Znamy ceny noclegów podczas ferii zimowych w Polsce. Zakopane wcale nie musi być najdroższe

Ferie zimowe trwają w najlepsze. Postanowiliśmy sprawdzić, jak przedstawiają się średnie ceny noclegów w najpopularniejszych miejscowościach w Polsce. Okazuje się, że w niektórych miastach za noc w dwuosobowym pokoju trzeba zapłacić średnio nawet ponad 500 zł.
Turyści na Kasprowym Wierchu Turyści na Kasprowym Wierchu Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Sprawdziliśmy ceny noclegów w Polsce podczas ferii zimowych

O analizę danych, które dotyczą cen noclegów w Polsce podczas tegorocznych ferii, poprosiliśmy serwisy KAYAK, Travelplanet oraz Nocowanie.pl. Z otrzymanych statystyk dowiadujemy się, jakie są średnie ceny noclegów dla dwóch osób w ogóle (a więc uwzględniając wszystkie kategorie obiektów), a także osobno dla poszczególnych typów zakwaterowania.

Poznaliśmy również osobne dane, które przedstawiają średnie ceny noclegów w hotelach trzy- i czterogwiazdkowych w pokojach dwuosobowych, a także średni koszt pobytu w pięciu najpopularniejszych miejscowościach, przeważnie w obiektach trzygwiazdkowych.

Zobacz też: Sprawdzamy ceny karnetów w ośrodkach narciarskich w Polsce. Gdzie jest najtaniej? [PORÓWNANIE CEN]

Średnie ceny noclegów w czasie ferii zimowych 2019 Średnie ceny noclegów w czasie ferii zimowych 2019 materiały prasowe Nocowanie.pl / grafika Marta Kondrusik Gazeta.pl

Ceny w różnych typach zakwaterowania

Serwis Nocowanie.pl przygotował dane, które dotyczą średnich cen we wszystkich kategoriach obiektów łącznie oraz w podziale na kategorie. Uwzględnione zostały hotele (wszystkich standardów), apartamenty, domki, kwatery i pokoje oraz wille. 

Na pierwszym miejscu zestawienia najpopularniejszych miejscowości na ferie znalazło się Zakopane. Polacy wciąż chętnie odwiedzają zimową stolicę Polski, choć co roku pod jej adresem pada zarzut, że jest tam zbyt drogo.

Czy słusznie? Ze statystyk wynika, że Zakopane niekoniecznie jest najdroższym miejscem wypoczynku. Średnia cena noclegu dla dwóch osób to 135 zł i wówczas rzeczywiście wyłaniałoby się ono jako najdroższe. Gdy jednak spojrzy się na poszczególne kategorie obiektów, okazuje się, że w innych miastach płaci się więcej. 

Przykładowo na nocleg w apartamencie w Zakopanem dwie osoby muszą wydać średnio 182 zł. Drożej jest chociażby w Karpaczu, gdzie cena sięga 200 zł i w Szczyrku, gdzie trzeba zapłacić 228 zł. Zakwaterowanie w domkach, kwaterach lub pokojach oraz w willach również nie jest najdroższe w Zakopanem. Za domek najwięcej trzeba zapłacić w Szczyrku (przy czym jest to cena dla dwóch osób przy wynajęciu domku większą grupą), za kwaterę lub pokój w Białce Tatrzańskiej, zaś za willę w Kołobrzegu. Zakopane byłoby najdroższe wtedy, gdyby turysta zdecydował się na nocleg w hotelu.

Może zainteresuje cię: Polski góral robi karierę na Instagramie. Od jego zdjęć nie sposób oderwać wzroku

W Bukowinie Tatrzańskiej hotele trzy- i czterogwiazdkowe są najdroższe W Bukowinie Tatrzańskiej hotele trzy- i czterogwiazdkowe są najdroższe Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Ceny w hotelach trzy- i czterogwiazdkowych. Najdrożej w Bukowinie Tatrzańskiej

Eksperci KAYAK przeanalizowali z kolei noclegi w pokojach dwuosobowych w hotelach, które mają trzy lub cztery gwiazdki. Pod uwagę wzięli 10 najpopularniejszych miejscowości: Zakopane, Karpacz, Szklarską Porębę, Krynicę-Zdrój, Szczyrk, Białkę Tatrzańską, Wisłę, Świeradów-Zdrój, Ustroń i Bukowinę Tatrzańską.

- Czołówka najpopularniejszych kierunków na ferie zimowe nie zaskakuje. Od lat niezmiennie królują w niej Zakopane, Karpacz i Szklarska Poręba. Zaskoczyć mogą jednak ceny w hotelach. Jak wynika z naszej analizy, średnie ceny w najpopularniejszych zimowych ośrodkach wahają się od 304 zł do 531 zł za noc dla dwóch osób w hotelach trzy- i czterogwiazdkowych - komentuje Aleksandra Sowa-Frąckowiak, rzecznik prasowy KAYAK.  

W tej kategorii najdroższą miejscowością na wypoczynek w czasie ferii zimowych okazała się Bukowina Tatrzańska, w której nocleg w dwuosobowym pokoju w hotelu tego typu kosztuje średnio 531 zł. Tuż za nią znalazły się Białka Tatrzańska (528 zł) i Krynica-Zdrój (513 zł). - Może być to spowodowane mniejszą bazą noclegową w tej kategorii i większą popularnością wynajmu prywatnych kwater - uważa Sowa-Frąckowiak.

Najtaniej jest natomiast w Wiśle (304 zł) i w Ustroniu (336 zł). Z kolei w najpopularniejszym Zakopanem średnia cena w hotelach tej kategorii to 348 zł. - To mniej niż w Karpaczu i Szklarskiej Porębie, gdzie trzeba zapłacić odpowiednio 367 zł i 424 zł - zauważa rzeczniczka. - Co więcej, średnie ceny w Zakopanem są o 11 procent niższe niż w tym samym okresie w ubiegłym roku, podczas gdy Karpacz i Szklarska Poręba odnotowały wzrosty o 31 i 18 procent.

Ceny w ferie zimowe
materiały prasowe KAYAK

Dzieci uczą się morsowania nad polskim morzem Dzieci uczą się morsowania nad polskim morzem Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl

Nad morzem taniej

Statystyki pokazują, że w czasie ferii zimowych nad morzem jest taniej niż w górach. Z danych Nocowanie.pl wynika, że średnia cena noclegu dla dwóch osób (przy wzięciu pod uwagę wszystkich kategorii zakwaterowania) w nadmorskich miejscowościach to mniej niż 100 zł - 95 zł w Kołobrzegu i 90 we Władysławowie. Najtańszą opcją są hotele (średnio 84 zł w obu wspomnianych miastach), najdroższą zaś domki (190 zł w Kołobrzegu i 180 zł we Władysławowie).

Również średni koszt tygodniowego pobytu w nadmorskich miejscowościach jest niższy niż w górach. Tak wynika z danych przesłanych nam przez Travelplanet.

- W Kołobrzegu i Międzyzdrojach jest to 500 zł od osoby - wyjaśnia Jarosław Kałucki z Travelplanet. - Dotyczy to hoteli trzygwiazdkowych z wyżywieniem HB, czyli śniadaniami i obiadokolacjami.

Dla porównania średni koszt pobytu w Zakopanem to 1100 zł od osoby, w Świeradowie-Zdroju 900 zł od osoby, a w Szklarskiej Porębie 800 zł od osoby.

- Wszędzie przewaga obiektów trzygwiazdkowych, co zresztą wynika ze struktury polskiej bazy hotelowej i dominujących preferencji w wypadku rezerwacji krajowych - w skali roku 2/3 rezerwacji krajowych to obiekty do trzech gwiazdek - mówi Kałucki.

Średni koszt ferii w kraju to z kolei 1030 zł (w ośrodkach w górach) i 815 zł łącznie w górach i nad morzem.

Dane Travelplanet dotyczą ofert wycieczek organizowanych przez biura podróży, należy więc dodać, że w wypadku wyjazdów krajowych tylko ich niewielka część realizowana jest przez biura podróży, polegają one głównie na rezerwacjach indywidualnych.

Zobacz też: Atak zimy w Polsce. Niektóre miejscowości są kompletnie zasypane i odcięte od świata [ZDJĘCIA]

Więcej o: