Pamiętacie "Pojutrze"? Zdjęcia i nagrania zimy w USA wyglądają jak kadry z filmu

Na terenie środkowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych panują rekordowe mrozy, które sięgają -40 stopni Celsjusza, a odczuwalna temperatura dochodzi nawet do -50. Odwoływane są loty, w wielu miejscach nie ma prądu, zamykane są szkoły, sądy i firmy.
Atak zimy w Chicago Atak zimy w Chicago Fot. Kiichiro Sato / AP Photo

Chicago jak Antarktyda

Czwartkowy poranek przywitał mieszkańców Chicago mrozem w postaci -27 stopni Celsjusza. Jednak odczuwalna temperatura była znacznie niższa, ponieważ wciąż wieje silny wiatr.

Internet obiegły zdjęcia pokrytego krą Jeziora Michigan Internet obiegły zdjęcia pokrytego krą Jeziora Michigan Fot. Kiichiro Sato / AP Photo

Podpalanie torów

Pod wpływem mrozów tory kolejowe kurczą się, a zwrotnice zamarzają. W związku z tym pracownicy kolei podpalają je, aby pod wpływem ciepła rozszerzyły się.

Zamarznięty brzeg Jeziora Michigan Zamarznięty brzeg Jeziora Michigan Fot. Nam Y. Huh / AP Photo

Mróz zapukał do domów

Dowodem na to, jak niska temperatura panuje obecnie w środkowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, mogą być poniższe zdjęcia. Widzimy na nich mróz po wewnętrznej stronie okien oraz na ścianach mieszkania.

Mróz uderzył przede wszystkim w środkowo-zachodnie stany Mróz uderzył przede wszystkim w środkowo-zachodnie stany Fot. Kiichiro Sato / AP Photo

Zabawa z wrzątkiem na mrozie

Niektórzy mieszkańcy Stanów postanowili wykorzystać silne mrozy, aby poeksperymentować  i na żywo przekonać się o niektórych prawach fizyki. Sami zobaczcie, co dzieje się z wrzątkiem wylanym na tak dużym mrozie.

Znak pokazujący temperaturę w Glenview w Illinois Znak pokazujący temperaturę w Glenview w Illinois Fot. Nam Y. Huh / AP Photo

Mróz na wesoło

Amerykanie apelują za pośrednictwem Twittera, aby podczas takich mrozów wstrzymać się na przykład z suszeniem prania na balkonie bądź też zrezygnować z jedzenia na zewnątrz.

Uroki mrozu

Taki mróz ma również swoje uroki. Poniższe filmiki z bańkami są tego najlepszym dowodem.

Zamarznięte jezioro Michigan

Z powodów silnych mrozów z jeziora Michigan wydobywa się para wodna. Czemu tak się dzieje? Lód, który skuwa wodny akwen, ma bowiem wyższą temperaturę niż powietrze.

Więcej o: