Śnieżne Kotły to dwa kotły polodowcowe położone w zachodniej części Karkonoszy, między Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem. Są to: Mały Śnieżny Kocioł (głębokość ok. 300 m) i Wielki Śnieżny Kocioł (głębokość ok. 250 m). Górna krawędź Śnieżnych Kotłów leży na wysokości 1490 m n.p.m., dno zaś ok. 1200 m n.p.m. Śnieżne Kotły stanowią ścisły rezerwat Karkonoskiego Parku Narodowego.
Dużą atrakcję rejonu stanowią również dwa niewielkie i dość płytkie jeziora polodowcowe - Śnieżne Stawki. Znajdują się na dnie Wielkiego Kotła i okresowo wysychają. Ich cechą charakterystyczną jest krystaliczne czysta woda.
Ponad Śnieżnymi Kotłami znajduje się radiowo-telewizyjna stacja przekaźnikowa. Jest widoczna z daleka i dzięki temu stanowi doskonały punkt orientacyjny. Śnieżne Kotły są idealnym miejscem widokowym, z którego można podziwiać zapierające dech w piersiach panoramy nie tylko Karkonoszy, lecz także Gór Izerskich, Gór Kaczawskich, Rudaw Janowickich oraz Kotliny Jeleniogórskiej.
Śnieżne Kotły są doskonałym przykładem występowania alpejskiego krajobrazu w Karkonoszach. Śnieg na ich dnie potrafi zalegać nawet do połowy lata. W ich obrębie zaś występuje wiele chronionych i rzadkich gatunków roślin.
Trzy Korony to najwyższy szczyt Pienin Środkowych, który należy do Masywu Trzech Koron. Od pozostałych szczytów oddziela go przełęcz Wyżni Łazek. Zbocza tych gór pocięte są głębokimi dolinami potoków i porośnięte lasem. Partię szczytową stanowi pięć turni, które zbudowane są z odpornych wapieni rogowcowych.
Najwyższą z turni, które tworzą szczyt Trzech Koron, jest Okrąglica o wysokości 982 m n.p.m. Na niej znajduje się platforma widokowa z barierkami. Popularny taras widokowy może pomieścić naraz ok. 30 osób.
Wyświetl ten post na Instagramie.#pieniny#sromowceniżne #trzykorony #góry #kochamgóry #polska#polskajestpiekna
Trzy Korony to jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Pieninach i jednocześnie symbol regionu. W masywie Trzech Koron znajduje się aż siedem gatunków roślin, których nie znajdziemy nigdzie indziej - tylko w Pieninach.
Gdy będziecie w okolicy, skorzystajcie również z innej atrakcji turystycznej. Spływ Dunajcem to niekwestionowany hit Pienin. Nic dziwnego. Jego trasa wiedzie bowiem przez niezwykle malownicze zakątki, dając przy tym cudowne i unikatowe widoki. W tym miejscu Dunajec wdziera się w skały Pienińskiego Parku Narodowego. Przystań flisacka, w której rozpoczyna się trasa spływu, znajduje się w Sromowcach-Kątach. Spływ Dunajcem trwa od dwóch do trzech godzin, a sezon na tę atrakcję turystyczną trwa od kwietnia do końca października.
Wyświetl ten post na Instagramie.??????#trzykorony #pieniny #trekking #góry #mountains #poland #autumn
Babia Góra zwana jest również Królową Beskidów. Mierzy 1725 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego i najwyższym szczytem pozatatrzańskim. Dzięki swojej wysokości wyraźnie odznacza się wśród okolicznych wzniesień.
Wyjątkowości Babiej Górze dodaje również niesamowity, alpejski krajobraz z pięknymi kosodrzewinami i gołoborzami.
Babia Góra zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych szczytów do zdobycia. Pogoda zmienia się tam niezwykle często i trudno ją przewidzieć. W związku z tym niezbędne jest odpowiednie przygotowanie do wędrówki po szlaku, w postaci ciepłych, przeciwdeszczowych ubrań oraz dobrze dobranych butów. Ale wszystkie te trudy rekompensują zapierające dech w piersiach widoki.
Masyw Babiej Góry należy do Babiogórskiego Parku Narodowego i wejście na niego jest płatne. Za jednorazowy bilet ulgowy zapłacimy 2,50 zł, za normalny zaś 5 zł.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Połonina Caryńska (1297 m n.p.m.) stanowi naturalne przedłużenie Połoniny Wetlińskiej. Jest to jedna z połonin w Bieszczadach, położona między dolinami Prowczy i Wołosatego. W masywie Połoniny Caryńskiej wyróżnia się cztery kulminacje, najwyższa z nich to Kruhly Wierch, który ma 1297 m n.p.m.
Szlak, który prowadzi przez Połoninę Caryńską nie należy do długich, ale jest dość wymagający kondycyjnie. Zaczyna się w Ustrzykach Górnych, a na trasie znajduje się dużo stromych podejść i zejść. Wspinaczkę można zacząć też w Brzegach Górnych lub z Przełęczy Wyżniańskiej (to najłatwiejszy wariant).
Wyświetl ten post na Instagramie.Wędruje ?? #najlepszyfotograf ?? #bieszczady #poloninacarynska #perfectday
O wyjątkowości tego masywu górskiego decyduje piękna i rozległa panorama. Z Połoniny Caryńskiej rozpościera się widok m.in. na Wielką Rawkę czy Połoninę Wetlińską. Dlatego też miejsce to uznane jest za jedno z najpiękniejszych ze względu na widoki.
Gejzer w Yellowstone wyrzucił w powietrze śmieci. Niektóre z nich mają prawie 90 lat
Połonina Caryńska jest objęta ochroną w ramach Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Wyświetl ten post na Instagramie.#bieszczady #mountains #sunrise #poloninacarynska #sunrisephotography
Łysa Góra to niewielki szczyt o wysokości 594 m n.p.m., który leży w Górach Świętokrzyskich. Należy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Pod względem wysokości zajmuje drugie miejsce w tym paśmie górskim, zaraz po Łysicy, która ma niewiele ponad 600 m n.p.m.
Jest to niepowtarzalne miejsce. Łysa Góra zbudowana jest z piaskowców kwarcytowych oraz łupków kambryjskich. Jej dużym atutem jest specjalna platforma widokowa, położona na północnym zboczu wzniesienia.
Na szczycie Łysej Góry, poza niesamowitymi widokami, na turystów czeka również wiele innych atrakcji. Znajduje się tam skalne rumowisko zwane gołoborzem (charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich), ścisły rezerwat przyrody, pozostałości wału, który był wyjątkowym miejscem kultu Słowian, klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz muzeum parku narodowego.
Wyświetl ten post na Instagramie.