Wczoraj pisaliśmy o zaśnieżonym południu Polski. Dla osób, które zamieszkują centralne rejony naszego kraju, mogło to być zaskakujące. Przykładowo w Warszawie od początku tygodnia nie ma śniegu, a temperatury utrzymują się na plusie.
W tym czasie na południu wiele miejscowości zostało zasypanych przez śnieg i całkowicie odciętych od świata. Drogi były nieprzejezdne, odwołano wiele pociągów. Najgorzej sytuacja wyglądała w gminach Rajcza i Ujsoły.
Okazuje się jednak, że atak zimy objął także północno-wschodnie obszary Polski. Suwalszczyzna pokryta jest od jakiegoś czasu śniegiem.
- Znów są śnieżyce i lekki mróz. Od kilku dni mamy tu piękna zimę - mówi nam mieszkanka jednej z miejscowości położonych na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego.
Zobacz także: Atak zimy w Polsce. Niektóre miejscowości są kompletnie zasypane i odcięte od świata [ZDJĘCIA]
Jak wygląda zaśnieżona północno-wschodnia część Polski? Pokazujemy zdjęcia z ostatnich dni wykonane na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego.
Zdjęcie przedstawia zasypaną śniegiem siedzibę Suwalskiego Parku Krajobrazowego w Turtulu - przysiółku wsi Malesowizna. Znajduje się ona około 20 kilometrów na północ od Suwałk.
Siedziba parku położna w rynnowej dolinie rzeki Czarna Hańcza na jednym z pagórków turulskiego ozu.
Zobacz także: Na rzece powstał obracający się, lodowy krąg. Skąd to nietypowe zjawisko?
Warto wspomnieć, że Suwalski Park Krajobrazowy to najstarszy tego typu park w Polsce. Został on utworzony w 1976 roku na terenach otaczających jezioro Hańcza oraz zagłębienie rzeki Szeszupy.
Zobacz także: Jesienią w Polsce jest brzydko i ponuro? Nie! Te miejsca trzeba odwiedzić o tej porze roku [WASZE TYPY]
Teren Suwalskiego Parku Krajobrazowego wyróżnia przede wszystkim unikatowy krajobraz polodowcowy. Na tym niedużym obszarze wykształciły się prawie wszystkie formy rzeźby młodogacjalnej - m.in. ozy, doliny rzeczne, kemy, moreny czołowe, głazowiska, jeziora wytopiskowe i rynnowe.
Zobacz także: Sprawdzamy ceny karnetów w ośrodkach narciarskich w Polsce. Gdzie jest najtaniej? [PORÓWNANIE CEN]
Zdjęcie przedstawia zasypane śniegiem jezioro Linówek w rezerwacie "Rutka".
Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego znajdują się aż 24 jeziora - wśród nich m.in. najgłębsze jezioro w Polsce Hańcza, którego głębokość wynosi 108,5 metra.
Cały ten obszar znajduje się w dorzeczu Niemna. Doprowadzają do niego dwie rzeki: Szeszupa i Czarna Hańcza.
Zobacz także: Śnieżny zamek w Zakopanem znów otwarty. 'Magiczne miejsce jak z baśni'. Jest w całości zrobiony ze śniegu
To z kolei widok z Góry Zamkowej na jezioro Jeglówek. Co ciekawe, w miejscu tym znajdował się gród Jaćwingów - dawnych mieszkańców Suwalszczyzny, którzy pojawili się na tych terenach najprawdopodobniej w IX wieku.
Suwalszczyzna nazywana jest "polskim biegunem zimna'". Jedną z przyczyn są wyjątkowo mroźne zimy na tym obszarze. Średnia temperatura w lutym na Suwalszczyźnie wynosi minus 5,6 stopni Celsjusza. Z kolei średnia roczna temperatura nigdy nie przekracza 6 stopni Celsjusza.
Poza tym zimy są tu znacznie dłuższe niż w pozostałych częściach kraju. Zdarza się, że trwają nawet 120 dni. Najstarsi mieszkańcy Suwalszczyzny mają w pamięci słynną zimę w 1928 roku. Ponoć trwała ona aż do czerwca.
Suwalski klimat jest efektem starcia klimatu kontynentalnego z klimatem oceanicznym. Zjawisku został poświęcony nawet artykuł w "Polityce". Suwalszczyzna została nazwana w nim "skandynawskim łącznikiem".
Z publikacji na temat nietypowego klimatu dowiadujemy się, że:
Warto wspomnieć, że Suwalski Park Krajobrazowy jest jednym z laureatów konkursu "Siódmy Cud Polski 2014", który organizowany jest przez National Geographic.
- Trudno się dziwić, że krajobrazy Suwalszczyzny zostały objęte ochroną jako pierwsze w naszym kraju, bo już w 1976 r. Można tam znaleźć m.in. rekordowe pod względem głębokości jezioro Hańczę (108,5 m) i ciekawe głazowiska - czytamy na stronie organizatora konkursu.