Czy można jeszcze polecieć tanio na majówkę? Wybraliśmy 7 miejsc, za które nie przepłacicie. Najtańsze loty za 98 zł

Znalezienie tanich lotów na majówkę w ostatniej chwili nie jest łatwe. Podróż może kosztować nawet ponad tysiąc złotych w jedną stronę. Udało nam się jednak znaleźć tańsze loty do miejsc mniej obleganych, ale nie mniej atrakcyjnych.
Historyczna dzielnica Sztokholmu - Gamla stan Historyczna dzielnica Sztokholmu - Gamla stan Shutterstock

Sztokholm (Szwecja) za 98 zł*

Wiele osób decyduje się spędzić majówkę w takich krajach jak Włochy, Hiszpania czy Portugalia, a naszym zdaniem północ Europy jest mocno niedoceniana. A przecież jest tam tyle wartych odwiedzenia miejsc. Na przykład Sztokholm.

Pobyt możecie rozpocząć od wizyty w ratuszu. To właśnie w tym budynku co roku organizowany jest bankiet noblowski. Koniecznie wejdźcie też na ratuszową wieżę. Rozciąga się stamtąd wspaniały widok na miasto. Świetnym punktem widokowym jest także Fjällgatan na skraju rzeki.

Potem odwiedźcie najstarszą dzielnicę Sztokholmu - Gamla Stan. Uważana jest za jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych centrów miast na świecie. Przespacerujcie się uliczkami, po drodze zaglądając do licznych sklepików, w których sprzedawane są antyki i rękodzieło, oraz galerii sztuki. W tej dzielnicy znajduje się również pałac królewski i katedra św. Mikołaja, w której odbywają się najważniejsze uroczystości. Na koniec zatrzymajcie się w jednej z tamtejszych kawiarni.

Jeżeli lubicie podziwiać miasta z perspektywy wody, wybierzcie się na wycieczkę statkiem po rzece. Miłośnicy muzeów powinni z kolei zajrzeć do Muzeum Vasa na wyspie Djurgarden, które jest poświęcone okrętowi "Vasa" (warto nadmienić, że o jego zatonięcie w XVII wieku obwiniani domniemani polscy agenci) i Muzeum Abby, które dedykowane jest najsłynniejszemu szwedzkiemu zespołowi. Na Djurgarden znajduje się też Junibacken - muzeum, w którym spotkacie się z najbardziej znanymi postaciami szwedzkiej literatury dziecięcej, przede wszystkim z książek Astrid Lindgren. Niewątpliwą atrakcją jest zrekonstruowana willa Pippi Pończoszanki. 

Na obiad najlepiej udać się do dzielnicy Södermalm, gdzie znajduje się duży wybór restauracji. Wiosna, o ile pogoda pozwoli, to także świetny czas na zorganizowanie pikniku w jednym ze sztokholmskich parków, np. Humlegarden w ekskluzywnej dzielnicy Östermalm czy na terenach zielonych wokół jeziora Brunnsviken, które są częścią Nationalstadsparken (miejskie parki narodowe). W pobliżu znajduje się park krajobrazowy, kawiarnie, ogród botaniczny i pałace.

Termin: 3-6 maja, wylot z Modlina Ryanairem

*Ceny wszystkich biletów na dzień 18 kwietnia 2018 r.

To też może cię zainteresować: Chcesz naprawdę wypocząć? Jedź tam! Propozycje na majówkę w Polsce w mniej zatłoczonych miejscach

Widok na Göteborg z góry Widok na Göteborg z góry Shutterstock

Göteborg (Szwecja) za 171 zł

W tym mieście jest wszystko, co potrzebne podczas weekendowego wyjazdu. Kultura i sztuka, atrakcje dla osób, które szukają adrenaliny, przyciągająca wzrok architektura i doskonałe jedzenie.

Informacji na temat historii miasta szukajcie w Muzeum Göteborga, gdzie znajduje się także jedyny ocalały statek Wikingów w Szwecji. A jeżeli bardziej interesuje was sztuka i fotografia, wybierzcie się do Göteborgs konstmuseum, czyli Muzeum Sztuki w Göteborgu. Zobaczycie tam między innymi dzieła Edvarda Muncha, Andersa Zorna czy Carla Larssona.

W Göteborgu nie można pominąć słynnego parku rozrywki Liseberg, który został otwarty w 1923 roku. Jest tam kilka ogromnych roller coasterów, np. Valkyria, która jest najdłuższym w Europie dive coasterem z pionowym spadkiem sięgającym blisko 50 metrów (dive coastery charakteryzują się spadkami oscylującymi wokół 90 stopni). Nie brakuje też spokojniejszych atrakcji dla najmłodszych. W parku znajduje się również scena, na której odbywają się koncerty.

Warto odwiedzić miejsce, które nazywa się Feskekörka, co można przetłumaczyć jako "rybny kościół". Wszystko dlatego, że ten XIX-wieczny budynek przypomina właśnie świątynię, a w środku znajduje się targ rybny z przepysznymi, świeżymi owocami morza. 

Wizyta w tym szwedzkim mieście nie byłaby kompletna, gdybyście nie wybrali się do najstarszej dzielnicy Göteborga, czyli Hagi. Dzielnica powstała w XVIII wieku i jest jednym z najbardziej charakterystycznych obszarów miasta. I bardzo modnym. Przespacerujcie się brukowanym uliczkami pośród interesującej, szwedzkiej zabudowy, a przechadzkę zakończcie w jednej z urokliwych kawiarni. 

Termin: 2-6 maja, wylot z Modlina Ryanairem

Zobacz też: Nie masz planów na majówkę? Oto parki rozrywki, które warto odwiedzić tej wiosny i najwyższy na świecie wodny roller coaster

Park Vigelanda w Oslo Park Vigelanda w Oslo Shutterstock

Oslo (Norwegia) za 332 zł

Może się wydawać, że spędzenie całego tygodnia w jednym mieście będzie nudne. Ale Oslo ma do zaoferowania tak wiele atrakcji, że nawet nie zauważycie, kiedy trzeba będzie wracać do Polski.

Zajrzyjcie do Vikingskipshuset, czyli Muzeum Wikingów na półwyspie Bygd?y. Prezentowane tam są najlepiej zachowane na świecie statki Wikingów, a także znaleziska z ich grobowców. Wśród eksponatów znajdują się też inne pamiątki po Wikingach oraz przedmioty, których używali: sanie, wóz, narzędzia, tkaniny i sprzęty domowe.

Do obowiązkowych zaliczamy wizytę w Nasjonalgalleriet, czyli Galerii Narodowej. Została założona w 1837 roku i znajduje się tam największa publiczna kolekcja obrazów, rysunków i rzeźb w Norwegii. Do głównych atrakcji należą "Krzyk" i "Madonna" Edvarda Muncha. Na wystawie stałej pokazywane są najważniejsze elementy kolekcji i ikony narodowe od okresu romantyzmu do połowy XX wieku. Są tam również prace międzynarodowych malarzy i rzeźbiarzy, w tym francuskich impresjonistów. W Bajkowym Pokoju znajduje się sztuka przedstawiająca księżniczki, trolle i inne baśniowe stwory, a w Pokoju do Rysowania sprawdzicie, czy umiecie szkicować.

Jedną z największych atrakcji Oslo, a zarazem całej Norwegii, jest Park Vigelanda. Znajduje się tam ponad 200 rzeźb Gustava Vigelanda wykonanych z brązu, granitu i żeliwa. Artysta jest odpowiedzialny również za projekt i zarys architektoniczny całego parku. Rocznie to miejsce odwiedza ponad milion osób. Jest otwarty przez cały rok.

Spragnieni odrobiny historii Oslo niech odwiedzą twierdzę Akershus. Budowa zamku rozpoczęła się jeszcze w XIII wieku pod rządami króla Hakona V. Król Christian IV (1588-1648) zmodernizował zamek i przekształcił go w zamek renesansowy i rezydencję królewską. Po twierdzy organizowane są wycieczki z przewodnikiem. To także miejsce wielu ważnych wydarzeń i uroczystości.

Pora zejść nieco z utartego szlaku i odwiedzić mniej znaną atrakcję. To The Mini Bottle Gallery, czyli muzeum małych butelek. To jedyna tego typu galeria na świecie. W tamtejszej kolekcji znajdują się aż 53 tysiące miniaturowych buteleczek, z czego ponad 12 tysięcy umieszczono w 50 różnego rodzaju instalacjach. W galerii zobaczycie butelki wypełnione owocami, robakami, a nawet... myszami. 

Termin: 28 kwietnia-6 maja wylot z Gdańska Wizz Airem, powrót Ryanairem

QUIZ: Wybraliśmy 15 zdjęć z całego świata. Odgadniesz, w których miejscach zostały zrobione?

Greenwich Park w Londynie Greenwich Park w Londynie Shutterstock

Londyn-Stansted (Anglia) za 360 zł

Londynu nikomu nie trzeba przedstawiać. To idealne miasto na krótki, majowy wypad, bo zawsze jest tam co robić i zawsze coś się dzieje. Możecie oczywiście wybrać oczywiście popularne i flagowe atrakcje Londynu jak przejażdżka London Eye, wizyta w Tower of London, relaksujący piknik w Hyde Parku lub Greewich Park czy wspinaczka na kopułę Katedry św. Pawła, aby podziwiać z góry spektakularne widoki.

Fani piłkarscy na pewno zechcą zaplanować wycieczki po najważniejszych stadionach piłkarskich Londynu, takich jak Stamford Bridge, Emirates Stadium czy Wembley, na którym miał miejsce słynny "zwycięski remis" w meczu reprezentacji Polski i Anglii, który dał naszej drużynie narodowej awans na mistrzostwa świata w 1974 roku. 

Jeśli chcecie zapuścić się w miejsca nieco mniej popularne, zajrzyjcie do Kew Gardens, Eltham Palace, który kiedyś był rezydencją królewską, a obecnie jest siedzibą muzeum czy Apsley House, który poświęcony jest pierwszemu księciu Wellington.

Wieczór poświęćcie z kolei na podziwianie zachodu słońca nad miastem z tarasu widokowego wieżowca The Shard lub spędźcie go w jednym z licznych londyńskich klubów na dachu.

Termin: 1-4 maja, wylot z Gdańska Ryanairem 

Może zainteresuje cię też: Wiemy, dokąd pojechać na majówkę, aby było najtaniej. A za najlepsze hotele zapłacimy mniej niż rok temu

Widok z góry na Bazyleę Widok z góry na Bazyleę Shutterstock

Bazylea (Szwajcaria) za 418 zł

Miasto, pięknie położone nad Renem, przyciąga wspaniałą architekturą, ciekawymi muzeami, różnorodnością rozrywek, nocnym życiem i kuchnią, która zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Zwiedzanie Bazylei rozpocznijcie od wycieczki po starym mieście, jednym z najładniejszych i najlepiej zachowanych w Europie. To, co może was tam zaskoczyć, to zróżnicowana architektura, rzadko spotykana na innych europejskich starówkach. Przeplatają się tam XV-wieczne domy z nowoczesnymi budynkami zaprojektowanymi przez najlepszych architektów. To miejsce jest przykładem tego, że tradycja i nowoczesność mogą ze sobą doskonale współgrać. Stare miasto najlepiej zwiedzać pieszo, o trasy możecie zapytać w punkcie informacji turystycznej lub pobrać specjalną aplikację iTour Basel. Na starówce warto zatrzymać się też na obiad i spróbować tradycyjnych szwajcarskich i regionalny dań.

Katedra w Bazylei (niem. Basler Münster) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów w mieście. Powstawała pomiędzy 1019 a 1500 rokiem. Charakterystyczne elementy architektury, takie jak mury z czerwonego piaskowca, bliźniacze wieże i kolorowe dachówki, sprawiają, że kościół zapada w pamięć. Plac, na którym stoi katedra, to popularne miejsce spotkań i wydarzeń. 

Jak jeszcze możecie zagospodarować czas w Bazylei? Na pewno przespacerujcie się mostem Mittlere Brücke, który stał się symbolem miasta. Został otwarty w 1226 roku i jest jedną z najstarszych przepraw na Renie pomiędzy Jeziorem Bodeńskim a Morzem Północnym. Nie pomijajcie też bramy Spalentor. To imponująca brama miejska, która jest zachowaną częścią dawnych fortyfikacji. 

Termin: 28 kwietnia-5 maja, wylot z Wrocławia Wizz Airem

To też cię zainteresuje: Przed nami w tym roku jeszcze 5 długich weekendów. Gdzie je spędzić? Oto 15 najlepszych miejsc w Polsce i zagranicą [WYBÓR REDAKCJI]

QUIZ: Uda nam się cię oszukać? Sprawdź, jak dobry z geografii jesteś

Jeden z amsterdamskich kanałów Jeden z amsterdamskich kanałów Shutterstock

Eindhoven (Holandia) za 483 zł

Eindhoven

Wiele osób, których celem podróży jest Amsterdam, lata właśnie do Eindhoven. Możecie połączyć ze sobą zwiedzanie tych dwóch miast. W Eindhoven pójdźcie do Van Abbemuseum, w którym prezentowana jest sztuka nowoczesna. W tamtejszej międzynarodowej kolekcji znajdują się dzieła m.in. Picassa, Lissitzky'ego czy Mondriana. W muzeum znajduje się także biblioteka oraz kawiarnia.

Eindhoven słynie także z Muzeum Philipsa. Zostało one umieszczone w dawnej fabryce, w której Philips wyprodukował swoją pierwszą żarówkę. W odrestaurowanym budynku prezentowane są technologiczne osiągnięcia, a wszystko to w przystępnej, interaktywnej formie.

Fani piłki nożnej powinni wybrać się także do muzeum i na stadion drużyny PSV, który został wybudowany w 1913 roku. Wizytę w muzeum można połączyć ze zwiedzaniem stadionu z przewodnikiem.

Eindhoven dobrze zwiedza się również na rowerze. W mieście powstała charakterystyczna ścieżka rowerowa. Znajduje się w miejscu, gdzie w latach 1883-1885 żył Vincent van Gogh i składa się z tysięcy świecących kamieni. Ma 600 metrów i zaprojektował ją Daan Roosegaarde. Tutaj podana została jej lokalizacja

Warto odwiedzić także Genneper Parken, czyli wszechstronną strefę sportowo-rekreacyjną. Możecie tam odpocząć, zrobić piknik czy odwiedzić muzeum miejskie.

Amsterdam

Po dniu spędzonym w Eindhoven, przenieście się do Amsterdamu. Dojedziecie tam np. pociągiem lub busem. 

Jeżeli będziecie w mieście po raz pierwszy, na waszej liście na pewno powinny znaleźć się Rijksmuseum (muzeum narodowe Holandii, zobaczycie tam obrazy m.in. Rembrandta i Vermeera), Muzeum van Gogha, Dom Anny Frank, wizyta w dzielnicy czerwonych latarni, gdzie znajduje się także Oude Kerk czyli Stary Kościół, czy rejs kanałami (najlepiej wieczorem!). A jeśli chcecie przekonać się, jak miasto prezentuje się z góry, wejdźcie na taras obserwacyjny wieżowca A'DAM Tower.

Ci, którzy chcą poznać miasto od innej strony, mogą wybrać się do Vondelpark, na którego południowym krańcu znajduje się rzeźba autorstwa Pabla Picassa. 

Ciekawe miejsce znajduje się też przy ulicy Kloveniersburwal 29. Stojący tam dom nazywany jest często najszerszym w Amsterdamie. W rzeczywistości jeden mieści się tam nie jeden, a dwa budynki. Wszystko przez idealną symetrię, która sprawia, że dom wygląda jak jedna budowla. Domy zostały zbudowane w XVII wieku dla braci Trip. 

Zahaczcie też o budynek Park Plaza Victoria Amsterdam, który stoi niedaleko dworca centralnego. Znajdują się tam dwa nieduże, wąskie domy (datowane na XVII wiek), które wyglądają, jakby ktoś wbudował je w hotel. W rzeczywistości to hotel został wybudowany wokół nich, a wiąże się z tym ciekawa historia. Gdy w XIX wieku deweloper chciał postawić w tym miejscu hotel, właściciel domów odmówił ich sprzedaży. Hotel wybudowano więc dookoła nich.

Po mieście wygodnie będzie wam poruszać się rowerem. Amsterdam słynie z dobrej infrastruktury rowerowej, jest tam także wiele wypożyczalni, a koszt wynajęcia roweru nie jest wysoki - są miejsca, w których kosztuje to 9 euro za 24 godziny. Zaletą posiadania roweru jest również możliwość wybrania się na krótką wycieczkę za miasto.

Termin: 3-6 maja, wylot z Modlina Ryanairem

Zobacz też: Wydają się luksusowe, ale kosztują mniej, niż myślisz. Prywatną wyspę możesz mieć za niewiele ponad 100 złotych za noc

Zamek Królewski w Budapeszcie Zamek Królewski w Budapeszcie Shutterstock

Budapeszt (Węgry) za 578 zł

Budapeszt ma się czym pochwalić. To pierwsze miasto na kontynencie, w którym powstała kolej podziemna. W stolicy Węgier znajduje się również trzeci na świecie największy budynek parlamentu, a także największa synagoga w Europie.

Jednym z najciekawszych miejsc w Budapeszcie, które jest widoczne praktycznie z każdego punktu w mieście, jest Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Królewskim. Cały ten obszar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie będzie przesadą, gdy powiemy, że odkrywanie tamtejszych uliczek i zakamarków może zająć wam cały dzień.

Zobaczcie także Kościół Macieja, który jest jednym z najważniejszych na całych Węgrzech. Liczy ponad 700 lat. Koronowany był tam m.in. ostatni król Węgier - Karol IV Habsburg. O jego prestiżu świadczy też to, że ślub brał w nim król Maciej Korwin, stąd wzięła się jego nazwa.

Wśród słynnych zabytków budapesztańskich należy wymienić też Basztę Rybacką, która także wznosi się na Wzgórzu Zamkowym. Z jej wież i tarasów rozciąga się widok na Dunaj. W średniowieczu w pobliżu znajdował się targ rybny, a baszta zawdzięcza swoją nazwę rybakom, którzy chronili tę część murów zamkowych.

Przy ulicy Dohany mieści się wspomniana wcześniej synagoga, największa na Starym Kontynencie. Jest zdolna pomieścić 3 tysiące osób. Została wybudowana w XIX wieku w stylu mauretańskim. W skład całego kompleksu wchodzą jeszcze Muzeum Żydowskie, cmentarz, Świątynia Bohaterów oraz Park Pamięci Raoula Wallenberga.

Przespacerujcie się też wzdłuż reprezentacyjnej Alei Andrassy'ego, która rozciąga się od placu Elżbiety do placu Bohaterów. Stojące przy niej budynki zostały wybudowane w stylu neorenesansowym. Wzniesiony został tam również gmach opery węgierskiej. Aleja zawdzięcza swoją nazwę ministrowi Gyuli Andrassy'emu, który był kluczowym zwolennikiem projektu jej wybudowania. Bywa porównywana do paryskich Pól Elizejskich. 

W poszukiwaniu węgierskich smaków wybierzcie się do hali targowej Központi Vásárcsarnok, która jest największym zadaszonym targowiskiem w Budapeszcie. Znajdziecie tam duży wybór kiełbas, wędlin, serów, owoców i warzyw. Na drugim piętrze znajdują się stoiska z żywnością i mnóstwo sprzedawców oferujących rękodzieło, odzież, hafty i inne pamiątki. W hali serwowane są także typowe dla Węgier potrawy, ale nie brakuje stoisk, na których spróbujecie dań z innych zakątków świata.

Termin: 30 kwietnia-4 maja, wylot z Warszawy Wizz Airem

Zobacz też: Turyści twierdzą, że to najlepsze miasto w Europie na urlop. Co można tam robić?

QUIZ: Trzy słowa, jedna kategoria: państwo. Odgadniesz wszystkie?

Więcej o: