Poznań ma powód do dumy. Tamtejszy jarmark bożonarodzeniowy "Betlejem Poznańskie" został doceniony w międzynarodowym konkursie organizowanym przez European Best Destination. To jedyne polskie miasto, które odniosło w tym roku taki sukces.
"Betlejem Poznańskie" otrzymało ponad 14 tysięcy głosów (w sumie w konkursie głosowało blisko 200 tysięcy osób). Dzięki temu wyprzedziło m.in. słynne jarmarki w Kolonii, Pradze i Brukseli.
"Betlejem Poznańskie" składa się z dwóch dużych targów. Jeden z nich znajduje się na Starym Rynku, drugi na placu Wolności. Oprócz stoisk z produktami świątecznymi na odwiedzających czekają także liczne atrakcje. Jedną z nich jest ekspozycja prac, które zostały wykonane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Rzeźby Lodowej.
Betlejem Poznańskie
Marcin Bakowski8BIMI
W naszym zestawieniu nie może zabraknąć zwycięzcy tegorocznego konkursu organizowanego przez "European Best Destination". Świąteczny jarmark w stolicy Estonii znajduje się na głównym placu miejskim Raekoja Plats. Co ciekawe, to właśnie w tym mieście w 1441 roku pojawiła się pierwsza choinka miejska.
Turystów przyjeżdżających do Tallinna kusi nie tylko spory wybór lokalnych produktów świątecznych, lecz także bożonarodzeniowa atmosfera. W Tallinnie w grudniu bardzo często pojawia się śnieg, co w innych krajach europejskich o tej porze roku nie jest wcale takie powszechne.
Najsłynniejsza atrakcja jarmarku skierowana jest do najmłodszych. W jednym z tamtejszych drewnianych domków rezyduje Święty Mikołaj. Podobno każde dziecko zostaje obdarowane przez niego słodyczami. Miejsce to rozpoznamy dzięki długiej kolejce dzieci, które czekają na spotkanie z Mikołajem.
To też może cię zainteresować: Wykuta w lodzie świątynia została otwarta w Tatrach. Powstała z aż 225 ton lodu. Atrakcja jest całkowicie bezpłatna
Często możemy spotkać się z opinią, że to w krajach niemieckojęzycznych znajdują się najpiękniejsze jarmarki świąteczne. W końcu to stamtąd wywodzi się ta tradycja.
Jednym z najbardziej znanych jest jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie Striezelmarkt. W tym roku został on otwarty już po raz 584!
Znajdziemy tu spory wybór lokalnych przysmaków, ozdób świątecznych, a także rękodzieła. Wszystkich przyjezdnych zachęca się do zjedzenia Kräppelchen - lokalnego wypieku smażonego na głębokim tłuszczu i posypanego cukrem pudrem.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Inny słynny, niemiecki jarmark świąteczny znajduje się w Norymberdze. Szacuje się, że co roku w grudniu odwiedza go ponad dwa miliony osób.
Po raz pierwszy targ świąteczny w Norymberdze został zorganizowany w 1628 roku. Zawsze odbywa się on na zabytkowej starówce miejskiej. Każdego roku można zrobić zakupy na blisko 200 stoiskach z tradycyjnymi przysmakami i ozdobami świątecznymi. Odwiedzającym to miejsce radzi się, by spróbowali słynnych norymberskich kiełbasek.
Podobnie jak Niemcy, Szwajcaria także może pochwalić się długą tradycją jarmarków bożonarodzeniowych. Obecnie trafimy na nie w wielu szwajcarskich miejscowościach. Jednym z najbardziej znanych jest zadaszony targ świąteczny na dworcu kolejowym w Zurychu.
Jednak za najpiękniejszy w całej Szwajcarii uznawany jest targ w Bazylei. Przechodząc między straganami, trudno nie zauważyć osób, które zajadają się rakletami. Danie to składa się z ziemniaków w mundurkach z roztopionym serem, marynowaną cebulą i ogórkiem konserwowym. Mimo że wygląda niepozornie, warto spróbować. To jedna z najpopularniejszych w Szwajcarii przekąsek ulicznych. Z kolei wielbiciele słodkości powinni skosztować piernikowych wafli Basler Läckerli.
Bożonarodzeniowy jarmark we Florencji uchodzi za jeden z najładniejszych we Włoszech. Każdego roku organizowany jest on na placu przed słynnym kościołem Santa Croce (św. Krzyża). Targ otoczony jest więc dziełami mistrzów renesansu.
Bożonarodzeniowy jarmark w stolicy Toskanii odbywa się dopiero od kilkunastu lat. Zaczęto organizować go w ramach kulturowej wymiany z różnymi państwami niemieckimi. Można było wówczas na nim zakupić m.in. produkty z Monachium i z Frankfurtu.
Także obecnie florencki targ świąteczny ma międzynarodowy charakter. Odwiedzające go osoby mogą nabyć m.in. produkty z Polski, Węgier, Francji, Finlandii i Grecji.
Bożonarodzeniowy targ w Belgradzie jest jednym z najpopularniejszych tego typu miejsc na Bałkanach. Serbia jest krajem prawosławnym, dlatego święta obchodzone są tam od 6 do 9 stycznia. Świąteczne stoiska w Belgradzie ustawia się więc znacznie później niż w krajach zachodnioeuropejskich.
Na jarmarku w stolicy Serbii możemy nabyć wiele oryginalnych produktów. Znajdziemy tam m.in. marmoladę z ostrej papryki, ciastko kominkowe, a także domowe wyroby z wełny: czapki, swetry czy kamizelki.
Może zainteresuje cię też: 'Święta w hotelu brzmią jak koszmar. Serio są na to chętni?'. Wyjazdy zamiast tradycyjnych świąt. Porażka czy dobry pomysł?
Również w Rosji święta są obchodzone zgodnie z kalendarzem juliańskim. Dlatego bożonarodzeniowe jarmarki możemy odwiedzić jeszcze w styczniu. A jest z czego wybierać. W samej Moskwie w okresie świątecznym powstaje kilkadziesiąt jarmarków bożonarodzeniowych.