Teraz jest najlepszy czas na planowanie wakacji. Które kraje nie zrujnują waszych portfeli?

Zobacz nasze zestawienie państw atrakcyjnych pod względem finansowym dla Polaków. Które miejsca warto wziąć pod uwagę w trakcie planowania wakacji?
Teraz jest najlepszy czas na planowanie wakacji. Które piękne kraje nie zrujnują naszych portfeli? Teraz jest najlepszy czas na planowanie wakacji. Które piękne kraje nie zrujnują naszych portfeli? flickr.com//Herbert Frank// Kotor, Czarnogóra

Tylko 16 procent Polaków nie myśli o pieniądzach w trakcie wakacji

Podróżni z wielu państw zachodnich zachwycają się Polską m.in. ze względu na niskie ceny. To działa niestety w dwie strony. Dla Polaków za granicą wiele miejsc jest dosyć drogich. Przez to w trakcie podróży często koncentrujemy się na wydatkach. 

Potwierdzają to nawet badania. Z raportu KAYAK wynika, że jedynie 16 procent Polaków nie myśli o pieniądzach w trakcie wakacyjnych wyjazdów. Dlatego, jeśli chcemy, by wyjazd nie zrujnował naszych finansów, warto wziąć pod uwagę dwa rozwiązania.

Pierwsza opcja to wybór miejsca, do którego dostaniemy się dzięki tanim połączeniom lotniczym lub autobusowym. Ceny na miejscu powinny być jednak zbliżone do tych w Polsce. 

Z kolei drugie rozwiązanie to inwestycja w droższy bilet lotniczy i podróż do kraju, w którym ceny są niższe niż w Polsce. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się kraje Azji Południowo-Wschodniej, do których przylgnęła łatka wyjątkowo tanich. 

Zobacz nasze zestawienie państw atrakcyjnych pod względem finansowym dla Polaków. Które miejsca warto wziąć pod uwagę w trakcie planowania wakacji?

Teraz jest najlepszy czas na planowanie wakacji. Które piękne kraje nie zrujnują naszych portfeli? Teraz jest najlepszy czas na planowanie wakacji. Które piękne kraje nie zrujnują naszych portfeli? flickr.com//Bruno Vanbesien// Valetta Malta

Malta

Malta to piękne wyspiarskie państwo-miasto na Morzu Śródziemnym, które od kilku lat przyciąga turystów z Polski. Jedną z przyczyn wzrostu zainteresowania tym kierunkiem są tanie loty. Na Maltę możemy dolecieć m.in. samolotami linii Wizz Air z Warszawy i Katowic. Loty odbywają się zazwyczaj we wtorki, czwartki i soboty. 

Kolejnym atutem tego miejsca są ceny zbliżone do tych w Polsce. W grudniu na blogu podróżniczym przedreptaćświat.pl pojawił się artykuł poświęcony tej tematyce. Dowiadujemy się z niego m.in., że ceny na Malcie:

często nie odbiegają od polskich cen lub są nieznacznie wyższe. Makaron można dostać za 0,7-1,5 euro, wodę mineralną (lub źródlaną) za 0,5 euro za dużą butelkę, duży jogurt za 1,2 euro, mleko od 0,8 euro, a bardzo dobre muesli za 1,3 euro. Ale czasami można się zdziwić [...] Sporo droższe są owoce i warzywa.
Teraz jest najlepszy czas na planowanie wakacji. Które piękne kraje nie zrujnują naszych portfeli? Teraz jest najlepszy czas na planowanie wakacji. Które piękne kraje nie zrujnują naszych portfeli? flickr.com//Maria Savenko// Tbilisi

Gruzja

Gruzja kojarzy się nam z dobrym winem oraz wspaniałymi górskimi krajobrazami. Wielu podróżujących Polaków kuszą także dosyć atrakcyjne ceny. 

Obowiązującą w Gruzji walutą jest lari gruzińskie (jej międzynarodowy kod to GEL). Obecnie 1 lari to 1,41 zł (stan na 4.01.2019). Na blogu okiemturysty.pl możemy poznać ceny podstawowych produktów spożywczych w Gruzji. Oto kilka przykładów:

- bochenek chleba: 1,05 GEL (1,48 zł);

- woda mineralna 1,5 l: 1,20 GEL (1,69 zł);

- puszka piwa: 3 GEL (4,24 zł);

- herbata 20 torebek: 3,70 GEL (5,22 zł).

Z kolei na blogu stacjabalkany.pl możemy przeczytać:

Ceny produktów w sklepach są takie jak w Polsce lub wyższe. Nie ma dramatu, tym bardziej że bardzo dużo żywności kupimy, tak jak w każdym kraju byłego ZSRR, na bazarach. Tam będzie już znacznie taniej niż w Polsce: owoce, warzywa, domowe wino, (...) kupimy w cenach śmiesznie małych w porównaniu do ojczyzny.

Tanie bilety lotnicze do Gruzji możemy znaleźć na stronie linii Wizz Air. Do Kutaisi, z którego łatwo przedostaniemy się do Tbilisi, możemy dolecieć z Warszawy, Katowic, Gdańska i Wrocławia. Loty odbywają się najczęściej we wtorki, czwartki i soboty.

Teraz jest najlepszy czas na planowanie wakacji. Które piękne kraje nie zrujnują naszych portfeli? Teraz jest najlepszy czas na planowanie wakacji. Które piękne kraje nie zrujnują naszych portfeli? flickr.com//Luca Volpi// Taormina, Sycylia

Południe Włoch

Wiele osób, które odwiedziły Rzym, Mediolan czy Wenecję, może zdziwić umieszczenie Włoch w tym zestawieniu. Warto jednak pamiętać, że ceny w południowej części kraju znacząco różnią się od tych na północy.

- Gdy wybrałam się na południe, zaskoczyła mnie nie tylko odmienna architektura i mentalność, ale także ceny produktów w sklepach - opowiada Marta z Warszawy, która w ramach wymiany Erasmus przez rok studiowała w Mediolanie. - Na południu można stołować się na mieście, a atrakcje turystyczne są zaskakująco tanie. Myślę, że tam turysta z Polski może pozwolić sobie na zdecydowanie większy luz niż na północy kraju - dodaje.

- Przykładowo, na północy pizza w restauracji to wydatek minimum 7 euro. Na południu kupimy ją już za 3-4 euro - mówi Marta. - Podobnie jest z kawą. W całym kraju jest dosyć tania, co jest zaskakujące dla Polaków, którzy są przyzwyczajeni do znacznie wyższych cen tego napoju w lokalach. Na północy Włoch musimy za nią zapłacić od 1,50 do 2 euro. Z kolei na południu najtańszą kawę dostaniemy już za 50 centów - dodaje.

Słowa te potwierdzają obserwacje innych podróżujących. - Istnieją zauważalne różnice w cenach pomiędzy północą a południem Włoch. Południe, oprócz Rzymu oraz małych miejscowości turystycznych, jest zdecydowanie tańsze od północy Włoch - czytamy na podrozepoeuropie.pl.

Teraz jest najlepszy czas na planowanie wakacji. Które piękne kraje nie zrujnują naszych portfeli? Teraz jest najlepszy czas na planowanie wakacji. Które piękne kraje nie zrujnują naszych portfeli? flickr.com//Michaela DunkelBunt// Albania

Tanie all inclusive

Mówiąc o tanich wakacjach, nie możemy zapominać o ofertach all inclusive z biur podróży. Jak wynika z raportu portalu wakacje.pl, w ubiegłym roku aż 74 proc. turystów z Polski wybrało się na tego typu wyjazdy. Pierwsze miejsce pod względem popularności zajęła Grecja, drugie Turcja, a trzecie Bułgaria. 

Warto zwrócić uwagę także na rosnącą popularność Albanii, która zajęła w zestawieniu szóste miejsce. To kraj bardzo atrakcyjny cenowo dla Polaków. Na podobną "swobodę" finansową możemy liczyć także w coraz chętniej wybieranej Czarnogórze.

Raport wakacje.pl pokazuje także wzrost zainteresowania Tunezją, która także jest kierunkiem niedrogim dla Polaków. W ubiegłym roku sprzedano aż o 759 procent wycieczek więcej niż w 2017 roku.

Kiedy jest najlepiej szukać wyjazdów all inclusive? Wyjaśnił to w rozmowie z nami trener turystyki Sławomir Hrycyk, od kilkunastu lat związany z branżą turystyczną:

Latem nie ma właściwie szans, bo wszystko się wyprzedaje. Samoloty są pełne, czasem nawet zdarza się tzw. overbooking (nadsprzedaż, czyli sytuacja, gdy sprzedawanych jest więcej biletów niż miejsc - przyp. red.). Jeśli ktoś ma nadzieję na ustrzelenie takiej oferty w wysokim sezonie, to musi się liczyć z tym, że wybór będzie bardzo okrojony lub nie będzie takich ofert prawie wcale. Pracownik biura podpowie mu, jakie wycieczki jeszcze są dostępne. Może też dodać, że trzeba się decydować bardzo szybko, bo następna osoba w kolejce też taką ofertą jest zainteresowana - i jest to zgodne z prawdą, oferty w najniższych cenach znikają bardzo szybko.
Jeżeli więc chcemy kupić lasta, warto szukać poza sezonem. Najlepsze miesiące na znalezienie takiej oferty to maj i koniec września. Dlaczego? Sezon w turystyce zaczyna się na początku maja, od majówki, i trwa mniej więcej do końca września. Szczyt obłożenia to lipiec i sierpień, majówka też zawsze wyprzedaje się z dużym wyprzedzeniem, więc raczej nie ma szans na last minute na długi weekend. Ale przychodzi 4 maja i nagle magicznym sposobem w systemie pojawiają się oferty w fantastycznych cenach. Tygodniowy pobyt w trzygwiazdkowym hotelu w ciepłym kraju, np. na Cyprze lub na greckiej wyspie, może kosztować nawet poniżej tysiąca złotych. Chodzi oczywiście o ofertę pełną: z wyżywieniem, transferami z lotniska i na lotnisko itd.
Maj to najbardziej lastminute'owy miesiąc w polskiej turystyce. Końcówka września podobnie, ale oferty majowe jednak mają odrobinę lepsze ceny. Pod koniec września zainteresowanie jest trochę większe, bo wtedy na wakacje latają studenci.
Wyświetl ten post na Instagramie.

The black mountain; Montenegro as the Venetian Italians call it. The natives call it Crna Gora. (??:@elialocardi)

Post udostępniony przez TerraCapture (@terracapture) Sty 1, 2019 o 11:51 PST

Teraz jest najlepszy czas na planowanie wakacji. Które piękne kraje nie zrujnują naszych portfeli? Teraz jest najlepszy czas na planowanie wakacji. Które piękne kraje nie zrujnują naszych portfeli? flickr.com//Kosala Bandara// Haputale, Uva, Sri Lanka

Sri Lanka

Jeśli marzymy o egzotycznych wakacjach poza Europą, zwykle musimy liczyć się z wysokimi cenami biletów. W niektórych popularnych turystycznie miejscach możemy jednak liczyć na niskie ceny, które zrekompensują wydatki lotnicze.

Jednym z takich krajów jest słynąca z pięknych zielonych wzgórz herbacianych Sri Lanka. Większość produktów jest tam znacznie tańsza niż w Polsce. Za obiad na mieście w wielu lokalach zapłacimy jedynie kilka złotych. 

Oto przykładowe ceny kilku podstawowych produktów na Sri Lance:

- woda mineralna 1,5 l: 70 LKR (1,44 PLN)

- bochenek chleba: 100 LKR (2,06 PLN)

- puszka piwa: 150 LKR (3,09 PLN)

Lot z Polski na Sri Lankę to wydatek mniej więcej dwóch tysięcy złotych. Sposobem na zaoszczędzenie jest jednak podróż z Pragi czy Budapesztu. W okresach promocji znajdziemy loty z tamtejszych lotnisk za około 1500 złotych. Inna opcja to podróż z biurem podróży. Ceny najtańszych wycieczek zorganizowanych zaczynają się od około 3500 złotych. 

Jednym z najtańszych kraj Ameryki Środkowej jest Nikaragua. Jednym z najtańszych kraj Ameryki Środkowej jest Nikaragua. flickr.com// Sven Hansen

Nikaragua

Innym krajem, w którym Polak nie musi zbytnio przejmować się kwestiami finansowymi, jest słynąca z pięknych plaż Nikaragua. To położne w Ameryce Środkowej państwo nazywane jest często "najtańszym kawałkiem Ameryki". Za obiad w sklepie w przeliczeniu na polskie pieniądze zapłacimy w wielu lokalach jedynie około 4-5 złotych. Wybierając ten kierunek, musimy jednak zainwestować w bilety lotnicze. Ceny najtańszych lotów zaczynają się od około 1500 złotych. 

Nikaragua nie cieszy się jednak jeszcze dużą popularnością wśród turystów z Polski. Ten piękny kraj traci ze względu na sąsiedztwo z Salwadorem i Hondurasem, które są uznawane za jedne z najbardziej niebezpiecznych państw na świecie.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Missing sunny days and the warmth of #ometepeisland. #nicaragua???? #nica #nicaragua #ometepe

Post udostępniony przez Karla Strand (@karlajstrand) Sty 3, 2019 o 3:06 PST

Teraz jest najlepszy czas na planowanie wakacji. Które piękne kraje nie zrujnują naszych portfeli? Teraz jest najlepszy czas na planowanie wakacji. Które piękne kraje nie zrujnują naszych portfeli? flickr.com//Roberto Trombetta// Bangkok

Tajlandia, Kambodża i Wietnam

Azja Południowo-Wschodnia to coraz częściej wybierana przez Polaków część świata na wakacyjne wyjazdy. Do Kambodży, Tajlandii i Wietnamu przylgnął wizerunek państw, w których wszystko dostaniemy za grosze. Warto jednak wobec tego typu teorii zachować dystans. Obecnie ceny w tym rejonie świata są dosyć zróżnicowane. Wprawdzie wiele produktów kupimy znacznie taniej niż w Polsce, to jednak za niektóre możemy zapłacić o wiele więcej. 

Oto kilka przykładowych cen produktów spożywczych w Kambodży, Tajlandii i Wietnamu:

tabela
Grafika: Marta Kondrusik

Nie ulega jednak wątpliwości, że Azja Południowo-Wschodnia nadal jest atrakcyjna dla Polaków pod względem finansowym. Nie powinniśmy jednak nastawiać się, że wszystko dostaniemy tam za grosze. Podróżującym w te rejony turystom zwykle radzi się, by unikali zakupów w miejscach turystycznych oraz stołowali się tam, gdzie robią to miejscowi.