Wiemy, dokąd pojechać na majówkę, aby było najtaniej. A za najlepsze hotele zapłacimy mniej niż rok temu

Niemal dwa razy więcej turystów niż rok wcześniej ruszyło do biur podróży, aby wykupić wycieczki na majówkę. W tym roku za lepsze hotele, 4- i 5-gwiazdkowe, zapłacimy mniej, a długi weekend coraz chętniej spędzamy w Polsce.
Wśród Polaków rośnie przekonanie, że wyjazdy z biurem podróży są tańsze niż samodzielne Wśród Polaków rośnie przekonanie, że wyjazdy z biurem podróży są tańsze niż samodzielne Shutterstock

Coraz chętniej z biurem podróży

Wkrótce rozpocznie się majówka, dla wielu osób długo wyczekiwana chwila wytchnienia. A może wcale nie chwila, bo jeśli uda się wziąć trzy dni wolnego, można cieszyć się aż 9-dniowym urlopem. Polacy postanowili ten czas bardzo skrupulatnie i możliwie jak najtaniej zaplanować.

Serwis Travelplanet podaje, że coraz chętniej decydujemy się na wyjazdy organizowane w tym czasie przez biura podróży. W porównaniu z ubiegłym rokiem, do biur podróży po wycieczki ruszyło dwa razy więcej turystów. 

Co za tym stoi? Przede wszystkim rosnąca tendencja do kupowania raczej ofert first minute niż last minute. - W ubiegłym roku tym, którzy liczyli na ciekawe oferty last minute na majówkę pozostawały w zasadzie tylko atrakcyjne cenowo wyjazdy do Egiptu, Tunezji i Turcji. Popularne europejskie kierunki już na początku kwietnia były wyprzedane, pozostawały tylko droższe wycieczki - wyjaśnia Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl.

Wśród Polaków rośnie również przekonanie, że wycieczki z biurem podróży są tańsze niż te organizowane samodzielnie. Ponadto wiele biur w sprzedaży ofert first minute stosowało liczne zachęty, np. gwarancję stałej ceny, możliwość płacenia na raty czy bezkosztowej zamiany kierunku w razie zmiany decyzji.

Szukasz inspiracji? Może to cię zainteresuje: Ta wyspa jest stworzona na majówkę. Zachwycał się nią słynny Polak. Dokąd najlepiej pojechać? [WASZE TYPY]

W tym roku chętnie na majówkę zostajemy w Polsce W tym roku chętnie na majówkę zostajemy w Polsce Shutterstock

Wciąż kochamy Grecję, ale zaczynamy doceniać nasz kraj

Grecja nadal pozostaje liderem wśród najczęściej wybieranych kierunków na majówkę, choć zanotowała spadek w porównaniu z ubiegłym rokiem. Tym razem zdecydowało się na nią 27,7 proc. turystów (rok wcześniej było to 34,4 proc.). Średni koszt wyjazdu od osoby to 2179 zł.*

10 najczęściej wybieranych kierunków na majówkę
materiały Travelplanet

Wśród 10 najpopularniejszych miejsc na majówkę pojawiła się także pewna nowość. Jest nią... Polska. Nasz kraj zajmuje szóstą pozycję w rankingu i można ją uznać za bardzo wysoką - w 2017 Polski w ogóle nie było w pierwszej dziesiątce. Przedstawiciele Travelplanet twierdzą, że jest to spowodowane wcześniej wspomnianym rosnącym przekonaniem, że z biurem jest po prostu taniej. I, jak widać, dotyczy to nie tylko zagranicznych wyjazdów. Za spędzenie majówki w Polsce zapłacimy średnio 597 zł od osoby.

10 najczęściej wybieranych kierunków na majówkę w 2017 roku
materiały Travelplanet

To też może cię zainteresować: Nie masz planów na majówkę? Oto parki rozrywki, które warto odwiedzić tej wiosny i najwyższy na świecie wodny roller coaster

Jezioro Balaton na Węgrzech zyskuje popularność wśród majówkowych kierunków Jezioro Balaton na Węgrzech zyskuje popularność wśród majówkowych kierunków Shutterstock

Tam też będzie sporo turystów

Polska nie jest jedyną nowością w rankingu. W tym roku pojawiły się także propozycje wyjazdów do Bułgarii. Wprowadzenie przez biura podróży ofert wycieczek do tego kraju sprawiło, że wskoczył on aż na piątą pozycję i z miejsca zdecydowało się na niego prawie 5 proc. turystów.

Natomiast kolejny ciekawy kierunek na majówkę, odkryty przez klientów biur podróży, to Węgry. Kusi przede wszystkim stosunkowo niewielka odległość od Polski i zbliżony koszt wypoczynku do majówki spędzanej w kraju (593 zł od osoby). Szczególnie przyciągają nas wiosenne uroki jeziora Balaton - to główny kierunek wyjazdu na Węgry.

Na pozycję wicelidera z impetem wskoczyła z kolei Turcja, której popularność bardzo wzrosła - w zeszłym roku było to 10,5 proc., a obecnie prawie 20 proc.! 

Polacy zaczynają też odchodzić od Hiszpanii, choć jest taniej. Sredni koszt pobytu spadł z 2419 zł do 2205 zł.

Zobacz też: Miały być loty do kurortów w Bułgarii i w Turcji. Ale biuro podróży już wycofało ofertę

W tym roku koszt pobytu podczas majówki w hotelach o wysokim standardzie jest niższy W tym roku koszt pobytu podczas majówki w hotelach o wysokim standardzie jest niższy Shutterstock

Lepsze hotele za mniejsze pieniądze

Koszt tegorocznej majówki z biurami podróży w zasadzie nie uległ zmianie, ale jeśli chodzi o kierunki, za wyjazdy do Grecji klienci biur podróży płacą o ok. 200 zł więcej (teraz 2180 zł od osoby), do Turcji o ok. 90 zł więcej (1990 zł), Egiptu ok. 50 zł więcej (2320 zł), ale do Hiszpanii już ok. 200 zł mniej (2200 zł).

Nie zmienił się też ogólny średni koszt wyjazdu na majówkę - to 2030 zł od osoby.

Jest też dobra wiadomość. Staniały hotele 4- i 5-gwiazdkowe, które wybieramy coraz chętniej - zdecydowało się na nie 42 proc. i 30 proc. turystów. Średni koszt pobytu w hotelu 5-gwiazdkowym na tę majówkę wynosi niecałe 2400 zł i jest to mniej o ok. 50 zł niż podczas ubiegłorocznego długiego weekendu. Z kolei cena za pobyt w hotelu 4-gwiazdkowym spadła jeszcze bardziej bo aż o 100 zł od osoby - to obecnie 2050 zł.

- Najtańsze dostępne obecnie oferty to Grecja, od ok. 1400 zł na osobę, ale to oferty bez wyżywienia i Hiszpania - od 1700 do 1900 zł od osoby, z dwoma posiłkami - mówi Radosław Damasiewicz.

Zobacz też: Ile dni powinien trwać idealny urlop? Jest odpowiedź naukowa, ale pewnie i tak krzykniesz: za krótko!

Plaża w Bułgarii Plaża w Bułgarii Shutterstock

Wszystko dzięki Turcji i Bułgarii

Przedstawiciele Travelplanet przekonują, że średni koszt pobytu przy wyraźnie poprawionym standardzie udało się utrzymać w ryzach dzięki propozycjom wycieczek do Turcji i Bułgarii.
-To efekt popularności Turcji i korzystnych cenowo ofert wypoczynku w tym kraju w najwyższym standardzie oraz wprowadzenie do oferty majówkowej Bułgarii, gdzie średni koszt pobytu to około 1335 zł - przekonują.

*Wszystkie zamieszczone w tekście dane są danymi z początku kwietnia 2018.

Źródło: Travelplanet.pl

Może zainteresują cię też: Piękne, mniej oblegane plaże w Europie, o których mogliście wcześniej nie słyszeć. Jeśli dobrze traficie, będziecie tam całkiem sami

Więcej o: