Sprawdzamy ceny karnetów w ośrodkach narciarskich w Polsce. Gdzie jest najtaniej? [PORÓWNANIE CEN]

Sezon narciarski trwa w najlepsze. Wiele osób zastanawia się, dokąd najlepiej wyjechać w czasie ferii zimowych, aby nie przepłacić, a jednocześnie cieszyć się z dobrej jakości tras. Postanowiliśmy więc sprawdzić ceny skipassów w popularnych ośrodkach narciarskich w Polsce.
Narciarze na stoku w Szczyrku Narciarze na stoku w Szczyrku Fot. Tomasz Fritz / Agencja Wyborcza.pl

Gdzie w Polsce jest najtaniej, a gdzie najdrożej?

Pod lupę wzięliśmy najpopularniejsze ośrodki narciarskie w Polsce. Sprawdziliśmy, ile kosztują dostępne tam karnety zarówno jednodniowe, jak i długoterminowe. Nie bez znaczenia przy wyrokowaniu, czy w danym miejscu jest tanio, czy drogo, jest długość tras narciarskich w każdym z ośrodków. Opieraliśmy się na oficjalnych danych podanych przez ośrodki. Po podzieleniu ceny karnetów przez liczbę kilometrów oraz przez liczbę dni (w przypadku karnetów długoterminowych), otrzymaliśmy kwotę, którą trzeba zapłacić za jeden kilometr trasy narciarskiej. 

Szczyrk Mountain Resort Szczyrk Mountain Resort Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl

Szczyrk

W Szczyrku działa kilka ośrodków: Szczyrk Mountain Resort, Ośrodek Narciarski Skrzyczne COS oraz Beskid Sport Arena. Dostępne są tam karnety (nazywane też skipassami), które obowiązują we wszystkich trzech z nich.

W ramach wspólnego skipassu można między innymi korzystać z ponad 40 kilometrów tras, bogatej oferty apres ski, czyli zajęć czy też rozrywek po zakończeniu jazdy, oraz darmowych skibusów, które kursują po mieście. 

W sezonie wysokim (od 24 grudnia 2018 do 24 lutego 2019) ceny wspólnych skipassów dla dorosłych wyglądają następująco:
- jednodniowy 119 zł, online 99 zł,
- dwudniowy 221 zł, online 196 zł,
- trzydniowy 344 zł, online 294 zł,
- czterodniowy 447 zł, online 376 zł,
- pięciodniowy 524 zł, online 460 zł,
- sześciodniowy 564 zł, online 540 zł.

Biorąc pod uwagę, że do dyspozycji narciarzy jest w przybliżeniu 40 kilometrów tras, jeden kilometr w przypadku karnetu jednodniowego kosztuje więc około 3 zł lub 2,50 zł przy zakupie tańszego skipassu. Przeliczając w ten sam sposób karnet sześciodniowy (dzieląc kwotę przez długość tras oraz przez liczbę dni), otrzymujemy 2,35 zł i 2,25 zł za kilometr trasy. Nie są to więc wygórowane ceny.

Zobacz też: Nie musisz jechać w góry, żeby pojeździć na nartach. Stoki działają także w miastach [LISTA MIEJSC]

Stacja narciarska Kaniówka w Białce Tatrzańskiej Stacja narciarska Kaniówka w Białce Tatrzańskiej Fot. Adam Golec / Agencja Wyborcza.pl

Białka Tatrzańska

W Białce Tatrzańskiej znajduje się jeden z najpopularniejszych ośrodków w Polsce - Kotelnica Białczańska. Z oficjalnej strony dowiadujemy się, że narciarze mają tam do dyspozycji 14 kilometrów tras o różnym stopniu trudności. 

W wysokim sezonie, który w Kotelnicy trwa od 25 grudnia 2018 roku do 10 marca 2019 roku, ceny karnetów dla dorosłych są następujące:
- jednodniowy 105 zł,
- dwudniowy 190 zł,
- trzydniowy 270 zł,
- czterodniowy 345 zł,
- pięciodniowy 415 zł,
- sześciodniowy 480 zł,
- siedmiodniowy 540 zł.

Gdybyście zdecydowali się na jazdę tylko w tym jednym ośrodku, wówczas cena za kilometr trasy to 7,50 zł w przypadku karnetu jednodniowego i 5,70 zł w przypadku sześciodniowego i 5,50 zł przy zakupie siedmiodniowego.

Trzeba jednak dodać, że obowiązujący w Kotelnicy Białczańskiej karnet to tzw. Tatra Super Ski. Jest ważny na terenie 10 ośrodków narciarskich w Polsce (Kotelnica Białczańska, Bania Ski&Fun, Kaniówka, Palenica w Szczawnicy, Czorsztyn Ski, Koziniec Ski Czarna Góra, Jurgów, GrapaSki Czarna Góra i Mosorny Groń w Zawoi) i na Słowacji (Bachledova Ski). Dzięki temu skipassowi można łącznie korzystać z 45 kilometrów tras narciarskich. Gdy weźmiemy to pod uwagę, wówczas stosunek ceny do jakości (liczby kilometrów) jest dużo lepszy. Za jeden kilometr trasy przyjdzie więc zapłacić 1,70 zł przy skipassie na siedem dni i 2,30 zł, jeśli kupicie skipass na jeden dzień. Jest to więc z pewnością opłacalna opcja dla osób, które planują szusować po różnych stokach.

Stacja Narciarska Wisła Klepki (zdjęcie archiwalne) Stacja Narciarska Wisła Klepki (zdjęcie archiwalne) Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl

Wiślański Skipass

Wiślański Skipass to kolejny, po Tatra Super Ski, karnet, który obowiązuje na terenie kilkunastu ośrodków narciarskich w Polsce - w Wiśle oraz w Ustroniu. Są to: Beskid, Cieńków, Poniwiec, Klepki, Nowa Osada, Palenica, Partecznik, Sarajewo, Stożek, Siglany i Skolnity. Łączna długość tras zjazdowych to 25 kilometrów.

Karnet dostępny jest na dwa, trzy, cztery, pięć lub sześć dni. Jest też możliwość wykupienia na siedem dowolnych dni. Nie ma opcji jednodniowej. Ceny normalnych skipassów wyglądają następująco:
- dwudniowy - 190 zł,
- trzydniowy - 270 zł,
- czterodniowy - 345 zł,
- pięciodniowy - 415 zł,
- sześciodniowy - 480 zł,
- siedem dowolnych dni - 630 zł.

W przypadku kupienia skipassu na siedem dni, cena za jeden kilometr trasy narciarskiej to 3,60 zł. W związku z tym, że karnety na jeden dzień nie są dostępne, podajemy cenę za jeden kilometr w przypadku karnetu dwudniowego - to 3,80 zł.

Stacja narciarska Korbielów - Pilsko Stacja narciarska Korbielów - Pilsko Fot. Pawe? Sowa / Agencja Wyborcza.pl

Korbielów - Pilsko

W ośrodku w Korbielowie narciarze mogą korzystać z 10 kilometrów tras zjazdowych. Karnety wielodniowe dostępnie są na dwa, trzy, cztery, pięć lub sześć dni. Nie ma karnetów jednodniowych (można wybrać za to dzienny, wieczorny, przedpołudniowy czy popołudniowy). Ceny karnetów kilkudniowych znajdziecie poniżej:
- dwudniowy 170 zł,
- trzydniowy 250 zł,
- czterodniowy 310 zł,
- pięciodniowy 350 zł,
- sześciodniowy 400 zł.

Osoby, które zdecydują się na skipass na dwa dni, za kilometr trasy zapłacą więc 8,50 zł, zaś ci, którzy wybiorą karnet sześciodniowy - około 6,60 zł.

Ośrodek narciarski w Zieleńcu Ośrodek narciarski w Zieleńcu Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

Zieleniec

Ośrodek w Zieleńcu jest jednym z najbardziej znanych w Polsce. Leży pomiędzy szczytami Gór Orlickich i Bystrzyckich. Na narciarzy czekają tam 23 kilometry tras o różnych stopniach trudności. 

W tym sezonie karnety normalne kosztują:
- jednodniowe 110 zł,
- dwudniowe 185 zł,
- trzydniowe 255 zł,
- czterodniowe 330 zł,
- pięciodniowe 410 zł,
- sześciodniowe 470 zł,
- na sześć dowolnych dni 565 zł.

Jeden kilometr trasy kosztuje więc około 4,80 zł w przypadku skipassu na jeden dzień i 3,40 zł, gdy kupuje się skipass na sześć dni. W przypadku zakupu karnetu na sześć dowolnych dni cena to 4 zł/km.

Dostępne są też skipassy online, wybrane można kupić z pięcioprocentową zniżką. W takim wariancie dostępne są na jeden, dwa, trzy lub sześć dni, z czego trzydniowe i sześciodniowe w dwóch opcjach - dowolnych dni oraz tych następujących po sobie. Ich ceny to:
- jednodniowy od 110 zł,
- dwudniowy od 175,75 zł (zamiast 185),
- trzydniowy na kolejne dni od 242,25 zł (zamiast 255),
- trzydniowy na dowolne dni od 270,75 zł (zamiast 285),
- sześciodniowy na kolejne dni od 446,50 zł (zamiast 470),
- sześciodniowy na dowolne dni od 536,75 zł (zamiast 565).

Cena za kilometr przy wyborze jednodniowego nie zmienia się, inna jest natomiast po wyborze sześciodniowych - około 3,23 zł i 3,90 zł.

Jaworzyna Krynicka

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Jaworzyna Krynicka (@jaworzynakrynicka.pl) Sty 11, 2019 o 3:30 PST

Jaworzyna Krynicka to popularny ośrodek narciarski w Krynicy-Zdroju. Wytyczonych zostało tam siedem tras o różnym stopniu zaawansowania i łącznej długości ponad 8,3 kilometra. W sezonie wysokim, który w Jaworzynie Krynickiej obowiązuje od 22 grudnia 2018 do 3 marca 2019, karnety normalne dostępne są w następujących cenach:
- jednodniowy 110 zł,
- dwudniowy 205 zł,
- trzydniowy 295 zł,
- czterodniowy 385 zł,
- pięciodniowy 475 zł,
- sześciodniowy 525 zł.

Jeśli więc zdecydujecie się na skipass na jeden dzień, po przeliczeniu kilometr trasy będzie kosztować was ponad 13 zł, przy skipassie sześciodniowym będzie to natomiast około 10,50 zł. 

Stacja narciarska na Kasprowym Wierchu Stacja narciarska na Kasprowym Wierchu Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Kasprowy Wierch

W zestawieniu nie mogło zabraknąć Zakopanego, które nazywane jest zimową stolicą Polski. Na Kasprowym Wierchu do dyspozycji narciarzy jest blisko 15 kilometrów tras zjazdowych. Ile trzeba za nie zapłacić?

W tym sezonie za karnet jednodniowy normalny trzeba zapłacić 130 zł, jednodniowy bez limitu 149 zł, dwudniowy 240 zł i dwudniowy bez limitu 275 zł. Gdy kupuje się karnety oznaczone jako "no limit", można wielokrotnie skorzystać z przejazdu koleją linową na Kasprowy Wierch. 

Kilometr trasy przy zakupie karnetu na jeden dzień kosztuje więc około 8,60 zł, gdy wybierzecie wersję bez limitu będzie to około 9,90 zł. W przypadku karnetów dwudniowych ceny to odpowiednio 8 zł i około 9,20 zł.

Może zainteresuje cię: Do Zakopanego wróciła jedna z najpopularniejszych atrakcji. Największy śnieżny labirynt na świecie już otwarty

Śnieżny zamek w Zakopanem znów otwarty. "Magiczne miejsce jak z baśni". Jest w całości zrobiony ze śniegu

Stacja narciarska Czarna Góra Stacja narciarska Czarna Góra Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Wyborcza.pl

Czarna Góra - Sienna

Ośrodek Czarna Góra położony jest na Dolnym Śląsku (około 120 kilometrów od Wrocławia) w masywie Śnieżnika. Dla narciarzy przygotowano tam trasy narciarskie i polany o łącznej długości 14 kilometrów. Wytyczano je z myślą zarówno o początkujących, jak i zaawansowanych.

W sezonie wysokim, a więc od 22 grudnia 2018 do 3 marca 2019, ceny normalnych karnetów są następujące:
- jednodniowy 110 zł,
- dwudniowy 185 zł,
- trzydniowy 260 zł,
- czterodniowy 340 zł,
- pięciodniowy 420 zł,
- sześciodniowy 480 zł,
- sześciodniowy na dowolne dni 520 zł.

Oznacza to, że jeden kilometr trasy w przypadku karnetów jednodniowych kosztuje około 7,80 zł, zaś w przypadku sześciodniowych - około 5,70 zł i 6,20 zł.

Stok narciarski na Szrenicy Stok narciarski na Szrenicy Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

Szrenica

W ośrodku Ski Arena Szrenica w Szklarskiej Porębie narciarze o różnych umiejętnościach mogą korzystać z ponad 12 kilometrów tras. Jeżeli zdecydujecie się na zakup normalnych karnetów jedno- lub wielodniowych, będziecie musieli zapłacić:
- za jednodniowy 102 zł,
- za dwudniowy 180 zł,
- za trzydniowy 260 zł,
- za czterodniowy 338 zł,
- za pięciodniowy 410 zł,
- za sześciodniowy 486 zł,
- za siedmiodniowy 555 zł.

Za jeden kilometr trasy w tym ośrodku zapłacicie więc 8,50 zł w przypadku skipassu na jeden dzień i 6,75 zł przy wyborze skipassu na sześć dni. W przypadku siedmiodniowego jest to około 6,60 zł.

Stok narciarski w Kasinie Stok narciarski w Kasinie Fot. Krzysztof Karolczyk / Agencja Wyborcza.pl

Beskid Card

Beskid Card to kolejne rozwiązanie dla tych, którzy planują szusować w kilku różnych ośrodkach. Wspólnym karnet obejmuje dziewięć stacji na terenie Beskidów: Czarny Groń, Kokuszka-Ski, Kompleks Beskid, Koninki, Słotwiny Arena, Kasina-Ski, Lubomierz-Ski, Limanowa-Ski oraz Ryterski Raj. Łącznie to ponad 25 kilometrów tras narciarskich. Beskid Card daje możliwość korzystania z różnych atrakcji także latem.

Karnet można kupić na dwa, trzy, cztery, pięć, sześć lub siedem dni. Normalny kosztuje odpowiednio: 160 zł, 240 zł, 311 zł, 359 zł, 401 zł oraz 449 zł.

Jeden kilometr trasy przy zakupie karnetu na sześć dni kosztuje około 2,70 zł. Jeszcze taniej jest, gdy wybierze się skipass siedmiodniowy - wówczas cena za kilometr to około 2,60 zł. W przypadku karnetu na dwa dni jest to natomiast około 3,20 zł.

Zobacz też: Na rzece powstał obracający się, lodowy krąg. Skąd to nietypowe zjawisko?

Stok narciarski w Ischgl w Austrii Stok narciarski w Ischgl w Austrii Shutterstock

Czy w Polsce, w porównaniu z zagranicznymi ośrodkami, jest drogo?

Porównaliśmy ceny skipassów w Polsce z zagranicznymi. Pod uwagę wzięliśmy kilka ośrodków w Austrii, Włoszech i na Słowacji. 

W Saalbach-Hinterglemm do dyspozycji narciarzy jest 270 kilometrów tras zjazdowych. To jeden z największych regionów narciarskich w Austrii. Wspólnym skipassem objęte są Saalbach, Hinterglemm, Leogang i Fieberbrunn. Karnety dostępne są nawet na 21 dni, ale my porównamy tylko jedno- i sześciodniowe. W wysokim sezonie ich ceny dla dorosłych to odpowiednio 55 euro i 263 euro, czyli 236 zł i 1129 zł (według kursu euro 4,29; stan na 16 stycznia). Wynika z tego, że w przypadku jednodniowego karnetu za kilometr płaci się 90 groszy, zaś w przypadku sześciodniowego - 70 groszy.

W ośrodku Ischgl w Tyrolu dla narciarzy przygotowanych zostało 239 kilometrów tras. Aby po nich szusować, w wysokim sezonie za jednodniowy skipass dla dorosłych trzeba zapłacić 54,50 euro (234 zł), za sześciodniowy 298,50 euro (1281 zł). W przeliczeniu na jeden kilometr jest to około złotówki oraz około 90 groszy.

Włoska sieć ośrodków narciarskich Dolomiti Ski Arena szczyci się 1200 kilometrami tras. W wysokim sezonie dorośli za karnet na jeden dzień zapłacą tam 61 euro (261 zł), a za sześć dni 304 euro (1305 zł). Jeden kilometr trasy kosztuje więc około 21 i 18 groszy.

W Livigno z kolei narciarze mogą jeździć po 115 kilometrach tras. W wysokim sezonie karnety dla osób dorosłych na jeden dzień kosztują 49 euro (210 zł), a na sześć dni - 242 euro (1038 zł). W przypadku tego ośrodka jest nieco drożej, ale nie dużo. To ok. 1,80 zł w przypadku skipassu na dzień i 1,50 zł przy posiadaniu skipassu na sześć dni.

Porównaliśmy też ośrodki na Słowacji. Wybraliśmy Jasná Chopok oraz ośrodki w Tatrach Wysokich (Tatrzańską Łomnicę, Stary Smokowiec i Szczyrbskie Jezioro), na które można kupić wspólny skipass. 

W pierwszym z nich do dyspozycji jest 50 kilometrów tras. Skipassy można kupić na kilka sposobów: w kasie, w terminalu samoobsługowym w ośrodku lub online. Wówczas różnią się ich ceny. W kasie jednodniowy kosztuje 43 euro (184 zł), sześciodniowy 221 euro (948 zł), w terminalu 39 euro (167 zł) i 200 euro (858 zł), a online 27 euro (116 zł) i 137 euro (588 zł). W najdroższym wariancie, czyli kupowaniu w kasie, jeden kilometr kosztuje 3,70 zł (karnet jednodniowy) i 3,16 zł (sześć dni). Przy wyborze najtańszej opcji zapłacicie jeszcze mniej za kilometr trasy - 2,32 zł i 1,96 zł.

Drugi obejmuje 24 kilometry tras. Skipassy kosztują w kasach 39 euro (167 zł) i 200 euro (858 zł), w terminalu 35 euro (150 zł) i 180 euro (772 zł), a online 24 euro (103 zł) i 122 euro (523 zł). Najdroższy wariant to w przeliczeniu na jeden kilometr trasy 7 zł (skipass jednodniowy) i 6 zł. Najtańszy to z kolei 4,30 zł i 3,60 zł.

Choć ceny w zagranicznych ośrodkach są wysokie, trzeba pamiętać, co otrzymujemy w zamian. Po przeliczeniu na jeden kilometr trasy okazuje się, że wydajemy mniej niż w Polsce (zbliżone do naszych są ceny na Słowacji). Przyczyn takiego stanu rzeczy prawdopodobnie należy doszukiwać się w kwestiach ekonomicznych. Sezon narciarski za granicą trwa dłużej. Stoki są dłuższe i szersze, a tras jest więcej. Wszystko to sprawia, że można przyjąć więcej osób, a co za tym idzie - na większą liczbę turystów rozkładają się koszty. Mniej inwestuje się również w utrzymanie stoków (nie trzeba ich sztucznie naśnieżać, nie wszędzie jest też standardem doświetlanie ich po zmroku). W związku z tym cena, a konkretnie stosunek ceny do jakości, czyli tego, co za nią otrzymujemy, też jest odpowiednio niższa.

Należy jednak podkreślić, że ośrodki w Polsce z roku na rok coraz bardziej się rozwijają.  Oferują narciarzom coraz lepszą i bardziej nowoczesną infrastrukturę, bazę noclegową i gastronomiczną. 

Więcej o: