Dokąd na weekend późną jesienią? Odkryj cud natury na Mazurach

To właśnie Mazury są obszarem, który wycisza się, gdy kończy się sezon letni. Pyszne jedzenie, malownicze otoczenie, przepiękne wschody i zachody słońca. By przeżyć momenty, które na zawsze pozostaną w pamięci i dodadzą energii na jesienne dni, wybierz się do mazurskiej stolicy - Giżycka.
Most obrotowy w Giżycku Most obrotowy w Giżycku Fotografia - Tomasz Karolski / materiały prasowe

Uwiedzeni przez most zwodzony

Gdy jesienna aura otacza Giżycko, robi się tu spokojniej. To miejsce przyciąga wielbicieli ciszy - osoby, które gustują w spacerach brzegiem jeziora, grzybiarzy, którzy pragną korzystać z tego, co daje natura. Zaś pływanie jachtem poza sezonem to prawdziwe wyzwanie dla osób, które lubią mierzyć się z przyrodą.

Na weekendowej mapie Giżycka, punktem obowiązkowym jest obrotowy most, który znajduje się nad Kanałem Łuczańskim. Jest jednym z trzech mostów drogowych, które przebiegają przez kanał w Giżycku. Ten interesujący zabytek techniki jest unikatem w skali naszego kraju i Europy. Zbudowano go, by łączył ze sobą miasto oraz Twierdzę Boyen.

Wyjątkowości dodaje mu nietypowa konstrukcja. Przęsło mostu obraca się w bok, a nie do góry, jak jest to w przypadku innych tego typu budowli. Ważący ponad 100 ton zabytek do dziś otwierany jest ręcznie przez jednego operatora. Jego otwarcie dostosowane jest do rozkładu rejsów statków.

Zamek krzyżacki i most obrotowy w Giżycku Zamek krzyżacki i most obrotowy w Giżycku Fotografia - Tomasz Karolski / materiały prasowe

Z wizytą u Krzyżaków

Jednym z najcenniejszych i najciekawszych zabytków na tych terenach jest średniowieczny zamek, który został wzniesiony przez zakon krzyżacki około 1341 roku. Obiekt, który jest położony w sercu szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, to połączenie wielu stylów. W jego wnętrzach można odnaleźć atmosferę okresu dwudziestolecia międzywojennego, kiedy Giżycko było modnym i prestiżowym kurortem. Jedną z jego części stanowi pieczołowicie odnowiony średniowieczny zamek. Równie niezwykłe jest jego położenie, ponieważ znajduje się nad malowniczym Kanałem Łuczańskim, który łączy jeziora Niegocin i Kisajno. To właśnie tutaj poranna kawa będzie bonusem do pięknego wschodu słońca.

- Dzisiaj zamek, przy wsparciu unijnych funduszy, został odbudowany. W ramach projektu dobudowano do istniejącej budowli trzy skrzydła oraz basztę. Na prace renowacyjne i utworzenie hotelu pozyskano dofinansowanie unijne w wysokości ponad 10 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. Dzięki temu zabytek, który niszczał, został uratowany i dziś działa w nim hotel - komentuje burmistrz Giżycka, Wojciech Iwaszkiewicz. 

Może zainteresuje cię też: Tajemnicza trasa podziemna w Zamku Książ została otwarta dla turystów. Po raz pierwszy w historii

Kościół św. Brunona w Giżycku Kościół św. Brunona w Giżycku Fotografia - Tomasz Karolski / materiały prasowe

Śladami świętego Brunona

Tym, którzy lubią spacery, polecamy wzgórze św. Brunona. Leży około 1,5 km od centrum Giżycka i jest idealnym miejscem, by podziwiać widok na miasto i okoliczny krajobraz. Na wzgórzu znajduje się żeliwny krzyż, który wznieśli mieszkańcy Giżycka, by oddać hołd misjonarzowi, który od 1999 roku jest patronem miasta.

Po tej wycieczce punktem obowiązkowym jest kościół św. Brunona, który został zbudowany ku czci żołnierzy niemieckich poległych w czasie I wojny światowej. Wojskowy charakter świątyni podkreślają niektóre elementy w jej wnętrzu oraz zegar na wieży. Układ jego tarczy, a także wskazówki zostały zrobione z bagnetów. Kościół stoi na niewielkim wzniesieniu, które wzmocnione jest murem z głazów narzutowych. Jest najstarszym kościołem katolickim w Giżycku.

Zobacz też: Bajeczne agroturystyki? Znajdziecie je na Warmii i Mazurach. Wybraliśmy siedem klimatycznych miejsc [PROPOZYCJE REDAKCJI]

Jesienią wciąż bardzo dobrze żegluje się po mazurskich jeziorach Jesienią wciąż bardzo dobrze żegluje się po mazurskich jeziorach Shutterstock

Aktywny wypoczynek

Jesienią opalanie na plaży jest raczej niemożliwe, a kąpanie się w zimnej wodzie to nie najlepszy pomysł. Można za to żeglować i to w dużo lepszych, wietrznych warunkach.

Osoby, które podczas urlopu lubią się trochę zmęczyć, mogą z kolei zwiedzać Giżycko na rowerach. 

Jesień to również intensywny okres dla wszystkich fanów grzybobrania. Czyste mazurskie lasy obfitują w piękne i rzadko spotykane okazy. A jeśli nie na grzyby, to zawsze można wybrać się na ryby. Bogactwa jezior mogą zakończyć nasz weekend naprawdę udanym połowem.

Jeśli pojedziecie jesienią na Mazury, macie szansę zebrać wiele okazów grzybów
Shutterstock

Zobacz też: Osiem miejscowości w Polsce, które są świetne na jesienny wyjazd. Turyści wskazali nam ulubione miejsca

Więcej o: