Podróżni z wielu państw zachodnich zachwycają się Polską m.in. ze względu na niskie ceny. To działa niestety w dwie strony. Dla Polaków za granicą wiele miejsc jest dosyć drogich. Przez to w trakcie podróży często koncentrujemy się na wydatkach.
Potwierdzają to nawet badania. Z raportu KAYAK wynika, że jedynie 16 procent Polaków nie myśli o pieniądzach w trakcie wakacyjnych wyjazdów. Dlatego, jeśli chcemy, by wyjazd nie zrujnował naszych finansów, warto wziąć pod uwagę dwa rozwiązania.
Pierwsza opcja to wybór miejsca, do którego dostaniemy się dzięki tanim połączeniom lotniczym lub autobusowym. Ceny na miejscu powinny być jednak zbliżone do tych w Polsce.
Z kolei drugie rozwiązanie to inwestycja w droższy bilet lotniczy i podróż do kraju, w którym ceny są niższe niż w Polsce. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się kraje Azji Południowo-Wschodniej, do których przylgnęła łatka wyjątkowo tanich.
Zobacz nasze zestawienie państw atrakcyjnych pod względem finansowym dla Polaków. Które miejsca warto wziąć pod uwagę w trakcie planowania wakacji?
Malta to piękne wyspiarskie państwo-miasto na Morzu Śródziemnym, które od kilku lat przyciąga turystów z Polski. Jedną z przyczyn wzrostu zainteresowania tym kierunkiem są tanie loty. Na Maltę możemy dolecieć m.in. samolotami linii Wizz Air z Warszawy i Katowic. Loty odbywają się zazwyczaj we wtorki, czwartki i soboty.
Kolejnym atutem tego miejsca są ceny zbliżone do tych w Polsce. W grudniu na blogu podróżniczym przedreptaćświat.pl pojawił się artykuł poświęcony tej tematyce. Dowiadujemy się z niego m.in., że ceny na Malcie:
Gruzja kojarzy się nam z dobrym winem oraz wspaniałymi górskimi krajobrazami. Wielu podróżujących Polaków kuszą także dosyć atrakcyjne ceny.
Obowiązującą w Gruzji walutą jest lari gruzińskie (jej międzynarodowy kod to GEL). Obecnie 1 lari to 1,41 zł (stan na 4.01.2019). Na blogu okiemturysty.pl możemy poznać ceny podstawowych produktów spożywczych w Gruzji. Oto kilka przykładów:
- bochenek chleba: 1,05 GEL (1,48 zł);
- woda mineralna 1,5 l: 1,20 GEL (1,69 zł);
- puszka piwa: 3 GEL (4,24 zł);
- herbata 20 torebek: 3,70 GEL (5,22 zł).
Z kolei na blogu stacjabalkany.pl możemy przeczytać:
Tanie bilety lotnicze do Gruzji możemy znaleźć na stronie linii Wizz Air. Do Kutaisi, z którego łatwo przedostaniemy się do Tbilisi, możemy dolecieć z Warszawy, Katowic, Gdańska i Wrocławia. Loty odbywają się najczęściej we wtorki, czwartki i soboty.
Wiele osób, które odwiedziły Rzym, Mediolan czy Wenecję, może zdziwić umieszczenie Włoch w tym zestawieniu. Warto jednak pamiętać, że ceny w południowej części kraju znacząco różnią się od tych na północy.
- Gdy wybrałam się na południe, zaskoczyła mnie nie tylko odmienna architektura i mentalność, ale także ceny produktów w sklepach - opowiada Marta z Warszawy, która w ramach wymiany Erasmus przez rok studiowała w Mediolanie. - Na południu można stołować się na mieście, a atrakcje turystyczne są zaskakująco tanie. Myślę, że tam turysta z Polski może pozwolić sobie na zdecydowanie większy luz niż na północy kraju - dodaje.
- Przykładowo, na północy pizza w restauracji to wydatek minimum 7 euro. Na południu kupimy ją już za 3-4 euro - mówi Marta. - Podobnie jest z kawą. W całym kraju jest dosyć tania, co jest zaskakujące dla Polaków, którzy są przyzwyczajeni do znacznie wyższych cen tego napoju w lokalach. Na północy Włoch musimy za nią zapłacić od 1,50 do 2 euro. Z kolei na południu najtańszą kawę dostaniemy już za 50 centów - dodaje.
Słowa te potwierdzają obserwacje innych podróżujących. - Istnieją zauważalne różnice w cenach pomiędzy północą a południem Włoch. Południe, oprócz Rzymu oraz małych miejscowości turystycznych, jest zdecydowanie tańsze od północy Włoch - czytamy na podrozepoeuropie.pl.
Mówiąc o tanich wakacjach, nie możemy zapominać o ofertach all inclusive z biur podróży. Jak wynika z raportu portalu wakacje.pl, w ubiegłym roku aż 74 proc. turystów z Polski wybrało się na tego typu wyjazdy. Pierwsze miejsce pod względem popularności zajęła Grecja, drugie Turcja, a trzecie Bułgaria.
Warto zwrócić uwagę także na rosnącą popularność Albanii, która zajęła w zestawieniu szóste miejsce. To kraj bardzo atrakcyjny cenowo dla Polaków. Na podobną "swobodę" finansową możemy liczyć także w coraz chętniej wybieranej Czarnogórze.
Raport wakacje.pl pokazuje także wzrost zainteresowania Tunezją, która także jest kierunkiem niedrogim dla Polaków. W ubiegłym roku sprzedano aż o 759 procent wycieczek więcej niż w 2017 roku.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Jeśli marzymy o egzotycznych wakacjach poza Europą, zwykle musimy liczyć się z wysokimi cenami biletów. W niektórych popularnych turystycznie miejscach możemy jednak liczyć na niskie ceny, które zrekompensują wydatki lotnicze.
Jednym z takich krajów jest słynąca z pięknych zielonych wzgórz herbacianych Sri Lanka. Większość produktów jest tam znacznie tańsza niż w Polsce. Za obiad na mieście w wielu lokalach zapłacimy jedynie kilka złotych.
Oto przykładowe ceny kilku podstawowych produktów na Sri Lance:
- woda mineralna 1,5 l: 70 LKR (1,44 PLN)
- bochenek chleba: 100 LKR (2,06 PLN)
- puszka piwa: 150 LKR (3,09 PLN)
Lot z Polski na Sri Lankę to wydatek mniej więcej dwóch tysięcy złotych. Sposobem na zaoszczędzenie jest jednak podróż z Pragi czy Budapesztu. W okresach promocji znajdziemy loty z tamtejszych lotnisk za około 1500 złotych. Inna opcja to podróż z biurem podróży. Ceny najtańszych wycieczek zorganizowanych zaczynają się od około 3500 złotych.
Innym krajem, w którym Polak nie musi zbytnio przejmować się kwestiami finansowymi, jest słynąca z pięknych plaż Nikaragua. To położne w Ameryce Środkowej państwo nazywane jest często "najtańszym kawałkiem Ameryki". Za obiad w sklepie w przeliczeniu na polskie pieniądze zapłacimy w wielu lokalach jedynie około 4-5 złotych. Wybierając ten kierunek, musimy jednak zainwestować w bilety lotnicze. Ceny najtańszych lotów zaczynają się od około 1500 złotych.
Nikaragua nie cieszy się jednak jeszcze dużą popularnością wśród turystów z Polski. Ten piękny kraj traci ze względu na sąsiedztwo z Salwadorem i Hondurasem, które są uznawane za jedne z najbardziej niebezpiecznych państw na świecie.
Wyświetl ten post na Instagramie.Missing sunny days and the warmth of #ometepeisland. #nicaragua???? #nica #nicaragua #ometepe
Azja Południowo-Wschodnia to coraz częściej wybierana przez Polaków część świata na wakacyjne wyjazdy. Do Kambodży, Tajlandii i Wietnamu przylgnął wizerunek państw, w których wszystko dostaniemy za grosze. Warto jednak wobec tego typu teorii zachować dystans. Obecnie ceny w tym rejonie świata są dosyć zróżnicowane. Wprawdzie wiele produktów kupimy znacznie taniej niż w Polsce, to jednak za niektóre możemy zapłacić o wiele więcej.
Oto kilka przykładowych cen produktów spożywczych w Kambodży, Tajlandii i Wietnamu:
Grafika: Marta Kondrusik
Nie ulega jednak wątpliwości, że Azja Południowo-Wschodnia nadal jest atrakcyjna dla Polaków pod względem finansowym. Nie powinniśmy jednak nastawiać się, że wszystko dostaniemy tam za grosze. Podróżującym w te rejony turystom zwykle radzi się, by unikali zakupów w miejscach turystycznych oraz stołowali się tam, gdzie robią to miejscowi.