Bajeczne agroturystyki? Znajdziecie je na Warmii i Mazurach. Wybraliśmy siedem klimatycznych miejsc [PROPOZYCJE REDAKCJI]

Pisaliśmy już o miejscach z klimatem na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim. Przyszła pora na kolejne piękne regiony Polski. Tym razem wybraliśmy dla was inspirujące agroturystyki i domy gościnne na Warmii i Mazurach.
Moniówka to klimatyczne miejsce na Warmii Moniówka to klimatyczne miejsce na Warmii Moniówka www.facebook.com/Moniowka

Moniówka - tylko dla dorosłych

Moniówka znajduje się na Warmii, leży nad samym stawem, w otoczeniu zieleni. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą uciec od miejskiego zgiełku i odpocząć otuleni wiejską ciszą dopełnioną kocim pomrukiwaniem i radosnym szczekaniem psa. W Moniówce możecie wypoczywać na rozmaite sposoby, a każdy z nich jest bardziej leniwy od poprzedniego: wylegiwać się na hamaku z książką, wyciągnąć na zielonej trawie, zrelaksować się w leżaku z kieliszkiem wina w dłoni czy wybrać na spływ kajakowy. 

Na miejscu nie tylko wypoczniecie, ale będziecie też mogli nauczyć się czegoś nowego, biorąc udział w różnych warsztatach. Najlepiej na bieżąco sprawdzać stronę Moniówki, na której pojawiają się zapowiedzi kolejnych warsztatów.

Jeśli chcielibyście wybrać się do Moniówki, pamiętajcie, że przeznaczona jest tylko dla osób dorosłych. Gospodyni podkreśla, że choć dzieci są największą radością, Moniówka ma być miejscem, w którym dorośli mogą odpocząć w atmosferze błogiego spokoju. 

Moniówka
Moniówka www.moniowka.pl

Co robić w okolicy?

Okolice Moniówki będą super dla miłośników turystyki kajakowej. Przez tereny Warmii przebiegają liczne szlaki wodne, które wiodą rzekami, jeziorami i łączącymi je kanałami. Są to trasy o różnym stopniu trudności, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Pobliskie tereny wygodnie zwiedza się też na rowerze lub pieszo. A jeśli wolicie bardziej leniwe spędzanie czasu, możecie po prostu wylegiwać się nad wodą.

Ile to kosztuje?

W Moniówce czekają na was klimatycznie i prosto urządzone pokoje. Jest też możliwość wynajęcia całego domu. Do dyspozycji gości jest wspólna kuchnia (której rustykalny wystrój sprawia, że chce się w niej przesiadywać, a przygotowywanie posiłków to sama przyjemność), salon i ogród. 

Moniówka
www.moniowka.pl

Pokój trzyosobowy kosztuje 300 zł za dobę, dwuosobowy - 200 zł, jednoosobowy - 150 zł, a pokój z kominkiem - 300 zł. Dostawka to koszt 70 zł, a wynajęcie całego domu - 1600 zł za dobę. 

Posiłki przygotowywane są tylko dla grup lub gdy zbierze się większa grupa chętnych. Wówczas koszt to 90 zł od osoby.

Moniówka
Moniówka www.moniowka.pl

Moniówka
Moniówka www.moniowka.pl

Do Moniówki można też zabrać ze sobą zwierzaka. Opłata wynosi 25 zł.

Gdzie to jest?
Nowe Kawkowo 11
11-042 Jonkowo

Zobacz też: Z dala od hałaśliwych kurortów, a czasem tylko kilka kroków od plaży. Najbardziej klimatyczne miejsca na wakacje na Pomorzu [NASZE TYPY]

Folwark Miłkowiec swoim klimatem nawiązuje do folwarków sprzed II wojny światowej Folwark Miłkowiec swoim klimatem nawiązuje do folwarków sprzed II wojny światowej Folwark Miłkowiec

Folwark Miłkowiec

Folwark Miłkowiec to nic innego jak spełnione marzenie. Obecni właściciele folwarku postanowili odmienić swoje dotychczasowe życie związane z korporacją i stworzyli urokliwy zakątek na Mazurach Zachodnich. Określają go "miejscem ciszy i spokoju, gdzie zwierzęta i ludzie żyją w symbiozie", zaś tamtejszą kuchnię miejscem, "gdzie jedzenie leczy i uszczęśliwia".

Miłkowiec leży w otoczeniu łąk, pól i lasów nad rzeką Szkotówką. Najbliższa wieś znajduje się półtora kilometra dalej. Do folwarku jest ok. 170 km z Warszawy i ok. 200 z Trójmiasta. 

Folwark Miłkowiec
Folwark Miłkowiec

Twórcom miejsca zależało na idealnym odwzorowaniu mazurskich folwarków sprzed drugiej wojny światowej. Aby więc zadbać o wszystkie szczegóły, przejechali setki kilometrów, podpatrując i przyglądając się zabudowaniom, posiłkowali się archiwami i specjalistycznymi publikacjami dotyczącymi lokalnego folkloru, współpracowali z lokalnymi artystami i rzemieślnikami.

Wśród mieszkańców folwarku na pewno trzeba wymienić kota Prezesa, dwie świnki: Olka i Madzię, są też kozy, owce i króliki. Wy również możecie przyjechać ze swoim czworonogiem. 

Co robić w okolicy?

Atrakcji w regionie jest naprawdę sporo. Są oczywiście szlaki rowerowe, można wybrać się na spływ kajakiem po Łynie, Welu lub Marózce, odkryć Welski Park Krajobrazowy, pojechać do Nidzicy zobaczyć zamek krzyżacki, odwiedzić Garncarską Wioskę, która kultywuje dawne tradycje regionu i przy okazji zahaczyć o Rajski Ogród podzielony na 30 zakątków tematycznych, w których rosną tysiące gatunków roślin. 

Amatorzy historii powinni zajrzeć na Pole bitwy pod Grunwaldem, które było miejscem słynnych walk z 1410 roku, a także do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.

Ile to kosztuje?

Do dyspozycji gości są pokoje w obiektach, których nazwy również nawiązują do folwarcznego klimatu. Mamy więc Trojak, Dom Zarządcy, Chlewik, Szopkę i Gorzelnię. Część z nich można wynająć tylko w całości (Szopkę i Chlewik, w którym jest nawet wędzarnia do samodzielnego przyrządzania mięs i ryb), w pozostałych dostępne są pokoje jedno-, dwu-, trzy- i czteroosobowe. W Domu Zarządcy wynająć można Pokój Zarządcy lub Apartament.

Folwark Miłkowiec
Folwark Miłkowiec

Wystrój wszystkich wnętrz jest głęboko przemyślany: Pokój Zarządcy utrzymany jest w stylu secesyjnym (z oryginalnymi, secesyjnymi meblami), inspiracją dla Gorzelni było dwudziestolecie międzywojenne, zaś pokoje w domkach wyposażone są w ręcznie robione mazurskie meble, zdobione przez lokalnych artystów.

Ceny pokojów i domków różnią się w zależności od sezonu oraz dnia tygodnia.

W sezonie niskim (od 1 listopada do 31 marca) za pokój jednoosobowy od poniedziałku do czwartku zapłacicie 100 zł, od piątku do niedzieli 150 zł, za dwuosobowy 120 lub 150 zł, trzyosobowy 150 lub 180 zł, czteroosobowy 180 lub 210 zł, za Szopkę 180 lub 210 zł, za Chlewik 210 lub 250 zł, za Pokój Zarządcy 200 lub 250 zł, a za Apartament 250 lub 280 zł.

Folwark Miłkowiec
Folwark Miłkowiec

W sezonie wysokim (od 1 czerwca do 31 sierpnia) pokój jednoosobowy przez cały tydzień kosztuje 140 zł, dwuosobowy 160 zł, trzyosobowy 200 zł, czteroosobowy 230 zł, Szopka 230 zł, Chlewik 260 zł, Pokój Zarządcy 250 zł, Apartament 300 zł.

W sezonie średnim z kolei (od 1 kwietnia do 31 maja oraz od 1 września do 31 października) pokoje kosztują odpowiednio: 130 zł, 150 zł, 180 zł i 210 zł, Szopka 210 zł, Chlewik 250 zł, Pokój Zarządcy 250 zł i Apartament 280 zł.

Ważną częścią Folwarku Miłkowiec jest oczywiście jedzenie. Przygotowywane tam potrawy powstają z wykorzystaniem produktów od lokalnych producentów, warzyw z własnego ogrodu czy ryb z własnego jeziora. Nie brakuje propozycji dla wegan czy wegetarian. Śniadania dla osoby dorosłej kosztują 25 zł, a obiadokolacje 35 zł. Dzieci w wieku od 4 do 12 lat płacą odpowiednio 10 i 15 zł. Dla młodszych posiłki są bezpłatne.

Folwark Miłkowiec
Folwark Miłkowiec

Gdzie to jest?
Gołębiewo 9
13-124 Kozłowo

Zielna Farma znajduje się kilkanaście kilometrów od Lidzbarka Warmińskiego Zielna Farma znajduje się kilkanaście kilometrów od Lidzbarka Warmińskiego Marek Ruciński / Zielna Farma

Zielna Farma

"Jest takie miejsce pośrodku niczego". Takimi słowami rozpoczyna się opis Zielnej Farmy, domu gościnnego, który zadebiutował dopiero w tym sezonie. Jest to więc absolutna nowość w gronie warmińsko-mazurskich domów gościnnych.

Miejsce znajduje się ok. 15 km do Lidzbarka Warmińskiego, za wsią Blanki, w otoczeniu lasów i łąk. Goście Zielnej Farmy mają dostęp do prywatnego jeziora. Właścicielka, pani Małgorzata, zachęca, aby zrezygnować z Wi-Fi i przekonuje, że zamiast zajmować się niebieskim światłem, lepiej zachwycić się niebieskim niebem, puszystymi chmurami i pięknie lśniącą taflą jeziora. Uspokajamy jednak tych, którzy nie wyobrażają sobie wypoczynku w całkowitym odcięciu od świata - internet na miejscu jest.

Zielna Farma
Zielna Farma

Pani Małgorzata od początku wiedziała, jak dom będzie wyglądał. Wszystkie meble stworzyła lub odnowiła sama, układała kafle, szyła zasłony, montowała umywalki. Przekonuje, że wszystkie elementy wyposażenia nie są przypadkowe - mają tworzyć spójną całość.

Na Zielną Farmę można przyjechać ze zwierzętami, ale trzeba dopłacić 25 zł za dobę.

Co robić w okolicy?

Miejsce powstało z myślą, aby po prostu relaksować się na łonie przyrody i cieszyć wszechobecną ciszą. Ale ci, którzy długo nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu lub po prostu chcą lepiej poznać region, mogą wybrać się do pobliskiego Lidzbarka Warmińskiego. Stoi tam XIV-wieczny zamek biskupów warmińskich i charakterystyczna dawna remiza strażacka, która jest przykładem budowli szachulcowo-ryglowej. Możecie wybrać się też do Term Warmińskich.

Ile to kosztuje?

Do dyspozycji gości są dwa apartamenty, które pomieszczą do 10 osób. Apartament Miodowy znajduje się na parterze i mogą mieszkać w nim cztery osoby, zaś Apartament Chabrowy przeznaczony jest maksymalnie dla sześciu osób i znajduje się na poddaszu. 

Pierwszy z apartamentów składa się z sypialni z łożem małżeńskim i pokoju z dwoma osobnymi łóżkami, a także z aneksu. Osoby zamieszkujące apartament mogą zrelaksować się na huśtawce podwieszanej pod sufitem i spojrzeć na okolicę z częściowo zadaszonego tarasu. 

Zielna Farma
Zielna Farma

W apartamencie chabrowym cała podłoga wyłożona jest wzorzystymi dywanami. Znajdują się tam dwa pokoje, które oddziela od siebie kotara. W obu stoją oddzielne łóżka, ale bez problemu możecie połączyć je w jedno duże łoże. Jest tam też aneks kuchenny i jadalnia, salon i hamak. 

Zielna Farma
Zielna Farma

Apartament miodowy kosztuje 280 zł za całość, a apartament chabrowy - 450 zł.

Zielna Farma
Zielna Farma

Śniadania i obiadokolacje są dodatkowo płatne - kosztują odpowiednio 25 i 50 zł od osoby. Właścicielka Zielnej Farmy posiłki przygotowuje sama. Piecze chleby i ciasta, eksperymentuje ze smakami, przyrządzając np. zupy i pesto z pokrzywy, syropy z podbiału, czy dodając koniczynę do sałatek. 

Miłośnicy regionalnych wyrobów mogą wybrać się do sklepu w Blankach, gdzie zaopatrzą się w miody produkowane przez miejscowych gospodarzy lub do żony sołtysa, która robi m.in. syropy, dżemy, soki nalewki czy cukierki z tataraku.

Gdzie to jest?
Blanki 46a
11-100 Blanki

Może zainteresuje cię też: W Polsce jeździsz tylko nad morze lub w góry? Spróbuj spływu kajakowego. Trasy idealne na pierwszy raz [MAPA]

Kolonia Mazurska Mierki

Kolonię Mazurską Mierki bez dwóch zdań można nazwać miejscem, które działa na zupełnym luzie. Z opisu dowiadujemy się, że śniadania podawane są dopiero wtedy, kiedy goście wstaną z łóżek, jazdy konne wtedy, kiedy konie nie mają nic przeciwko, jak pada deszcz, łapie się krople na język, a jak jest zimno, to po prostu trzeba napalić w kominku. Wszystko toczy się swoim rytmem, bez pośpiechu.

Kolonia razem z niedużą stajnią stoi na urokliwej polanie pośród mazurskiego lasu. Z biegiem czasu miejsce coraz bardziej się rozrastało. Tworzą je osoby, które o okolicy wiedzą praktycznie wszystko - gdzie znajdują się leśne jeziora, o których nawet niektórzy mieszkańcy okolic nie mają pojęcia i jak szukać żurawiny na bagnach.

Do Kolonii Mazurskiej można zabrać ze sobą psa.

Co robić w okolicy?

W odległości 1,2 km od Kolonii Mazurskiej Mierki znajduje się jezioro Pluszno, nad którym goście chętnie się relaksują. Można też rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem, łowić ryby, wybrać się na spływ kajakowy Łyną lub Marózką lub po prostu zapomnieć o całym świecie, delektując się na tarasie kawą, herbatą czy winem.

Ile to kosztuje?

Goście mają do wyboru pięć pokoi. Każdy jest przestronny i wyposażony w szerokie łóżko, łazienkę, okno z widokiem na las i ma dostęp do darmowego Wi-Fi. 

Cena za nocleg ze śniadaniem dla osoby dorosłej to 120 zł, dzieci płacą 60 zł. Jest też możliwość wykupienia obiadokolacji odpowiednio za 50 i 25 zł. Posiłki przygotowywane są z domowych produktów, m.in. z warzyw, które rosną w tamtejszym ogrodzie. Pomidory pozyskiwane są z zaprzyjaźnionej szklarni, miód z pobliskiej pasieki, a ryby z pobliskiego jeziora. Na miejscu można skosztować też własnej produkcji ogórków, konfitur, powideł, wytrawnego wina z czarnej porzeczki czy słodkich nalewek z dzikiej róży zebranej w lesie.

Gdzie to jest?
Mierki 61b
11-015 Olsztynek

Starszy dom w Kordakach ma 100 lat Starszy dom w Kordakach ma 100 lat Kordaki

Kordaki

Kordaki znajdują się w małej wsi pomiędzy Mikołajkami a Mrągowem. Siedlisko składa się z dwóch domów - gospodarzy i gości. Ten pierwszy stoi w sąsiedztwie Puszczy Piskiej już od stu lat. Nic więc dziwnego, że żyje z nią w pełnej harmonii.

Oba domy z zewnątrz zachwycają urokliwymi, niebieskimi okiennicami. Dom gospodarzy jest biały, murowany, zaś ten dla gości ma elewację z opalanego drewna. Wnętrza urządzone są podobnie, inspirowane skandynawskim minimalizmem, który jednocześnie tworzy przytulną atmosferę. W domu gospodarzy znajduje się jedynie więcej rustykalnych akcentów, takich jak piec kaflowy, podłoga z pruskiej cegły czy stół z desek pozyskanych z rozbiórki stuletniej stodoły.

Kordaki
Kordaki

Każdy ma szansę znaleźć w Kordakach kąt dla siebie. Niezależnie od tego, czy urlop to dla was synonim wyciszenia i odizolowania się od otoczenia, czy jednak okazja, aby spędzić więcej czasu w gronie rodziny i przyjaciół.

Dopełnieniem siedliska jest duży, zielony ogród, który świetnie nadaje się do spędzania w nim leniwych popołudni. Właściciele podkreślają, że ma on "naturalne pole grawitacyjne z siłą nadzwyczajnego przyciągania ciał do zielonej trawy".

Kordaki
Kordaki

Co robić w okolicy?

Już sama bliskość Puszczy Piskiej jest jedną z większych atrakcji w regionie, szczególnie dla miłośników przyrody. Można wybrać się na wycieczkę rowerową, spacer lub uprawiać nordic walking. Kilka minut od domu (600 metrów) znajduje się jezioro Probarskie z piaszczystą plażą. Natomiast w odległości 15 km od siedliska płynie rzeka Krutynia, która jest popularnym miejscem spływów kajakowych.

Kordaki
Kordaki

W Kordakach nie będziecie się nudzić również zimą. Możecie przemierzać tereny puszczy na biegówkach, pojeździć na nartach na stoku narciarskim Góra Czterech Wiatrów (12 km) lub na stoku Gołębiewskim w Mikołajkach (18 km). Miłośnicy wodnych atrakcji powinni odwiedzić też Park Wodny Tropikana w Mikołajkach.

Ile to kosztuje?

Cena do uzgodnienia z gospodarzami.

Kordaki
Kordaki

Gdzie to jest?
Probark Mały 9
11-700 Probark Mały

Właściciele podkreślają, że wieś jest tak mała, że nawigacja często pokazuje błędną lokalizację. Dlatego przed przyjazdem warto się z nimi skontaktować, aby wytłumaczyli, jak dotrzeć na miejsce.

Domy Konesera

Domy Konesera znajdują się w Trzcinie, miejscu ustronnym, cichym, z dala od hałaśliwych dróg i miejskich uciążliwości. Gospodarze podkreślają, że jest to miejsce, w którym mile widziani są wszyscy: dorośli, dzieci, a także zwierzęta. To ostatnie nie dziwi, bo w gospodarstwie już mieszkają psy, koty, szkockie krowy i kozy. 

Właściciele przygotowali dla gości aż siedem domów z przytulnymi pokojami, jest też mieszkalna stodoła, a aromatyczne posiłki powstają w dużej kuchni i w radosnej atmosferze. Każdy z domów utrzymany jest w stylu rustykalnym i inspirowany podróżniczymi doświadczeniami gospodarzy. 

Co robić w okolicy?

Wieś znajduje się na Mazurach Zachodnich w niedużej odległości (ok. 40 km) od Grunwaldu, na polach którego rozegrała się historyczna bitwa. Podczas pobytu w tym regionie warto zajrzeć też do skansenu wsi polskiej w Olsztynku, zobaczyć Welski Park Krajobrazowy (np. z balonu, choć organizacja takiego lotu jest zależna od pogody), wybrać się na spływ kajakowy Welem, pojechać na rajd terenowy lub wypocząć nad jeziorem Kiełpińskim lub Hartowieckim. Spragnieni większej adrenaliny powinni pojechać do wakeparku w Ostródzie.

Również w Domach Konesera nie brakuje atrakcji. Organizowane są tam koncerty jazzowe i muzyki poważnej, jest jacuzzi oraz sauna, a także sala klubowa z grami planszowymi, puzzlami i czasopismami. Można zagrać w siatkówkę, a dla dzieci przygotowana została trampolina.

Wyjazd do Trzcina to też szansa na zdobycie nowych umiejętności. W okolicy często organizowane są warsztaty rękodzielnicze: koronkarskie, rzeźbiarskie, garncarskie czy zdobnicze. 

Ile to kosztuje?

Do wyboru są pokoje w: Domu Kameralnym, Domu Stołowym, Domu Trzcińskim, Chatach Mazurskich, Villi Kuligi i Uroczysku Leźno.

Ceny różnią się w zależności od wybranego pokoju. Zaczynają się od 140 zł od osoby za standardowy pokój na antresoli, a kończą na 300 zł od osoby za apartament Domów Konesera. Za wynajęcie Villi Kuligi (dom dla ośmiu osób) trzeba zapłacić 1400 zł za cały dom, zaś wynajęcie w całości Uroczyska Leźno (dla 12 osób) to koszt 1600 zł.

W ceny wliczone są śniadania. Posiłki przygotowywane są z lokalnych produktów, z wykorzystaniem ziół i warzyw z ogrodu gospodarzy. W menu znajdziecie przetwory, które właściciele robią jesienią, wędliny i mięsa z niedużej, pobliskiej masarni czy olej kupowany u zaprzyjaźnionych sąsiadów. Nie zabraknie też przysmaków na wegan i wegetarian.

Gdzie to jest?
Domy Konesera Trzcin
Trzcin 81,
13-324, gmina Grodziczno

Może zainteresuje cię: Kraków niczym Marrakesz i Amsterdam. Trafił do liczącego się rankingu 10 "najwspanialszych na świecie"

Gospodarze nazywają Łan Sztuk miejscem na 'cyfrowy detoks' Gospodarze nazywają Łan Sztuk miejscem na 'cyfrowy detoks' Łan Sztuk

Łan Sztuk

W Łanie Sztuk uciekniecie od cywilizacji. Gospodarze nazywają go "miejscem na cyfrowy detoks". Życie toczy się tam powoli, własnym rytmem, bez zbędnego pośpiechu. Stuletni dom otaczają pola i lasy, niedaleko przepływa rzeka Pasłęka. W przydomowym ogrodzie organizowane są przyjęcia, a pikniki na Piknikowym Polu. 

Wystrój domu nawiązuje do klimatu dawnych lat, pomieszczenia wypełnione są klasyką i antykami. Właściciele przyznają, że mają słabość do kredensów, płyt winylowych, wytartych luster i muzyki Led Zeppelin. 

Łan Sztuk
Łan Sztuk

Co robić w okolicy?

Osoby, które lubią nie tylko leniuchować, ale też spędzać czas aktywnie, mogą odkrywać okolicę pływając, jeżdżąc konno lub wybierając się na piesze wycieczki. Z kolei ci, którzy chcą spróbować zabiegów pielęgnacyjnych na łonie natury, powinni skorzystać z usług mobilnego spa Natalii Żyro - Madame La Mode.

Gospodarze zachęcają też, aby odwiedzić Nowe Kawkowo, które nazywają "najbardziej kreatywnym miejscem po tej stronie Odry". Odbywają się tam liczne warsztaty i koncerty, można zajrzeć też do galerii sztuki. 

Na miejscu można też zorganizować wieczór panieński, sesję fotograficzną i pikniki. 

Łan Sztuk
Łan Sztuk

Ile to kosztuje?

W Łanie Sztuk do wyboru macie Pokój Elizy (dla dwóch-czterech osób) z widokiem na sad oraz duże pokoje na piętrze, które mogą pomieścić do czterech osób - Pokój Niebieski i Pokój Zielony. Poza domem stoi przyczepa kempingowa, która najlepiej nadaje się do wynajęcia przez parę. 

Przy pobycie dłuższym niż dwa dni za pokój dla jednej osoby zapłacicie 100 zł za dobę, dla dwóch 140 zł, dla trzech 195 zł, a dla czterech 240 zł. Wynajęcie przyczepy vintage kosztuje 140 zł.

Jeśli natomiast zostajecie tylko na jeden dzień lub dwa, odpowiednio za noc zapłacicie: 100 zł, 160 zł, 210 zł i 280 zł. 

Dzieci od 7. roku życia liczone są jak osoby dorosłe. Do Łanu Sztuk można zabrać ze sobą zwierzaka, ale trzeba jednorazowo zapłacić 35 zł.

Łan Sztuk
Łan Sztuk

Gdzie to jest?
Stare Kawkowo 8
11-042 Jonkowo

Więcej o: