wieku. Aby turyści mogli na własne oczy przekonać się o walorach stanowisk geologicznych, kilka lat temu w parku została wytyczona specjalna geościeżka. Odwiedzający mogą więc samodzielnie dotrzeć do kolorowych jeziorek: błękitnych, granatowych, zielonych, niemal turkusowych, brunatnych oraz rudawych.

Rezerwat Niebieskie Źródła Rezerwat Niebieskie Źródła Jolanta Dyr/wikimedia commons/CC BY-SA 3.0

Rezerwat Niebieskie Źródła (woj. łódzkie)

Niebieskie Źródła są wyjątkowym miejscem w województwie łódzkim w południowo-wschodniej części Tomaszowa Mazowieckiego. Rezerwat został utworzony w latach 60. XX wieku. Ma chronić malownicze źródła krasowe razem z ich odpływami oraz występującą tam fauną i florą. 

Swoją nazwę rezerwat zawdzięcza barwie, którą przyjmuje woda w źródłach. Jej kolor zależy od stopnia nasłonecznienia i różni się odcieniem oraz wyrazistością. Turyści, którzy na własne oczy chcą zobaczyć nietypową barwę źródeł, mogą spacerować wyznaczoną ścieżką edukacyjną. 

Walorem rezerwatu jest też jedno z najciekawszych w Europie wywierzysk krasowych (typ źródła krasowego). Na oficjalnej stronie parku czytamy, że woda wydobywa się ze spękanych wapieni jurajskich, a ze źródeł wypływa około 80 litrów wody na sekundę. Akwen, który zasila woda, ma powierzchnię blisko pięciu hektarów.

Może zainteresuje cię też: Te miejsca w Polsce pozytywnie zaskakują turystów. 'Wracam tam kolejny raz i wciąż odkrywam coś nowego'

Schronisko na Szczelińcu Wielkim Schronisko na Szczelińcu Wielkim Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl

Szczeliniec Wielki (woj. dolnośląskie)

Leży w Górach Stołowych i jest ich najwyższym szczytem. Zalicza się do Korony Gór Polski. To jedna z największych atrakcji Sudetów. Na terenie Szczelińca Wielkiego powstał rezerwat, a turyści mogą podziwiać panoramę okolicy z tarasu widokowego.

Szczeliniec Wielki jest szczególnie atrakcyjny ze względu na urozmaicone formacje skalne. Są tam m.in. skały, które swoim kształtem przypominają ludzi czy zwierzęta. Można więc natknąć się na "Mamuta", "Słonia" czy "Wielbłąda". Najwyższy punkt Szczelińca Wielkiego to z kolei "Fotel pradziada" (919 m n.p.m.). Na szczyt tej skały prowadzą metalowe schodki, a z góry rozciąga się wspaniały widok.

Na wysokości 905 m n.p.m. znajduje się całoroczne schronisko turystyczne. 

Zobacz też: Urokliwe 'dziury' w polskich górach. W których miejscach uciekniesz przed tłumem i naprawdę wypoczniesz?

Widok ze szczytów Bieszczad na Tatry (woj. podkarpackie)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Joanna???? ? (@siastjoanna) Gru 12, 2018 o 8:23 PST

Brzmi nierealnie? Ale jest możliwe. Takie okazje się zdarzają, choć rzadko. Odpowiedzialne jest za to zjawisko zwane inwersją termiczną. Wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza spada temperatura i ciśnienie atmosferyczne. W górach można jednak spotkać się właśnie z inwersją, czyli odwróceniem układu temperatury - na szczytach jest cieplej niż w kotlinach. Powstawaniu inwersji sprzyja zimowa aura.

Zjawisko ma wpływ także na widzialność. Właśnie dlatego z bieszczadzkich szczytów, chociażby z Połoniny Wetlińskiej czy Caryńskiej, zimą można podziwiać ośnieżone szczyty Tatr. Choć my nigdy nie widzieliśmy tego na własne oczy, musimy przyznać, że wygląda to spektakularnie i trzeba choć raz w życiu doświadczyć tego zjawiska.

Rezerwat 'Nad Tanwią' Rezerwat 'Nad Tanwią' Shutterstock

Roztocze (woj. lubelskie)

Na Roztocze powinien pojechać każdy, kto marzy o chwili wyciszenia, relaksu, ucieczki od miasta. Region pełen jest przyrodniczych atrakcji, które koją zmysły i wprawiają w zachwyt.

Jedną z nich jest rezerwat "Nad Tanwią" nazywany też Szumami na Tanwi. Są to kaskady, na które wpływ ma zrębowy przekrój tektoniczny rzeki Tanwi. Szlak Szumów uznawany jest za jeden z najpiękniejszych na Roztoczu, a gdy w sieci szuka się informacji o rezerwacie, często można spotkać się z komentarzami turystów, którzy przyznają, że jeżdżą tam nawet kilka razy w roku - tak bardzo miejsce potrafi zachwycić.

Innym miejscem, które na długo zapada w pamięć po wizycie na Roztoczu, jest rezerwat Czartowe Pole. Powstał w 1958 roku, aby chronić dolinę rzeki Sopot. Na jego terenie powstała ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna. Podczas spaceru tym szlakiem nie tylko można zachwycać się wyjątkowym krajobrazem (koryto rzeki charakteryzuje się dużym spadkiem, powstały tam także liczne progi, dlatego też rzeka przypomina górski strumień i można poczuć się, jakby spacerowało się górskim szlakiem), lecz także zobaczyć obelisk z 1931 roku postawiony przez żołnierzy Szkoły Podchorążych Sanitarnych.

Warto wybrać się też nad Stawy Echo na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zbiorniki wodne powstawały w latach 1929-1934. Obecnie jest to jeden z chętniej odwiedzanych terenów rekreacyjnych, a w ich pobliżu znajduje się hodowla rezerwatowa konika polskiego.

Zamek w Karpnikach Zamek w Karpnikach Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Kotlina Jeleniogórska z Doliną Pałaców i Ogrodów (woj. dolnośląskie)

Kotlina Jeleniogórska znajduje się w Sudetach. Bywa porównywana do francuskiej Doliny Loary, a to za sprawą Doliny Pałaców i Ogrodów, która znajduje się u stóp Karkonoszy. Skupia 30 wspaniałych, odrestaurowanych rezydencji, które przyciągają rzesze turystów.

Dolina rozciąga się na obszarze 102 kilometrów kwadratowych, a obok siebie wznoszą się m.in. gotyckie zamki, barokowe pałace czy XIX-wieczne, neorenesansowe i klasycystyczne rezydencje. Ze strony internetowej Doliny Pałaców i Ogrodów dowiadujemy się, że budowlom towarzyszą parki krajobrazowe, które, wkomponowane w krajobraz Karkonoszy oraz Rudaw Janowickich, tworzą unikat w skali Europy.

Rezydencje, które można podziwiać w Dolinie Pałaców i Ogrodów, to między innymi: Zamek Bolczów, Pałac w Bukowcu, Zamek w Karpnikach, Pałac w Wojanowie, Zamek Chojnik, Pałac w Czernicy czy Pałac w Mysłakowicach.

Poniżej zaznaczyliśmy na mapie kilka zamków i pałaców, które znajdują się w dolinie.

Zobacz też: Najpiękniejsze zamki w Polsce, w których możesz nocować. Wybraliśmy 10 pereł architektury

Rozgwieżdżone niebo można podziwiać w bieszczadzkim Parku Gwiezdnego Nieba Rozgwieżdżone niebo można podziwiać w bieszczadzkim Parku Gwiezdnego Nieba Shutterstock

Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach (woj. podkarpackie)

Rozgwieżdżone niebo nad Bieszczadami to jeden z tych widoków, które każdy powinien mieć na swojej liście rzeczy do zobaczenia. Nam szczególnie w pamięć zapadło gwiaździste bieszczadzkie niebo w ciepłą, sierpniową noc.

Jeśli szukacie miejsc w Bieszczadach, w których dobrze widać gwiazdy, wybierzcie się do Parku Gwiezdnego Nieba. Powstał w marcu 2013 roku na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego i dwóch parków krajobrazowych - Ciśniańsko-Wetlińskiego oraz Doliny Sanu. 

Parki gwiezdnego i ciemnego nieba to swego rodzaju odpowiedniki rezerwatów, które chronią cenne przyrodniczo miejsca. W tym przypadku chodzi jednak o ochronę nocnej ciemności przed zanieczyszczeniem światłem sztucznym. Taki rodzaj zanieczyszczenia (po angielsku light pollution) wpływa między innymi na nienaturalne rozświetlenie nieba i niemożność obserwowania występujących na nim gwiazd, galaktyk czy nawet meteorów. Tego typu obszary spełniają jednak nie tylko funkcje ekologiczne, lecz także edukacyjne.

Więcej o obszarach ochrony ciemnego nieba pisaliśmy tutaj: Polska wioska, do której przyjeżdżają z zagranicy, aby oglądać gwiazdy. Wymienili tam całe oświetlenie

W Parku Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach organizowane są pokazy astronomiczne pod fachową opieką astronoma. Dzięki temu obserwowanie nieba staje się jeszcze przyjemniejsze, a uczestnicy pokazów dowiadują się nowych rzeczy o widocznych na niebie obiektach.

Więcej o: