Wakacje w Polsce są droższe niż za granicą? Sprawdzamy. 'Tydzień w Sudetach z dojazdem własnym kosztuje 700 zł, w Maroku - 300'

To pytanie pada właściwie przez cały rok: czy wypoczynek w Polsce jest droższy niż za granicą? A może jednak to krajowe oferty są korzystniejsze? Sprawdziliśmy, ile średnio trzeba zapłacić za wakacje w różnych miejscach.
Turyści na Zakynthos w Grecji Turyści na Zakynthos w Grecji shutterstock

Gdzie jest taniej - w Polsce czy za granicą?

Podczas ubiegłorocznych wakacji na naszym forum rozgorzała dyskusja na temat kosztów urlopu w Grecji i w Polsce. Zastanawialiście się, czy faktycznie urlop w Grecji można spędzić taniej niż w kraju.

Nie, nie pojedziemy taniej. Chociaż w okolicach tysiaka na osobę da radę coś znaleźć: last minute, bez wyżywienia, kwatery o niekoniecznie pierwszorzędnej lokalizacji

- pisała osoba o nicku regina-phalange. Innego zdania była użytkowniczka arwena_11:

Polskie morze jest piękne, ale zdecydowanie się nad nim przepłaca.

Jeszcze inni pisali, że ceny są porównywalne, a o wszystkim decydują szczegóły:

Moim zdaniem, jak się chce mieć sensowne warunki, w miarę dobrze zjeść i coś zobaczyć, to cena wychodzi taka sama. Byliśmy na Mazurach. Dwa poprzednie lata Bułgaria AI i Szwecja z namiotem. Wszystko kosztowało mniej więcej tyle samo.
Raczej nie powinno się tego tak wprost porównywać. Lepiej sprawdzić, za ile najtaniej można wypoczywać w Polsce i poza (...). Albo można porównać, jaki wypoczynek i jaki standard dostaniemy w Polsce i poza, mając np. 10 000 zł (...). I dopiero wtedy wyłania się odpowiedni obraz

- przekonuje forumowiczka o pseudonimie mamma_2012.

Nie zabrakło też argumentów, że nawet jeśli Grecja jest droższa, to pobyt tam ma swoje zalety w postaci gwarancji dobrej pogody i cieplejszego morza.

Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy rzeczywiście da się jednoznacznie określić, które wakacje będą bardziej przyjazne dla portfela.

Może zainteresuje cię też: Od 2 do nawet 12 tysięcy złotych. Czy wakacje w Grecji są tańsze niż wakacje nad Bałtykiem? [SPRAWDZAMY]

Polskie plaże - Międzyzdroje [Zdjęcie ilustracyjne] Polskie plaże - Międzyzdroje [Zdjęcie ilustracyjne] Polskie plaże - Międzyzdroje [Zdjęcie ilustracyjne]/Fot. Cezary Aszkiełowicz/ Agencja Wyborcza.pl

Travelplanet: Polska? Może być pozornie taniej

Z wyliczeń Travelplanet wynika, że średni koszt wypoczynku na osobę w Polsce to 1015 zł, a za granicą - 2386 zł. Różnica jest znaczna, a powody są trzy. Po pierwsze, na wakacje w kraju z biurem podróży nie lecimy samolotem, tylko musimy tam dotrzeć na własną rękę (100 proc. ofert krajowych sprzedawanych jest z dojazdem własnym, w wypadku ofert zagranicznych ogółem ponad 90 proc. obejmuje dolot do miejsca wypoczynku). Po drugie,  wypoczywamy w wyraźnie niższym standardzie. I po trzecie, z innym wyżywieniem.

Zdaniem ekspertów wypoczynek w innym standardzie wynika z uboższej struktury bazy noclegowej w Polsce. Analizy pokazują, że 15 proc. osób rezerwuje obiekty w standardzie 0-2-gwiazdkowym (tego typu oferty zagraniczne to tylko 3 proc.), ponad 40 proc. hotele 3-gwiazdkowe (25 proc.), nieco ponad 25 proc. hotele 4-gwiazdkowe (50 proc.), a jedynie 2 proc. obiekty 5-gwiazdkowe (23 proc.).

W przypadku wspomnianego wcześniej wyżywienia, różnica polega na tym, że zdecydowana większość turystów, którzy jadą za granicę, decyduje się na opcję all inclusive (78 proc.). W Polsce natomiast najczęściej kupowane są wakacje ze śniadaniami i obiadokolacjami - to ok. 2/3 oferty krajowej. Taki typ wyżywienia za granicą wybiera z kolei zaledwie 14 proc. kupujących. 

Na początku maja Travelplanet porównało wakacje z pobytem w hotelu 3-gwiazdkowym i z wyżywieniem w postaci śniadań i obiadokolacji, ale z dojazdem własnym w Polsce i za granicą. Okazuje się, że: 

najtańsza oferta to Turcja (ok. 260 zł od osoby za tydzień pobytu) oraz Tunezja i Maroko (ok. 300 - 320 zł od osoby). Od oferty krajowej tańsza jest w tym standardzie też Grecja - ok. 500 zł od osoby. W Polsce 3-gwiazdkowe wakacje (ale sześciodniowe, a nie tygodniowe) zaczynają się od ok. 700 zł od osoby (Sudety) i niemal 800 zł od osoby w kurortach na Pomorzu Zachodnim. Natomiast w okolicach Gdańska, Sopotu czy Łeby za 3-gwiazdkowy hotel z wyżywieniem HB i własnym dojazdem trzeba zapłacić co najmniej 1200 - 1300 zł od osoby, i to w czerwcu lub we wrześniu.

Analitycy Travelplanet zauważają, że za takie pieniądze można w tym czasie wypocząć w takim samym standardzie i z takim samym wyżywieniem w Bułgarii, Maroku, Grecji, Egipcie Tunezji, Turcji, Hiszpanii, Albanii lub na Malcie, lecąc tam w cenie wycieczki.

Obecnie najtańsze oferty, jakie udało nam się znaleźć według wymienionych wyżej kryteriów, to Tunezja w czerwcu za 304 złote od osoby (7-dniowy pobyt), Maroko za 371 zł oraz Turcja i Bułgaria - obie za 391 zł. Najtańsza wycieczka do Grecji kosztuje 534 zł (6 dni we wrześniu), a w Polsce 525 zł (Sudety we wrześniu na 6 dni) i 667 zł (Pomorze Zachodnie, również we wrześniu na 6 dni). Najtańszy pobyt w Gdańsku to natomiast 1123 zł (7 dni we wrześniu). 

Zobacz też: Droższe niż Rzym, Barcelona, a nawet Ejlat. Tani urlop to nie Zakopane [PORÓWNANIE CEN]

Turyści na plaży w Ustce Turyści na plaży w Ustce Shutterstock

Wakacje.pl: Hotele w Polsce to tylko jeden procent

Analizy serwisu Wakacje.pl również pokazują, że 90 proc. wycieczek zagranicznych to wyjazdy samolotowe, gdzie koszt przelotu jest największym udziałem całości kosztu, a zdecydowana większość (75 proc.) to wyjazdy z opcją all inclusive. - Zatem wyjazd nie wiąże się z dodatkowym kosztem dojazdu, bo oprócz przelotu mamy transfer z lotniska i na lotnisko oraz wyżywienie wraz z napojami i przekąskami - zwraca uwagę Klaudyna Mortka, rzeczniczka prasowa Wakacje.pl.

Ile kosztują wycieczki zagraniczne w tegorocznym sezonie letnim? Z danych serwisu wynika, że para za tydzień pobytu w hotelach o wysokim standardzie, czyli 4- lub 5-gwiazdkowych (takie są najczęściej wybierane) i z opcją all inclusive, zapłaci średnio: za Grecję 4490 zł, za Turcję 4080 zł, za Egipt 3860 zł, za Bułgarię 3670 zł, za Hiszpanię 4940 zł, a za Tunezję 3490 zł. - Są to ceny za wyjazdy zakupione od jesieni do wczoraj (10 maja 2018 - przyp. red.), w przeciwieństwie do tych z zeszłego roku nie mamy tu wycieczek last minute, które dopiero będą sprzedawać się na bieżąco - podkreśla Mortka.

Większość kierunków staniała w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wówczas Grecja kosztowała 4860 zł, Turcja 4185 zł, Egipt 3715 zł, Bułgaria 3970 zł, Hiszpania 5520 zł, a Tunezja 3780 zł. Podane ceny są cenami z całego sezonu, łącznie z przedsprzedażą oraz ofertami last minute. 

Jak w takim razie kształtują się ceny w Polsce? - W zeszłym roku średnio za dobę w pokoju dwuosobowym w hotelu w województwie pomorskim* płaciliśmy 317 zł**. To za tydzień wczasów daje kwotę 2219 zł za pokój - mówi nam rzeczniczka Wakacje.pl. Najdrożej było w hotelach SPA (386,50 zł za dobę), a najtaniej w kwaterach i pokojach (167,30 zł za dobę). W domkach Polacy płacili 299 zł za dobę, w pensjonacie 242,60 zł, a na campingu 257,70 zł.

- Zatem średnia cena dla wszystkich kategorii obiektów noclegowych, gdzie hotele to tylko 1 proc., to 177 zł za dobę za dwie osoby i 1239 zł za tydzień - wylicza Klaudyna Mortka. W Polsce najczęściej wypoczywamy w prywatnych kwaterach i pokojach (47,15 proc. turystów), domkach (15,5 proc.), apartamentach (13 proc.) i pensjonatach (11 proc). I jest to wypoczynek bez wyżywienia i z dojazdem własnym.

*Porównane zostały ceny nad morzem, ponieważ również za granicą Polacy najczęściej wybierają kraje nadmorskie.

**Ceny noclegów zostały nam udostępnione przez serwis Nocowanie.pl.

To też może cię zainteresować: Gdzie Polacy jeżdżą na wakacje? Do Sopotu. I zaraz zaczynają narzekać, że drogo, tłoczno i hałaśliwie

Turyści na wycieczce w Egipcie Turyści na wycieczce w Egipcie Shutterstock

Wyjazd wyjazdowi nierówny

Analizy przygotowane przez oba serwisy pokazują, że wakacji krajowych i zagranicznych nie można porównywać jeden do jednego. Podstawowe różnice pojawiają się już na etapie dojazdu i trzeba dodać, że nie dotyczy to tylko porównania samolot-samochód, ponieważ na terenie Polski podróż podróży także nie jest równa. Osoba, która musi przejechać 400 km, za dojazd zapłaci więcej niż ta, która do pokonania ma tylko 100 km.

Do zmiennych dochodzą jeszcze standard miejsc noclegowych oraz typ wyżywienia.

Ponadto, na co uwagę zwraca przedstawicielka Wakacje.pl, Polacy w kraju rzadko decydują się na pobyt w hotelach, częściej wybierając inne formy zakwaterowania. Z kolei w ofertach wycieczek zagranicznych, kupowanych za pośrednictwem biur podróży, hotele stanowią zdecydowaną większość.

Wiele zależy też oczywiście od tego, jak kto lubi spędzać czas wolny. Jedni turyści tydzień w Grecji przeleżą na plaży lub nad hotelowym basenem, inni zdecydują się urozmaicić pobyt zwiedzaniem, co także pociąga za sobą wydatki. 

Dane Travelplanet oraz Wakacje.pl świadczą jednak o tym, że wszędzie można trafić na korzystne oferty. Często, nawet jeśli zagraniczna wycieczka jest droższa, turyści i tak zdecydują się na nią, bo mają wówczas gwarancję lepszej pogody. Szczególnie w lipcu i w sierpniu, gdy w Polsce zdarzają się obfite opady deszczu. - Niemierzalny jest tu aspekt zwiedzania innego kraju, smakowania innej kuchni, pogoda, inne plaże i morze, opieka rezydenta - podsumowuje Klaudyna Mortka.

To też może cię zainteresować: Okazało się, że w Zakopanem może być drożej nawet niż w Izraelu. Turyści oburzeni. 'Trzeba być chorym, żeby jechać tam na urlop'

Więcej o: