Miejsca w Chorwacji, które warto odwiedzić jesienią. Wśród nich jedna z najpiękniejszych wysp na świecie

Koniec lata wcale nie musi oznaczać, że kolejny urlop dopiero za rok. Jesień też świetnie nadaje się na wyjazd, a doskonałym kierunkiem jest Chorwacja. Polecamy cztery miejsca.
Chorwacja Chorwacja Shutterstock

Które miejsca odwiedzić jesienią w Chorwacji?

Ponad 1200 wysp i niezwykle urozmaicona linia brzegowa sprawiają, że Chorwacja jest jednym z krajów, które oferują doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa, odkrywania wysp i wysepek oraz eksplorowania urokliwych zatoczek.

Chorwacka część Adriatyku jest idealną przystanią zarówno dla amatorów przygód, jak i dla miłośników bardziej spokojnej formy wypoczynku w porcie i z kieliszkiem dobrze schłodzonego, białego wina Pošip. Aby ułatwić wybór, przedstawiamy cztery miejsca na mapie Chorwacji, do których zdecydowanie warto zawitać podczas jesiennej wyprawy. 

Dotrzecie do nich zarówno prywatnymi łodziami, jak i podczas zorganizowanych wycieczek. Na oficjalnej stronie Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Chorwacji znajdziecie listę lokalnych biur podróży, które zajmują się również turystyką żeglarską. 

Widok na wyspę Cres, która leży na obszarze Zatoki Kvarner Widok na wyspę Cres, która leży na obszarze Zatoki Kvarner Shutterstock

Zatoka Kvarner

Zatoka Kvarner położona jest w północnej części Morza Adriatyckiego i obejmuje pięć wysp: Krk (jest połączona z kontynentem mostem), Cres, Pag, Rab i Losinj. Łagodny klimat i lekka bryza umożliwiają całoroczną żeglugę. Dodatkowym atutem turystycznym zatoki jest jej krajobraz - usiany pasmami górskimi, które poprzecinane są licznymi dolinami.

Kvarner otaczają też piękne plaże, więc idealnie nadaje się również dla tych, którzy chcą zeskoczyć na ląd i powylegiwać się w słońcu. 

Warto wybrać się też do miasta Opatija, które jest znanym uzdrowiskiem, i zobaczyć tam m.in. pozostałości opactwa benedyktynów, któremu miejscowość zawdzięcza nazwę.

Innym miastem, którego nie powinniście pomijać, jest Mali Losinj. Zajrzyjcie do tamtejszego muzeum, w którym eksponowana jest starożytna grecka rzeźba - Apoksyomenos. Posąg został odnaleziony w morzu w pobliżu miasta w 1996 roku.

Port w mieście Mali Losinj na wyspie Losinj w Chorwacji
Shutterstock

Posąg Apoksyomenosa w muzeum w mieście Mali Losinj
Domena publiczna / Wikimedia Commons

Z kolei w odległości 15 km od wybrzeża Kvarneru, na północ od miasta Rijeka, znajduje się Park Narodowy Risnjak. Powstał w 1953 roku. Na jego terenie znajduje się najciekawsza część masywu Risnjak. Jedną z atrakcji parku są wspaniałe formacje krasowe. Miłośnicy przyrody mogą rozkoszować się bliskością wspaniałych lasów, które porastają park, i obserwować rozmaite gatunki zwierząt, m.in. rysie, kozice czy niedźwiedzie brunatne.

Zobacz też: 12 małych, rzadko odwiedzanych wysp w Chorwacji. Nie wszyscy o nich wiedzą, a są naprawdę piękne

Park przyrody Telascica Park przyrody Telascica Shutterstock

Park Przyrodniczy Telašćica

Kolejnym interesującym miejscem jest Park Przyrodniczy zatoki Telašćica, który znajduje się w południowo-wschodniej części wyspy Dugi Otok w Dalmacji. To jedna z najlepiej osłoniętych zatok Morza Adriatyckiego. Wewnątrz niej znajduje się sześć wysp. Miejsce zapewnia odwiedzającym wyjątkowy spokój.

Charakterystycznym elementem tamtejszej linii brzegowej są strome i wysokie na ponad 160 metrów klify. Z najwyższego w tej części wzniesienia Grpašćak można podziwiać krajobraz zatoki.  

Park przyrody Telascica
Shutterstock

Na terenie parku znajduje się też słone jezioro Mir. Temperatura wody w nim latem może osiągać ponad 30 stopni Celsjusza. 

Zobacz też: Kolejne ograniczenia w Chorwacji. Nie popływamy już w popularnym parku narodowym

Archipelag Kornati Archipelag Kornati Shutterstock

Archipelag Kornati

Położony w środkowej Dalmacji archipelag Kornati składa się z ponad 140 wysp i wysepek, które są szczególnie polecane miłośnikom żeglarstwa. Na części wysp utworzony został Park Narodowy Kornati. Warto podkreślić, że archipelag nie jest stale zamieszkiwany.

Na największej wyspie, Kornat, trzeba zobaczyć twierdzę Tureta i kościół Matki Boskiej z Tarca. Wybierzcie się też do rybnych tawern na wyspach Kornat, Sit i Žut, aby skosztować lokalnych specjałów serwowanych przez miejscowych, np. czarnego risotto z mątwą czy słynnego rybnego gulaszu Brudet.

Vrulje na wyspie Kornat w Chorwacji
Shutterstock

Zarówno do parku Telašćica, jak i na archipelag Kornati wypływają promy z Zadaru.

To też może cię zainteresować: Przereklamowany kraj? Nieprawda. "Mógłbym tam mieszkać cały rok". Dlaczego Polacy go kochają?

Wyspa Hvar uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie Wyspa Hvar uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie Shutterstock

Hvar i Wyspy Paklińskie

Niewiele miejsc można porównać do Hvaru. Wyspa jest uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Została doceniona też przez UNESCO, które w 2008 roku wpisało jej krajobraz kulturowy na listę światowego dziedzictwa pod nazwą Równina Starego Gradu. 

Górzysta Hvar słynie z zapierającej dech w piersiach linii brzegowej, pięknych plaż, oszałamiających widoków oraz zapachu lawendy, która stanowi jedno ze źródeł dochodów mieszkańców wyspy.

Hvar w Chorwacji
Shutterstock

Tym, którzy poszukują chwili wytchnienia, polecamy odpocząć w malowniczych wioskach rybackich: Sveta Nedilja, Sućuraj, Jelsa lub na ustronnej plaży na Wyspach Paklińskich. Archipelag leży na południe od wyspy Hvar. Największą wyspą archipelagu jest Sveti Klement. Znajduje się na niej kaplica św. Klemensa, od której wzięła swoją nazwę, oraz ruiny rzymskich willi. 

Widok z twierdzy na Hvar i Wyspy Paklińskie
Shutterstock

Na Hvar można dotrzeć promem, który wypływa ze Splitu.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o: