Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Europie. Jeden z nich został otwarty już po raz 584! [ZDJĘCIA]

Jarmarki bożonarodzeniowe to tradycja kultywowana w Europie od XIII wieku. Początkowo organizowano je w miastach niemieckojęzycznych, teraz są one obecne prawie w każdym kraju europejskim. Które z nich przyciągają największe tłumy? Zobacz zestawienie najpiękniejszych i najpopularniejszych jarmarków.
Betlejem Poznańskie Betlejem Poznańskie Dawid Slowinski8BIMRR Adobed

Betlejem Poznańskie

Poznań ma powód do dumy. Tamtejszy jarmark bożonarodzeniowy "Betlejem Poznańskie" został doceniony w międzynarodowym konkursie organizowanym przez European Best Destination. To jedyne polskie miasto, które odniosło w tym roku taki sukces.

"Betlejem Poznańskie" otrzymało ponad 14 tysięcy głosów (w sumie w konkursie głosowało blisko 200 tysięcy osób). Dzięki temu wyprzedziło m.in. słynne jarmarki w Kolonii, Pradze i Brukseli.

"Betlejem Poznańskie" składa się z dwóch dużych targów. Jeden z nich znajduje się na Starym Rynku, drugi na placu Wolności. Oprócz stoisk z produktami świątecznymi na odwiedzających czekają także liczne atrakcje. Jedną z nich jest ekspozycja prac, które zostały wykonane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Rzeźby Lodowej.

ss
Betlejem Poznańskie

b^}UJX50[\KdAUr4N*Iqr~ayy=jVnnC1VvqTH~&\PL@zWmG0v3X{$gAw27TDxm~6w5O0j#P.U*$A7ag%2B.(omxsh Vgw=vFF R4KsJO(G5qW7zPrKrSo(rYJU
Marcin Bakowski8BIMI

Rynek w Tallinie Rynek w Tallinie shutterstock

Jarmark świąteczny w Tallinnie

W naszym zestawieniu nie może zabraknąć zwycięzcy tegorocznego konkursu organizowanego przez "European Best Destination". Świąteczny jarmark w stolicy Estonii znajduje się na głównym placu miejskim Raekoja Plats. Co ciekawe, to właśnie w tym mieście w 1441 roku pojawiła się pierwsza choinka miejska.

Turystów przyjeżdżających do Tallinna kusi nie tylko spory wybór lokalnych produktów świątecznych, lecz także bożonarodzeniowa atmosfera. W Tallinnie w grudniu bardzo często pojawia się śnieg, co w innych krajach europejskich o tej porze roku nie jest wcale takie powszechne.

Najsłynniejsza atrakcja jarmarku skierowana jest do najmłodszych. W jednym z tamtejszych drewnianych domków rezyduje Święty Mikołaj. Podobno każde dziecko zostaje obdarowane przez niego słodyczami. Miejsce to rozpoznamy dzięki długiej kolejce dzieci, które czekają na spotkanie z Mikołajem.

To też może cię zainteresować: Wykuta w lodzie świątynia została otwarta w Tatrach. Powstała z aż 225 ton lodu. Atrakcja jest całkowicie bezpłatna

Jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie Jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie shutterstock

Jarmark świąteczny w Dreźnie

Często możemy spotkać się z opinią, że to w krajach niemieckojęzycznych znajdują się najpiękniejsze jarmarki świąteczne. W końcu to stamtąd wywodzi się ta tradycja.

Jednym z najbardziej znanych jest jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie Striezelmarkt. W tym roku został on otwarty już po raz 584! 

Znajdziemy tu spory wybór lokalnych przysmaków, ozdób świątecznych, a także rękodzieła. Wszystkich przyjezdnych zachęca się do zjedzenia Kräppelchen - lokalnego wypieku smażonego na głębokim tłuszczu i posypanego cukrem pudrem.

Jarmark bożonarodzeniowy w Norymberdze Jarmark bożonarodzeniowy w Norymberdze shutterstock

Jarmark świąteczny w Norymberdze

Inny słynny, niemiecki jarmark świąteczny znajduje się w Norymberdze. Szacuje się, że co roku w grudniu odwiedza go ponad dwa miliony osób.

Po raz pierwszy targ świąteczny w Norymberdze został zorganizowany w 1628 roku. Zawsze odbywa się on na zabytkowej starówce miejskiej. Każdego roku można zrobić zakupy na blisko 200 stoiskach z tradycyjnymi przysmakami i ozdobami świątecznymi. Odwiedzającym to miejsce radzi się, by spróbowali słynnych norymberskich kiełbasek. 

Zobacz też: Narzekasz na mróz? W tej wiosce ślina zamienia się w sople lodu, a dla jej mieszkańców zima w Polsce to tropiki

Jarmark świąteczny w Bazylei Jarmark świąteczny w Bazylei fot. materiały prasowe Basel Tourismus

Jarmark świąteczny w Bazylei

Podobnie jak Niemcy, Szwajcaria także może pochwalić się długą tradycją jarmarków bożonarodzeniowych. Obecnie trafimy na nie w wielu szwajcarskich miejscowościach. Jednym z najbardziej znanych jest zadaszony targ świąteczny na dworcu kolejowym w Zurychu. 

Jednak za najpiękniejszy w całej Szwajcarii uznawany jest targ w Bazylei. Przechodząc między straganami, trudno nie zauważyć osób, które zajadają się rakletami. Danie to składa się z ziemniaków w mundurkach z roztopionym serem, marynowaną cebulą i ogórkiem konserwowym. Mimo że wygląda niepozornie, warto spróbować. To jedna z najpopularniejszych w Szwajcarii przekąsek ulicznych. Z kolei wielbiciele słodkości powinni skosztować piernikowych wafli Basler Läckerli.

Jarmark bożonarodzeniowy we Florencji Jarmark bożonarodzeniowy we Florencji shutterstock

Jarmark świąteczny we Florencji

Bożonarodzeniowy jarmark we Florencji uchodzi za jeden z najładniejszych we Włoszech. Każdego roku organizowany jest on na placu przed słynnym kościołem Santa Croce (św. Krzyża). Targ otoczony jest więc dziełami mistrzów renesansu. 

Bożonarodzeniowy jarmark w stolicy Toskanii odbywa się dopiero od kilkunastu lat. Zaczęto organizować go w ramach kulturowej wymiany z różnymi państwami niemieckimi. Można było wówczas na nim zakupić m.in. produkty z Monachium i z Frankfurtu.

Także obecnie florencki targ świąteczny ma międzynarodowy charakter. Odwiedzające go osoby mogą nabyć m.in. produkty z Polski, Węgier, Francji, Finlandii i Grecji. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Il periodo natalizio a Firenze . . #Michelangelobuonarrotietornato #Florence #firenze #Christmas #lifestyle #luxury #night #artblogger #trip #travelbogger

Post udostępniony przez Michelangelo Buonarroti (@michelangelobuonarrotietornato) Gru 18, 2018 o 12:56 PST

Jarmark bożonarodzeniowy w Belgradzie Jarmark bożonarodzeniowy w Belgradzie shutterstock

Jarmark świąteczny w Belgradzie

Bożonarodzeniowy targ w Belgradzie jest jednym z najpopularniejszych tego typu miejsc na Bałkanach. Serbia jest krajem prawosławnym, dlatego święta obchodzone są tam od 6 do 9 stycznia. Świąteczne stoiska w Belgradzie ustawia się więc znacznie później niż w krajach zachodnioeuropejskich.

Na jarmarku w stolicy Serbii możemy nabyć wiele oryginalnych produktów. Znajdziemy tam m.in. marmoladę z ostrej papryki, ciastko kominkowe, a także domowe wyroby z wełny: czapki, swetry czy kamizelki.

Może zainteresuje cię też: 'Święta w hotelu brzmią jak koszmar. Serio są na to chętni?'. Wyjazdy zamiast tradycyjnych świąt. Porażka czy dobry pomysł?

Jarmark bożonarodzeniowy w Moskwie Jarmark bożonarodzeniowy w Moskwie flickr.com// Danila Matveev// CC BY-SA 2.0

Jarmarki świąteczne w Moskwie

Również w Rosji święta są obchodzone zgodnie z kalendarzem juliańskim. Dlatego bożonarodzeniowe jarmarki możemy odwiedzić jeszcze w styczniu. A jest z czego wybierać. W samej Moskwie w okresie świątecznym powstaje kilkadziesiąt jarmarków bożonarodzeniowych.