Lista światowego dziedzictwa UNESCO właśnie się powiększyła. Jest mocno egzotycznie: indyjski gotyk, chrześcijanie w Japonii i... kaktusy

Na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO trafiło 19 nowych miejsc i obiektów. Najwięcej z nich znajduje się w Azji, ale nie brakuje też perełek z Europy, Ameryki Południowej czy Afryki.
Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach fot. materiały prasowe

Nowości na liście światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO

Jak co roku, lista UNESCO powiększyła się o kolejne miejsca, cuda przyrody i obiekty, które zasłużyły na to, by określić je mianem "światowego dziedzictwa". Tym razem komitet składający się z ekspertów z różnych dziedzin z całego świata obradował w Manamie (Bahrajn).

W sumie członkowie komitetu zadecydowali, że lista powiększy się o 19 nowości. Większość z nich znajduje się w Azji, ale są też lokalizacje z Europy, Afryki i obu Ameryk.

Ogółem na liście UNESCO znajdują się już 1092 miejsca i obiekty, w tym 854 to "kulturowe", a 209 "naturalne". Wszystkie, niezmiennie, stanowią dużą atrakcję dla turystów, których przyciąga to prestiżowe wyróżnienie. Polska może się pochwalić 15 pozycjami w zestawieniu - ostatnie trafiło na nią rok temu. To unikatowy kompleks pogórniczych zabytków w Tarnowskich Górach.

Niewiele osób wie o jego istnieniu, a to unikat na skalę światową. Polski kompleks trafił na listę UNESCO

Oto pełna lista nowości:

Europa:

 1. Teren inuickich łowczych Aasivissuit - Nipisat - Dania
 2. Ruiny arabskiego kompleksu pałacowego Medina Azahara - Hiszpania
 3. Archeologiczny system fortyfikacji w Hedeby i Danevirke - Niemcy
 4. Katedra w Naumburgu - Niemcy
 5. XX-wieczne przemysłowe miasto Ivrea - Włochy
 6. Grupa wulkanicznych szczytów Chaine des Puys - Francja

Azja:

 1. Historyczny region i oaza Al-Ahsa Oasis - Arabia Saudyjska
 2. Starożytne miasto Qalhat - Oman
 3. Göbekli Tepe - Turcja
 4. Chrześcijańskie lokalizacje w regionie Nagasaki - Japonia
 5. Kompleks buddyjskich monasterów Sansa - Półwysep Koreański
 6. Archeologiczny kompleks Sassanid w regionie Fars - Iran
 7. Budynki w stylu wiktoriańskim i Art Deco w Mumbaju - Indie
 8. Region i góra Fanjingshan - Chiny

Afryka:

 1. Góry Barberton Makhonjwa - Republika Południowej Afryki
 2. Ruiny Thimlich Ohinga - Kenia

Ameryka Południowa i Północna:

 1. Park narodowy Chiribiquete - Kolumbia
 2. Pimachiowin Aki - Kanada
 3. Rezerwat Tehuacán-Cuicatlán Valley - Meksyk

Poniżej przedstawiamy wyróżnione lokalizacje. Więcej zdjęć i informacji na temat "nowych nabytków" na liście UNESCO znajdziecie tutaj.

Zachodnia Grenlandia i zachwycające widokami tereny inuickich łowczych Zachodnia Grenlandia i zachwycające widokami tereny inuickich łowczych Fot. Ólafur Rafnar Ólafsson/UNESCO

Między lodem a morzem: teren inuickich łowczych na Grenlandii (Dania)

Malownicze krajobrazy, przestrzeń, bajeczne zorze i chłód. Tereny inuickich łowczych, które znajdują się w Zachodniej Grenlandii w Arktyce, zachwycają widokami i liczącą 4200 lat historią oraz kulturą.

Fragment archeologicznego kompleksu fortyfikacji w Hedeby i Danevirke Fragment archeologicznego kompleksu fortyfikacji w Hedeby i Danevirke Fot. Archäologisches Landesamt Schleswig-Holstein/UNESCO

Archeologiczny kompleks graniczny fortyfikacji w Hedeby i Danevirke (Niemcy)

Archeologiczny wczesnośredniowieczny (XI-XXI wiek) kompleks fortyfikacji i emporium, które stanowiło miasto handlowe ery Wikingów. 

Medina Azahara - ruiny X-wiecznego kompleksu pałacowego Medina Azahara - ruiny X-wiecznego kompleksu pałacowego Fot. M. Pijuan/ Madinat al-Zahra Archaeological Site (CAMaZ)/UNESCO

Ruiny X-wiecznego arabskiego kompleksu pałacowego Medina Azahara (Hiszpania)

Historia ruin arabskiego kompleksu pałacowego Medina Azahara (Andaluzja) sięga X wieku, kiedy to został wybudowany przez dynastię Umajjadów i zniszczony w wojnie domowej po kilku latach. Pozostałości po kompleksie były zapomniane przez niemal tysiąc lat, ale dzięki trafieniu na listę UNESCO to zdecydowanie się zmieni i to szybko.

Industrialny budynek przedszkola we włoskim mieście Ivrea Industrialny budynek przedszkola we włoskim mieście Ivrea Fot. Maurizio Gjivovich/ Guelpa Foundation/UNESCO

XX-wieczne przemysłowe miasto Ivrea (Włochy)

Ivrea jest miastem zlokalizowanym w Piemoncie, które słynie z zabudowań przemysłowych. Tu powstała firma Olivetti, która jest producentem drukarek, komputerów i innego sprzętu biurowego. Miasto zostało zaprojektowane przez czołowych włoskich architektów i planistów między 1930 a 1960 rokiem.

Katedra w Naumburgu Katedra w Naumburgu Fot. Guido Siebert/ Förderverein Welterbe an Saale und Unstrut/UNESCO

Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Naumburgu (Niemcy)

Budowa katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Naumburgu rozpoczęła się w 1028 roku i, według komitetu UNESCO, stanowi "ponadprzeciętne świadectwo średniowiecznej sztuki i architektury". Faktycznie jest wyjątkowa - rzadko jeden budynek prezentuje tak wspaniałe pod względem artystycznym przejście od sztuki romańskiej do gotyku.

Chaine des Puys, czyli grupa szczytów wulkanicznych w centralnej Francji Chaine des Puys, czyli grupa szczytów wulkanicznych w centralnej Francji Fot. Denis Pourcher/UNESCO

Grupa wulkanicznych szczytów Chaine des Puys (Francja)

Mało komu Francja kojarzy się z wulkanami, a tymczasem ten niezmiennie popularny wśród turystów na całym świecie kraj może się pochwalić całą grupą czy raczej łańcuchem wulkanicznych szczytów. Ich historia sięga 35 mln (!) lat i można je podziwiać w Owernii (centralna Francja).

Al-Ahsa Oasis w Arabii Saudyjskiej Al-Ahsa Oasis w Arabii Saudyjskiej Fot. François Cristofoli/UNESCO

Historyczny region i oaza Al-Ahsa Oasis (Arabia Saudyjska)

Historyczny region i oaza Al-Ahsa Oasis w Arabii Saudyjskiej to przykład dziedzictwa kulturowego regionu w pełnym tego słowa znaczeniu. Znajdują się w niej ruiny i zabudowania od czasów neolitycznych do współczesnych - od ogrodów i kanałów po całe budynki o ogromnej wartości historycznej.

Mauzoleum w starożytnym mieście Qalhat Mauzoleum w starożytnym mieście Qalhat Fot. QDP/ MHC/UNESCO

Starożytne miasto Qalhat (Oman)

Starożytne miasto Qalhat z murami, nekropolią i zachowanymi w dobrym stanie niektórymi budynkami to "unikalne archeologiczne świadectwo przeszłości tego miejsca związanej z handlem pomiędzy Półwyspem Arabskim, wschodnią Afryką, Indiami i Chinami". Jego historia sięga starożytności, a swoje czasy świetności miasto przeżywało między X a XV wiekiem naszej ery.

Gbekli Tepe to cały kompleks starożytnych zabudowań, których historia sięga 10 tys. lat przed naszą erą Gbekli Tepe to cały kompleks starożytnych zabudowań, których historia sięga 10 tys. lat przed naszą erą Fot. DAI, Göbekli Tepe Project/UNESCO

Neolityczne stanowisko archeologiczne Göbekli Tepe (Turcja)

Göbekli Tepe to miejsce o magicznej aurze - jego historia sięga neolitu (9600 lat przed nasza erą) i służyło do odprawiania rytuałów, prawdopodobnie natury pogrzebowej.

Japońskie osady chrześcijańskie w prefekturze Nagasaki Japońskie osady chrześcijańskie w prefekturze Nagasaki Fot. Kyushu Air Lines/ Nagasaki Préfecture/UNESCO

Chrześcijańskie lokalizacje w regionie Nagasaki (Japonia)

Choć chrześcijaństwo kojarzy się głównie z Europą i Amerykami, w Japonii również znaleźli swoje miejsce - wyjątkowo malownicze i odosobnione, warto podkreślić. 10 wiosek, zamek i katedra wybudowane między XVI a XIX wiekiem stanowią dziedzictwo chrześcijańskich osadników i misjonarzy, które - decyzją komitetu UNESCO - stało się również światowym, a nie tylko lokalnym. 

Buddyjskie monastery Sansa w Korei Buddyjskie monastery Sansa w Korei Fot. CIBM/UNESCO

Buddyjski monaster Sansa (Korea)

Sansa to kompleks górskich monasterów (klasztorów) zlokalizowanych na Półwyspie Koreańskim. Tworzy go m.in. siedem świątyń wybudowanych między VII a IX wiekiem naszej ery i stanowią sztandarowy przykład tradycyjnej koreańskiej architektury.

Kompleks Sassanid w Iranie Kompleks Sassanid w Iranie Fot. S.H.Rashedi/ ICHHTO/UNESCO

Archeologiczny kompleks Sassanid w regionie Fars (Iran)

Kompleks Sassanid zlokalizowany w Iranie tworzy tak naprawdę aż osiem kompleksów, które zawierają (i odkrywają przed archeologami) pozostałości fortyfikacji, pałaców i planów miast datowanych na okres między III a VII wiekiem naszej ery.

Art Deco i styl wiktoriański w Indiach? Czemu nie - by go zobaczyć, wystarczy odwiedzić Mumbaj Art Deco i styl wiktoriański w Indiach? Czemu nie - by go zobaczyć, wystarczy odwiedzić Mumbaj Fot. Pixabay.com/domena publiczna

Budynki w stylu wiktoriańskim i Art Deco w Mumbaju (Indie)

Typowo europejski styl wiktoriański i Art Deco w Indiach? Czemu nie - dzięki temu, że Mumbaj był w swoim czasie jednym ze globalnych centrów handlu, XIX i XX-wieczne style architektoniczne przywędrowały z Europy tutaj i zostały zaadaptowane do panującego klimatu. Efekt? Wyjątkowa w skali światowej zabudowa w stylu Indo Deco.

Fanjingshan w Chinach to region, który oferuje bajeczne widoki Fanjingshan w Chinach to region, który oferuje bajeczne widoki Fot. Li Guiyun/ School of Karst Science, Guizhou Normal University/UNESCO

Region i góra Fanjingshan (Chiny)

Region i góra Fanjingshan w Chinach zapewniają widoki, których nie uświadczy się nigdzie więcej na świecie. Oprócz zapierających dech w piersiach krajobrazów to również zachwycające miejsce do obserwacji lokalnej fauny i flory - m.in. małp, gigantycznych salamander i uroczych jelonków, które nie występują nigdzie indziej.

Ruiny osady Thimlich Ohinga w Kenii Ruiny osady Thimlich Ohinga w Kenii Fot. Ephraim Mwangi/ National Museums of Kenya/UNESCO

Ruiny Thimlich Ohinga (Kenia)

Ruiny wybudowanej z kamienia osady Thimlich Ohinga to jedna z dwóch lokalizacji z Afryki, które zostały w tym roku wpisana na listę UNESCO. Stanowi największy i najlepiej zachowany przykład tradycyjnej architektury tego rejonu i powstała w XVI wieku.

Góry Barberton Makhonjwa w RPA Góry Barberton Makhonjwa w RPA Fot. Tony Ferrar/UNESCO

Góry Barberton Makhonjwa (Republika Południowej Afryki)

Góry Barberton Makhonjwa należą do najstarszych struktur geologicznych na świecie, a ich wiek jest liczony w miliardach lat i sięga czasów, kiedy kontynenty na Ziemi dopiero się kształtowały.

W parku narodowy Chiribiquete w Kolumbii można m.in. obejrzeć starożytne malowidła naskalne W parku narodowy Chiribiquete w Kolumbii można m.in. obejrzeć starożytne malowidła naskalne Fot. Jorge Mario Álvarez Arango/UNESCO

Park narodowy Chiribiquete (Kolumbia)

Lasy, wodospady, góry stołowe tepui i 75 tys. naskalnych malowideł, które najprawdopodobniej były częścią kultu jaguara. Historia parku, który ma powierzchnię Belgii, sięga 20 tys. lat.

Rezerwat Tehuacán-Cuicatlán Valley w Meksyku słynie m.in. z kaktusów Rezerwat Tehuacán-Cuicatlán Valley w Meksyku słynie m.in. z kaktusów Fot. Diana Hernandez/ CHAC/UNESCO

Rezerwat Tehuacán-Cuicatlán Valley (Meksyk)

Jeśli ktoś pasjonuje się przyrodą to rezerwat Tehuacán-Cuicatlán Valley jest dla niego idealnym miejscem, bo prezentuje największą różnorodność biologiczną na całym kontynencie północnoamerykańskim. Na szczególną uwagę zasługuje bogactwo różnych gatunków kaktusów - zwłaszcza tych, które na świecie są krytycznie zagrożone.

Pimachiowin Aki w Kanadzie to raj dla przyrodników i osób szukających spokoju Pimachiowin Aki w Kanadzie to raj dla przyrodników i osób szukających spokoju Fot. Pimachiowin Aki

Pimachiowin Aki (Kanada)

Pimachiowin Aki, czyli "kraina, która daje życie", to kanadyjska tajga pełna rzek i jezior, która jest również domem dla rdzennych mieszkańców - Anishinaabeg. Tym, co zachwyca tu najbardziej, zdecydowanie są krajobrazy, ale zainteresowani antropologią i kulturą również nie będą zawiedzeni odwiedzając to miejsce.